Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 671255 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #135 dnia: 23 Lipiec 2013, 23:33:05 »
Takiego cuda to nie zrobiłem. Fakt, że za konkurencyjną cenę. Za jeden ekspozytor z plexi, bo tak się fachowo nazywa, płaciłem 5-6 zł zależnie od grubości materiału, plus przesyłka. No i na wykonanie stosownego otworu poświęciłem kilka minut.
http://images64.fotosik.pl/14/5fe109d95028f4e6.jpg
Drip, czyli prosto i smacznie.

http://images63.fotosik.pl/14/ca56185fb8cf7573gen.jpg
Drip, czyli prosto i smacznie.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #136 dnia: 23 Lipiec 2013, 23:57:29 »
Czyli dobrze pamiętałem. :)

Jaką masz wysokość (jaki najwyższy kubek możesz podstawić)?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #137 dnia: 24 Lipiec 2013, 10:08:52 »
Dobrze zapamiętałeś. Widać alternatywa pamięci sprzyja ;).
Ekspozytor ma 10 cm wysokości, maksymalna wysokość kubka 9,7 cm.
A jeżeli ktoś chce wydać 149 zł na stację do dripów, to zamiast tej pokazanej przez Szachowca, wzorowanej na Hario, warto się zainteresować „dwuosobowym” stelażem do dripów Royes Engineering za identyczną sumę. Moim zdaniem ładniejszym i praktyczniejszym.

http://images63.fotosik.pl/14/84c7c54e4068c8fb.jpg
Drip, czyli prosto i smacznie.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #138 dnia: 27 Sierpień 2013, 13:39:32 »
Czy są jakieś standardy ile objętościowo kawy w filtrze powinno być? W moim grindripperze przemiał pełnego młynka (na wszystkich filmikach sypia ziarna do pełna- 16g) wypełnia ok. 50% filtra. Trochę mało miejsca zostaje na wodę.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #139 dnia: 03 Wrzesień 2013, 11:08:34 »
Pisałeś, że dripper w grindripperze ma 110 ml pojemności. Jest trochę mniejszy od V01 Hario, który ma 150 ml pojemności. W V01 używa się dóz ważących maksymalnie 22-25 g, więc w grindripperze odpowiednio mniej. A jeżeli jest niewiele miejsca na wodę, to trzeba polewać częściej, niewielkimi porcjami. A nie na przykład na dwa razy, co jest praktykowane w niektórych lokalach.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #140 dnia: 03 Wrzesień 2013, 11:32:13 »
Te 110 ml to teoretyczna pojemność wyliczona z objętości stożka - ot takie zamiłowanie do wzorów :)
Polewam małymi porcjami starając się utrzymać w miarę stały poziom płynu.

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #141 dnia: 18 Wrzesień 2013, 16:53:14 »
Korzystał ktoś już z czegoś takiego?
Zastanawiają mnie te filtry do tego drippera, są też takie u rogera do silikonowego Tiamo.
Są smakowe różnice względem zwykłych stożkowych?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #142 dnia: 18 Wrzesień 2013, 17:03:14 »
Kalita kusi mnie od dawna. Szkoda, że jak już pojawiła się na naszym rynku oferta, to znacznie droższa niż w Wielkiej Brytanii.

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #143 dnia: 18 Wrzesień 2013, 17:09:15 »
No cena jest...
Nie wiesz może jakie wymiary mają te filtry?
Ta Kalita strasznie mi przypomina filiżankę, może dałoby się coś dobrać?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #144 dnia: 18 Wrzesień 2013, 17:26:31 »
Rozmiar dripperów jest oznaczony 155 i 185, ale nie wiem co te cyferki mogą oznaczać, pewnie pojemność.
Dripper Kality ma ciekawą budowę. Trzy niewielkie dziurki, płaskie i użebrowane dni, dystansujące filtr z przemiałem. Karbowane filtry powinny mieć wpływ na proces zaparzania, ale jaki, to trzeba by sprawdzić.

Online gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #145 dnia: 12 Grudzień 2013, 12:24:33 »
Kupiłem zwykły "dripper" za 5 zł w markecie i zwykłe filtry. Czy znacząca jest różnica między zwykłym filtrem, a dedykowanym oraz czy warto kupić dobre filtry do zwykłego plastikowego drippera?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #146 dnia: 12 Grudzień 2013, 12:49:04 »
Ja mam ceramiczny dripper - chyba z Tchibo. Dripowałem też w obciętej butelce po wodzie :)
Da się - zapewne na smak kawy jakiś wpływ to ma, jednak jaki to nie wiem - ślepych testów nie robiłem. Niektóre drippery "odciągają" filtr od ścianek, ale w takim chemexie to już filtr przylega.

Największa różnica to filtr - w zależności od tego jakiego użyjemy trzeba pamiętać o ewentualnym grubszym mieleniu (laboratoryjne sączki łatwo zatkać).

Moim zdaniem - jeśli filtr po przepłukaniu przed użyciem nie śmierdzi tekturą to chyba nie ma sensu inwestować w dedykowane filtry. Zobacz też jak szybko filtr puszcza samą wodę. Jak za szybko to możesz "smaki" tracić albo zyskiwać na tym że jakieś niechciane nuty się nie pojawią.

Moim zdaniem to filtr/przemiał/ilość i temp wody/czas przelewania definiują w większości smak tego co mamy w filiżance. Sam dripper to jak dla mnie tylko uchwyt filtra :D

Wszystko jest subiektywną kwestią smaku. Idź do kawiarni gdzie dripa robią - powinni ci dac na testy jeden nazwijmy to markowy filtr :) sam porównasz w domowym zaciszu czy gra jest warta świeczki.
LMWDP #469

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #147 dnia: 12 Grudzień 2013, 12:56:02 »
W mojej ocenie jakość filtra ma decydujące znaczenie - zarówno materiał z którego jest wykonany (w tym również bielenie), kształt (rożek/kwadrat/koło), jego gęstość i grubość (a tym samym przepuszczalność).

Online gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #148 dnia: 12 Grudzień 2013, 13:21:02 »
W moim mieście nie ma gdzie espresso wypić, a co dopiero dripa :)
Filtry są  "jana niezbędnego" więc trzeba do Rogera  po jakieś normalne. Sprzętu nie mam zamiaru kupować bo ciągnie mnie bardziej w stronę espresso. Aeropress mam i rzadko używam,  a chciałbym kawę na szybko zamiast zalewajki przygotować więc w tym temacie nie będę się zagłębiał, bo Rocket uśmiecha się do mnie i w przyszłości może nie dalekiej  zawita.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #149 dnia: 12 Grudzień 2013, 13:25:01 »
Kelleran coś też oferuje za niewielkie pieniądze. Ale Roger to dobry kierunek :)

W ogóle popatrz na oferty z Dziale Supermarket
« Ostatnia zmiana: 12 Grudzień 2013, 13:39:50 wysłana przez spinka2 »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi