Autor Wątek: Nastepca dla Aeropresu ?  (Przeczytany 4594 razy)

Offline CODI

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Gagia Baby, Aeropress, Phin, Bialetti.
  • Młynek: Hario Skelton + śEureka Mignon Specialita
Nastepca dla Aeropresu ?
« dnia: 01 Listopad 2022, 21:19:55 »
Czesc.
Zaprzestalem uzywania tunowanej Gaggi Baby i  french pressu i wszystkie kawy w domu robie Aeropresem. Zajezdzam wlasnie 2 wersje.
Kawa czarna, bardzo mocna w typie americany, bez cremy (bo nie lubie kwasu). Do pojedynczej kawy uzywam około 20g na raz (np poniedzialkowa z blendu).

Czy znacie ekspress dzialajacy podobnie jak Aeropress który zmieści 20g kawy i 150-200ml wody na jedna porcję ?
Cos jak dzwignia ale z profilem aeropresu.

Pozdrawiam M
Wciąż poszukuje...

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Nastepca dla Aeropresu ?
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Listopad 2022, 11:04:20 »
bez cremy (bo nie lubie kwasu)
Tutaj chyba nastąpiła jakaś pomyłka, crema nie jest odpowiedzialna za kwaśność, raczej gorycz jeśli już.

Cos jak dzwignia ale z profilem aeropresu.
Ekspresy generalnie działają tak jak Twoja Gaggia. Żeby działał jak AP to musiałoby być zupełnie manualne urządzenie jak Flair Espresso. Ew jakaś prosta dźwignia jak La Pavoni.

 
który zmieści 20g kawy i 150-200ml wody na jedna porcję

Zdaje się, że automaty Krupsa wykorzystywały poduszkę powietrzną. Coś takiego usłyszałem od serwisanta takich urządzeń. Jednak nie słyną one z trwałości. 20g kawy, to raczej na dwa razy. Ilość wody 200 g spokojnie do zrobienia.

W dowolnym ekspresie kolbowym możesz zrobić to czego pragniesz, pod warunkiem zamontowania odpowiednio dużego sitka. Możesz zmielić grubiej niż sklepową mielonką, zrobić preinfuzję ok. 30-60 sekund - zatrzymując ekstrakcję przy pierwszej kropli, a potem przelać 150-200 g
« Ostatnia zmiana: 02 Listopad 2022, 12:56:15 wysłana przez krystians »

Offline wsedek

  • Wiadomości: 183
Odp: Nastepca dla Aeropresu ?
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Listopad 2022, 15:52:54 »
Ja polecam dźwignie Cafelat Robot - podwójnego shota możesz rozcieńczyć do objętości 200ml i zawsze masz niezłe Americano.

Offline CODI

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Gagia Baby, Aeropress, Phin, Bialetti.
  • Młynek: Hario Skelton + śEureka Mignon Specialita
Odp: Nastepca dla Aeropresu ?
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Styczeń 2023, 10:55:29 »
Wrocę do mojego dosc starego postu bo wracam do rozwazan nad czyms bardziej funkcjonalnym niż Aeropress.
Kupilem przed świętami nową sztukę ale wciaz mam problemy z przepuszczaniem naparu i niestabilnoscia. Powodem jest to ze robie americane, uzywam drobno zmielonej kawy do tego napelniam go prawie w calosci.  Drobne ziarna przytykaja filterek i trzeba uzyc sily aby to wycisnac. Do tego duzy kubek i wszystko robi robi niestabilne i latwo o wypadek. Wiem moge zmienic przyzwyczajenia ale moze zmienie sprzet ? tym bardziej ze zona i córka nie chca tego zestawu uzywac i prosza mnie o kazdą kawę.

W przypadku Aeropresu kluczem nie jest przepuszczanie tego przez papierowe sitko i poduszka powietrzna albo są one drugorzędnymi parametrami.
Kluczem jest zaparzanie kawy. Nie jest to ciagle przepuszczanie strumienia przez ciastko jak mam to w Gaggi.
Tutaj po zalaniu i wymieszaniu calosci wciaz trwa zaparzanie. Ja czekam okolo 30 sekund i dopiero wtedy rozpoczynam wyciskanie. Dodatkowo na koniec to czego nie chce w naparze zostaje w ciastku.
Bardzo przypomina to kawę "plujkę" w szklance której ktos ukradł osad z dna i usunal piane na wierzchu.


Przy tej samej kawie, mieleniu i dozie z Aeropresu wychodzi o niebo lepszy napar niz w Gaggi. Mówiac o kwasowosci mimo uzywanie srednio nisko kwasowych ziaren z Gaggi jest ona wciaz wyczuwalna z Aeropresu nie. Napar jest mocniejszy ale i slodszy i bogatszy w smaki. Moja teoria jest taka ze piana ktora zostaje na wierzchu ciastka w Aero zawiera lekkie frakcje i oleje ktore w przypadku ekspresu dostaja sie do naparu i zaostrzaja smak i podnosza kwasowosc.
Mam wrazenie ze napar z Aeropresu jest zdrowszy. 3 mocne kawy z Aero nie powoduja problemów od miesiecy. 3 takie kawy z Gaggi i mam zgage i problemy z żoladkiem po paru dniach.

Czyli szukam czegos jak reczna kolba tyle ze zbiornikiem wody i grzalką, termostatem itp.
Patrzcie co ludzie wymyslają: poszukajcie na YouTube Automated Aeropress Coffee Machine :)

Moze cos podobnego jak La Pavoni Stradivari Europiccola potrafi tak zaparzyc ?

Pozdrawiam M
« Ostatnia zmiana: 24 Styczeń 2023, 11:32:21 wysłana przez CODI »
Wciąż poszukuje...

Offline timex550 Mężczyzna

  • Wiadomości: 20
  • Ekspres: Flair 58, Wacaco Picopresso
  • Młynek: Comandante C40
Odp: Nastepca dla Aeropresu ?
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Styczeń 2023, 11:27:18 »
Kolba, zbiornik wody, grzałka, termostat. La Pavoni Europiccola/Stradivari zdecydowanie spełnia te wymagania. Jeżeli chcesz poczekać i zpałacić (zedydowanie) więcej, to Meticulous (meticuloushome.com) może być tym czego szukasz.
« Ostatnia zmiana: 24 Styczeń 2023, 11:30:14 wysłana przez timex550 »

Offline mariuszdbki Mężczyzna

  • Wiadomości: 64
  • Ekspres: alternatywy4+, Nivona 790, maszynka do popcornu + artisan
  • Młynek: Nivona CG 130
Odp: Nastepca dla Aeropresu ?
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Styczeń 2023, 11:38:04 »
Może Clever Dripper po prostu? Zmielisz tak samo jak w aero, zalejesz, poczekasz, przepłynie, spróbujesz. Żona i córka pewnie też mogły by same parzyć. Nie wiem jak porównanie smaku wyjdzie bo sam nie próbowałem ;)
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=669.0
« Ostatnia zmiana: 24 Styczeń 2023, 11:43:29 wysłana przez mariuszdbki »

Offline CODI

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Gagia Baby, Aeropress, Phin, Bialetti.
  • Młynek: Hario Skelton + śEureka Mignon Specialita
Odp: Nastepca dla Aeropresu ?
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Styczeń 2023, 11:57:32 »
Mam drippera  i masz racje rozwiaze problerm niestabilnosci ukladu. Uzywalem go przed Aeropressem i moze zaproponuję go dziewczynom.

Wciaz w dripperze powierzchnia filtra jest duzo wieksza wiec nie ma długiego zaparzania a do tego nie mozna wycisnac ciastka.
To juz niedaleko od przelewu którego tez mialem.
Wierz mi kawa z Aero jest duzo lepsza.

Teraz kiedy poprawiles link widze ze mowa o Dripperze z zaworkiem. To juz wyglada lepiej.

M



Wciąż poszukuje...

Offline CODI

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Gagia Baby, Aeropress, Phin, Bialetti.
  • Młynek: Hario Skelton + śEureka Mignon Specialita
Odp: Nastepca dla Aeropresu ?
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Styczeń 2023, 12:24:07 »
Kolba, zbiornik wody, grzałka, termostat. La Pavoni Europiccola/Stradivari zdecydowanie spełnia te wymagania. Jeżeli chcesz poczekać i zpałacić (zedydowanie) więcej, to Meticulous (meticuloushome.com) może być tym czego szukasz.

Poczytalem/poogladalem i La pawoni Europiccola nie dziala w ten sposob co aeropress. Nie ma zaparzania calosci naparu na raz. Przynajmniej tak wyglada to na dostepnych filmach na YT.
 
Co do Meticulous wyglada ze jest to juz blisko ale nie widac szczegolow aby ocenic. Troche mi to pachnie Lapavoni tyle ze dzwignia jest automatyczna. Nie widac czy zaparzanie jest w calosci czy tylko w czesci. I patrzac na instagram i stories spodziewam sie ceny z sufitu.
Wciąż poszukuje...

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Nastepca dla Aeropresu ?
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Styczeń 2023, 13:23:57 »
nie no Europiccoli to tradycyjna dźwignia, czyli zaparzanie przebiega tak jak w twojej Gaggi tylko wodę pcha ręka a nie elektryczna pompka. Tam oczywiście shot z dźwigni ma swój smak i specyfikę ale zasada parzenia jest generalnie taka sama.

Do odfiltrowania imersyjnie zaparzonej kawy najłatwiej chyba właśnie aero albo clever czy hario switch, ale zastanawia mnie jedno, mielisz do aero tak drobno, że trzeba siły bo się zapycha, obstawiać można więc, że albo lubisz bardzo wysokie ekstrakcje albo np masz na tyle twardą wodę, że tak pomagasz sobie te parzenie dociągnąć? Sam mielę do aero drobniej i lubię szybsze parzenia ale nie na tyle drobno, żeby przepychanie było trudne. Inna droga, to bardzo drobne mielenie ale i mniej wody, żeby wyszedł taki mały i gęsty ala shot, wtedy opór jest ale i wody do wypchnięcia mniej

Offline CODI

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Gagia Baby, Aeropress, Phin, Bialetti.
  • Młynek: Hario Skelton + śEureka Mignon Specialita
Odp: Nastepca dla Aeropresu ?
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Styczeń 2023, 17:22:55 »
Co do mielenia, tak miele na 1,5 podzialki w moim młynku Specialita Mingnon.
Woda wroclawska kranówka zmiękczana centralnie. Bywa ze dofiltowana britą ale ja tak nie lubię (to domena żony).

W nowym filtrze grawitacyjnie spłynie 30-40% kawy. Reszta wymaga docisniecia. Przy moich 120kg nacisku zdarzalo mi sie ze puscil kawe bokami pod filtrem :)
Ale córka potrafila wylac caly napar bo zle złapala zestaw. Zona raz sie poparzyla i juz jej w ogole nie uzywa.
Po prostu trzeba miec wprawe i lac mniej aby te ryzyka ograniczyc.

Wciaz dumajac nad kolejnym prasowaniem mysle jak by to zautomatyzowac kiedy patrze na moją stojącą obok gaggie.

M
Wciąż poszukuje...

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6159
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Nastepca dla Aeropresu ?
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Styczeń 2023, 18:15:32 »
Jeśli chce się większą ilość naparu naraz, coś podobnego do skondensowanego aero, to do głowy przychodzi mi tylko niskociśnieniowy ekspres albo moka. Można też tak jak było pisane wcześniej - rozcieńczać skondensowanego szota z ekspres lub grubiej zmielić i przelać więcej wody przez kolbę. .
« Ostatnia zmiana: 24 Styczeń 2023, 18:17:33 wysłana przez krystians »

Offline robert-o Mężczyzna

  • Wiadomości: 117
  • Ekspres: Cafelat Robot, Venus 4tz; FP, AP, V60-01
  • Młynek: DF64, Timemore G1S, 1Zpresso E, Hiku, Timemore Go
Odp: Nastepca dla Aeropresu ?
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Styczeń 2023, 19:23:54 »
Ale córka potrafila wylac caly napar bo zle złapala zestaw. Zona raz sie poparzyla i juz jej w ogole nie uzywa.

Zaparzacie metodą odwróconą i podczas odwracania takie rzeczy się dzieją? Czy tradycyjnie?

Skoro kawa najlepiej smakuje z AP, pomyślałbym o usprawnieniu metody wyciskania:
- Niski i szeroki stabilny kubek/naczynie na pewno ustabilizuje cały zestaw.
- Przelewanie na niższym stole zamiast na blacie kuchennym może poprawić ergonomie.
- stalowy filtr może polepszyć przepływ. Ale tutaj napar troszkę się zmieni.
- minimalnie grubszy przemiał może pomóc w łatwiejszym przelewaniu a kawa dalej będzie smakowała
- ewentualnie taki dodatek: https://preview.redd.it/2gwd45zbopz31.jpg?width=960&crop=smart&auto=webp&v=enabled&s=4232975c6eeede212c4dfdc9996015b6ca764367

Offline hergar Mężczyzna

  • Wiadomości: 75
  • Ekspres: Kawiarka, aeropress
  • Młynek: KAZAK TURA 3
Odp: Nastepca dla Aeropresu ?
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Styczeń 2023, 20:33:07 »
Jak rozumiem proces zaparzania ma być bezpieczny, stabilny, w miarę łatwy do ogarnięcia i ma być przepychana duża kawa. Moje propozycje to french press, kawiarka albo coś takiego https://www.konesso.pl/product-pol-5501-Delter-Coffee-Press-zaparzacz-do-kawy-uniw.html?gclid=CjwKCAiAoL6eBhA3EiwAXDom5kWKUGZYniQ6lE1zIUQBO62Vw78D6DEtKlsIKSQG8WNcJj6fkCV8ehoCI1kQAvD_BwE wygląda na bardziej stabilny niż aeropress.
Poczuj strach i zrób to mimo wszystko.

Offline CODI

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Gagia Baby, Aeropress, Phin, Bialetti.
  • Młynek: Hario Skelton + śEureka Mignon Specialita
Odp: Nastepca dla Aeropresu ?
« Odpowiedź #13 dnia: 25 Styczeń 2023, 09:39:05 »
Dziękuję za odpowiedzi.
Opisalem problemy aby wesprzec decyzje poszukania czegos lepszego, a wy mnie namawiacie na zlamanie 12 letnich przyzwyczajeń z uzywania Aero :)
Ja sobie radze ale reszta rodziny narzeka na proces przygotowania. Stad prosba o wsparcie w poszukiwaniu nastepcy.

I juz prawie znalazłem, nie mogę wkleic linka wiec szukajcie: Flair 58 Espresso.
Na instagramie jest kanal TannerColssonCoffe gdzie facet pokazuje rozne uzycia tego sprzetu. I przy dodaniu papierowego filtra na portafiltrze i wsypaniu kawy luzem i zalaniu woda + reczne wyciskanie moze z tego byc cos podobnego do Aero.
Tyle tylko ze to wciaz bardziej espresso bo to ledwie miesci 90ml wody. Musze znalexc cos na 200ml minimum.
Martwi mnie tez bilans energetyczny to jest duze urzadzenie ktore odbierze wodzie temperature wiec parzenie bedzie zaburzone. Trzeba by to najpierw zalac goraca woda i poczekac az sie rozgrzeje, zlac to i zalac ponownie do parzenia. Znow komplikacje a ma byc prosto i powtarzalnie:)

Czy ktos uzywal flaira ?


PS Uzywam Aero 12 lat, to juz 3 urzadzenie. Jest znami wszedzie w domu, na wakacjach, w podrózy. Trzymam zmielona kawe w tloczku, troche dodatkowych filtrów i tylko gorącej wody potrzebuje i kubka.
Mielę drobno bo taka kawa najbardziej mi smakuje. Kiedys kiedy uzywalem gotowej kawy mielonej czy przy mieleniu za pomocą Hario przemial byl nierowny lub lekko grubszy i to powodowalo mniej problemów w obsludze. Po zakupie speciality mielenie jest drobniejsze o bardziej rowne (a moze duzo pylu jest) i pewnie stad szybsze zatykanie filtrow.
W calym domu mamy standardowy zestaw kubków znanego szweckiego dostawcy i niestety sa one deczko za duze na Aero. W sumie wystarczyloby aby Aero mialo lekki ząbek na naroznikach szesciokąta.


« Ostatnia zmiana: 25 Styczeń 2023, 09:56:30 wysłana przez CODI »
Wciąż poszukuje...

Offline THRaKeD Mężczyzna

  • Wiadomości: 65
  • Ekspres: AeroPress, kawiarka
  • Młynek: Timemore C3
Odp: Nastepca dla Aeropresu ?
« Odpowiedź #14 dnia: 25 Styczeń 2023, 11:01:13 »
W calym domu mamy standardowy zestaw kubków znanego szweckiego dostawcy i niestety sa one deczko za duze na Aero. W sumie wystarczyloby aby Aero mialo lekki ząbek na naroznikach szesciokąta.

A lejek z zestawu AP nie załatwi sprawy?
On poszerza podstawę AP.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi