Autor Wątek: zmiękczacze do wody  (Przeczytany 34290 razy)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: zmiękczacze do wody
« Odpowiedź #15 dnia: 17 Grudzień 2013, 15:24:52 »
Domyślam się, że woda będzie po filtrze smakowała inaczej, pytanie tylko czy wystarczająco smacznie (mimo braku twardości).

Wedle Dafi ten filtr nie zatrzymuje minerałów - jego główny składnik filtrujący to węgiel i żywica jonowymienialna. Dafi ma też filtr oddający do wody magnez. Bez aparatury pomiarowej ciężko to pomierzyć ;( trzeba na słowo wierzyć
Mój test smakowy na kranówie, która sama w sobie zła nie jest tylko ma dużo wapnia czy z czego tam się kamień robi, wypadł pozytywnie i tą filtrowaną wodę używam zamiast butelkowanej niegazowanej. A czajnik potwierdza 100% skuteczność filtra do wody twardej.
LMWDP #469

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: zmiękczacze do wody
« Odpowiedź #16 dnia: 17 Grudzień 2013, 16:30:58 »
W mojej miejscowości jest twarda woda, dlatego od kilkunastu lat używam dzbanków z filtrami. Smak kawy czy herbaty jest lepszy z wody filtrowanej, niż tej prosto z instalacji.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: zmiękczacze do wody
« Odpowiedź #17 dnia: 17 Grudzień 2013, 17:36:41 »
Ależ tak, absolutnie tak, tylko, tak jak Doktor napisał, te filtry starają się minerały zostawić w spokoju -- i dobrze -- a dla smaku kawy ponoć lepiej jak ich mniej jest (okolice 150mg/l bodaj).

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: zmiękczacze do wody
« Odpowiedź #18 dnia: 17 Grudzień 2013, 17:59:40 »
Kiedyś porównywałem kawę zaparzaną wodą filtrowaną Dafi i Żywieckim Kryształem, istotnych różnic nie było.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: zmiękczacze do wody
« Odpowiedź #19 dnia: 17 Grudzień 2013, 18:02:22 »
Ale jaka to woda była filtrowana (skład) i jak się to ma do całej reszty wód? ;)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: zmiękczacze do wody
« Odpowiedź #20 dnia: 17 Grudzień 2013, 18:39:02 »
Woda filtrowana z mojej instalacji, pierwotnie twarda, skład nieznany. A Żywiecki Kryształ z ujęcia w Borze lub Kętach, chyba, bo dokładnie nie pamiętam. Przez wielu baristów jest uznawany za jedną z lepszych wód niskozmineralizowanych dostępnych w handlu i dobrych do parzenia kawy. Miał 136 mg/l oznaczonych składników mineralnych.

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: zmiękczacze do wody
« Odpowiedź #21 dnia: 17 Grudzień 2013, 18:57:32 »
Wszyscy chwalicie Dafi, no a jak z Britą? Przereklamowana jest?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: zmiękczacze do wody
« Odpowiedź #22 dnia: 17 Grudzień 2013, 19:07:51 »
Po pierwsze jest droższa. Po drugie, z tego co pamiętam to sami o tym informują gdzieś na stronie swojej, z kamieniem to ona walczy tylko tak sobie. Na bardzo twardą wodę się nie nada. Przy wodzie średnio twardej trzeba wymieniać filtry przynajmniej zgodnie z zaleceniami (co miesiąc). Ogólnie nie narzekam. Z chlorem czy innymi zapachami sobie radzi.

Nie mam porównania do dafi, ale gdy się zapasy brity skończą, to sprawdzę.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: zmiękczacze do wody
« Odpowiedź #23 dnia: 17 Grudzień 2013, 19:15:06 »
Używałem filtrów Brity, według mnie są lepsze od Dafi, ale i sporo droższe. Można kupić także inne filtry, pasujące do tych samych dzbanków. Aqaphor, modelu nie pamiętam, to porażka, prawie nie usuwał kamienia z wody. Zelmery są produkowane przez tego samego wytwórcę co Dafi, ale moim zdaniem są od nich gorsze. Filtry Tesco są niezbyt dobre, kiedyś były produkowane za wschodnią granicą. Dobre są Auchany, Carrefourów nie pamiętam, ale chyba niezłe. Filtry z Rossmanna, Rubin czy jakoś tak, mają być kompatybilne z Classicami, ale do dzbanka Dafi nie pasują.
Jak wcześniej wspomniałem mam twardą wodę w instalacji i spore zużycie, filtry wymieniam maksymalnie co 10 dni.

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: zmiękczacze do wody
« Odpowiedź #24 dnia: 17 Grudzień 2013, 19:15:36 »
Ja używam Britę, wkłady zmieniam regularnie, muszę do firmy kupić bo nowy czajnik po 2 tygodniach jest zapaskudzony.
Po przejściu z orginalnych filtrów Claris do ekspresu za 50zł, Brita jest dla mnie tania :) A tu słyszę, że tańsze Dafi jest jeszcze lepsze. Ten producent źle mi się kojarzy, bo przez kilka lat musiałem używać przepływowego ogrzewacza wody w kuchni i trochę się tego przewinęło.
« Ostatnia zmiana: 17 Grudzień 2013, 19:21:26 wysłana przez gromog »

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: zmiękczacze do wody
« Odpowiedź #25 dnia: 17 Grudzień 2013, 19:39:43 »
Mi Dafi pasuje. Z Brita nie porównywałem. Ale zwykły filtr Dafi nie dawał rady z moją wodą. Dopiero ten  do twardej zmiękczył ją do zera.
Starcza na miesiąc. Raz jak było większe zużycie wody to po 3 tygodniach. To fajnie w czajniku widać. Na dnie mi się coś ala pył pojawia. A że do czajnika częściej się dolewa to mam system wczesnego ostrzegania.
LMWDP #469

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: zmiękczacze do wody
« Odpowiedź #26 dnia: 18 Grudzień 2013, 07:18:50 »
Na bardzo twardą wodę się nie nada.

Bez dokładnych danych możemy gdybać, ja twierdzę, że mam twardą wodę, firma dostarczająca że średnią (ale oni a-reklamują się b-podają statystyki/dane a ja opisuję swoje odczucia)
Ja widzę różnicę pomiędzy mieszkaniem na Pradze, a Ursusie. W tym drugim czajnik bez filtrowania zachodzi po miesiącu mocno kamieniem kotłowym, z filtrem Britta parę lat i jest spokój.
W tym pierwszym nawet krany (perlatory) nie są zbyt zakamienione.
http://www.mpwik.com.pl/dla-klienta/woda/twardosc-wody

ps. podobno w/g niemieckiej skali, średnia twardość to 10 jednostek, u mnie 13,1-15,5.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: zmiękczacze do wody
« Odpowiedź #27 dnia: 18 Grudzień 2013, 08:30:36 »
Ja widzę różnicę pomiędzy mieszkaniem na Pradze, a Ursusie. W tym drugim czajnik bez filtrowania zachodzi po miesiącu mocno kamieniem kotłowym, z filtrem Britta parę lat i jest spokój.

W wielu miejscowościach jest podobnie, jeżeli chodzi o twardość wody. W moim miasteczku woda z jednego ujęcia jest twarda i bez filtrów ani rusz. Natomiast przy korzystaniu z drugiego, czajnika nie trzeba odkamieniać przez kilka lat.

Offline Albinos Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 161
Odp: zmiękczacze do wody
« Odpowiedź #28 dnia: 18 Grudzień 2013, 08:31:48 »
Zainspirowany znalazłem dane (wg dostawcy) mojego ujęcia  :o : mg CaCO3/l 486, skala francuska 48,6, z niemieckimi cos mi nie pasuje, wiec nie podaję

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: zmiękczacze do wody
« Odpowiedź #29 dnia: 18 Grudzień 2013, 09:17:27 »
Otro!  :o

Lp.    Stopień twardości wody          [mval/l]       [mg CaCO3­]       [st. niemieckie]    [mmol/l]
1    Woda bardzo miękka                     < 2                  < 100                  < 5,6           < 1
2    Woda miękka                                2-4                 100-200             5,6 - 11,2       1-2
3    Woda średnio-twarda                     4-7                 200-350           11,2 - 19,6       2-3,5
4    Woda twarda                                7-11                350-550           19,6 - 30,8    3,5-5,5
5    Woda bardzo twarda                     > 11                > 550                   > 30,8          > 5,5



troszkę uporządkowałem kolumny. Tak będzie dobrze?
.f.
« Ostatnia zmiana: 18 Grudzień 2013, 11:05:59 wysłana przez fux »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi