Autor Wątek: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?  (Przeczytany 12915 razy)

Offline kawakawusia

  • Wiadomości: 12
który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« dnia: 26 Marzec 2020, 16:15:29 »
Witam,
Nie miałem do tej pory ekspresu, polegałem na tym w biurze ale po 3cim tygodniu picia po turecku w domu, zapragnąłem wypić po włosku.

To jest moja wstępna lista top 3:
Bezzera BZ09 S PM 2019
LELIT VICTORIA PL91T
ASCASO UNO PROF Black

wszystkie są w podobnym budżecie 3500zl, (ascaso moze ciut tanszy), do tego chcialbym młynek, np:
Macap M2D

Rozmawiając ze sprzedawcami (pozdrawiam :-) ), za każdym razem bylem przekonany ze ich produkt to ten właściwy, patrząc z dystansu nie wiem który będzie najlepszy :-\ potrzebuje Waszej opini.

Chciałbym pic espresso/americano, capucino, latte, jeśli sie da to pobawić sie w jasnopalone,

pozdrawiam
Rafal





Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 665
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Marzec 2020, 21:12:15 »
Jak dla mnie Victoria deklasuje stawkę funkcjonalnością.

skansen

  • Gość
Odp: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Marzec 2020, 21:31:42 »

wszystkie są w podobnym budżecie 3500z(...)
Chciałbym pic espresso/americano, capucino, latte, jeśli sie da to pobawić sie w jasnopalone,

Przy tym budżecie wziąłbym Nuova Simonelli Oscar II. Będziesz mógł pienić mleko jednocześnie z (lub zaraz przed/po) ekstrakcją kawy... A jeśli nie Oscar to Victoria właśnie, m.in z powodów o których napisał @pawel890 :)

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4827
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Marzec 2020, 21:43:31 »
Pozwolicie, że troszkę się nie zgodzę z tymi powodami ? Jak dla mnie to niektóre elementy tej funkcjonalności przeczą jej idei. Podaję przykłady:
1. Bojler 300 ml - mały, nie zapewniający stabilności termicznej, z małą ilością dostępnej pary. Wykonany z mosiądzu. Nie ma w opisie ani słowa czy jest to mosiądz bez niklu i ołowiu.
2. Portafilter - niezbyt udana konstrukcja wylewki, strumienie kawy wypływają w dół z odchyleniem do tyłu ekspresu. Brak pojedynczej wylewki. Brak możliwości wykorzystywania innych systemów kawowych. Brak możliwości korzystania z saszetek POD, brak możliwości korzystania z kapsułek.
3. Zbiornik na wodę - wyjmowany do góry. Trzeba zdjąć filiżanki z podgrzewacza przed wyjęciem zbiornika. Jeśli nad ekspresem są szafki to występuje trudność z wyjęciem. Podobnie z nalewaniem z dzbanka z góry.
4. Programowany czas parzenia espresso - a co z uzyskiem kawy ? Czas powinien być tylko dodatkowym wskaźnikiem. Programowalna winna być ilość kawy w ml. Tak jak w sprzęcie gastronomicznym - przy wykorzystaniu przepływomierza objętościowego. Co z tego, że zaprogramuje się czas jeśli w tym samym czasie raz będzie ristretto a innym razem pełna filiżanka ?
5.  Jest manometr ale nie ma możliwości regulacji ciśnienia na zaworze OPV.
Pewnie napiszecie że to moje, subiektywne i konkurencyjne odczucia. Nie do końca. Miałem kilka rozmów z użytkownikami i potwierdzali te spostrzeżenia. Marketing o funkcjonalności panuje jak widać u każdego producenta i sprzedawcy. Każdy z tych sprzętów ma swoje zalety i wady. Warto je niekiedy też zauważyć i wskazać.
A w niewiele wyższej cenie kolega może mieć dużo bardziej funkcjonalny ekspres ASCASO DUO PROF Black. Przyda się szczególnie przy wykonywaniu wielu porcji cappuccino i latte. :)
« Ostatnia zmiana: 26 Marzec 2020, 21:58:55 wysłana przez Janusz »
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

skansen

  • Gość
Odp: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Marzec 2020, 22:06:01 »
1. Bojler 300 ml - mały, nie zapewniający stabilności termicznej, z małą ilością dostępnej pary. Wykonany z mosiądzu. Nie ma w opisie ani słowa czy jest to mosiądz bez niklu i ołowiu.
Chętnie poznam wyniki pomiarów świadczące o tym, ze bojler w Victorii jest niestabilny. W kwestii zawartości niklu i ołowiu można oczywiście zapytać producenta. Bojler spełnia wszystkie wymagane przepisami normy.

2. Portafilter - niezbyt udana konstrukcja wylewki, strumienie kawy wypływają w dół z odchyleniem do tyłu ekspresu. Brak możliwości wykorzystywania innych systemów kawowych.
Jako użytkownik nie zgodzę się z tym stwierdzeniem. Spostrzeżenia moje i osób oglądających wylewkę są wręcz odwrotne- robi dobre wrażenie.

3. Zbiornik na wodę - wyjmowany do góry. Trzeba zdjąć filiżanki z podgrzewacza przed wyjęciem zbiornika. Jeśli nad ekspresem są szafki to występuje trudność z wyjęciem. Podobnie z nalewaniem z dzbanka z góry.
Zbiornik jest wyjmowany od góry, ale do nalania wody nie musimy go wyjmować. Filiżanki mogą cały czas pozostawać na tacce, ściągana jest tylko osłona zbiornika. To rozwiązanie ma tą zaletę, że światło nie ma dostępu do wody.

4. Programowany czas parzenia espresso - a co z uzyskiem kawy ? Czas powinien być tylko dodatkowym wskaźnikiem. Programowalna winna być ilość kawy w ml. Tak jak w sprzęcie gastronomicznym - przy wykorzystaniu przepływomierza objętościowego. Co z tego, że zaprogramuje się czas jeśli w tym samym czasie raz będzie ristretto a innym razem pełna filiżanka ?
W Victorii (podobnie jak np. w Profitec Pro 300) czas na stoperze ma znaczenie tylko informacyjne. To użytkownik przerywa ekstrakcję. Najlepiej zaopatrzyć się w wagę i kontrolować masę naparu i pomocniczo czas.


5.  Jest manometr ale nie ma możliwości regulacji ciśnienia na zaworze OPV.
OPV jak najbardziej można regulować.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4827
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Marzec 2020, 22:20:57 »
Ja też chętnie bym poznał wyniki pomiarów dokonane porównywalną metodą WBC. Bardzo długo czekamy i jakoś doczekać się nie możemy. Dla mnie jest to logiczną konsekwencją takiej konstrukcji.
Także producent powinien pochwalić się z jakiego mosiądzu bojler jest wykonany. Gdy ASCASO miało podobne, choć nieco większe bojlery to w momencie wprowadzenia do produkcji informowało, że bojler jest z mosiądzu bezołowiowego i bez niklu. Brak takiej informacji oznaczać może tylko jedno.
OPV można regulować ale nie z zewnątrz. Trzeba dobrać się do wnętrza ekspresu. Pozostałe uwagi to subiektywne odczucia - różne u każdego użytkownika. Dla mnie i dla tych z którymi rozmawiałem są takie jak napisałem. Dla Ciebie inne. I tyle w tym temacie.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

skansen

  • Gość
Odp: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Marzec 2020, 22:29:46 »
OPV można regulować ale nie z zewnątrz. Trzeba dobrać się do wnętrza ekspresu.
Brak regulacji a regulacja z wnętrza ekspresu to jednak różnica. Krytykując konkurencje warto trzymać się faktów.

Pozostałe uwagi to subiektywne odczucia - różne u każdego użytkownika. Dla mnie i dla tych z którymi rozmawiałem są takie jak napisałem. Dla Ciebie inne. I tyle w tym temacie.
Szkoda, że Ci użytkownicy nie wypowiadają się osobiście ale musi ich cytować konkurencja. Strasznie to słabe.

Offline qbaqba Mężczyzna

  • Wiadomości: 131
  • Ekspres: Bezzera Magica S Pid, hario v60, kawiarka
  • Młynek: Ceado e37; Ascaso i-2 mini, Kinu M47 Classic
Odp: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Marzec 2020, 22:30:23 »
Jeśli jak piszesz chcesz się pobawić w kawy które są palone jaśniej to koniecznie zwróć uwagę przy wyborze by ekspres miał możliwość regulacji temperatury... I w sumie podstawowa sprawa ale zapewne o tym wiesz...dobry Młynek to kompan ekspresu

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Marzec 2020, 22:38:06 »
Ja przez kilka tygodni testowałem Lelit Glenda, pomierzyłem troche temperaturę i generalnie było dosyć stabilnie (możesz poszukać w wątku o Glendzie)
W Victorii jest ten sam bojler i dodatkowo PID więc będzie jeszcze lepiej.
Pamiętam też że dosyć dobrze się spieniało.
Jakbym rozglądał się za małym jednobojlerowcem to brałbym właśnie Victorię.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4827
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Marzec 2020, 22:47:15 »
@skansen , Słabe to jest gdy przy każdej okazji zachwalasz Lelit. Bezinteresownie. Jednocześnie pisząc recenzje na wiadomej stronie.
Mogę przytoczyć tu korespondencje mailowe z użytkownikami tego ekspresu. Tylko po co skoro niestety nie mogę ujawnić ich tożsamości (będzie to to samo co napisałem od siebie). RODO ! Jednak po uzyskaniu ich zgody mogę Cię z nimi skontaktować na maila. Niestety wiele jest osób które po lekturze forum coś kupiły, nigdy przy tym nie wypowiadały się na forum i nie będą się wypowiadać.
@untoldex ,nie mierzyłeś metodą WBC bo nie mogłeś tego zrobić. Spójrz jak wyglądają takie pomiary, z jaką częstotliwością są wykonywane, w jakich cyklach itd. W warunkach domowych prawie niewykonalne.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2217
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Marzec 2020, 23:06:15 »
Hehe, agresywny marketing ciąg dalszy. Zamiast zachwalać swoje (jak to powinni robić użytkownicy komercyjni) to krytykuje innych (praktycznie bezpodstawnie bądź wymyślonymi argumentami). To nie jest słabe, to jest żenujące. Ilość minusów przy profilu jak najbardziej prawidłowa.

Na temat: miałem Oscara II i bardzo polecam ;)
« Ostatnia zmiana: 26 Marzec 2020, 23:08:16 wysłana przez Szczympek »
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Marzec 2020, 23:11:41 »
@Janusz oczywiscie ze nie mierzylem metoda WBC bo kawa w domu to nie sa zawody baristow. Mierzylem termopara nad ciastkiem kawowym i mnie to wystarcza.

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Marzec 2020, 23:17:04 »
@Janusz nie możesz się skupić na "zachwalaniu" swojego sprzętu zamiast na marketingu negatywnym?
gdziekolwiek pojawia się wątek "co kupić" pojawiasz się Ty - i ok - rozumiem to Twoja praca - ale... zrozum, że czasem człowiek chce mieć wybór ;) i chce poznać zalety i wady - a Ty podajesz zalety jednego i wady drugiego... poza tym - nie wiem (znaczy wiem) dlaczego ciągle przekonujesz, że thermoblok z Twojej firmy jest lepszy niż bojler z innej - gdy większość z nas ma jednak odmienne przekonanie - być może nie potwierdzone "badaniami" ale doświadczeniem???
Never Give UP †

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4827
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Marzec 2020, 23:32:00 »
Jak zachwalałem to też nie było dobrze widziane. Nie chciałem abyście tę moją wypowiedź odebrali jako marketing negatywny. Broń Boże ! Jak napisałem każdy ekspres ma swoje wady i zalety. Chciałem się jedynie ustosunkować do wypowiedzi o deklasowaniu funkcjonalnością pozostałych ekspresów. Ja po prostu inaczej widzę kwestię funkcjonalności różnych rozwiązań w tym konkretnym modelu. Piszesz że człowiek chce mieć wybór i chce poznać zalety i wady. W tym przypadku wskazywałem wady aby nie było wyłącznie o zaletach. Jak widać nie mam prawa inaczej oceniać funkcjonalności danej maszyny. Postawmy inne pytanie. Czy gdyby te słowa napisał ktoś inny a nie ja to też byłaby taka nagonka ?
Co do termobloka vs bojler to masz rację - większość z was ma odmienne przekonanie. Najczęściej nie mając w rękach ekspresu z termoblokiem. I właśnie dlatego już od 8 lat z tym przekonaniem próbuję walczyć. Przypomina mi to walkę z wiatrakami. Ale nie martwcie się - niedługo odejdę na emeryturę.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline kawakawusia

  • Wiadomości: 12
Odp: który wybrać Bezzera LELIT ASCASO ?
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Marzec 2020, 23:45:03 »
@untoldex, piszesz ze w Viktori jest PID, a w porównywarce ekspresów na konesso piszą ze nie ma

wiec jak to jest z tym PID w tym modelu?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi