Autor Wątek: Tygielek  (Przeczytany 111549 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Tygielek
« Odpowiedź #165 dnia: 04 Listopad 2016, 08:09:39 »
Palnik super. Ciekawe skąd? :)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Tygielek
« Odpowiedź #166 dnia: 04 Listopad 2016, 08:14:46 »
Teraz można dostać kuchenki turystyczne z takim palnikiem – wąskie grzanie daje mniejsze straty w atmosferę (zwłaszcza przy użyciu dedykowanych garów z bocznymi kanałami) a szerokość i tak się zwiększy pod szerszym naczyniem. W wakacje widziałem jak gość na campingu odpalał bodaj primusa – płomień wyglądał jak z palnika do spawania przed regulacją.

Offline nzcn

  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: Aeropress, Jazzve
Tygielek / Dżezwa / Jazzve
« Odpowiedź #167 dnia: 19 Marzec 2017, 19:47:14 »
W wakacje zrobiłem sobie wycieczkę do Armenii. Tam, jak to w Armenii, powszechna opinia jest taka, że "kawa po turecku / z tygielka" to tak naprawdę kawa po armeńsku. Dwa tygodnie picie tej kawy w różnych wersjach, w różnych miejscach. Parokrotnie nawet pokazywano mi jak dobrze zaparzyć kawę w jazzve, niestety nie jestem w stanie tego uzyskać w domu.
Ktoś ma jakieś rady? Ile kawy dać, jakiej kawy użyć? Pamiętam, że używali tam kawy dość ciemno palonej, mocno zmielonej. Wlewali wodę do tygielka i tu były dwie szkoły:
- jedni czekali, aż woda zacznie wrzeć (ba, były nawet specjalne jazzve z grzałką wbudowaną chałupniczo) i wsypywali kawę;
- drudzy dodawali kawę już na początku, do zimnej wody;
Oba sposoby kończyły się tym samym: trzeba było poczekać, aż pianka zacznie podchodzić do góry, w szczytowym momencie szybko podnieść tygielek, zamieszać i rozlać do filiżanek.
Ktoś się jakoś do tego odniesie? Da radę?
Jak będę w domu to wstawię zdjęcie mojej piękności.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Tygielek
« Odpowiedź #168 dnia: 19 Marzec 2017, 20:44:02 »
Ta metoda zaparzania kawy jest fenomenalna. Skorzystaj z filmu, jaki jest na poprzedniej stronie a pokazuje zwycięzcę mistrzostw świata w tej dziedzinie (zaparzania kawy w ibryku):

  http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=130.msg84783#msg84783

Nie ograniczaj się do popularnych kaw zakupionych w popularnych sklepach i już zmielonych. Zamów sobie parę dobrych kaw w jakiejś niedużej palarni kawy i ew. poproś o stosowne zmielenie na pył (jeśli nie masz młynka). Mnie smakują jasno palone ziarna np. z Kenii, Etiopii, Kostaryki itp. itd. ale ja nie lubię gorzkich, ciemno palonych kaw. Dobre jasno palone kawy są raczej kwaskowate i słodkie, nigdy gorzkie. Mistrz na filmie zaparza ziarna odmiany Geisha z plantacji Los Lajones należącej do Graziano Cruz z Panamy. Takie kawy są bardzo drogie ale piękne, zgoła inne od tego co spotkałeś w Armenii ;).
« Ostatnia zmiana: 19 Marzec 2017, 20:47:42 wysłana przez Antonio »

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Tygielek
« Odpowiedź #169 dnia: 19 Marzec 2017, 21:07:51 »
Potrzeba:
-szklaneczek,
-tygielka,
-kawy,
-cukru.

Nalewasz do tygielka tyle wody, ile masz filiżanek.
Dwie szklneczki na tygielek, jak u mnie.
Dwie łyżeczki kawy, dwie cukru wsypane do zimnej wody.
Zamieszać, postawić na ogień.
Prawie się gotuje, zdejmujesz, wstawiasz ponownie, powtarzasz proces ze dwa, trzy razy.
Pijesz.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Tygielek
« Odpowiedź #170 dnia: 19 Marzec 2017, 21:09:16 »
Kup dobrą kawę i nie bierz cukru ;).

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Tygielek
« Odpowiedź #171 dnia: 19 Marzec 2017, 21:10:55 »
Kup dobrą kawę i nie bierz cukru ;).

Ja tylko cukier do tygielka używam.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Tygielek
« Odpowiedź #172 dnia: 19 Marzec 2017, 22:35:17 »
Zależy jeszcze z jaką kawą. Z jakąś Etiopią cukier byłby zupełnie niepotrzebny. Ale z typową Brazylią czemu nie :).

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Tygielek
« Odpowiedź #173 dnia: 20 Marzec 2017, 16:57:47 »
Palnik super. Ciekawe skąd? :)
Prosto od Campingaz, model Teophilos Kaminetaki, niestety dostępne tylko w Grecji, cena koło 30euro.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Tygielek
« Odpowiedź #174 dnia: 23 Marzec 2017, 18:13:13 »
Dzięki uprzejmości Gorana i konkursowi, który zorganizował TUTAJ stałem się szczęśliwym posiadaczem tygielka oraz paczki Brazylii zmielonej z przeznaczeniem do tej fascynującej metody.

2017-03-23_05-50-21 by Marek Miklewski, on Flickr

Pierwsze co zrobiłem to miejsce dla tego wspaniałego naczynia w moim kąciku :)

IMG_20170323_165829_768 by Marek Miklewski, on Flickr

Następnie zabrałem się za parzenie. Skorzystałem z przytoczonej przez kogoś w tym wątku metody. Mianowicie dwie łyżeczki kawy, dwie łyżeczki cukru zalałem 250 ml wody. Następnie tygielek postawiłem na gazie i gdy wszystko zaczęło mi się podnosić zdjąłem z ognia na kilkanaście sekund po czym ponownie postawiłem. Powtórzyłem ten manewr jeszcze trzy razy.

IMG_20170323_165829_772 by Marek Miklewski, on Flickr

Napar wyszedł boski. To moje pierwsze doświadczenie z tą metodą parzenia kawy, ale już zdecydowałem, że tygielek zabieram ze sobą na wakacje :)

IMG_20170323_165829_767 by Marek Miklewski, on Flickr

Muszę jeszcze zaopatrzyć się w jakieś stylowe szklaneczki :)

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Tygielek
« Odpowiedź #175 dnia: 23 Marzec 2017, 20:28:03 »
Po fotce to ten napar za bogato nie wygląda. My nigdy nie mieszamy. Na wierzchu jest gruba warstwa fusów. Nam to odpowiada. Fusy opadaja same.
Jakie zrobiłeś proporcje?
Ja robię tak:
zawartość połowy tygielka podzielona na ilość szklaneczek
-jedna szklaneczka=1 łyżeczka kawy+łyżeczka cukru wsypana do zimnej wody i wymieszana; kożuchem na wierzchu się nie przejmuj,
-kilka razy doprowadzone prawie do wykipienia,
-rozlanie do szklaneczek.
Na zdrowie!
« Ostatnia zmiana: 23 Marzec 2017, 20:30:57 wysłana przez fux »
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Tygielek
« Odpowiedź #176 dnia: 23 Marzec 2017, 20:39:17 »
Zrobiłem dokładnie tak jak piszesz, tylko nie mam szklaneczek do kawy po turecku więc zrobiłem wg przepisu z tego wątku w którym proporcje były dwie łyżeczki kawy, dwie łyżeczki cukru, 250 ml wody.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Tygielek
« Odpowiedź #177 dnia: 24 Marzec 2017, 12:01:43 »
Ok, obejrzałem uważnie filmik i jest tam podana dokładna doza. Na te moje 250 ml wody wychodzi na to, że powinienem dać ok 30 g kawy, co przekłada się na 5 czubatych łyżeczek. Rzeczywiście lepsza w smaku, ale to pierwsze moje wykonanie nie odbiega jakoś kosmicznie. Kawa jest trochę mniej intensywna.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Tygielek
« Odpowiedź #178 dnia: 24 Marzec 2017, 20:04:43 »
Szklaneczka 80 ml.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Tygielek
« Odpowiedź #179 dnia: 24 Marzec 2017, 20:16:57 »
Dzięki. Szukałem hasła szklanka do kawy po turecku i nic mi nie wyrzuciło, natomiast szklanka do herbaty po turecku wyrzuca właśnie takie szklaneczki w kształcie tulipana. Czy to jest to samo?

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi