Autor Wątek: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?  (Przeczytany 29796 razy)

Offline Jemek Mężczyzna

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Uno Prof Black
  • Młynek: I1 mini
Odp: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?
« Odpowiedź #75 dnia: 27 Listopad 2017, 23:25:44 »
Witam
Pozwoliłem sobie odkopać wątek, żeby nie zakładać nowego. Planuje zmienić swój ekspres z kauflanda kupiony na jakiejś promocji za śmieszne pieniądze (80zł) :taniec: na Ascaso uno prof w tej najnowszej wersji black z thermoblockiem. Do kompletu upatrzyłem sobie młynek i1 mini, chociaż myślałem też o eurece i m2m, ale mimo wszystkich zalet eureki, nie dam rady codziennie patrzeć się na nią, po prostu strasznie mi się nie podoba. Z kolejki m2m wstępnie odrzuciłem ze względu na brak płynnej regulacji mielenia. Boje się po prostu, że odpowiedni przemiał trafi mi się pomiędzy. Młyn będzie tylko do espresso, więc myśle że i1 mini bedzie ok. Wracając do ekspresu, mam kilka pytań:
1. Wszyscy domownicy piją kawy mleczne, sporadycznie zdarzy się czarna, lubię się tez pobawić w latte art (wierzcie lub nie, ale na tym moim wynalazku czasem się uda spieniać mleko na tyle, żeby jakąś małą rozetkę czy serduszko stworzyć) stąd moje pytanie, czy uno prof z thermoblockiem da mi odpowiednio mocną parę do amatorskiej zabawy w malowanie mlekiem? Czy lepiej pomyśleć o czymś z boilerem? Odrazu zaznaczę, że hx jest poza moim zasięgiem finansowym.
2. To pytanie bardziej do Pana Janusza, jak wyglada podwójna wylewka w tym ekspresie, a w zasadzie w portafiltrze? Patrząc na zdjecia na stronie sklepu ekspresdokawy.pl wersja uno prof black bez pid ma inna wylewkę, a wersja z pid inna. Jak jest w rzeczywistości?
3. Na jakie ciśnienie fabrycznie ustawiony jest zawór opv w tym ekspresie?


Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?
« Odpowiedź #76 dnia: 28 Listopad 2017, 00:02:05 »
OPV to Ty się lepiej nie interesuj póki co ;) Jak ogarniesz robienie porządnego i powtarzalnego espresso to będziesz mógł się wgłębiać w szczegóły techniczne, po kauflandowym to patrz lepiej na walory użytkowe... Szczegóły techniczne zostaw sobie na później, taka mała rada ode mnie. Ja dopiero po ogarnięciu Basica i dłuższym czasie zacząłem się zastanawiać nad jakimikolwiek zmianami.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4827
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?
« Odpowiedź #77 dnia: 28 Listopad 2017, 11:39:55 »
2. To pytanie bardziej do Pana Janusza, jak wyglada podwójna wylewka w tym ekspresie, a w zasadzie w portafiltrze? Patrząc na zdjecia na stronie sklepu ekspresdokawy.pl wersja uno prof black bez pid ma inna wylewkę, a wersja z pid inna. Jak jest w rzeczywistości?
3. Na jakie ciśnienie fabrycznie ustawiony jest zawór opv w tym ekspresie?

Odpowiedź na pytanie nr 2 - zdjęcie UNO PROF Black rzeczywiście przekłamuje jeśli chodzi o wylewkę. W rzeczywistości UNO PROF Black ma taką samą wylewkę jak UNO PROF PID. Niestety ale tylko takim zdjęciem póki co dysponujemy.
Odpowiedź na pytanie nr 3 - OPV fabrycznie powinien być ustawiony na 12 bar. Ekspres UNO PROF Black posiada dostęp do regulacji ciśnienia na zaworze OPV z zewnątrz ekspresu (po lewej stronie od grupy kawowej). Można na kolbę założyć manometr z kolankiem i sobie regulować.
Odpowiedź na pytanie nr 1 - para jest bardzo silna i wydajna. Do tego jej nie zabraknie nawet przy spienianiu dużego dzbanka lub kilku dzbanków pod rząd. Do latte art świetnie się nadaje.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Jemek Mężczyzna

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Uno Prof Black
  • Młynek: I1 mini
Odp: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?
« Odpowiedź #78 dnia: 28 Listopad 2017, 11:41:12 »
Basica brałem pod uwagę i w sumie dalej biorę, ale jak już cos kupie to raczej na lata, wiec chyba wolałbym dołożyć do Uno prof choćby ze względu na dysze pary. Tylko jak z mocą tej pary?
Jeśli chodzi o opv, to broń Boże nie zamierzam nim kręcić zaraz po wyjęciu z kartonu, pytam z czystej ciekawości.

Bardzo dziękuje za konkretne informacje Panie Januszu :D
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 28 Listopad 2017, 11:45:38 wysłana przez Jemek »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4827
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?
« Odpowiedź #79 dnia: 28 Listopad 2017, 11:56:42 »
Moc pary w ekspresie BASIC jest też dobra. Ale UNO PROF ma jednak profesjonalną dyszę do spieniania mleka a to robi dużą różnicę.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline MisterTwister

  • Wiadomości: 113
  • Ekspres: ASCASO UNO PROF Black, ARC Black & Inox, Bialetti Moka Express 2&3tz , 2xGabi Master, Hario-V60
  • Młynek: Comadnante C40 Mk III IronHeart, Baratza Sette 30 AP, Porlex Mini mod
Odp: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?
« Odpowiedź #80 dnia: 08 Styczeń 2018, 21:19:31 »
Szybkie pytanie techniczne.
Jakie Waszym zdaniem jest najlepsze pojedyncze sitko do tego ekspresu?
Wydaje mi się, że do oryginalnego sitka wchodzi zdecydowanie za dużo kawy.
Podwójne mam już prawie perfekcyjnie ogarnięte, z pojedyńczym mam czasami jeszcze małe problemy i nadal wątpliwości.
Sitko Faema cieszy się dobrą opinią...

Offline wushu81

  • Wiadomości: 166
  • Ekspres: Steel Uno Prof Pid, Mocamaster KBG 741, Bialetti Venus,
  • Młynek: Eureka Mignon, Concept 5120
Odp: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?
« Odpowiedź #81 dnia: 08 Styczeń 2018, 22:06:36 »
Od dziś jestem również posiadaczem uno prof pid (dziękuję P. Januszowi przy okazji za bardzo dobre podejście do klienta ;)). A co do sitek: MistetTwister jakie podwójne? Czy opanowane oryginalne czy jakieś extra? Pytam, bo pewnie jak opanuje oryginalne, to będę myślał nad zmianą na podwójne Vst lub inne, bo słyszałem że warto.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3168
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?
« Odpowiedź #82 dnia: 09 Styczeń 2018, 01:18:18 »
Jakie Waszym zdaniem jest najlepsze pojedyncze sitko do tego ekspresu?
Żadne. Poczytaj, jest parę wątków na ten temat - sitka pojedyncze są generalnie dużo trudniejsze do opanowania - z podwójnego kawa wychodzi po prostu lepsza.

Offline AMG

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: PL81T, PL41TEM, V60, FP
  • Młynek: Ceado 6XP
Odp: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?
« Odpowiedź #83 dnia: 16 Marzec 2020, 00:24:36 »
Witam się :bry: i uprzejmie proszę o radę w tym właśnie wątku. Martwym od dawna i jakby porzuconym bez żadnej konkluzji. Co mnie męczy. Tym bardziej, że mam podjąć waźną dla siebie decyzję. Odgrzewam więc, licząc że odezwie się ktoś, kto w ciągu tych dwóch bez mała lat spał spokojnie posiadłwszy rozwiązanie. Jeśli nie, trudno. Zacznę szukać innego rozwiązania.

Kawoszem jestem od dawna. Ale nie mistrzem kolby, tylko takim bardziej poszukiwaczem przygód. Postanowiłem to zmienić, ustabilizować się i pić kawę wśród domowych pieleszy.

Celem jest espresso.

Zgodnie z obowiązującym tutaj kanonem zacząłem od młyna. Padło na okazyjne Ceado. Piękne, ale dlaczego E6X, a nie E6P, albo tamten Mazzer bez dyspensera?

Nie chciałbym znów rzucać się na głęboką wodę bez asekuracji. Doświadczenie będę zdobywał na sprzęcie z drugiej ręki. W grę wchodzi Ascaso Dream BOILER E.V GR. 900W z 2012 roku oraz dwukrotnie droższe AD THERM. INOX VERSATILE 1000W OPV z 2017 roku.

Oba wymagają serwisu - w pierwszym nie ma ciśnienia, drugi też raczej nigdy nie był odkamieniany. Cena trochę przyćmiewa rozsądek. Była jeszcze <superoferta> na RS z PID, ale zostałem przećwiczony, pouczony i w sumie nie doceniłem i zrezygowałem.

Krótko mówiąc - na którym z rozważanych ekspresówłatwiej będzie się wyedukować i zachęcić współplemieńców do espresso?  Zakładając przywrócenie urządzenia do pełenej sprawności i ewentualną modernizację? W innym wątku Krakus przekreślił możliwość dodania PID do termobloku, a jak to wygląda z boilerem? Czy tu jest perspektywa PID, ewentualnie OPV?
Boiler czy termoblok?  :sciana:

 Litości!
« Ostatnia zmiana: 16 Marzec 2020, 00:58:00 wysłana przez AMG »

Offline AMG

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: PL81T, PL41TEM, V60, FP
  • Młynek: Ceado 6XP
Odp: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?
« Odpowiedź #84 dnia: 18 Marzec 2020, 12:40:22 »
Aha. Czyli używka - nie? Ascaso - nie? Termo/boliler bez znaczenia?
Zatem PL41TEM.

 kawka
« Ostatnia zmiana: 18 Marzec 2020, 13:13:49 wysłana przez AMG »

Offline Jemek Mężczyzna

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Uno Prof Black
  • Młynek: I1 mini
Odp: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?
« Odpowiedź #85 dnia: 05 Kwiecień 2020, 17:48:48 »
Od dwóch lat jestem zadowolonym użytkownikiem Uno prof black, ale od jakiegoś czasu zacząłem się zastanawiać, czy nie dałoby się zamienić wbudowanego termometru na manometr? Tak jak ma wersja PID? A jeszcze lepszą opcją byłoby dołożenie manometry obok, ale to już wiązałoby się z koniecznością wiercenia nowego otworu w obudowie.  :ogien:

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4827
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?
« Odpowiedź #86 dnia: 05 Kwiecień 2020, 20:47:00 »
Jeśli dobrze rozumiem skróty to ten drugi z 2017 r to DREAM z termoblokiem. Z tych dwóch ja wybrałbym ten. Można w nim dołożyć elektroniczny termostat. Jakbyś jeszcze zdradził cenę to można by się lepiej ustosunkować do tego ewentualnego zakupu takiej używki. W przypadku obydwu sprzętów jeśli kupowane były u nas i serwisowane też to mogę sprawdzić historię serwisowania / ewentualnych napraw.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4827
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Uno Prof - boiler czy termoblok?
« Odpowiedź #87 dnia: 05 Kwiecień 2020, 20:48:29 »
czy nie dałoby się zamienić wbudowanego termometru na manometr? Tak jak ma wersja PID?

Dałoby się to zrobić.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi