Autor Wątek: AVX Snow White  (Przeczytany 4159 razy)

Offline Exwined

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: AVX Snow White, Mellita Look V Timer, v60, aeropress, phin, bialetti venus. Było: Flair 58, Delonghi dedica ec685
  • Młynek: Timemore C2, 1zpresso J-max
Odp: AVX Snow White
« Odpowiedź #45 dnia: 26 Luty 2024, 15:18:55 »
Ja na start dorobiłem na drukarce standardowy zestaw, tamper, dosing funnel, stację do tampowania. Z chin leci jeszcze sitko. Oczywiście poza tym coś do dystrybucji, najelpiej wdt jeśli nie masz z innego sprzętu.

Offline kitsune

  • Wiadomości: 83
  • Ekspres: AVX Snow White, Kawiarka GAT 4tz, bialetti 1tz, V60
  • Młynek: Timemore C3, ITOP-03
Odp: AVX Snow White
« Odpowiedź #46 dnia: 26 Luty 2024, 19:08:22 »
Z chin leci jeszcze sitko
Możesz podzielić się linkiem i ewentualnie jak przyjdzie pokusić się o ocenę? Bo kupilem npf i sitko od niego nie bardzo różni się od tego z zestawu ale jeszcze nie porównywałem naparow tylko na oko. Na pewno z tego avx łatwiej ciastko wychodzi bo zwęża się ku dolowi a to od npf jest cylindryczne

Offline Exwined

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: AVX Snow White, Mellita Look V Timer, v60, aeropress, phin, bialetti venus. Było: Flair 58, Delonghi dedica ec685
  • Młynek: Timemore C2, 1zpresso J-max
Odp: AVX Snow White
« Odpowiedź #47 dnia: 26 Luty 2024, 19:21:26 »
Stałem się ostatnio posiadaczem ekspresu AVX Snow White jako chwilowego zastępcy podczas rozglądania się za większym sprzętem. Niestety aktualnie rozmiary mojej kuchni nie pozwalają mi na ekspres z prawdziwego zdarzenia, a coś trzeba pić :D Z tego powodu nabyłem tego białego malucha.
W poniższej mini recenzji pozwolę sobie odnosić się do eskpresu delonghi EC685 czyli popularnej dedici. Będę to robił, gdyż przez rok korzystałem z tego ekspresu na co dzień, ma sitka o tej samej średnicy jest bardzo popularnym wyborem na pierwszy ekspres a ponadto jest on cenowym konkurentem opisywanego AVX’a.

Co mamy w pudełku:

W pudełku znajduje się oczywiście sam ekspres, poza tym dostajemy portafiltr o podwójnych wylewkach oraz 2 sitka w zestawie. Mniejsze wygląda na takie które zmieści około 6-8 g kawy, szczerze mówiąc nawet go nie użyłem. Większe sitko mieści do 16g kawy, na upartego można upchnąć trochę więcej ale optymalną dozą wydaje się 14-15g. Sama kolba sprawia wrażenie solidnej, jest ciężka jak na tą średnicę, z czym wiąże się spora bezwładność cieplna, jednak w porównaniu do leciutkiej kolby z delonghi ta w zestawie sprawia wrażenie sprzętu „premium”. Poza tym w pudełku znajduje się „tamper” zintegrowany z łyżką który jest całkowicie bezużyteczny a jego ergonomia pozostawia wiele do życzenia, do tego jest zdecydowanie za mały i tampować trzeba kilkukrotnie aby równo ubić kawę w sitku. Z tego powodu już pierwszego dnia wydrukowałem komplet niezbędnych akcesoriów pod średnicę 51mm, a mianowicie: tamper, stację tampingową oraz dosing funnel który przy tak małej średnicy staje się wręcz niezbędny.

IMG20240226174845.jpg

Materiały i wykonanie:

Na pierwszy rzut oka ekspres wygląda jakby cały był wykonany z tworzywa sztucznego, nawet po pierwszym kontakcie całość wydaje się plastikowa. Jednak nie jest to prawda, cała obudowa poza tacką na filiżanki w górnej części ekspresu to metal. Byłem w niemałym szoku, gdy magnes chętnie przyklejał się do kolejnych elementów ekspresu, szczególnie zwracając uwagę na fakt, że ekspres jest wyjątkowo lekki. Myślę, że w tym budżecie jest to dosyć niespodziewane. Mimo wszystko sprzęt nie wydaje się pancerny, mocniejszy nacisk powoduje uginanie się konstrukcji szczególnie w górnej części, a tacka przeznaczona do podgrzewania filiżanek jest raczej tylko dla ozdoby.

IMG20240225100355.jpg

Funkcje i obsługa:

Ekspres wyposażony został w spory zbiornik na wodę (1,8 l) który w zupełności wystarcza do domowych warunków eksploatacji. Przedni panel posiada 5 przycisków, wł/wył, 2 przyciski z zaprogramowanymi kawami (espresso pojedyncze i podwójne), przycisk parzenia manualnego oraz włącznik pary. Przytrzymując przycisk manualnego parzenia możemy wejść w ustawienia PID i ustawić go w zakresie 90-95 °C. Ustawiona temperatura wyświetlana jest na małym ekranie poniżej, wyświetlacz ten stanowi także timer przy ekstrakcji oraz timer podczas spieniania mleka. Wracając do PID, nie wierzyłem, że w sprzęcie za 600 dostaniemy coś co chociaż będzie udawać kontrolę nad temperaturą wody tym bardziej w zestawieniu z thermoblockiem, w dedice ustawienia temperatury zmieniały tak niewiele, że nawet na maksymalnym profilu woda była dosyć zimna i powodowała kwaśne espresso z kaw palonych na węgiel. Z tego powodu postanowiłem przeprowadzić mały test i ustawić PID najpierw na 90 °C i zmierzyć temperaturę z wylewki a następnie na 95 °C i sprawdzić czy wystąpi jakaś różnica. Zaznaczam, że wylewka została wcześniej wygrzana 2 długimi flushami. Wyniki przedstawiłem na zdjęciach poniżej.

IMG20240226174304-side.jpg

Jak widać PID ma realny wpływ na temperaturę wody, na najwyższym ustawieniu często przekracza 96 °C i zdecydowanie warto zejść z ustawieniem na niższe wartości.
Sam ekspres rozgrzewa się dosłownie w kilkanaście sekund i jest gotowy do pracy niemal natychmiast. Mimo szybkiej gotowości do pracy AVX nie podgrzewa kolby gdy jest umieszczona w ekspresie co w połączeniu ze sporą masą samej wylewki powoduje potrzebę 1 lub 2 flushy przed parzeniem.

DSC08945.JPG

Co do zaprogramowanych przycisków nie mam większych przemyśleń, zwykłe odliczanie czasowe, jeśli się nie mylę około 20 i 35 sekund ekstrakcji. Sam ekspres posiada bardzo irytującą cechę, a mianowicie „preinfuzję” która nie jest preinfuzją. Pierwsze kilka sekund po kliknięciu przycisku pompa cyklicznie pompuje małe ilości wody, takie pulsacyjne doprowadzenie cieczy chyba miało w namyśle stanowić preinfuzję, jednak nie widzę żadnych benefitów płynących z tego rozwiązania. Samej wody jest zdecydowanie za mało aby odpowiednio namoczyć ciastko a odstęp czasowy między „preinfuzją” a właściwym uruchomieniem pompy zbyt krótki. Sam prysznic daje radę, rozprowadza wodę równomiernie i nie wyrzuca silnego strumienia cieczy w jednym kierunku, za to duży plus.

IMG20240225100438.jpg

Kolejnym irytującym aspektem związanym z  niską ceną ekspresu i cięciem kosztów jest brak zaworu trójdrożnego. Tacka ociekowa jest osobnym elementem w całości wyjmowanym z obudowy a metalowa jest tylko górna pokrywa. Brak zaworu trójdrożnego sprawia, że gdy przestrzelimy z mieleniem (o co nie trudno przy tak małej średnicy sitka) to jedyne co możemy zrobić to zostawić ekspres na 5-10 minut aż ciśnienie spokojnie spadnie lub spowodować mały wybuch kawowy przy zdejmowaniu kolby. Oba rozwiązania powodują, że czas oczekiwania na kawę znacznie się wydłuża :D

Spienianie mleka:

Z kolei miłym zaskoczeniem okazała się dysza do spieniania. Nagrzewanie do funkcji spieniania trwa kilkanaście sekund. Przed spienianiem wymagane jest spuszczenie odrobiny rozgrzanej wody z układu a sama moc dyszy do spieniania jest w zupełności wystarczająca. Bardzo dobre wrażenie robi budowa dyszy która wydaje się solidna, jednak jej zakres ruchu jest mocno ograniczony i spienianie mleka w większym dzbanku staje się uciążliwe. 200 ml mleka spienimy w około 40-50 sekund. Czy da się coś narysować? Owszem da się, nie jest to może doświadczenie kawiarnianej jakości piany ale nie jest źle.

IMG20240202174803.jpg

Podsumowanie:

Ekspres jak na przedział cenowy 700-800 zł wydaje się bardzo kompletny. Posiada wszystko co osoba wchodząca w świat kawy mogłaby chcieć jednocześnie nie drażniąc wadami które uniemożliwiłyby poprawne przygotowanie napoju. W porównaniu do wcześniej wspomnianego delonghi wygrywa praktycznie we wszystkich aspektach, może poza wizualnym, ale to już kwestia gustu. Na koniec skrótowo wady i zalety po kilku dniach użytkowania:

Zalety:
Cena
  • Szybka gotowość do pracy, natychmiastowe nagrzewanie się do spieniania mleka.
  • Dobrze wykonany i solidny portafiltr.
  • Niemal całkowicie metalowa obudowa.
  • Wyświetlacz z timerem.
  • PID, który może nie jest dokładny ale rzeczywiście coś zmienia.
  • Wystarczająca moc pary i solidnie wykonana dysza.

Wady:
  • Irytująca „preinfuzja”.
  • Brak podgrzewania kolby.
  • Plastikowa tacka na filiżanki która jest tylko ozdobą.
  • Brak zaworu trójdrożnego.
  • Niski zakres ruchu dyszy do spieniania mleka.


« Ostatnia zmiana: 26 Luty 2024, 19:24:22 wysłana przez Exwined »

Offline szwppl

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Przed kupnem
Odp: AVX Snow White
« Odpowiedź #48 dnia: 26 Luty 2024, 20:25:07 »
Ja piernicze, zaraz Cię ukrzyżują producenci tych za 2k ;)
Dzięki za test :)
Za te pieniądze, takie możliwości i jakość --- ooo Panie :)
Dla kogoś kto nie potrzebuje mieć cudów na kiju za setki tysięcy, moim skromnym zdaniem bomba  :wow2:

Offline kitsune

  • Wiadomości: 83
  • Ekspres: AVX Snow White, Kawiarka GAT 4tz, bialetti 1tz, V60
  • Młynek: Timemore C3, ITOP-03
Odp: AVX Snow White
« Odpowiedź #49 dnia: 26 Luty 2024, 20:30:24 »
Co do preinfuzji to wpadłem dziś rano na pomysł, że można pauzować przecież pracę i długość namaczania ciastka wydłużyć ale jeszcze nie testowałem

Offline Exwined

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: AVX Snow White, Mellita Look V Timer, v60, aeropress, phin, bialetti venus. Było: Flair 58, Delonghi dedica ec685
  • Młynek: Timemore C2, 1zpresso J-max
Odp: AVX Snow White
« Odpowiedź #50 dnia: 26 Luty 2024, 21:26:59 »
Co do preinfuzji to wpadłem dziś rano na pomysł, że można pauzować przecież pracę i długość namaczania ciastka wydłużyć ale jeszcze nie testowałem

Zgadza się, można pauzować pracę ale domyślnie ekspres wyłącza proces i powraca do trybu gotowości po kilku sekundach bezczynności. Więc trzeba ograniczyć czasowo tą preinfuzję, muszę potestować ile sekund pauzy umożliwia dalszą kontynuację pracy bez "resetu". Ale pomysł ma sens, potrzeba testów :D

Offline MSL

  • Wiadomości: 698
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: AVX Snow White
« Odpowiedź #51 dnia: 26 Luty 2024, 21:36:07 »
Ja piernicze, zaraz Cię ukrzyżują producenci tych za 2k
Nie grozi, one zawsze były mocno przewartościowane. Jak zwykle - Chińczyk potrafi.

Ten ekspres praktycznie kasuje wszelkie SB bez PID i może spokojnie konkurować z takowymi, które go posiadają. Drobne niedociągnięcia zapewne można obejść. W tej cenie, bezkonkurencyjny. Dokupić tamper, sitko i gotowy do przygotowania smacznego espresso i okazjonalnych kaw mlecznych. No może jeszcze NPF, bo czemu nie. ;)

Dobra recenzja. @Exwined

Offline kitsune

  • Wiadomości: 83
  • Ekspres: AVX Snow White, Kawiarka GAT 4tz, bialetti 1tz, V60
  • Młynek: Timemore C3, ITOP-03
Odp: AVX Snow White
« Odpowiedź #52 dnia: 27 Luty 2024, 11:38:30 »
Dorzucam fotki prysznica:
IMG_20240210_155548.jpg
IMG_20240210_155432.jpg
IMG_20240210_155429.jpg

Offline Shoshonq

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: AVX snow white
  • Młynek: Fellow opus
Odp: AVX Snow White
« Odpowiedź #53 dnia: 14 Marzec 2024, 12:16:32 »
@kitsune
Jak zmieniłeś temperaturę na wyjściu? Nie znalazłem o tym żadnej informacji w instrukcji obsługi.


Dodatkowo czy ktoś może wie jaki NPF mogę sobie do tego dokupić? Na AliExpress jest masa portafiltrow 51mm, ale jedne są oznaczone jako "for DeLonghi", inne jako "Gaggia", jeszcze inne mają parę nazw producentów. Skąd wiem, który będzie pasował? A może każdy? :)

Offline kitsune

  • Wiadomości: 83
  • Ekspres: AVX Snow White, Kawiarka GAT 4tz, bialetti 1tz, V60
  • Młynek: Timemore C3, ITOP-03
Odp: AVX Snow White
« Odpowiedź #54 dnia: 14 Marzec 2024, 12:34:24 »
Nie będzie pasował każdy te od delonghi nie pasują bo mają za grube uszy, miałęm tą sytuację już przy silvercrescie. Co do temperatury to przytrzymać przycisk manual i przyciskami pojedyncza/podwójna zmienia się temperaturę po ustawieniu zostawia się i automatycznie się akceptuje.
ja NPF kupiłem ten: https://aliexpress.com/item/1005005970176691.html
Trzeba patrzeć na te nie pasujące do delonghi
« Ostatnia zmiana: 14 Marzec 2024, 12:37:48 wysłana przez kitsune »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi