Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 670952 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #750 dnia: 10 Luty 2016, 16:31:28 »
Dripper Melitta ma mniejszy przepływ, wymaga grubszego mielenia, napar ma większe body. Dobrze wypadają w nim "słabsze" kawy. A dripper może mieć od jednej do czterech dziurek.

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #751 dnia: 10 Luty 2016, 16:46:48 »
Warto kupować mając V60, kalite, chemexa, clevera?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #752 dnia: 10 Luty 2016, 16:59:39 »
Jak nie spróbujesz, to się nie dowiesz :).

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #753 dnia: 10 Luty 2016, 17:49:30 »
Napar z Melitty (ja mam wersję z 1 i z 3 dziurkami) jest zbliżony do tego z Kality. Przychylam się do opinii @WS, że dripper Melitta sprawdza się również ze słabszymi ziarnami w przeciwieństwie do v60, które niestety potrafi wręcz wyolbrzymić wszelkie defekty. Warto sprawić sobie taki dripper, bo na allegro czy olx często ludzie wystawiają takie za 10-20 zł.
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #754 dnia: 10 Luty 2016, 18:15:04 »
były też w tigerze za 28, potem 24 ostatnio chyba 30 zł nowe, z białej ceramiki z jedną dziurką

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #755 dnia: 10 Luty 2016, 19:47:25 »
Ja przez przypadek kiedyś zmieniłem Brazylie z kofi bo pomyliłem opakowania i była do wypicia i tyle
Dla Ciebie, dla kogoś może to być właśnie to czego szuka w kawie.

uchwyt rączki
Rączka akurat w slimie jest ok. Najsłabszym ogniwem przy nieuwadze może być gwint pojemnika na zmieloną kawę. Ale to nie tak, że pęka od tak.


Warto kupować mając V60, kalite, chemexa, clevera?
A warto było kupić każde następne mając poprzednie z powyższych? ;) To tylko i aż kolejny dripper. Można się całe życie bawić jednym, można wszystkimi na raz.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #756 dnia: 10 Luty 2016, 20:51:13 »
Ja przez przypadek kiedyś zmieniłem Brazylie z kofi bo pomyliłem opakowania i była do wypicia i tyle
Wybaczcie post pod postem, ale muszę sprostować.

Właśnie przelałem ową Brazylię z Kofi i z moich doświadczeń z Brazyliami do przelewek, to jednak ta jest dość ostra. Dla miłośników mocnych wrażeń w sentymentalnym tonie kawy w szklance. W espresso, pod mleko szczególnie, to tak, sprawdza się ona całkiem fajnie.

Zatem jeśli mam polecić coś z dostępnych Brazyli do przelewek, to z tych które znam i pyłem, to te jaśniejsze od Antonia i ta od Auduna pod dripa. Innych nie znam, co nie znaczy, że ich nie ma.

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #757 dnia: 10 Luty 2016, 22:32:22 »
No powiem że właśnie ta Brazylia smakowala jak stara dobra parzucha. Ale po to wszedłem w świat kawy żeby właśnie unikać takich smaków.

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka


Offline emona2 Kobieta

  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: Aeropress
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #758 dnia: 11 Luty 2016, 11:04:45 »
Witam, dopiero zaczynam przygodę z kawą i czytam forum od jakiegoś czasu. Lubię kawę białą z pianką. Zakupiłam severin  9688 (skorzysta również mój synek ). nie wiem czy do takiej kawy będzie najlepszy zaparzacz FP, czy Hario zestaw v60, aeropress, czy jakaś kawiarka Bialetti dla 2 osób (nie wiem jaką wybrać), bo pić będę raczej tylko ja lub goście sporadycznie, a w przyszłości to chciałabym zakupić młynek ręczny hario i też nie wiem jaki? lub poczekam na jakiś elektryczny z tchibo ale na razie nie ma. Mam w pobliżu palarnię tommycafe.pl i mogłaby się w niej zaopatrywać. Bardzo będę wdzięczna za pomoc.


Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #759 dnia: 11 Luty 2016, 11:13:24 »
Tommycafe nie polecam. Palą kawę na węgiel.

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #760 dnia: 11 Luty 2016, 11:49:40 »
Ja osobiście wybrałbym AeroPress. Pozwoli Ci przygotować zarówno kawy przypominające espresso, jak i znacznie lżejsze, bardziej herbaciane i owocowe, więc i bawarka może być.
W Tchibo nie ma młynków, ale możesz kupić Severina 3873. Ta sama konstrukcja była kiedyś sprzedawana w sklepach Tchibo. Nada się do kawiarki, dripa i AeroPressu. Mieli równiej niż młynki ręczne, no i nie trzeba ręką machać ;)
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline Frank the Bunny Mężczyzna

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Hario V60-02, Bodum Brazil, Aeropress
  • Młynek: Feldgrind
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #761 dnia: 14 Luty 2016, 03:20:11 »
Czolem.

Skonczylem wlasnie paczke Indian Monsooned Malabar. W sumie okazalo sie, ze byly to dosc trudne w ujarzmieniu ziarenka. Drobniejsze mielenie sprawilo wiecej przyjemnosci moim kubkom smakowym. Jedna rzecz, ktora wprawila mnie w zaklopotanie to bardziej intensywna goryczka wystepujaca w grubszym przemiale. Zeskakujac w Hario Slim na 7-8 klikow goryczka byla ledwo wyczuwalna lub nie bylo jej wcale. Pozostale parametry jak doza, czas przelewu, temperatura byly bardzo zblizone w tych dwoch stopniach przemialu. Nie powinno czasami byc odwrotnie?  ::)  Nabylem dzis nowa paczke. Kostaryka wypalana dwa dni temu. Ile dac jej czasu? Tydzien bedzie ok? A i jeszcze jedna kwestia. Przegladajac to forum i polskie kawowe blogi mozna uznac ze usredniony przemial pod V60 w hario slim to +-10 klikow. Na stronach kanadyjskich i amerykanskich ludzie proponuja duzo drobniejszy przemial. A dzis bedac w kawiarni rozmawialem z gosciem za barem i on mieli kawe do drippera na 5 kliku w hario slim!  :o Czy moze miec to zwiazek z roznicami w stopniu wypalenia miedzy palarniami w Europie a tymi w Kanadzie i Stanach?

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #762 dnia: 14 Luty 2016, 08:24:58 »
Kostaryka wypalana dwa dni temu. Ile dac jej czasu?
Otwórz i pij, nie otrujesz się ;)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #763 dnia: 14 Luty 2016, 14:28:14 »
Czy moze miec to zwiazek z roznicami w stopniu wypalenia miedzy palarniami w Europie a tymi w Kanadzie i Stanach?
Może mieć to związek ze wszystkim jednocześnie. Kliki w młynkach to bardzo ogólne ustalenie grubości mielenia. Do tego inne ziarna, inna woda, inne sposoby zalewania, inne preferencje i cała masa innych zmiennych.

Offline Wojti Mężczyzna

  • Wiadomości: 88
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Chemex, French press, kawiarka 3tz "no name"
  • Młynek: Baratza Virtuoso
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #764 dnia: 15 Luty 2016, 11:44:22 »
Pierwszy drip dnia się polał  :ogien: Kawka to etiopia yirgacheffe z krakowskiej palarni kelleran parzona w Hario V60-2. 400ml wody o temperaturze 95 stopni, doza to 24,3g z czego odsiałem 1,3g pyłu czyli w filtrze znalazło się 23 gramy kawy zmielonej drobniej niż zazwyczaj, gdyż odkrywam na nowo młynek. Cała ekstrakcja trwała 4 minuty i 50 sekund, więc spodziewałem się masy goryczy, ale nie wyczułem jej prawie w ogóle. Przyjemna delikatna kwasowość i nawet moje jeszcze nie rozwinięte w pełni kubki smakowe  :mrgreen: wyczuły cytrusowe nuty. Co również mnie zaskoczyło to, że nawet po wystygnięciu goryczka nadal była ledwo wyczuwalna, a kwasowość wzrosła tylko w niewielkim stopniu. Jedyny minus to suchość w ustach w afterze, ale to już chyba wynika z samej kawki, a nie mojego polewania.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi