Autor Wątek: zmiękczacze do wody  (Przeczytany 34354 razy)

Offline Albinos Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 161
zmiękczacze do wody
« dnia: 12 Grudzień 2013, 13:51:35 »
Mam bardzo twardą wodę w sieci. Testów nie robiłem, ale według informacji uzyskanych od operatora(cyferek nie pamiętam) mieści się w normie, ale tuż przy granicy. Po za tym objawy w czajniku, na armaturze i drzwiach od kabiny prysznicowej potwierdzają.


trzy rozwiązania:
 1. zmiękczacz dla całej instalacji w domu
 2.w szafce pod zlewozmywakiem i podłączenie ekspresu do kanalizacji (żona nie będzie zadowolona z lokalizacji ekspresu, a prowadzenie przewodów za szafkami kuchennymi, choć wykonalne, będzie kłopotliwe) .Chyba redukcja ciśnienia wskazana               
3. zmiękczacz przed ujęciem wody w kuchni i nalewanie dzbankiem (czymkolwiek ) do zbiornika w ekspresie


Proszę o sugestie. Jeśli ktoś korzysta z konkretnych rozwiązań, to miłe będzie podzielenie się wiedzą co do konkretnych modeli zmiękczaczy




Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: zmiękczacze do wody
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Grudzień 2013, 14:05:31 »
Rozwiązanie stosowane - dzbanek Dafi i ich oryginalny filtr do wody bardzo twardej (na Allegro chyba 9 PLN, o 1 PLN droższy od standardowego). Ta woda po teście twardości wychodzi na 0, i faktycznie leje ją i do czajnika i ekspresu, i w czajniku nic nie trzeba odkamieniać. Filtr wymieniam 1-go każdego miesiąca.

Rozwiązanie do którego będę dążył to maszyna z bezpośrednim podpięciem do sieci. Wiąże się to z upychaniem filtrów, ciągnięciem hydrauliki za szafkami, dziurą w blacie. Wykonalne ale na razie, ponieważ takiej maszyny brak to nie mam porównania. Jak to cenowo wyjdzie - nie mam pojęcia. Ile litrów taki filtr obsłuży? Reduktor chyba nie jest zawsze potrzebny, choć znam maszyny gdzie preinfuzja jest robiona ciśnieniem wody z sieci - warto więc by było mieć kontrolę.

Zmiękczacz dla całej instalacji może mieć konkretny wymiar - ja u siebie przy licznikach nie mam na to miejsca :(
LMWDP #469

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: zmiękczacze do wody
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Grudzień 2013, 14:29:23 »
Kamień na kranach jest, walczyć trzeba.
Dzbanek Britta i zero kamienia w czajniku.
Używam od lat paru do ekspresu, bez problemowo.

ps. podobnie jak DrU - zapomniałem na etapie projektu, a architekt nie miał pojęcia że są takie cuda ;)

Offline Albinos Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 161
Odp: zmiękczacze do wody
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Grudzień 2013, 18:22:13 »
Filtry dzbankowe Brita nic nie dają, lub bardzo mało jeśli chodzi o kamień, ale skoro dzbanek mam, to najłatwiej będzie wypróbować zamienniki Defi do wody twardej. Sprawdzałem na pewnym serwisie aukcyjnym  :evil: , powinny pasować do mojego dzbanka http://allegro.pl/filtr-wklad-do-bardzo-twardej-wody-brita-dafi-anna-i3755635705.html


Mam dom z podpiwniczony, w tym przypadku jest to zaleta, było by gdzie zmiękczacz umieścić.

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: zmiękczacze do wody
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Grudzień 2013, 18:23:21 »
Chyba najlepiej całą instalację. Choćby coś takiego jak stacje uzdatniania wody na stronie woda.com.pl. Sama brita tylko do ekspresu.
Przy projekcie domu wezmę również pod uwagę filtrację, aby nie zastukał kiedyś do drzwi pan, który od 20 lat naprawia pralkę.
Jestem ciekaw efektu jaki daje taka filtracja, bo w sumie  nawet nie wiem jak ekspres w środku wygląda przy używaniu brity

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: zmiękczacze do wody
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Grudzień 2013, 18:56:31 »
odwrócona osmoza - mam i polecam - zbiornik na wodę w ekspresie po niecałym roku używania wygląda jak nowy, przed montażem o/o w innych sprzętach tego typu zbiorniki "matowiały" po 2-3 miesiącach

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: zmiękczacze do wody
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Grudzień 2013, 14:12:56 »
Stała się rzecz straszna dla mnie - z Lidla wycofali (przynajmniej tego mojego) wodę Saguaro, źródlaną 2-litrową, która była najmiękkszą wodą dostępną w okolicy, 220mg/l. Dostępna jest tylko w baniakach 5l, ale ta już ma cząteczek 350/l i to już czuć w kawie, bo z braku lepszej alternatywy dziś kupiłem ten baniaczek. Kawa jest mniej pełna, cięższa, bardziej goryczkowata... W Lublinie kranowa to jeszcze gorsza opcja. W związku z tym, będę musiał po nowym roku zaopatrzyć się w jakiś dzbanek + filtry, bo w wynajmowanym małym mieszkaniu (kawalerka) nie myślę nawet o żadnych stałych instalacjach.

W co zatem muszę się uzbroić? Jaki dzbanek i które filtry? DrUsagi wspomniał o filtrach Dafi do wody twardej. A dzbanek do tego?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: zmiękczacze do wody
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Grudzień 2013, 14:20:22 »
Dzbanek Dafi Astra Classic - koszt koło 40 PLN. Filtry te do wody twardej. Mam od ponad roku i nie narzekam.

Zwróć uwagę w dzbankach Dafi są dwa rodzaje filtrów - wysokie o małej średnicy i niższe o większej średnicy. Tylko te pierwsze są w wersji do bardzo twardej wody.


LMWDP #469

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: zmiękczacze do wody
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Grudzień 2013, 14:23:42 »
Czyli rozumiem, że mam szukać też takich dzbanków? No bo czym właściwie róznią się same dzbanki? no bo skoro wkłady można stosować zamiennie itp?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: zmiękczacze do wody
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Grudzień 2013, 14:26:24 »
Dzbanek Dafi Astra Classic - koszt koło 40 PLN

Niedawno kupiłem taki dzbanek w Rossmannie, bez filtrów, za 7,99 zł.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: zmiękczacze do wody
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Grudzień 2013, 14:30:20 »
I to jest rewelacyjna cena  :taktak: - tu go masz.

Jego jedyny minus to pojemność 1.2 litra przefiltrowanej wody. Ale z drugiej strony za te pieniądze :)
LMWDP #469

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: zmiękczacze do wody
« Odpowiedź #11 dnia: 17 Grudzień 2013, 14:47:48 »
Oooooo... To jest ten sam, do którego pasują te filtry do twardej wody?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: zmiękczacze do wody
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Grudzień 2013, 14:54:09 »
Do tego dzbanka pasują filtry Dafi Classic, także takie do twardej wody. Są jeszcze filtry Dafi Unimax, czy jakoś tak, o innym kształcie.
A woda Saguaro, z "miękkiego" ujęcia, może jeszcze do Lidla wrócić ;).
« Ostatnia zmiana: 17 Grudzień 2013, 14:56:50 wysłana przez WS »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: zmiękczacze do wody
« Odpowiedź #13 dnia: 17 Grudzień 2013, 15:06:11 »
Tylko czy taki dzbanek przełoży się znacznie na smak? Twardość to jedno, a mineralizacja kontra smak to drugie.

Domyślam się, że woda będzie po filtrze smakowała inaczej, pytanie tylko czy wystarczająco smacznie (mimo braku twardości).

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: zmiękczacze do wody
« Odpowiedź #14 dnia: 17 Grudzień 2013, 15:09:48 »
@WS, własnie pytałem się pań i mówią, że najprawdopodobniej już nie będzie tej. stąd moje pytanie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi