Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 671169 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1035 dnia: 06 Listopad 2016, 21:49:32 »
Jeszcze masz Nivonę Cafe Grano 130. Wilfa albo Nivona będą najuniwersalniejsze. Zobacz do wątku o młynkach pod alternatywy.
Ze słodkich kaw, to może być prawie wszystko.  Zależy od konkretnej kawy, sposobu palenia i przygotowania. Generalnie słodycz wydobędziesz w wyższej temperaturze i troszkę grubszym przemiale i dłuższym parzeniu. Najlepiej zawsze zapytać w palarni o konkretne kawy.
Oprócz Brazylii ze stereotypowo słodkich kaw przychodzi mi jeszcze na myśl Salwador, Meksyk, Rwanda, Burundi, ale piłem też bardzo słodkie Gwatemale, Kenie, Etiopie, Kolumbie. Nie da się tego tak łatwo zaszufladkować bo i kawy z Brazylii mogą być kwaskowe. Są różne odmiany kaw, rosną w różnych regionach, potem są różnie procesowane i wypalane. Wszystkie elementy mają wpływ na smak kawy.
« Ostatnia zmiana: 06 Listopad 2016, 21:53:50 wysłana przez krystians »

Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1036 dnia: 07 Listopad 2016, 15:51:02 »
Też tak macie, że na początku kawa wam szybko kapie, a po ok 1 min, jak pył opada to straszzzzzzzzzznie zwalnia? Rhino to jednak "średni" młynek :/
Kawa wychodzi mocno kwaskowata (aż za bardzo), jakieś rady? Wydłużyć czas parzenia (2:45)? Zwiększyłem doze do 7/100 i jest lepiej, ale to ciągle nie to.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1037 dnia: 07 Listopad 2016, 15:57:32 »
Jaką masz kawę?
Idealnie kiedy przez całą ekstrakcję, przepływ jest dosyć równomierny, zależy to od młynka, poziomu wody w dripperze, a także filtrów. Stąd pytanie, z jakich filtrów korzystasz?


Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1038 dnia: 07 Listopad 2016, 16:07:06 »
Tak jest, pył opada z czasem na dno stożka, ograniczając przepływ. Zwiększając dozę, czynisz napar bardziej intensywnym. Moim zdaniem lepiej nieco go rozcieńczyć. Zawsze mi się wydawało, że kawa z dripa powinna być dość kwaskowata, na pewno nie gorzka. Dobrze jest nieco schłodzić napar, przelewając go między parą naczyń kilka razy. Staraj się, żeby woda równomiernie przesiąkała przez kawę. Czas zaparzania może być dłuższy, gdy kawa jest jaśniej palona.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1039 dnia: 07 Listopad 2016, 16:21:36 »
 Myślę że zwolnienie przelewania pod koniec ekstrakcji akurat nie powinno mieć negatywnych skutków smakowych, byleby kawy nie przeparzyć. W przypadku zbyt dużej kwaskowości , to może być raczej zbyt słaba ekstrakcja. Czas w okolicach 3 minut jest ok. Spróbuj zaraz po preinfuzji lub po pierwszym zalaniu przemieszać kawę tak żeby całość była mokra. Możesz też podnieść temperaturę wody, którą zalewasz, ale zawsze zmieniaj po jednym czynniku na raz.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1040 dnia: 07 Listopad 2016, 17:14:01 »
W przypadku zbyt dużej kwaskowości , to może być raczej zbyt słaba ekstrakcja.

Słaba = wolna?

Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1041 dnia: 07 Listopad 2016, 18:06:22 »
Kawa to Kostaryka Finca od MA, filtry zwykłe białe Hario v60-01. Jutro spróbuje coś się jeszcze pobawić. Do tej pory zwalałem na młynek jako najsłabsze ogniwo :P

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1042 dnia: 07 Listopad 2016, 18:23:16 »
filtry zwykłe białe Hario v60-01.

Białych filtrów Hario jest kilka rodzajów i dwa sprawiają problemy w postaci spowolnienia ekstrakcji. Sprawdź jaki kod literowy jest na opakowaniu.

Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1043 dnia: 07 Listopad 2016, 18:47:14 »
VCF-01-100W

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1044 dnia: 07 Listopad 2016, 19:10:22 »
Filtry "W" są ok. Jeżeli przeszkadza Ci kwaskowatość, to podnieś temperaturę parzenia lub przedłuż ekstrakcję. Drobniejsze mielenie, mieszanie zawiesiny w trakcie parzenia, także powinno ją trochę obniżyć.

Offline dowicz Mężczyzna

  • Wiadomości: 184
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione V2, Aeropress, Kalita, Frenchpress
  • Młynek: Macap M5D Plus, Rhinowares, Wilfa Svart
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1045 dnia: 17 Listopad 2016, 20:16:53 »
Nikt jeszcze nie zapytał, (może zbyt oczywiste) czy próbowałeś przesiewania pyłu? Trochę kawy przy rhino się traci (tak 3 - 4 g na dużego dripa), ale ekstrakcja wychodzi równiejsza.

Wysłane z mojego HTC One przy użyciu Tapatalka


Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 503
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1046 dnia: 18 Listopad 2016, 09:46:58 »
Niekoniecznie się traci ten odsiany pył, bo można go z powodzeniem wykorzystać do przygotowania kawy w tygielku. Ja tak właśnie robię:-)

Offline dowicz Mężczyzna

  • Wiadomości: 184
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione V2, Aeropress, Kalita, Frenchpress
  • Młynek: Macap M5D Plus, Rhinowares, Wilfa Svart
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1047 dnia: 18 Listopad 2016, 10:57:51 »
A jak nie używa się tygielka? Tak jak ja nie używam.

Wysłane z mojego HTC One przy użyciu Tapatalka


Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 503
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1048 dnia: 18 Listopad 2016, 13:49:13 »
To wtedy faktycznie pył z kawy jest odpadem:-( Ja nie lubię marnować kawy,  dlatego kawa z tygielka jest dla mnie idealnym rozwiązaniem:-)

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1049 dnia: 18 Listopad 2016, 14:01:10 »
Możesz spróbować ewentualnie w phinie. Choć ja raz spróbowałem w nim pył zaparzyć z ratio "jak espresso" (bodajże 16g/85ml jeśli dobrze pamiętam) opisanym w wątku o nim i zdatne do spożycia to nie było :|

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi