Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 670978 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #720 dnia: 15 Styczeń 2016, 10:27:03 »
Troche kawy zostało na ściankach, dosyć gruba warstwa.
Lanie niewielkich porcji wody w taki krater, to dobry dripowy sposób. Wtedy jest zminimalizowana ekstrakcja przez filtr ponad przemiałem. Chociaż przy 300 ml dripie, krater powinien być trochę głębszy.

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #721 dnia: 21 Styczeń 2016, 13:22:18 »
Witam!

Proszę o pomoc i opinię.

Używając rhinowares przelewam 200ml w 2,5 minuty uzyskując bardzo dobre rezultaty.
Problem mam z podwójną kawą. Przy 400ml nie mogę zejść poniżej 3,5 minuty, a przemiał jest bardzo gruby i wygląda bardziej jak do prasy. Kawa jest wyraźnie gorsza niż przy 200ml.

Używam hario v60-1 i dzbanka jojo.
Mam też młynek macap m4d do espresso i jego też musiałem rozkręcać w okolice 6-7 a nadal czas był zbyt długi.

Czy to kwestia innego polewania przy dużym dripie?

Czytałem że można rozkładać kawę w filtrze palcem, rozgarnąć na boki robiąc dołek w środku.

Będę wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam.

Wysłane z mojego HTC One M9 przy użyciu Tapatalka


Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #722 dnia: 21 Styczeń 2016, 13:39:01 »
Na duże przelewy V-01 jest po prostu za mały. Jego maksymalna pojemność wynosi 150 ml, a od tego trzeba jeszcze odjąć powierzchnię, jaką zabierze przemiał.

Offline Felix Mężczyzna

  • Wiadomości: 288
  • Ekspres: Melitta Excellent 3.0, AeroPress, V60, Largo, Gabi, Wilfa Pour Over
  • Młynek: Feldgrind, Tchibo
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #723 dnia: 21 Styczeń 2016, 13:42:01 »
Czy przesiewasz kawę? Rhino trochę jednak pyli, a pył spowalnia przepływ.
Życie to ciągła walka. Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #724 dnia: 21 Styczeń 2016, 17:46:01 »
W opisie v01 podają 200-380ml.
Poza tym z tego wątku dowiedziałem się że raczej nie poleca się polewanie dripa do pełna, a raczej mniejsze porcje spulchniajace kawe.

Nie przesiewam. Raczej nie zamierzam. Macap M4D daje rowniejszy przemiał a i tak przelewa się za wolno.

Może to faktycznie kwestia zakupu v-02 do większej porcji.

Wysłane z mojego HTC One M9 przy użyciu Tapatalka


Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #725 dnia: 21 Styczeń 2016, 18:15:38 »
Przemku musisz sam znaleźć sposób, który da Ci rezultat zadowalający dla Ciebie. Każdy możę mieć trochę inne preferencje. Na pewno warto odsiewać pył jak wspominali koledzy.
Myślę, że głównym czynnikiem odpowiadającym za gorszy smak kawy będzie zbyt gruby przemiał. Czas tak na prawdę w zależności od kawy i temperatury może być różny. Jedni będą woleć w okolicach dwóch minut inni trzech. To są bardzo indywidualne kwestie. Nie musisz mielić dużo grubiej żeby przelać większą ilość kawy.  Może spróbuj inaczej polewać np. jeśli polewasz głównie spiralnym ruchem, to polewaj więcej kółkiem wokół dolnego otworu. Płynne dolewanie wokół środka powinno zapobiec zatkaniu filtra. Jeśli za bardzo przytka się, możesz lekko podnieść i wstrząsnąć dripper albo wziąć łyżeczkę, lekko zanurzyć, zaraz poniżej powierzchni wody i powoli delikatnie zamieszać, lub poruszyć parę razy poruszyć nią tył - przód. Mateusz czyli forumowy "siewcu" robi przelewy w v60-01 na ok 350 ml i spokojnie mieści się poniżej 3 minut. Z tego co widziałem to on np polewa małymi pentelkami wokół środka w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Próbuj na pewno jakieś rozwiązanie się znajdzie.

W tym wątku znajdziesz  kilka użytecznych filmików pokazujących różne sposoby polewania.
« Ostatnia zmiana: 21 Styczeń 2016, 18:21:59 wysłana przez krystians »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #726 dnia: 21 Styczeń 2016, 21:39:41 »
Również zaproponuję kombinowanie z polewaniem zamiast zbyt grubym mieleniem. W moich 01 nawet i 600ml parzyłem nie raz. Trwało to bliżej 5 minut, ale kawa była smaczna. Generalnie im więcej wody masz do przelania, tym szybciej musisz ją przelać.

Inna sprawa, że nigdy 400ml nie będzie smakowało identycznie jak 2x200ml.

A ta wyraźnie gorsza kawa, to jaka była? Bardziej gorzka? cierpka? Czy raczej dziwnie nijaka?

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #727 dnia: 23 Styczeń 2016, 15:55:30 »
Dziękuję za odpowiedzi. Będę zatem próbował inaczej polewać, ew.dokupię v-02. 400ml nadal było smaczne, ale dużo mniej smaków owocowych i wszystkich tych typowych dla kaw specjality, które to zamierzam za pomocą dripa poznawać. Ale jeśli 400ml nigdy nie będzie takie samo jak 200 to wiele wyjaśnia, w takim razie nie stresuję się i polewam dalej!

Dzięki!

Wysłane z mojego HTC One M9 przy użyciu Tapatalka


Offline Frank the Bunny Mężczyzna

  • Wiadomości: 12
  • Ekspres: Hario V60-02, Bodum Brazil, Aeropress
  • Młynek: Feldgrind
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #728 dnia: 28 Styczeń 2016, 05:13:06 »
Czolem.

Moja przygoda z Hario V60 rozpoczela sie kilka tygodni temu. Na dobry poczatek nabylem ziarenka Intelligentsia House Blend (Gwatemala, Kolumbia, Rwanda). Wczesniej mialem okazje sprobowac na miescie jak ta kawa prezentuje sie w kubku. Byl to zarazem moj pierwszy drip i jakis tam punkt odniesienia do tego jak to mniej wiecej powinno smakowac. Posmakowalo i to bardzo  :mrgreen:  Generalnie wiekszosc paczki przerobilem na 10 kliku w Hario Slim, troche pobawilem sie temperatura, doza i czasem polewania. Odsiewalem rowniez pyl po zmieleniu. Z reguly wychodzilo cos pomiedzy 2:10-2:50. Kilka razy zahaczylem o 3 minuty. Dripy wychodzily lepsze i troche gorsze, ale zawsze wypijane ze smakiem i usmiechem  :mrgreen: . Zostalo mi w koncu ziarenek na dwa zalania. Darowalem sobie odsiewanie i zszedlem w mlynku na 8 klik. Doza ok 5.75/100ml, temp. 87. Pierwsza kawa wyszla w 3.30, druga zaparzala sie rowno 3 minuty. Powychodzily najlepsze dripy z calej paczki. Bylo "gesto", kawa wrecz syropowata, znalazlo sie miejsce i na owoce i czekolade. Nawet minimalna goryczka zafiniszowala na jezyku  [emoji12]  Czas odegral tu najwieksza role czy udalo sie trafic z mieleniem i brakiem odsiewu? Naprawde mile zakonczenie paczki. Dzisiaj doszly nowe ziarenka, Indian Monsooned Malabar AA. Przegladajac forum mozna dojsc do wniosku, ze niekoniecznie najlepszy wybor na dripa, ale zaintrygowal mnie smak jaki ta kawa oferuje. Torfowe whisky uwielbiam, wiec moze uda sie wypic i nawet polubic  :ogien:

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #729 dnia: 28 Styczeń 2016, 09:17:31 »
Bylo "gesto", kawa wrecz syropowata, znalazlo sie miejsce i na owoce i czekolade. Nawet minimalna goryczka zafiniszowala na jezyku    Czas odegral tu najwieksza role czy udalo sie trafic z mieleniem i brakiem odsiewu?
Udało się trafić w preferencje ;)

Jeśli od owocowej herbaty wolisz gęstą kawę, to drobniejsze mielenie i dłuższe parzenie jest dla Ciebie, a i pył może pomóc. Sprawdź na kolejnych stu ;) kawach, wtedy będziesz wiedział więcej.

Offline joonecky Mężczyzna

  • Wiadomości: 960
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #730 dnia: 28 Styczeń 2016, 10:50:58 »
To też zależy od danej kawy. W niektórych pył przeszkadza, a gdzie indziej wprowadza dodatkowe atrakcje. Ja już dawno nic nie odsiewałem  :redface:

Offline kamwil

  • Wiadomości: 6
  • Ekspres: brak
  • Młynek: brak
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #731 dnia: 10 Luty 2016, 12:39:56 »
Witam
Czy na początek mojej przygody taki zestaw Hario slim + drip v60-01 to dobra opcja? Jaką kawe polecacie abym nie musiał płacić 50zł za 250gram a był zadowolony jest coś uniwersalnego"??

Offline ruseus

  • Wiadomości: 65
  • Ekspres: -
  • Młynek: -
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #732 dnia: 10 Luty 2016, 12:44:33 »
Ja na początek polecam poszukać coś u Gregogia. Możesz zacząć od Brazylia Santos. Niedroga, uniwersalna i pyszna:)


Tapnięte dłutem do kamienia

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #733 dnia: 10 Luty 2016, 12:48:06 »
Uniwersalnych kaw nie ma i to jest piękne, a kręcenie korbką szybko Ci się znudzi, więc szkoda kasy, lepiej ją zainwestować w lepszy młynek, chyba, że ten ma być wkrótce wersją mobilną, to co innego.

V60 to dobra opcja, bo popularna i dająca dobre wyniki, jeszcze lepiej w wersji z tworzywa, bo dodatkowo tania i można przy niewielkiej inwestycji sprawdzić co i jak.

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #734 dnia: 10 Luty 2016, 13:19:24 »
Na bank nie brazlia, bardziej etiopia, brazylia nie nadaje się do dripa.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi