Autor Wątek: Kupno ekspresu, oraz młynka.  (Przeczytany 1783 razy)

Offline Kapec123

  • Wiadomości: 6
Kupno ekspresu, oraz młynka.
« dnia: 09 Styczeń 2022, 21:00:17 »
Cześć!
Piszę do Was z prośbą o radę. Otóż myślałem nad zmianą dotychczasowego młynka, oraz ekspresu. Mam do wyboru póki co trzy konfiguracje, chyba że znajdę coś lepszego w tych pieniądzach:
- Lelit mara62x i zostać przy komesiu z red clixem
- Rancilio Silvia e6 z Niche zero/Eureka mignon single dose.

Od młynka chciałbym żeby był uniwersalny, bo często pije przelewy, jak i kawę z ekspresu (tj. Doppio, różnorakie kawy mleczne).

Ogólnie, to dużo bardziej przemawia do mnie Eureka, chociażby ze względu na bezstopniową regulacje mielenia. Nie wiem czy płaskie żarna są lepsze, ale na pewno będzie to jakaś nowość, no i będzie kupowany tutaj w polsce.



Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Kupno ekspresu, oraz młynka.
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Styczeń 2022, 09:43:29 »
EMS jest świetny, ale nie nazwałbym go uniwersalnym.
Nie to że się nie da, ale miej na uwadze, że zmiana nastawów jest kłopotliwa - bezstopniowa regulacja z naprawdę małym pokrętłem i kręceniem w kółko nie sprzyja częstym zmianom. Dla mnie to jest perfekt żeby zrobić dial-in w espresso i potem ewentualnie czasem dotuningować, ale zmiany espresso-przelew bym nie polecał, do takiego użycia to chyba lepiej coś innego.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Kupno ekspresu, oraz młynka.
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Styczeń 2022, 09:54:14 »
To coś innego to może być młynek G-IOTA który sprawdzi się i do espresso i do przelewów. A do kompletu może być BELLEZZA Chiara lub Valentina w promocji z podstawą pod młynek z szufladą na fusy, dzbankiem 0,6 l i bazą tampingową.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Kapec123

  • Wiadomości: 6
Odp: Kupno ekspresu, oraz młynka.
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Styczeń 2022, 11:27:10 »
@kabzior
Nie pomyślałem o tym. Ogólnie to nie wydaje mi się, żeby to jakoś specjalnie mnie denerwowało. Chciałbym się tutaj kierować jakością przemiału - to, o czym wspomniałeś, może być utrudnieniem, ale raczej wątpię żeby z miejsca skreślało to młynek.

@Janusz
Dziękuje za propozycje! Wezmę to pod uwagę, i poczytam o tych ekspresach.

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Kupno ekspresu, oraz młynka.
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Styczeń 2022, 15:34:26 »
to, o czym wspomniałeś, może być utrudnieniem, ale raczej wątpię żeby z miejsca skreślało to młynek.

Nigdzie nie twierdzę, że się nie da, albo że to skreśla młynek :)
Mówię tylko jak jest i mnie to szybciutko wyleczyło z przestawiania EMS i kupiłem 1zpresso do przelewów, ale kto inny nie musi wcale robić tak samo.
Miej na uwadze jeszcze retencję w EMS, nie tylko czeka Cię zmiana nastawów, ale i za każdym razem "purge" bo zmieniasz kawę, a nawet jak nie zmieniasz kawy to bez purga w v60 będziesz miał pył z mielenia pod espresso, a w espresso głazy z mielenia pod v60.
Nie chcę Cię zniechęcać, chcę tylko żebyś był świadom jak to będzie wyglądało, jeśli jesteś na to gotowy i to akceptujesz to będziesz z EMS bardzo zadowolony :)

Offline akrool

  • Wiadomości: 164
  • Ekspres: Bezzerà DUO TOP MN
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Kupno ekspresu, oraz młynka.
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Styczeń 2022, 16:33:10 »
@kabzior
Nie pomyślałem o tym. Ogólnie to nie wydaje mi się, żeby to jakoś specjalnie mnie denerwowało. Chciałbym się tutaj kierować jakością przemiału - to, o czym wspomniałeś, może być utrudnieniem, ale raczej wątpię żeby z miejsca skreślało to młynek.
Ja się generalnie zgadzam z kolegą Kabzior. Wcześniej kombinowałem podobnie jak Ty i mając młynek Ceado E6P czyli taki, który reguluje się mz o niebo poręczniej niż EMS, to i tak skończyłem na tym, że pod inne metody kupiłem osobną Wilfę.
Dial-in perfekcyjny pod espresso jest tak wrażliwe zazwyczaj, że szkoda to co chwila tracić żeby pod przelew zmielić...
"Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów" - Isaac Newton

Offline piotrdab

  • Wiadomości: 149
  • Ekspres: Ascaso Uno Black, aeropress, moca, Melitta Aroma Signature
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Ascaso i-1 mini, Timemore Nano, Severin
Odp: Kupno ekspresu, oraz młynka.
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Styczeń 2022, 20:55:23 »
@kabzior
Nie pomyślałem o tym. Ogólnie to nie wydaje mi się, żeby to jakoś specjalnie mnie denerwowało. Chciałbym się tutaj kierować jakością przemiału - to, o czym wspomniałeś, może być utrudnieniem, ale raczej wątpię żeby z miejsca skreślało to młynek.
Również potwierdzam, że Eureka Mignon Specialita nie jest zaprojektowana do częstych zmian grubości mielenia pomiędzy np. espresso a przelew. Zamierzałem sprzedać posiadany młynek Ascaso, gdy kupowałem EMS, ale potem ten Ascaso jednak pozostawiłem do przelewów.

Offline Kapec123

  • Wiadomości: 6
Odp: Kupno ekspresu, oraz młynka.
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Styczeń 2022, 11:39:24 »
@kabzior
Wybacz, źle ubrałem to w słowa, nie chodziło mi o to, że skreśla to młynek.

Cóż, dziękuje Wam za sprowadzenie mnie na ziemie. Pomyślałem, że może póki co po prostu zmieniłbym ekspres (ponieważ ten który mam teraz, jest po prostu tragiczny), a za jakiś czas dokupiłbym do niego młynek, a póki co mielił wszystko w komesiu. Zawsze marzył mi się rocket appartamento, ale czytałem że cena jest przesadzona w stosunku do tego co oferuje, więc pomyślałem, że poszukam jakiegoś hxa z pidem. Nie wiem, czy powinienem zakładać nowy temat, czy nie, ale skoro już jeden jest, to napiszę tutaj. Podsumowując moje potrzeby:

- pije głównie doppio + wszelakie mleczne kawy
- 3-4 kawy dziennie
- do 6000
- fajnie byłoby mieć pid+hx

Mając na uwadze to co wymieniłem wyżej, czy jesteście w stanie polecić mi jakieś ekspresy? Od siebie mogę dać:

- lelit mara pl62t
- profitec pro 500 (trochę musiałbym dopłacić, to fakt, ale jest to raczej polecany ekspres)

Offline akrool

  • Wiadomości: 164
  • Ekspres: Bezzerà DUO TOP MN
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Kupno ekspresu, oraz młynka.
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Styczeń 2022, 12:48:37 »
- Quick Mill Rubino
- ECM Classica PID II
- Rocket Appartamento
- Bezzera Magica MN (to już bliżej 7 raczej ale może da się ponegocjować)
"Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów" - Isaac Newton

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Kupno ekspresu, oraz młynka.
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Styczeń 2022, 14:54:22 »
Może warto budżet nagiąć dla Lelit Bianca, przed świętami widziałem w okolicy 7K

Offline akrool

  • Wiadomości: 164
  • Ekspres: Bezzerà DUO TOP MN
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Kupno ekspresu, oraz młynka.
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Styczeń 2022, 15:01:13 »
Jakby gdzieś był blisko tej ceny to bym pewnie też polecał nawet pomimo faktu, że jakościowo trochę odstaje od innych marek.
Ale w cenie jak teraz widać ok. 10 tyś to już bardziej Bezzera, QuickMill czy Rocket.
"Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów" - Isaac Newton

Offline akrool

  • Wiadomości: 164
  • Ekspres: Bezzerà DUO TOP MN
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Kupno ekspresu, oraz młynka.
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Styczeń 2022, 15:02:07 »
Może warto budżet nagiąć dla Lelit Bianca, przed świętami widziałem w okolicy 7K
Jakby gdzieś był blisko tej ceny to bym pewnie też polecał nawet pomimo faktu, że jakościowo trochę odstaje od innych marek.
Ale w cenie jak teraz widać ok. 10 tyś to już bardziej Bezzera, QuickMill czy Rocket.
"Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów" - Isaac Newton

skansen

  • Gość
Odp: Kupno ekspresu, oraz młynka.
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Styczeń 2022, 15:20:43 »
Mając na uwadze to co wymieniłem wyżej, czy jesteście w stanie polecić mi jakieś ekspresy? Od siebie mogę dać:

- lelit mara pl62t

Jeśli Mara to raczej PL62X (nowa wersja z większym bojlerem i bardziej rozbudowanym PID).
Z HX warte uwagi są NS Oscar II / Musica. Brak im co prawda PID, ale to sprawdzone i solidne maszyny.

Ewentualnie jako alternatywę w tym budżecie rozważyłbym jakiegoś małego DB zamiast HX - Lelit Elizabeth, Sage Dual Boiler...

« Ostatnia zmiana: 11 Styczeń 2022, 15:26:38 wysłana przez skansen »

Offline wjp

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: QM AQUILA, La Pavoni Europiccola, Flair 2 Pro
  • Młynek: SanRemo SR70, comandante c40 mk3
Odp: Kupno ekspresu, oraz młynka.
« Odpowiedź #13 dnia: 11 Styczeń 2022, 20:58:25 »
Zobacz też Bellezza Francesca Dualboiler. Forumowy @Janusz ma w swojej ofercie. Bardzo ciekawy ekspres w dobrej cenie.

Offline Kapec123

  • Wiadomości: 6
Odp: Kupno ekspresu, oraz młynka.
« Odpowiedź #14 dnia: 12 Styczeń 2022, 18:04:07 »
Dziękuje Wam za pomoc. Przybyło tyle propozycji, że chyba z rok zajmie mi robienie researchu na ich temat ^^

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi