Autor Wątek: Espresso z pojedynczego sitka  (Przeczytany 25324 razy)

RadoGost

  • Gość
Odp: Espresso z pojedynczego sitka
« Odpowiedź #60 dnia: 13 Czerwiec 2019, 18:40:27 »
Mam chęć na The Single, tylko jaki wybrać rozmiar do uno espresso? Na Tidaka mają kilka do wyboru.

@lucasd, które wg Ciebie brać na espresso: 7, 8, 9, 9,5? A są jeszcze  są: 10, 11 i 12.

Co raz bardziej jestem przekonany, że sitko, które dostałem wraz z ekspresem, to The Single. Może ktoś zerknąć? Te z lewej.
« Ostatnia zmiana: 13 Czerwiec 2019, 19:36:50 wysłana przez RadoGost »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Espresso z pojedynczego sitka
« Odpowiedź #61 dnia: 13 Czerwiec 2019, 19:48:54 »
Co raz bardziej jestem przekonany, że sitko, które dostałem wraz z ekspresem, to The Single. Może ktoś zerknąć? Te z lewej.

Zobacz może jak wygląda The Single.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Espresso z pojedynczego sitka
« Odpowiedź #62 dnia: 13 Czerwiec 2019, 19:50:28 »
Mnie interesuje tylko koncepcja single espresso i różne rodzaje sitek i tamperów do niego.
Też próbowałem na The Single (produkcji IMS, to wypukłe) i jakoś mi się nie udało dojść do dobrych rezultatów. Mam dwa (LF1460300 i LF1460301) o wysokości 19,5 i 21mm. Tamper 58,4 pasuje do nich słabo (za duży).

PS. Z dyskusji na formum Londinum odniosłem wrażenie, że The Single to wyłącznie takie sitka:

RadoGost

  • Gość
Odp: Espresso z pojedynczego sitka
« Odpowiedź #63 dnia: 13 Czerwiec 2019, 19:53:02 »
Ze zdjęcia, trudno mieć 100% pewność :(

Dzięki @Krakus, super zdjęcie, teraz jestem pewien.
Ile pakowałeś kawki, do jednego i drugiego?
« Ostatnia zmiana: 13 Czerwiec 2019, 19:57:47 wysłana przez RadoGost »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Espresso z pojedynczego sitka
« Odpowiedź #64 dnia: 13 Czerwiec 2019, 20:00:01 »
Zdjęcie moje, sitko jak widzisz robione przez IMS, ale dla LF. W katalogu IMS (na ich stronie) nie występuje. Lepszej jakości zdjęcie masz tu:


Ile pakowałeś kawki, do jednego i drugiego?
I to jest bardzo dobre pytanie, zależne od wysokości Twojego prysznica. Mam prysznic z sitkami IMS E-61, który dla współpracy z sitkami The Single obciąłem.
Ile gramów nie pamiętam, a kłamać nie chcę. Jak Cię to interesuje, to rzuć okiem ty.
« Ostatnia zmiana: 13 Czerwiec 2019, 20:04:00 wysłana przez Krakus »

RadoGost

  • Gość
Odp: Espresso z pojedynczego sitka
« Odpowiedź #65 dnia: 13 Czerwiec 2019, 20:30:59 »
To jakaś czarna magia te sita! Chyba nie dam rady :sciana: I odpuszczę  :(

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: Espresso z pojedynczego sitka
« Odpowiedź #66 dnia: 13 Czerwiec 2019, 21:45:16 »
Ja już się w tym wszystkim pogubiłem. Generalnie chcę level tamper albo ze sprężyną. Na ali są 58.5 level w dobrej cenie albo Espro ale to jest 58.35 czy 34 więc będzie pływać w VST. Kurdę ale mam zagwostkę.

RadoGost

  • Gość
Odp: Espresso z pojedynczego sitka
« Odpowiedź #67 dnia: 13 Czerwiec 2019, 22:08:11 »
Ten tamper z Tidaki 58,5 (zmierzyłem suwmiarką dla pewności) pasuje idealnie do wierzchu VST 7. Level fajna sprawa, tylko czy Ci przyjdzie równo 58,5,  bo różnie z tym bywa. Jedno wiem na pewno tamper  58 to masakra z ubiciem, kawa na ściance sita i wszystko, co później >:(
« Ostatnia zmiana: 13 Czerwiec 2019, 22:33:15 wysłana przez RadoGost »

RadoGost

  • Gość
Odp: Espresso z pojedynczego sitka
« Odpowiedź #68 dnia: 14 Czerwiec 2019, 07:03:08 »
Mój umysł popracował przez noc, przeanalizował zasady i "pracę" sita The Single. Proszę o zweryfikowanie moich przemyśleń przez: @WS, @pj.w, @Krakus i innych, którzy mają wiedzę nt tego "ciężkiego przypadku", która pomoże we właściwym wyborze sitka do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Jaki cel  (skupmy się tylko na technikaliach, a nie walorach smakowych i wizualnych uzyskanego espresso z tych sitek) przyświecał projektantom The Single?

Aby dobrać prawidłowo sito należy:
1. Jaka grupa siedzi w ekspresie: E61, czy inna.
2. Zmierzyć wysokość prysznica swojej maszyny, w ofercie są dwie wersje (czy może więcej?): niska i wysoka.
3. Jaką dozę chcemy zaaplikować. Na Tidaka podają od 7g do 12g.
4. Sito po ubiciu gotowe do ekstrakcji, i tak pierwsze z brzega: 7g (najbardziej mnie interesuje :) ) Sypiemy te 7g i po ubiciu kawa znajduje się tylko w części stożkowej sita. Po zapięciu kolby odległość między ubitą kawą a prysznicem wynosi "test monety"

Tak to widzę. Proszę o potwierdzenie albo zaprzeczenie, a wtedy na prawidłowe nakierunkowanie, ale tak prosto, jak rolnik krowie na rowie :), żeby już nie było żadnych wątpliwości z The Single.

Smacznej  :kawa:


« Ostatnia zmiana: 14 Czerwiec 2019, 07:16:30 wysłana przez RadoGost »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Espresso z pojedynczego sitka
« Odpowiedź #69 dnia: 14 Czerwiec 2019, 07:52:37 »
Wydałeś już sporo kasy na sitka i tunele, i tampery. Wątek ma już 68 odpowiedzi. Nie zaparzyłeś kawy.

Picie kawy tylko teoretycznie nie działa. Czasem warto się zastanowić co się dzieje, ale generalnie w picu kawy chodzi o to aby ją pić, czerpać z tego przyjemność. Jaki jest sens skupiania się na grupach i prysznicach skoro smak ma być pominięty?


Online Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Espresso z pojedynczego sitka
« Odpowiedź #70 dnia: 14 Czerwiec 2019, 07:59:36 »
czerpać z tego przyjemność
Dokładnie tak, nie trzeba do tego niczego wielkiego, poza samą kawą.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Espresso z pojedynczego sitka
« Odpowiedź #71 dnia: 14 Czerwiec 2019, 08:10:36 »
Mam wrażenie, że nie wiesz, o którym sitku piszesz. Dlatego powtórzę się - zobacz jak w przekroju pionowym wygląda The Single. Wtedy przestaniesz w kolejnym wcieleniu tworzyć bzdury w rodzaju "kawa znajduje się tylko w stożkowej części sitka". Co z tego, że się znajduje, jeżeli nie zostanie ubita, bo tamper oprze się na wewnętrznym rancie. Kawa w dolnej części sitka jest ubijana w sitkach przeznaczonych do La Marzocco i 41 mm tampera. Ale to nie jest The Single, które występuje w kilku rozmiarach (wysokość), a za tym idzie pojemność sitka. Mam najmniejszy czy też najniższy model tego sitka, wchodzi do niego 7,5 - 8 g kawy. Espresso z niego nie piję, robię żonie americano lub synom cappuccino. Wolę doppio lub jedno espresso z dwóch, z podwójnego sitka. Żeby było ok, do tego sitka używam ściśle dopasowanego 58,5 mm tampera, a przemiał przed ubiciem musi być dobrze wypoziomowany, a tamping równomiernie centryczny, bo przemiał łatwo przesuwa się w sitku.

RadoGost

  • Gość
Odp: Espresso z pojedynczego sitka
« Odpowiedź #72 dnia: 14 Czerwiec 2019, 08:14:33 »
Jaki jest sens skupiania się na grupach i prysznicach skoro smak ma być pominięty?

@donkiszot, piję uno espresso i triple (z rana na pobudzenie), ale mam taką cechę, by dążyć do perfekcji. Nawet w CV mam takie oto zdanie o sobie i nie jest to banał:

"Powierzoną mi pracę wykonuję z zaangażowaniem, permanentnie ją doskonaląc!"

I tak staram się postępować w kwestii espresso. Smak jest bardzo ważny, ale aby było idealnie, należy także opanować i dopasować resztę. Jak wiesz: 4M

@WS, wybacz, ale znowu Cię poniosło, cytując Cię "tworzyć bzdury", znaczy ja je tworzę. Gdzie napisałem o tym w  kwestiach kategorycznych. Zadałem grzecznie pytanie, aby rozwiać definitywnie wątpliwości! Wkurzyłeś mnie >:( a ja chciałem wysłać Ci fajny, oryginalny i przydatny prezent, za nakierowanie mnie na wspaniały zestaw w Tidaka, nieodzowny w mojej "unoespressowej" pasji!
« Ostatnia zmiana: 14 Czerwiec 2019, 08:57:52 wysłana przez RadoGost »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Espresso z pojedynczego sitka
« Odpowiedź #73 dnia: 14 Czerwiec 2019, 08:32:33 »
Jak wiesz: 4M
Właśnie, cztery! A efektem ma być smak, mimo wszystko.

RadoGost

  • Gość
Odp: Espresso z pojedynczego sitka
« Odpowiedź #74 dnia: 14 Czerwiec 2019, 09:09:27 »
@WS, a mogłeś napisać w ten sposób:

"Masz E61, zmierz prysznic, (po tym pomiarze) The Single 7g w ofercie LF by IMS występuje pod nr katalogowym: 124456789. Mielesz do kolby 7g, ubijasz tamperem, tak aby mieć pod prysznicem:
A.  Test monety
B. Odległość jest większa, jak przy La Marzocco"


Oczywiście niekategoryzuję, piszę hipotetycznie, bo nigdy nie operowałem tym sitku.

A sitko The Single wiem jak wygląda po tym, jak pokazał mi wyraźne zdjęcie z ręki @Krakus.
« Ostatnia zmiana: 14 Czerwiec 2019, 09:47:42 wysłana przez RadoGost »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi