Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 671223 razy)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2715 dnia: 19 Maj 2021, 13:42:02 »
0:00-0:30 - 50ml
0:30-1:00 kolejne 50ml (100ml total)
@Szczympek w jakim czasie woda się przelewa, a w jakim kawa "odgazowuje"/pęcznieje? Pytam w kierunku czy nie powoduje to, że woda szybciej przelewa się po tym drugim namoczeniu i nie powoduje że kolejne zalania też są już inne niż przy tylko 1 namoczeniu.
Podczas „pierwszej” pęcznieje mocniej, ale woda szybciej przepływa niż podczas „drugiej”. Zreszta można nazwać to pierwszym zalaniem tylko małym ;)
Ostatnio eksprerymentuje z... podwójną preinfuzją
Czyli tak naprawdę obniżasz temperaturę ekstrakcji, gratuluję, czyli jednak kawa nie musi być w jak najwyższej temperaturze zaparzana :)
Aha.
To smialo próbuj, nie widzisz przecież nic złego w ekstremalnie niskiej ekstrakcji.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2716 dnia: 19 Maj 2021, 13:48:02 »
To smialo próbuj, nie widzisz przecież nic złego w ekstremalnie niskiej ekstrakcji.
Widzisz różnica jest taka, że ja mówię o faktach, a Ty mówisz o swoich projekcjach. Nigdy nie napisałem, że w tamtej ekstrakcji do której nawiązujesz nie ma nic złego. Jednak cel przeprowadzonego eksperymentu był inny, a czas ograniczony, co Tobie bardzo trudno zrozumieć.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2717 dnia: 19 Maj 2021, 15:06:36 »
Widzisz różnica jest taka, że ja mówię o faktach
😂😂😂

Ja nigdy i nigdzie nie napisałem, ze kawa MUSI być zalana jak najgorętsza woda. Poproszę o cytat, inaczej nie podajesz faktów.

Co do przepisu ktory podałem i „faktów”.
Cóż, chciałbym zalać kawę wodę gorętsza niż 100 stopni, niestety nie potrafię. Zalania są co 30 sekund, około 8-12 sekund zajmuje zalanie. Woda nie zdąży spłynąć i już leci kolejne zalanie, przypominam, woda 100 stopni. Warto tez zwrócić uwagę że bloom trwa 30 sekund, nie 45 sekund gdzie „slurry/Coffee bed” zdazy troszke ostygnąć. Nawet jeśli  temperatura miałaby zmniejszyć ekstrakcje, w co szczerze wątpię i sprawdzę w piątek, to jednorazowe zakołysanie dripperem po każdym zalaniu ja zwiększy z powrotem. Oczywiście mozna by zalać woda 93 i kołysać więcej, ale ciężej wtedy o powtarzalnosc. Jakieś pytania?
Może zanim następnym razem coś skomentujesz, weź do ręki refraktometr i sprawdz czy to co gdzieś tam w necie przeczytałeś jest prawdą, bo znów możesz się skompromitować (przypominam linki, które wrzucałes, mające pokazywać ze powyżej 95 stopni w kawie zwiększa się gorycz, a wyszło na to, ze to lewe badania, które maja pomieszane dane - oczywiście nie sprawdzone przez ciebie)
(Teraz czekam na komentarz wyśmiewający mnie, bo na fakty z Twojej strony nie ma co liczyć)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2718 dnia: 19 Maj 2021, 16:20:17 »
Fakt jest taki, że jak zmniejszasz porcje wody, to temperatura ekstrakcji spada bo dostarczasz mało energii. Ot tyle. Tobie też życzę dobrego dnia. :)

EDIT:
P.S. Jeśli chcesz zwiększyć temperaturę wrzenia, to możesz dodać do wody chlorek magnezu ;)
« Ostatnia zmiana: 19 Maj 2021, 16:35:07 wysłana przez krystians »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2719 dnia: 19 Maj 2021, 18:33:01 »
Ale co to ma do rzeczy? O ile temperatura spadnie z mniejsza porcją wody? Czy będzie to miało znaczący rezultat przy końcowej ekstrakcji?
To, ze spadnie to fakt, tylko czy jeśli spadnie o 0,01 stopnia to czy ma to jakiekolwiek znaczenie? 
Chciałeś napisać prześmiewczy post, a napisales nic nie znaczący truizm jak „dziś jest środa”. Cóż, tym razem Ci nie wyszło.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2720 dnia: 19 Maj 2021, 19:56:40 »
Z ciekawości - ta druga preinfuzja ma jakiś specjalny cel / uzasadnienie? Pytam, bo im więcej pije przelewów, tym bardziej odnoszę wrażenie, że podstawa to dobra kawa, młynek, woda i zadbanie o ekstrakcję na prawidłowym poziomie. A sam przepis, o ile nie robimy jakichś ekstremalnych rzeczy, to niuanse, których nie byłbym w stanie wyczuć. Np. Hoffman ostatnio w triangle teście stwierdził, że jedna filiżanka jest lepsza od drugiej filiżanki tego samego naparu. Więc ja, zwykły hobbysta, nawet nie próbowałbym się podejmować odróżnienia dripa na 3 polania od tego na 4 przy podobnym EY%. [emoji14] Dlatego aktualnie wybieram takie przepisy, które najłatwiej jest mi powtarzać.
« Ostatnia zmiana: 19 Maj 2021, 20:26:49 wysłana przez arob »

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2721 dnia: 20 Maj 2021, 01:25:14 »
...

Swoim doświadczeniem powiem, że materiał zatrzymuje więcej tego drobnego pyłu niż metalowe "sitko" i napar, przynajmniej sprawia wrażenie tłustszego, jest przyjemniejszy. Dla mnie różnica w samej klarowności do cieńkiego papierka Hario nie jest tu, aż tak dominującą. Przy sitku pozostaje więcej tego takiego drażniącego pyłu. Ale jednocześnie nie miałem tak fajnego metalu ims-a ani nie sprawdzałem wielu takich wkładek.

Niemniej moim zdaniem, to właśnie drapiące drobiny, wraz z niską jakością, w sensie precyzji w otworach, czy wręcz stosowaniu drucianych plecionek dla wielu tych "sitek" są odpowiedzialne za legendy o brzydkim smaku kawy. Dokładając do tego powszechne w budżetowych zastosowaniach młynki nożowe, pylące jak diabli, składa mi się to w realną teorię :D

Podobny efekt jest w aero, nie wiem czy nie podkreślony z racji wymuszania przepływu, gdzie dopiero precyzyjnie cięte sitka stalowe dają fajne efekty a przy reszcie lepiej dać kubkowi odstać, niech osiądzie :D

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2722 dnia: 20 Maj 2021, 11:59:45 »
0,01 stopnia
Różnica będzie znacznie większa niż  0,01 stopnia, bo jak masz sytuację
1. gdzie wlewasz 100 g wody,
i
2. - gdzie dodasz 50 g wody i potem znowu 50 g po 30 sekundach, to nie jest różnica rzędu 1%. Jak będę miał szczegółowe informacje, to wrócę do tego zagadnienia. Bo myślę, że warto o takich rzeczach rozmawiać w tym temacie. Nadal życzę Ci miłego dnia :)

Offline shaker

  • Wiadomości: 44
  • Młynek: Comandante C40 MK3
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2723 dnia: 23 Maj 2021, 19:33:07 »
A ja mam taką zagwozdkę związaną z preinfuzją w V60. Porównuję kawki z dwóch palarni, wszystkie jasno palone, wizualnie bardzo podobny poziom wypalenia, podobne daty palenia. Łącznie mam 6 kaw, 3 z palarni A, 3 z palarni B.

Na 24g kawy leję około 48g wody w preinfuzji. Wszystkie kawki z palarni A chłoną wodę od razu, nie daję rady nawet zamieszać dripperem. Mam wrażenie, że część kawy nie zostaje nawet namoczona podczas preinfuzji. W efekcie zwiększam dozę wody do około 65g. Niezależnie od dozy, podczas preinfuzji pojawia się bardzo mało bąbelków powietrza tworzących "pianę".

Kawki z palarni B reagują zupełnie inaczej. Przy 48g kawa nie chłonie wody tak szybko, mogę ją dokładnie rozmieszać, pojawia się sporo piany. Po chwili piana opada, czasem pojawiają się jeszcze jakieś bąbelki wynurzające się spod kawy. Mam wrażenie, że dużo łatwiej "namoczyć" tę kawę.

Próbuję zrozumieć ten fenomen, macie jakieś pomysły o co może chodzić? Mój pierwszy strzał to była różnica w datach palenia. Świeższa kawa powinna mieć więcej CO2, stąd różnica w ilości piany, ale wszystkie kawy były palone 3-4 tygodnie temu.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2724 dnia: 23 Maj 2021, 20:02:23 »
Spróbuj to wszystko w miarę poprawnie, racjonalnie zaparzyć i testuj. Daj znać z jakimiś węchowo-smakowymi wrażeniami. Różne palarnie różnie palą: różne piece, różna obsługa i procedury. Ziarna też bywają najczęściej różne. Porównanie najlepiej zrobić w formie cuppingu (zalewajka 9g/120ml) -- będziesz miał wtedy 6 kubków i jednoczesny do nich dostęp, wszędzie jednakowo i sprawiedliwie zaparzone kawy :). Porównaj to jakoś i opisz swoje wrażenia :).

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 402
  • Ekspres: Kozak Rota 2, kawiarka Giannini Giannina, FP Giannini Infusiera, V60
  • Młynek: Kinu M47 Classic, Comandante MK4
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2725 dnia: 24 Maj 2021, 00:16:37 »
Trez - bardzo cenne dla mnie uwagi :)
Jeśli kiedyś kupię aero - to z metalowym filtrem. Nawet nad kawiarką z filtrem IMS dumałem - ale droga jest i po części z alu niestety.
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2726 dnia: 24 Maj 2021, 09:46:39 »
Porównuję kawki z dwóch palarni
Czy to te samo ziarno czy zupełnie różne W sensie kraje i rodzaje obróbki?

Czy polewasz- zwykłym czajnikiem czy takim z gęsią szyją?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2727 dnia: 26 Maj 2021, 18:49:47 »
To, ze spadnie to fakt, tylko czy jeśli spadnie o 0,01 stopnia to czy ma to jakiekolwiek znaczenie? 
No więc wracam do tej kwestii, po wykonaniu kilku pierwszych pomiarów. Tak wygląda wstępnie to co wydawało Ci się 0,01 stopnia. Kilka stopni w pierwszej fazie zaparzania, średnio 2 stopnie przez całą ekstrakcję.

pomiaryTemp.jpg

Obie ekstrakcje wyraźnie za mocne, ale po rozcieńczeniu dało się pić.
« Ostatnia zmiana: 26 Maj 2021, 18:54:45 wysłana przez krystians »

Offline Derdi

  • Wiadomości: 84
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2728 dnia: 30 Maj 2021, 14:59:24 »
Na zalando lounge znalazłem dziś promocję na dripper bateryjny Cilio Drip-Master w cenie 119 zł.
Może ktoś z Was „czaił” sie na to urządzenie.
Link: https://www.zalando-lounge.pl/campaigns/ZZO17M5/categories/158731909/articles/ZZO0TDZ13-Q00

Offline Karolinka Kobieta

  • Wiadomości: 83
  • Ekspres: Szklanka, V60/01, automat, mokka i espreso u przyjaciół.
  • Młynek: u przyjaciela :))
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2729 dnia: 12 Lipiec 2021, 22:34:25 »
Jakie filterki teraz proponujecie do v60-02? Nowe setki 02 to jak pięść do oka w porównaniu ze starymi po 40 szt. Przelew ponad 2x wolniejszy!
powoli się nawracam!! :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi