Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 671198 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #900 dnia: 20 Kwiecień 2016, 20:19:26 »
Każdy młynek jest nieco inaczej skalibrowany (choć skala ta sama) i ma inaczej ustawiony punkt zero.
Co rozumiesz przez inaczej ustawiony punkt zero?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #901 dnia: 20 Kwiecień 2016, 22:19:52 »
zdaje się że w comandante mk3 nie ma momentu zblokowania żaren

qba

  • Gość
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #902 dnia: 21 Kwiecień 2016, 15:08:52 »
Tak to wygląda u mnie...

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #903 dnia: 21 Kwiecień 2016, 15:18:36 »
To jest z Quito ? Wygląda mega nierówno.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #904 dnia: 21 Kwiecień 2016, 17:12:43 »
dzięki qba, fajnie wszystko widać. Jest grubo jak na 300ml. Tu główna frakcja z tego co widzę ma ok. 3 mm. Przy takim przemiale i parametrach jak podałeś kawa raczej nie ma szans się rozwinąć. Więc nie jest dziwne, że nie ma tam ferii aromatów. Im grubsze masz cząsteczki tym potrzebujesz wyższej temperatury i dłuższego zaparzania lub mieszania.

Z Rhino podejrzewam, że może wychodzić lepiej przelew gdyż dużą część przemiału stanowi drobna frakcja, która łatwiej się zaparza.

Niestety każda kawa ma trochę inaczej, więc nie ma jednego cudownego przepisu. Mogę Ci poradzić abyś spróbował zmielić ziarenka tak, żeby główna frakcja przemiału była w okolicach 1 mm. Jak znajdziesz taki przemiał ilekolwiek by to nie było kliknięć, to próbuj na nim te przelewy 300g. Popróbuj różne przepisy i metody polewania. Zobaczysz co się dla Ciebie sprawdza i będziesz miał rozeznanie, który czynnik jak wpływa na czas przelewania i ekstrakcję kawy. Zacznij tak jak wcześniej od 18 g kawy /  300 wody i temp 92 st. i np po preinfuzji podziel wodę na 3 porcje. Czyli masz dwie przerwy polewania i postaraj się skończyć polewać ok 2 min. Zobaczysz jaki to da Ci efekt. Potem spróbuj sobie z większą / mniejszą ilością przerw. Następnie jak nie będziesz zadowolony możesz sprawdzić inny parametr w zależności od rezultatów. Warto też spróbować odsiać pył, jednak jeśli nie będziesz czuł różnicy to nie odsiewaj.  a używam do tego celu sitka z drobmymi oczkami ok. 0,25 mmi jak dla mnie kawa jest wtedy gładsza i nie mocno goryczkowych aromatów.

Przykładowo jeśli robię przelew z czasem ok 2:30, to raczej nie schodzę z temp. poniżej 92 st. bo kawa się wtedy nie rozwija dobrze w niższych temperaturach. Osobiście wolę na ogół 3 minutowe przelewy z V60, ale to też zależy od kawy. Dla mnie po prostu trochę dłuższe przelewy są na ogół pełniejsze i bardziej zbalansowane.  Zacznij od 18 g kawy / 300 wody. Jak wypracujesz sobie najlepszą procedurą możesz przejść do próbowania z dozą lub temperaturą. Jednak 92 stopnie i 6/100 najczęściej się dość dobrze sprawdzają daltego dobrze od nich zaczynać. Jeśli aromaty są wyczuwalne i zróżnicowane ale słabe, to zwiększ dozę o 0,5g , jeśli kawa jest płaska - mało aromatyczna, to spróbuj temperaturę zwiększyć. Jeśli od temperatury jest zbyt gorzka to zamieszaj po pierwszym zalaniu. Zmieniaj tylko jeden parametr na raz. Wtedy zobaczysz co Ci pasuje.

Ja robiłem przed chwilą przelew 500ml, z 29,9g kawy, 90st. na 16 kliku, mam wtedy główną frakcję troszkę większą niż 1 mm. Przemiał był odpylony, odpadło 2,2g z 32,1g. Polewałem z jedną przerwą, zakończone zaraz po drugiej minucie. Całość trwała równe 3 minuty z preinfuzją. Kenia peaberry Thimu z Euro Cage wyszła bardzo smacznie z dość lekkim body, ładnie zrównoważona, z słodyczą orzeszków ziemnych, toffi oraz kwaskami owocowymi.

@expel na zdjęciu widać zawsze dokładniej. Spróbuj zmielić tak grubo Porlexem, jak na tym zdjęciu. Zrób fotę z podobnym zbliżeniem, to zobaczysz jakie cuda wychodzą. 
« Ostatnia zmiana: 21 Kwiecień 2016, 17:21:07 wysłana przez krystians »

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #905 dnia: 21 Kwiecień 2016, 22:02:20 »
Dziękuję za porady. Jak zwykle nowy sprzęt wymaga poznania. Póki co grubszy przemiał (30 klik /12 to pełny obrót) dla małego przelewu 200ml i jest niebo lepiej. Zobaczę też co Krystian radzi. W końcu lepszy młyn musi dać lepszy rezultat :)

Poniżej zdjęcie tego przemialu na filterku od v60-01.


Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #906 dnia: 21 Kwiecień 2016, 22:18:20 »
aha z tym zamieszaniem nie do końca jasno się wyraziłem. Oczywiście chodzi o mieszanie w celu zwiększenia ekstrakcji zamiast podwyższania temp. wody ;)

Jak widać nawet komandante nie daje idealnie równego przemiału :) Jednak z tego co widzę to ma bardzo mało pyłu.

W ogóle to nie wiem czemu ja się tu wymundrzam zamiast dużo bardziej doświadczonych kolegów. Może niech oni się wypowiedzą co myślą, bo mogę coś źle mówić.
« Ostatnia zmiana: 21 Kwiecień 2016, 22:21:30 wysłana przez krystians »

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #907 dnia: 22 Kwiecień 2016, 09:07:10 »
@krysians ale mi razem z @qba pomogliście :)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #908 dnia: 22 Kwiecień 2016, 16:46:25 »
Na szybkość ekstrakcji w dripperach V60 wpływa nie tylko miałkość przemiału. Trzeba wziąć pod uwagę jeszcze inną rzecz, a mianowicie średnicę dolnego otworu. A ta, nawet w tym samym modelu jednego producenta, może być różna. Na przykład maksymalna średnica dolnego otworu w ceramicznym Hario V02 wynosi 2,5 cm, w szklanym Hario V02 2 cm, a w Tiamo V01 również 2 cm. Nie wiem jaka jest w plastikowych dripperach, bo takich nie posiadam. Wpływ na szybkość ekstrakcji mają także żłobienia znajdujące się na wewnętrznej stronie drippera. W Tiamo są one pionowe i przez to ten dripper jest o kilkanaście sekund szybszy od Hario.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #909 dnia: 22 Kwiecień 2016, 17:10:23 »
Fakt, nie zwróciłem uwagi na to. Chociaż wydawało mi się że nie tyle nawet czas co smakowo inaczej trochę wychodziła w róznych rodzaja. W moim szklanym V60-02 jest 2 cm a w plastikowym 2,5cm. Sprawdzę przy okazji na tej samej kawie i przepisie jak się ma czas ekstracji i smak :)

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #910 dnia: 24 Kwiecień 2016, 19:36:11 »
Kiedy czegoś brakuje to lepiej wg. Was zmielić drobniej czy zostawić przemiał a podnieść nieco temp.?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #911 dnia: 24 Kwiecień 2016, 20:00:03 »
Zależy czego brakuje :).

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #912 dnia: 27 Kwiecień 2016, 10:37:59 »
Zależy czego brakuje :).
Jagody i słodycz mi się za bardzo schowały w Etiopii Rocko :(

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #913 dnia: 27 Kwiecień 2016, 11:57:59 »
Dziękuję za porady. Jak zwykle nowy sprzęt wymaga poznania. Póki co grubszy przemiał (30 klik /12 to pełny obrót) dla małego przelewu 200ml i jest niebo lepiej. Zobaczę też co Krystian radzi. W końcu lepszy młyn musi dać lepszy rezultat :)

Poniżej zdjęcie tego przemialu na filterku od v60-01.



Tak patrzę na ten przemiał. I mój stary młynek daje radę ...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #914 dnia: 27 Kwiecień 2016, 12:06:47 »
Jagody i słodycz mi się za bardzo schowały w Etiopii Rocko :(
A za czym się schowały? I w jakich warunkach były na wierzchu?

Ja bym szedł w temperaturę, ale na razie to wróżenie z fusów ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi