Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 671033 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #660 dnia: 22 Grudzień 2015, 06:43:53 »
To prawda. Często posługujemy się metodą cuppingu, a na stole ląduje kilkanaście-parędziesiąt różności z różnych okresów. Z tej to metody wynika spostrzeżenie na temat czasu :).

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #661 dnia: 22 Grudzień 2015, 11:39:59 »
Zastanawiam się tylko czy mówisz Antonio o dacie wypału czy rozpoczęciu takiej małej paczki, gdy ziaren ubywa, a tlenu i może też wilgoci w paczce przybywa. Tak zapewne było w przypadku Expela, została (w kuchni?) jakaś resztka kawy otwartej 3 miesiące wcześniej. Poza tym u Was w palarni to podejrzewam, że z czasem kawy mogą przesiąkać różnymi nadzwyczajnymi aromatami i się nawet uszlachetniać ;)

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #662 dnia: 22 Grudzień 2015, 12:05:09 »
Nie wiem czy to tylko moje odczucie ale mam wrażenie, że dla ziaren, w których dominują owoce (Etiopia, Rwanda, Kenia...) czas jest mniej łaskawy niż dla ziaren o innych charakterystykach. Już w 2 tygodniu od otwarcia często wyczuwam wyraźny spadek kwasowości i napar z chemexa, czy v60 nie jest tak rześki jak na początku (głównie mam na myśli ziarna myte). Dla niektórych oczywiście to nie będzie wada, bo napar może wydać im się bardziej zbalansowany. Kończę właśnie Nikaraguę od Solberga i po miesiącu od otwarcia nadal jest czekolada i lekko dymny aromat suszonej śliwki. Piję do tego, że są kawy (w moim przypadku najczęściej to Kenia lub Etiopia), które bardzo szybko i gwałtownie zmieniają swoje charakterystyki, a po niektórych nawet w miarę upływu czasu wiemy czego się spodziewać.
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #663 dnia: 22 Grudzień 2015, 17:45:40 »
Wrzuciłem tą kawę do FP, przemiał 4 oczka wyżej w severinie niż drip, jakieś 11-12. 17g kawy 250ml wody 4 minuty wraz z 30s preinfuzją. Kawa odzyskała smak, spróbuję jeszcze użyć ją w dripie al jeszcze bardziej skręcę młynek, choć wydaje mi sie że może być to za drobno. Normalnie do dripa używam 7-9, tu musiał bym wejść na 5.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #664 dnia: 22 Grudzień 2015, 17:47:52 »
Może wolniej polać?

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #665 dnia: 22 Grudzień 2015, 17:55:20 »
Staram się polewać wolno, tak żeby nad poziomem kawy nie było wiecej niż 0,5cm wody, ale ona momentalnie przelatuje. No i jak otworzyłem Astrid i ją zmieliłem to miała bardzo intensywny aromat, natomiast dobry przelew po zmieleniu ma bardzo delikatny. Jest to dziwne bo nie raz piłem jedno opakowanie po 2-3 miesiace i przyznam kawa sie zmieniała. Ale tu po porstu wyparowaly neimal wszystkie aromaty jeżeli chodzi o dripa. W FP jest dobrze/bardzo dobrze. Kawa ma spore body, jest słodka, zero goryczy, idelany balans. Więc zostawię ją może do FP a Astrid będę przelewał w hario.

edit.
Może i dobrze że tak sie stało. Dawno nie używałem FP i niemal zapomniałem że można z niego wyczarować coś fajnego. Teraz sobie o tym przypomniałem. Dawno nie piłem tak zbalansowanej kawy o takiej słodyczy i braku goryczy.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #666 dnia: 22 Grudzień 2015, 18:11:44 »
Nie wiem czy to tylko moje odczucie ale mam wrażenie, że dla ziaren, w których dominują owoce (Etiopia, Rwanda, Kenia...) czas jest mniej łaskawy niż dla ziaren o innych charakterystykach. Już w 2 tygodniu od otwarcia często wyczuwam wyraźny spadek kwasowości i napar z chemexa, czy v60 nie jest tak rześki jak na początku
Czasem jest inaczej :):http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=462.0.

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #667 dnia: 22 Grudzień 2015, 19:53:38 »
Jasne, że czasem jest inaczej. To był dobry rok jeśli chodzi o dostępność świetnych ziaren i niektóre kawy wręcz zyskiwały w miarę upływu czasu. ;)
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline lubusz Mężczyzna

  • Wiadomości: 495
  • Ekspres: FE-AR La Peppina, Aeropress, Hario, Kalita
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic Type A, Baratza Precisio
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #668 dnia: 25 Grudzień 2015, 13:30:12 »
Staram się polewać wolno, tak żeby nad poziomem kawy nie było wiecej niż 0,5cm wody, ale ona momentalnie przelatuje.

Właśnie walczę ze zbyt szybkim przelewem w Kalicie wersja 155 parząc Ethiopię Yergacheffe od Coffeeproficiency. Wsypuje 18 g kawy i chcę uzyskać 250 ml naparu. Mimo bardzo drobnego mielenia uzyskuje czas przelewu do 2 min, a owocowe nuty giną. Czy są inne sposoby na wydłużenie czasu przelewu oprócz drobniejszego mielenia ?

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #669 dnia: 25 Grudzień 2015, 13:36:09 »
A ile ma ta kawa miesięcy? Bo jak ma więcej niż 2 to już nic nie zrobisz, kawa staje się bardzo sucha, przynajmniej tak to wygląda z moich obserwacji

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka


Offline lubusz Mężczyzna

  • Wiadomości: 495
  • Ekspres: FE-AR La Peppina, Aeropress, Hario, Kalita
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic Type A, Baratza Precisio
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #670 dnia: 25 Grudzień 2015, 13:44:06 »
Jest to palenie z połowy listopada. Faktycznie jest sucha i twarda jak pieprz. Zaparzona w AP jest bardzo fajna w smaku, a w dripie gdybym zastosował standardowe mielenie to przelew trwałby nie dłużej jak 60 s. Czy to oznacza, że kawy starsze jak 2 miesiące nie nadają się do dripa ?
« Ostatnia zmiana: 25 Grudzień 2015, 13:48:15 wysłana przez lubusz »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #671 dnia: 25 Grudzień 2015, 14:09:17 »
Nie oznacza.

Offline lubusz Mężczyzna

  • Wiadomości: 495
  • Ekspres: FE-AR La Peppina, Aeropress, Hario, Kalita
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic Type A, Baratza Precisio
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #672 dnia: 25 Grudzień 2015, 14:10:49 »
Nie oznacza.

Jaka jest zależność ?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #673 dnia: 25 Grudzień 2015, 14:13:58 »
Nie ma zależności jakiejś szczególnej, poza tym, że czas nie jest łaskawy. Ale akurat Etiopia może mieć i 3 miesiące... I będzie dobra.

Offline lubusz Mężczyzna

  • Wiadomości: 495
  • Ekspres: FE-AR La Peppina, Aeropress, Hario, Kalita
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic Type A, Baratza Precisio
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #674 dnia: 25 Grudzień 2015, 14:20:39 »
Nie ma zależności jakiejś szczególnej, poza tym, że czas nie jest łaskawy. Ale akurat Etiopia może mieć i 3 miesiące... I będzie dobra.

To jak zaparzyć moją Etiopię. Czy jest sposób aby wydłużyć czas przelewu ? Grubością przemiału i szybkością zalewania już się nie da. Czy faktycznie zbyt suche kawy jak napisał @Expel tak mają ?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi