Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 671407 razy)

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #915 dnia: 27 Kwiecień 2016, 12:25:13 »
Jagody i słodycz mi się za bardzo schowały w Etiopii Rocko :(
A za czym się schowały? I w jakich warunkach były na wierzchu?

Ja bym szedł w temperaturę, ale na razie to wróżenie z fusów ;)
Kawa smakuje jednocześnie jakby była niedoparzona i przeparzona. Płasko, kwaskowo ale jednocześnie jest goryczka. To pierwszy plan.

Najgorzej że już zaparzyłem ją z nowym młynkiem tak że była syropowa, jagodowa, słodka. Ale zapomniałem wszystkich parametrów poza dozą bo ta jest zawsze ta sama. Testowałem młyn pod espresso i tak jakoś wyszło :)

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #916 dnia: 27 Kwiecień 2016, 12:26:19 »
Spróbuj tak by przemiał był zawsze pod wodą. Dolewaj równe partie.

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #917 dnia: 27 Kwiecień 2016, 12:29:27 »


Tak patrzę na ten przemiał. I mój stary młynek daje radę ...

Na zdjęciu to fatalnie wygląda. Łupinki jeszcze pogarszają odbiór. Na żywo jest bardzo równo.
Ale myślę że stare młynki w niczym nie ustępują comandante. Mk3 to tylko stabilna, sztywna, współczesna konstrukcja z bardzo ostrymi żarnami. Kiedyś to raczej wszystkie młynki ręczne były solidne i sztywne ;)


Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #918 dnia: 27 Kwiecień 2016, 12:33:39 »
Testowałem młyn pod espresso i tak jakoś wyszło
Wyczyściłeś młynek po tych eksperymentach?

Jakie czasy i jak fusy w filtrze? Błoto na ściankach? Gruz?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #919 dnia: 27 Kwiecień 2016, 12:45:35 »
Jagody i słodycz mi się za bardzo schowały w Etiopii Rocko

Spróbuj grubiej mielić i kombinuj z temperaturą. Jak jest goryczka, to stopnie w dół i ekstrakcja niezbyt długa.

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #920 dnia: 27 Kwiecień 2016, 12:55:31 »
Gruzu nie ma, błota też nie. Zrobię następnym razem zdjęcie zanim wyrzucę!
Młynka nie czyściłem bo nie wiem jak (wydmuchuję i wyklepuję a z zewnątrz recznikiem papierowym naokoło wylotu żaren), wygląda natomiast ze tam się nic nie zbiera, w przeciwieństwie do żaren ceramicznych.
Czasy zawsze między 2:20 a 3:00.
Niestety Rocko się skończyła ale teraz Kenię potraktowałem stopień grubszym przemiałem, 95'C i 2:30 i jest bardzo słodko i kwiatowo.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #921 dnia: 27 Kwiecień 2016, 13:39:35 »
maksymalna średnica dolnego otworu w ceramicznym Hario V02 wynosi 2,5 cm, w szklanym Hario V02 2 cm

Już nie wynosi, a wynosiła, niestety. Ceramiczny V02 poległ na służbie, kupiłem nowy i okazało się, że maksymalna średnica dolnego otworu jest mniejsza niż w starym modelu i ma 2 cm. Trochę mnie to wkurzyło, bo lubiłem używać w nim filtrów Chemeksa, a przy mniejszym otworze ekstrakcja będzie wolniejsza. Dlatego mam pytanie do posiadaczy dripperów Tiamo V02 i plastikowych Hario V03. Jaka w nich jest maksymalna średnica dolnego otworu?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #922 dnia: 27 Kwiecień 2016, 14:52:48 »
W moim plastikowym V02 jest 2,5 cm. Na razie zrobiłem dwa przelewy porównawcze, na tym samym przemiale, bez odpylania, ta sama kawa tak samo polewana.raz wyszedł czas ten sam, dla średnicy 2 i 2,5 cm a raz trochę dłuższy dla większego otworu. Więc wydaje się że w metodach jakie stosowałem nie miało to takiego znaczenia. W przelewie o tym samym czasie było jedno długie polewanie na 300ml łączny czas 3:00, a to drugie było z dwoma przerwami szklany miał czas 3:00 a plastikowy 3:20. Myślę że na czas przepływu bardziej wpływ ma preinfuzja niż średnica otworu.


EDIT / ERRATA:  sprawdziłem teraz na kartce na której notowałem i to w ciągłym przelewie była różnica 20 sekund dłużej parzył plastikowy, z większym otworem. Czasy były 2:40 szklany i 3 minuty plastik.
« Ostatnia zmiana: 27 Kwiecień 2016, 15:51:50 wysłana przez krystians »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #923 dnia: 27 Kwiecień 2016, 14:56:22 »
To ja tylko dodam, że zawieszony w powietrzu filtr ma wolniejszy przepływ niż ten sam filtr w V60, więc paradoksalnie większy otwór może się przekładać na wolniejszy przepływ, ale nie sądzę aby te kilka milimetrów miały większe znaczenie niż sposób polewania.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #924 dnia: 27 Kwiecień 2016, 16:48:06 »
zawieszony w powietrzu filtr ma wolniejszy przepływ niż ten sam filtr w V60, więc paradoksalnie większy otwór może się przekładać na wolniejszy przepływ

Ale filtr w Hario nie jest zawieszony w powietrzu, tylko leży sobie na żebrowaniu, a każde miejsce styku jednak przyspiesza przepływ.
Z tego co widzę po kapaniu z drippera, to przy mniejszym otworze jest silniejsza ekstrakcja boczna, według mnie mniej korzystna od centralnej.

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #925 dnia: 27 Kwiecień 2016, 16:51:11 »
Dlatego mam pytanie do posiadaczy dripperów Tiamo V02
Maksymalna jest 2 cm

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #926 dnia: 27 Kwiecień 2016, 16:52:25 »
Ale filtr w Hario nie jest zawieszony w powietrzu, tylko leży sobie na żebrowaniu, a każde miejsce styku jednak przyspiesza przepływ.
Z tego co widzę po kapaniu z drippera, to przy mniejszym otworze jest silniejsza ekstrakcja boczna, według mnie mniej korzystna od centralnej.
Toż właśnie o tym mówię, nie spodziewałem się tylko, że właśnie tego nie chcesz.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #927 dnia: 27 Kwiecień 2016, 16:55:08 »
Dlatego mam pytanie do posiadaczy dripperów Tiamo V02
Maksymalna jest 2 cm

No to słabo. Kupię plastikowy V03 i najwyżej go trochę przytnę.

Offline Karol

  • Wiadomości: 14
  • Ekspres: Aeropress, v60, Gabi
  • Młynek: MK3
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #928 dnia: 27 Maj 2016, 14:17:48 »
Czy ktoś z Was korzystał w v60 z materiałowych filtrów które można znaleźć w sieci pod nazwą CoffeeStock? Jakieś opinie?
W SweetLife w Krakowie piłem z nich dwa razy Chemexa no i nie ukrywam, że byłem zachwycony, ale nie mam porównania do Chemexa po filtrze papierowym dlatego nie wiem czy warto zainwestować w takie filtry materiałowe do v60  :mhh:

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #929 dnia: 27 Maj 2016, 16:45:28 »
Chyba najprościej będzie wrócić do sweet lifu i poprosić o dwa z różnych filtrów na tej samej reszcie parametrów.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi