Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 671370 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #855 dnia: 09 Kwiecień 2016, 22:29:36 »
Celem zawodnika
Czyżby ktoś startował na Waszej kawie? :blue:

Ale w takim wypadku
Tę z jednego zalania możesz zalewać delikatnym strumieniem, tę zalewaną na kilka razy możesz polewać dynamicznie. Wtedy jest szansa na ten sam czas i to samo mielenie.

A są może jakieś nagrania tego typu imprez na necie do obejrzenia?
Na livestream znajdziesz z mistrzostw świata. Również występy naszych reprezentantów.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #856 dnia: 10 Kwiecień 2016, 00:04:28 »
trzech jednakowych kaw w ciągu 10 chyba minut
no to podziwiam kunszt takich baristów skoro im się to udaje. Chyba nie udało mi się powtórzyć dripa w smaku, z resztą wydaje mi się, że kawa każdego dnia smakuje trochę inaczej. Ja czuję różnicę między trzema filiżankami tej samej kawy nawet przy cuppingu, oczywiście pomijam już taki co sobie sam robię, ale nawet organizowanym przez dość doświadczonych baristów. W tym wypadku jest przecież mniej zmiennych, a z trzech filiżanek tej samej kawy każda smakuje inaczej. Chętnie bym zobaczył takie zmagania na żywo. Najchętniej jeszcze spróbował tej kawy zaparzonej przez takich baristów.

mistrzostwa Polski w tej dziedzinie
chodzi o proinfuzję? Czy tam ludzie z ulicy też mogą wejść, czy to impreza zamknięta ?
« Ostatnia zmiana: 10 Kwiecień 2016, 00:08:41 wysłana przez krystians »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #857 dnia: 10 Kwiecień 2016, 00:32:17 »
Chodzi o Brewers. Na proinfuzji tylko raz były czarne przelewki, tak to lattearty lub cup tasters.

Niemniej na obie imprezy powinien być wstęp dla widzów. Brewers w tym roku (7-8 maja) w Kołobrzegu, Coffeedesk organizuje.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #858 dnia: 10 Kwiecień 2016, 00:43:41 »
Kołobrzeg w maju brzmi dobrze, może zabiorę córkę na jej pierwszy pobyt nad morzem.. Przy okazji można by spróbować zajść do Antonia na kawkę :)

Offline Stonish Mężczyzna

  • Wiadomości: 120
  • Ekspres: Bodum Chambord, Hario V60-02, Bonavita Kettle,
  • Młynek: Severin KM 3873
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #859 dnia: 10 Kwiecień 2016, 08:28:40 »
Brewers w tym roku (7-8 maja) w Kołobrzegu, Coffeedesk organizuje.

Brzmi świetnie, akurat mam zaplanowany urlop do 8 Maja, to moze byc fajne zakonczenie :):)

Offline Stonish Mężczyzna

  • Wiadomości: 120
  • Ekspres: Bodum Chambord, Hario V60-02, Bonavita Kettle,
  • Młynek: Severin KM 3873
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #860 dnia: 10 Kwiecień 2016, 18:55:04 »
Kolejne pytanie mi się urodziło :)

Kupiłem tańszą kawkę bo droższą jeszcze mam, tak się złożyło, że ta tańsza to mieszanka 60/40 pod espresso. No, ale będąc zwyczajnym, że do FP wszystko się nadawało nie zwróciłem na to zbytnio uwagi. Dzisiaj ją otworzyłem, zrobiłem sobie cupping temperatur i w sumie nie dość, że ciężko mi było znaleźć różnicę między jednym a drugim to nie do końca powiedziałbym, że jest to jakaś rewelacja. Zrobiłem też ją w dripie, ale szału nie było. Miały być jakieś nuty orzechowe, ale ja się nie znam. Żeby było bardziej szokowo to po pierwszym otwarciu poczułem zapach ryb... (masakra, wybaczcie mi :smiech:). Dobra, ale nie o to chciałem pytać...

Pytać chciałem o to - czy do dripa nadaje się każda kawa czy trzeba zwracać uwagę na to co się kupuje żeby smakowało? W sumie to moja pierwsza tańsza kawa, wszystko inne co wcześniej piłem było z przedziału cenowego 120-200/kg więc każda jedna była "wyczepista". Co do tej kawki wyżej to mam paczuszkę 500g więc mam dośc czasu, żeby te orzechy wynaleźć, spokojnie ;-)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #861 dnia: 10 Kwiecień 2016, 19:11:39 »
Czy się nadaje, a czy będzie smakować, to dwie różne sprawy. Nadać się nadaje, zaparzyć się zaparzy, a czy będzie Ci to smakować, to już tylko Ty jeden wiesz. Jeżeli mocne palenie słabej kawy z robuchą przelejesz przez filtr, to oczywiście napar powstanie. W trzeciofalowym światku ze świecą szukać miłośników takich naparów, ale domyślam się, że dla miłośników zalewajki to może być właśnie to: znajoma gorycz, niska kwasowość, płaski smak, aromat ciemnego tartaku.

Cena to zupełnie inna rozmowa.


Tak czy siak, trzeba zwracać uwagę na to co się kupuje (jeśli chce się kupić co się chce), ale najlepiej mieć zaufanie do palarni, w której się kupuje i kupować to co radzą w odpowiedzi na Twoje prywatne preferencje.

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #862 dnia: 10 Kwiecień 2016, 20:24:45 »
...
Drip 2:
Zalałem 30g wody i poczekałem 30s, dolewałem po 30g wolnym strumieniem. Po każdym kolejnym 30g odczekałem chwilę na opadnięcie poziomu wody i znowu dolewka 30g.
Mam wrażenie, że drip 2 zaparzał się wolniej, woda jakby wolniej przelatywała przez kawę.
Degustacja:
Drip 2:
Słodka (!) super posmak, delikatny, dużo ciekawsza, smaczniejsza, sie człowiek napije to sie zastanawia "co ja kurcze zaparzyłem oO".

Werdykt:
Zdecydowanie smaczniejsza była ta zaparzana wolniej. Ci co mają możliwość, w szczególności Ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę, polecam zrobić sobie takie porównanie jakąkolwiek kawę nie macie. Pierwszy raz się bawiłem w coś takiego i jestem w szoku z rezultatu.

Takie porównania są genialne, już mi się podoba :D
PS. Zaszalałem  :taniec: :uklony:

Zainspirowałeś mnie, zrobiłem 10s polewania (bardzo małym strumieniem) czekanie około 10s I tak uzbierało się trzy minuty i 250 ml/18g kawy Antoniowa Kolumbia CoE  :brawa: .
Nie wiem, czy tak będzie powtarzalnie. Ale to był najlepszy drip jaki piłem !

Offline Stonish Mężczyzna

  • Wiadomości: 120
  • Ekspres: Bodum Chambord, Hario V60-02, Bonavita Kettle,
  • Młynek: Severin KM 3873
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #863 dnia: 10 Kwiecień 2016, 20:36:06 »
Tak czy siak, trzeba zwracać uwagę na to co się kupuje (jeśli chce się kupić co się chce), ale najlepiej mieć zaufanie do palarni, w której się kupuje i kupować to co radzą w odpowiedzi na Twoje prywatne preferencje.

Tu akurat sam wybierałem na szybko ;-) Cięzko nazwać to wybieraniem jak jeszcze się ciągle szuka, ale wbrew pozorom jest to duże urozmaicenie w porównaniu do tego co już miałem.

Zainspirowałeś mnie, zrobiłem 10s polewania (bardzo małym strumieniem) czekanie około 10s I tak uzbierało się trzy minuty i 250 ml/18g kawy Antoniowa Kolumbia CoE  :brawa: .
Nie wiem, czy tak będzie powtarzalnie. Ale to był najlepszy drip jaki piłem !

Szkoda, że trzeba się lekko ograniczać do ilości kawy dziennie bo człowiek całą paczuszkę na te wszystkie próby i porównania by przerobił :D To teraz ja idę spróbować tą nową w Twoim wydaniu 10/10 i zobacze co z tego wyjdzie :D

EDIT: I wyszła dużo lepiej niż poprzednio :D
« Ostatnia zmiana: 10 Kwiecień 2016, 20:49:12 wysłana przez Stonish »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #864 dnia: 11 Kwiecień 2016, 06:21:41 »
Kupiłem tańszą kawkę bo droższą jeszcze mam, tak się złożyło, że ta tańsza to mieszanka 60/40 pod espresso.
Sama jej nazwa aż bije po oczach i nie dziwię się, że spotkałeś w niej to, co spotkałeś. Nero znaczy czarny. Robusta sama w sobie może być niezłym dodatkiem, ale mocne palenie zrobi ze wszystkiego tylko gorycz, którą można jakoś przełknąć w małym ristretto, ale w postaci pół litrowego przelewu jest już nie lada wyzwaniem. Jak to jest wypalone?
« Ostatnia zmiana: 11 Kwiecień 2016, 06:25:18 wysłana przez Antonio »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #865 dnia: 11 Kwiecień 2016, 07:56:31 »
czy do dripa nadaje się każda kawa
Zdaje mi się, że już o to pytałeś, ale może to ktoś inny był. No więc niestety nie, te kawy z domieszką robusty, to raczej nie specjalny pomysł na cokolwiek innego niż ekspres ciśnieniowy, ale w wielu przypadkach to w ogóle nie jest dobry pomysł żeby to pić. 

Co do tej kawki wyżej to mam paczuszkę 500g więc mam dość czasu, żeby te orzechy wynaleźć, spokojnie
Ja bym w tej kawie niczego nie szukał, może podaruj komuś co nie lubi takich nijakich smaków jak wychodzą z dripa ;)

zrobiłem 10s polewania (bardzo małym strumieniem) czekanie około 10s
Też przeważnie robię podobnie polewane dripy, ale nie z każdą kawą daje to satysfakcjonujące rezultaty. Takie poszukiwania techniki i wynikającego z tego smaku to piękna sprawa :)

Offline Stonish Mężczyzna

  • Wiadomości: 120
  • Ekspres: Bodum Chambord, Hario V60-02, Bonavita Kettle,
  • Młynek: Severin KM 3873
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #866 dnia: 11 Kwiecień 2016, 10:20:29 »
Chłopaki spokojnie, nie można pić tylko dobrej kawy bo człowiek by właśnie o takich zapomniał :D Nie żałuję zakupu właśnie z tego względu, że mam teraz dopiero porównanie. Z drugiej strony nie dziwię się ani Tobie Antonio ani Deskowemu, że jak prosiłem o jedną paczkę taniej kawy to mi czegoś takiego nie wcisnęliście. Każda jedna, którą piłem z polecenia była genialna. W końcu mam coś... Co śmierdzi rybami haha :smiech:

@Krystian pytałem w temacie o French Press :)

A i tak generalnie - ta kawa się nadaje do kawy z masłem i olejem kokosowym :) Dzisiaj rano piłem i jest bardzo wporządku, ale w pojedynkę czarna nie jest za ciekawa ;D

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #867 dnia: 11 Kwiecień 2016, 11:36:29 »
Generalnie trzeba spróbować wszystkiego przynajmniej nikt Ci nie wciśnie kitu ;-)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #868 dnia: 11 Kwiecień 2016, 12:54:47 »
Tych spalonych kaw to ja bym raczej nie polecał próbować, ale jak kto chce, z mlekiem i innymi dodatkami można pić praktycznie wszystko. Włąściwie to szkoda by mi było do takiej mieszanki dawać dobrej kawy.

Ostatnio sobie przypomniałem jedno z pierwszych moich spotkań z "dobrą kawą" w liceum. Kolega mnie poczęstował Illy zapowiadając wcześniej, że ma świetną kawę. Próbując tego zachwalanego napoju stwierdziłem, że nie lubię dobrej kawy :)


Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #869 dnia: 11 Kwiecień 2016, 15:26:56 »
szkoda by mi było do takiej mieszanki dawać dobrej kawy
Błąd, przez który w zasadzie nie idzie przełknąć niemal żadnego kawowego wypieku.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi