Autor Wątek: Rancilio Silvia vs Simonelli Oscar II  (Przeczytany 11960 razy)

Offline TomekS

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: LELIT BIANCA PL162T
  • Młynek: Rancilio Rocky
Rancilio Silvia vs Simonelli Oscar II
« dnia: 25 Grudzień 2018, 20:46:46 »
Witam serdecznie,

Jakieś trzy miesiące temu kupiłem ekspres Rancilio Silvia i pod kątem jakości kawy jestem nim naprawdę zachwycony. Problem polega jednak na tym, że wszyscy znajomi i rodzina przyzwyczaili się już do rasowej kawy i już nawet nie pytam kto pije z ekspresu, tylko zakasam rękawy i  spędzam pół godziny przy ekspresie. W związku z tym, że w większości "produkuję" kawę z mlekiem, zastanawiam się czy zamiana Silvii na Oscara nie byłaby dla mnie dobrym wyborem, gdyż wydaje mi się, że zaoszczędziłbym ogromną ilość czasu na operacje typu grzanie pary, chłodzenie bojlera, grzanie wody itd. Nie chciałbym jednak, żeby okazało się, że Espresso z Oscara jest gorsze. Czy ktoś z Was zrobił taki upgrade i czy rzeczywiście jest to zamiana na coś lepszego?

Poza samą kawą Rancilio bardzo podoba mi się również pod kątem

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Rancilio Silvia vs Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Grudzień 2018, 09:46:53 »
Jak robisz te kawy? Moim zdaniem powinieneś sobie przygotować tyle espresso ile zamierzasz zrobić mlecznych, dopiero wtedy brać się za spienianie. Przy czym nie przejmował bym się bardzo tym, że espresso wystygnie, bo mleka jest znacznie więcej i ostatecznie temperatura będzie ok.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Rancilio Silvia vs Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Grudzień 2018, 10:40:31 »
Espresso z Oscar II nie będzie gorsze. Ergonomia przy kawach mlecznych o niebo lepsza.
Oscar to świetny sprzęt, dla kogoś komu zależy na jakości i wygodzie przygotowania mlecznych kaw to moim zdaniem najlepszy stosunek jakości do ceny. Jeżeli możesz to zamów od razu w elektros z opv i Sirai pstat.

Offline Mireksm

  • Wiadomości: 222
  • Ekspres: Lelit pl91t, kremina, florina 6tz
  • Młynek: i1 mini, mym54, mym55
Odp: Rancilio Silvia vs Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Grudzień 2018, 10:50:01 »
Zaoszczedzisz troszkę czasu tylko przy 2b ale tu już szybkie rączki muszą być a reszta to jak @Miklas napisał.

Offline Mireksm

  • Wiadomości: 222
  • Ekspres: Lelit pl91t, kremina, florina 6tz
  • Młynek: i1 mini, mym54, mym55
Odp: Rancilio Silvia vs Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Grudzień 2018, 10:52:13 »
Nie tylko a też miało być

Offline Mireksm

  • Wiadomości: 222
  • Ekspres: Lelit pl91t, kremina, florina 6tz
  • Młynek: i1 mini, mym54, mym55
Odp: Rancilio Silvia vs Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Grudzień 2018, 10:59:05 »
Dodatkowo zaoszczedzisz bardzo dużo czasu w ekspresie szybko grzejacym grupę. Bojler nad grupą.

Offline TomekS

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: LELIT BIANCA PL162T
  • Młynek: Rancilio Rocky
Odp: Rancilio Silvia vs Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Grudzień 2018, 11:09:48 »
Wow... ile odpowiedzi :) Bardzo dziękuję za pomoc.

Jak robisz te kawy?
Mój workflow z RS wygląda tak, że najpierw spieniam mleko, następnie uzupełniam bojler tak długo aż termostat znowu zaskoczy i zacznie grzać, a następnie czekam ok 1.5 minuty przed zrobieniem espresso. Przy małym, nieuzupełnianym bojlerze w RS i tak raczej nie będę w stanie spienić mleka dla więcej niż dwóch, trzech kaw w jednym rzucie. Dodatkowo zauważyłem, że to, co robię teraz daje najbardziej powtarzalne rezultaty.

Muszę przyznać, że chyba przekonałem się do Oscara.

Offline Mireksm

  • Wiadomości: 222
  • Ekspres: Lelit pl91t, kremina, florina 6tz
  • Młynek: i1 mini, mym54, mym55
Odp: Rancilio Silvia vs Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Grudzień 2018, 11:26:19 »
To że na poczatku spieniasz mleko pomaga w wygrzaniu grupy rs-a, czyli masz większą szansę na uzyskanie dobrej smakowo bazy. Jednak zaczynając od zrobienia espresso a później mleko bedzie ciężko wygrzac idealnie grupę (albo grupa może za bardzo schłodzić przepływającą wodę) dlatego bojler nad grupą. Nie miałem rs a więc tylko tak sobie piszę 😉

Offline Mireksm

  • Wiadomości: 222
  • Ekspres: Lelit pl91t, kremina, florina 6tz
  • Młynek: i1 mini, mym54, mym55
Odp: Rancilio Silvia vs Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Grudzień 2018, 12:11:40 »
Dasz radę osiągnąć temperaturę 90,91,92,93,94 lub inne?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Rancilio Silvia vs Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Grudzień 2018, 12:19:26 »
Ale się uparłeś na te temperatury. Naprawdę nie ma co straszyć ludzi tymi cyframi, mierzyć innych swoją miarą.

Proponuję też przeczytać siebie ze trzy razy przed publikacją. Pozwoli to ominąć notoryczne posty pod postami. :szampan:

Offline Mireksm

  • Wiadomości: 222
  • Ekspres: Lelit pl91t, kremina, florina 6tz
  • Młynek: i1 mini, mym54, mym55
Odp: Rancilio Silvia vs Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Grudzień 2018, 12:35:53 »
Wiem . Jednak te temperatury naprawdę czuję na bardzo duży plus.  Nawet widząc po ilości postów poszczególnych ekspresów , próbach przeróbek i problemów zwiazanych z tym. Na oscarze będzie pysznie, opłaci się zmienić, jednak do domowego laboratorium z rożnymi kawami niestety dla mnie ekspres bez dokładności temperatur= nie.  Nie mniej opłaci się zmienić.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Rancilio Silvia vs Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Grudzień 2018, 12:50:49 »
Pamiętam jak przy Basicu robiłem kilka kaw pod rząd i sporo czasu się przy tym stało. HX to inna bajka. Myślę że będziesz zadowolony ze zmiany.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Rancilio Silvia vs Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Grudzień 2018, 13:00:28 »
Na oscarze będzie pysznie, opłaci się zmienić, jednak do domowego laboratorium z rożnymi kawami niestety dla mnie ekspres bez dokładności temperatur= nie.

Oscar jest półkę wyżej niż Twój ekspres. Nie ma precyzyjnej kontroli temperatury w bojlerze, to znaczy nie pokazuje takiej temperatury w cyferkach na wyświetlaczu. Ale espresso i tak zawsze powinno być lepsze z Oscara niż z twojego ekspresu. Wpływ na ekstrakcję ma nie tylko temperatura wody, ale także konstrukcja grupy, system parzenia itd. Kiedyś przerabiałem taką sytuację - mały bojler z PIDem vs Hx. I kawa z małego bojlerowca z PIDem była lepsze tylko wtedy, kiedy trafiły się jakieś niesmaczne ziarenka, wynagające niższej temperatury parzenia. Niemniej, jeżeli ktoś potrzebuje, to może zainstalować pomiar temperatury w grupie HX-a.
A dobrym rozwiązaniem na testowanie smaków kaw jest cupping.
« Ostatnia zmiana: 26 Grudzień 2018, 13:15:25 wysłana przez WS »

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Rancilio Silvia vs Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Grudzień 2018, 13:10:33 »
Przy małym, nieuzupełnianym bojlerze w RS i tak raczej nie będę w stanie spienić mleka dla więcej niż dwóch, trzech kaw w jednym rzucie.
Można sobie z tym bardzo łatwo poradzić. Zaczynasz spieniać mleko PRZED wyłączeniem grzałki i gdy spienisz tyle, iż uważasz że już potrzeba uzupełnić wodę w bojlerze, załączasz na chwilę środkowy klawisz, ten od gorącej wody. W ten sposób można spieniać mleko aż do wyczerpania wody w zbiorniku. W RS para jest jak w lokomotywie. Tak jak Miklas napisał wcześniej, zrób tyle kaw ile będzie mlecznych, a potem spieniaj mleko.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Mireksm

  • Wiadomości: 222
  • Ekspres: Lelit pl91t, kremina, florina 6tz
  • Młynek: i1 mini, mym54, mym55
Odp: Rancilio Silvia vs Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Grudzień 2018, 13:49:05 »
W końcu jakaś konkretna odpowiedź, którą już polubiłem i czy możesz napisać jaki konkretnie ekspres z bojlerkiem sprawdzałeś, tak aby nie stawiać dwóch różnych maszyn pod jedną kreską? Absolutnie nie wychwalam mojego ekspresu bo mi tacka pod szklaneczką dzwoni. Szukaw  w nim wad ale ciezko jest mi je odnaleźć jako maszyna do domu. Nie twierdzę że hx to zło bo zrobi tak jak piszesz pyszną kawe. Czy Oscar stoi wyżej o półkę? Piję smaczne espresso, pierwsze z rana. (Moj młynek to drań tylko). Różnica na plus dla mnie do temperatura i mozliwosc zmiany jej i naprawdę czuć zmianę o 1c w delikatności minus to zmiana kawa/para / czas (nieznaczna).  Termobloki hxy bojlerki😁. Konstrukcje sprzed 30 lat sprzedawane w kolorze jakim zechcesz z izolacją lub bez aby dalej szło, pida sobie wrzuć jezeli chcesz a czy bedzie działał? Jestem za łatwością osiagniecia dobrego i powtarzalnego efektu w filiżance. Oscar to dobra maszyna... Nowoczesne lcc w moim bojlerku dobije tez wody na tyle że dla całej armii starczy a z temperaturą to jak piszesz nie jedna dla danego ziarna.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi