Autor Wątek: Skrzypiąca dźwignia grupy E61  (Przeczytany 38037 razy)

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #135 dnia: 25 Styczeń 2023, 09:02:34 »
W grupie wszystko jest chromowane, także trzeba uważać przy rozkręcaniu. Dotarł do mnie klucz Knipex z nakładkami, polecam sporo ułatwia.

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #136 dnia: 25 Styczeń 2023, 21:08:44 »
W grupie wszystko jest chromowane, także trzeba uważać przy rozkręcaniu. Dotarł do mnie klucz Knipex z nakładkami, polecam sporo ułatwia.

Od biedy można poprzez ściereczkę gąbkową. Ale  tylko od biedy.  :D Napisz co zastałeś po odkręceniu grupy? Czy syf z osadów kawowych  był taki, że warto było lub nawet było trzeba?
« Ostatnia zmiana: 25 Styczeń 2023, 21:12:42 wysłana przez ROSS JB »

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #137 dnia: 26 Styczeń 2023, 09:40:42 »
Pierwsze 2 przed, ostatnie po moczeniu w kwasku, później trochę czyszczenia caffizą , i smarowanie molycote.
W sumie już mi przestał praktycznie działać flow control, wymiana trzpieni i uszczelek przy nich.

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 786
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #138 dnia: 26 Styczeń 2023, 10:50:29 »
Twoja grupa wygląda na bardzo zasyfioną , jakbyś na bieżąco nie robił backflusha i czyszczenia Cafizą. Flow Control rozkręciłem raz w ciągu dwóch lat, bo trafił tam kawałek niklu.
Czyść Cafizą raz w miesiącu, bachflush na koniec dnia kawowego, odkamienianie co pół roku i możesz sobie darować to rozkręcanie grupy.




Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #139 dnia: 26 Styczeń 2023, 10:59:09 »
Uprzedziłeś mnie Fill.  Jak zdejmę prysznic, to zrobię zdjęcie przed czyszczeniem Cafizą, a backflush codziennie tylko wodą.
« Ostatnia zmiana: 26 Styczeń 2023, 11:11:59 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #140 dnia: 26 Styczeń 2023, 11:22:37 »
Czekał na rozebranie, więc trochę się nazbierało. Wcześniej robiłem raz w miesiącu, dwa czyszczenie caffizą na ślepym sitku tylko po tym trzeba było zaraz rozkręcać i smarować. Chciałem tylko zaznaczyć, że zdjęcie grupy jest w miarę proste, tak jest to zrobione że nie trzeba nawet żadnych uszczelnień zakładać na gwinty (przynajmniej u mnie). Dokładne wyczyszczenie bez zdejmowania grupy (np. tego co jest pod prysznicem) nie jest proste. Może przy nowym ekspresie nie ma takich problemów.

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #141 dnia: 28 Styczeń 2023, 21:09:22 »
tak jest to zrobione że nie trzeba nawet żadnych uszczelnień zakładać na gwinty (przynajmniej u mnie).

Między bojlerem a grupą nie było uszczelek, tak? Nad tym się zastanawiałem, co  ewentualnie z uszczelkami,  a u ciebie  nie było żadnych. Ciekawe, to norma czy tylko w lepszych ekspresach?

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #142 dnia: 29 Styczeń 2023, 17:01:56 »
@tom517
Zobacz, porównaj mój prysznic czyszczony tylko codziennie backflushem wodą (zdjęcie nr 1 i 2), a Cafizą to chyba był raz czyszczony z pół roku temu. Praktycznie tylko kilka drobinek mielonki na nim widać - reszta dziurek drożna.

Po zdjęciu prysznica na grupie lekki nalot kawowy (zdjęcie nr 3), przetarłem palcem - widać różnicę.

Zdjęcie nr 4 po zdjęciu grzybka i przetarciu gąbką z płynem do mycia naczyń.

Na grzybku żółty nalot (zdjęcie nr 5), czyżby efekt wody ŻK?
« Ostatnia zmiana: 29 Styczeń 2023, 17:58:09 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #143 dnia: 29 Styczeń 2023, 17:26:39 »
Na 100% te ciężkie chodzenie dźwigienki (ostatnie smarowanie 27 listopad) to efekt tarcia tych gumowych uszczelek osadzonych na trzpieniu. Wyjąłem, umyłem, posmarowałem i znów lekko się przesuwa. Nie smarowałem popychaczy, gniazda w grupie i kowadełka.

Niezmiennie jest pod wrażeniem funkcjonalności szczypiec-kluczy firmy Knipex na zdjęciu.
« Ostatnia zmiana: 29 Styczeń 2023, 18:21:57 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #144 dnia: 31 Styczeń 2023, 21:57:30 »
Na grzybku żółty nalot (zdjęcie nr 5), czyżby efekt wody ŻK?

Nieprawdopodobne. Raczej od kawy. Też używam wyłącznie ŻK i czegoś takiego nie mam.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #145 dnia: 01 Luty 2023, 22:56:07 »
Na grzybku żółty nalot (zdjęcie nr 5), czyżby efekt wody ŻK?

Nieprawdopodobne. Raczej od kawy. Też używam wyłącznie ŻK i czegoś takiego nie mam.
To samo na grupie - zobacz 4 zdjęcie. Może mosiądz się utlenia?
》tertium non datur《

Offline Strzala świst gwizd Mężczyzna

  • Wiadomości: 148
    • Test4Climbing.com
  • Ekspres: Quick Mill Andreja Premium
  • Młynek: Casadio Enea On Demand
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #146 dnia: 03 Kwiecień 2023, 18:20:53 »
Ja używam do smarowania CX80. Jakoś tam działa. Git, czy shit?
Climbing Performance Test https://test4climbing.com

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10513
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #147 dnia: 03 Kwiecień 2023, 18:48:26 »
Ja używam do smarowania CX80. Jakoś tam działa. Git, czy shit?
Nie jest to ryzykowne dla zdrowia?

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 857
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #148 dnia: 03 Kwiecień 2023, 19:37:48 »
CX80 ma szeroką gamę produktów, jak np. CX80 ACX FOOD GREASE z certyfikatem NSF H1 czyli lepszym pod względem kontaktu z żywnością niż używany i polecany tu powszechnie Molykote 111.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Strzala świst gwizd Mężczyzna

  • Wiadomości: 148
    • Test4Climbing.com
  • Ekspres: Quick Mill Andreja Premium
  • Młynek: Casadio Enea On Demand
Odp: Skrzypiąca dźwignia grupy E61
« Odpowiedź #149 dnia: 04 Kwiecień 2023, 08:55:45 »
CX80 dedyowany do ekspresów. Na Alledrogo powszechnie dostępny.
Climbing Performance Test https://test4climbing.com

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi