Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 671466 razy)

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2640 dnia: 18 Grudzień 2020, 12:16:52 »
Przychodzę z pokorą i przyznaję, że przyszło uwierzyć we wpływ parametrów parzenia na smak :P Przedwczoraj V60 z Kolumbii medium i najpierw zapach, a potem smak. Mujeju! Wczoraj chciałem rzecz powtórzyć, ale oczywiście podkusiło zobaczyć, co będzie jak zmniejszę temperaturę (wcześniej zaryzykowałem 96 dla medium). No i wypiłem pół kubka najbardziej płaskiej i niedającej zupełnie nic o sobie powiedzieć kawy w życiu. Reszta popłynęła w rury :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2641 dnia: 18 Grudzień 2020, 12:44:48 »
Wątpię, by zmniejszenie temperatury zaparzania o kilka stopni miało tak drastyczny skutek. Musiałeś zmienić coś jeszcze albo "Kolumbia medium" nadaje się do zmiany.

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2642 dnia: 18 Grudzień 2020, 13:06:03 »
Wątpię, by zmniejszenie temperatury zaparzania o kilka stopni miało tak drastyczny skutek. Musiałeś zmienić coś jeszcze albo "Kolumbia medium" nadaje się do zmiany.

Stopni było 10, więc moim zdaniem sporo mniej. I zgadłeś. Przemiał był drobniejszy, ale tu raptem o 2 małe kropki na JxPro. Azali byłby aż taki efekt? I czemu do wymiany? :)

Offline Sshim278

  • Wiadomości: 137
  • Ekspres: V60, Chemex, Aeropress
  • Młynek: Comandante MK4
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2643 dnia: 18 Grudzień 2020, 13:37:11 »
Przemiał był drobniejszy, ale tu raptem o 2 małe kropki na JxPro.
Na ile ustawiasz młynek do V60 (ja używam starych filtrów pakowanych po 40) przy przelewach 500ml? Ja operuję ok. 3,5 obrotu, dla Etiopii dobijam do 4 obrotów żeby zamknąć się w 3 minutach metodą Hoffmana.

Offline Shonsu Mężczyzna

  • Wiadomości: 60
  • Ekspres: AP, V60
  • Młynek: Kinu M47 Simplicity
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2644 dnia: 18 Grudzień 2020, 13:41:35 »
Czy przy 300ml i 500ml/600ml mielicie tak aby aby się mieścić cały czas w tych mniej więcej 3 minutach?
Ja swoje 300ml przelewam w  jakieś 3.20min, a przy 600ml dochodzę nawet do 5+ min...


Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka


Offline Bazyl

  • Wiadomości: 324
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2645 dnia: 18 Grudzień 2020, 14:04:42 »
Na ile ustawiasz młynek do V60

Wychodzę od 4 obrotów dla 15 g, 250 g i 2:30.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2646 dnia: 18 Grudzień 2020, 14:04:53 »


Stopni było 10, więc moim zdaniem sporo mniej. I zgadłeś. Przemiał był drobniejszy, ale tu raptem o 2 małe kropki na JxPro. Azali byłby aż taki efekt? I czemu do wymiany? :)

W moim komentarzu było słowo: albo, więc nie ma już sprawy kawy.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2647 dnia: 23 Grudzień 2020, 10:10:35 »
Chyba w niniejszym wątku rozmawialiśmy o modelowaniu przepływu wody przez kawę -- ten fajny, kawowy astrofizyk, znajomy Jamesa Hoffmana przedstawił na swoim blogu swój komentarz do pracy na temat modelowania takiego problemu fizycznego. Niektórzy z nas utrzymują, że jest to zjawisko proste i liniowe: czyli, że woda po prostu płynie wertykalnie w dół, zgodnie z wektorami siły grawitacji. Sam bym tego aż tak bardzo nie uprościł, choć wszelkie inżynierskie uproszczenia nie są mi obce.

Zwykle korzystam z szarych filtrów Hario i z otwartego drippera E&B, więc jakoś nie zwróciłem uwagi na ten fenomen. Dzisiaj wziąłem biały filtr i biały dripper Hario V60.2. Spójrzcie co się dzieje po chwili od wlania do "kawowego kopczyka" gorącej wody:

H1.jpg

H2.jpg

Kawa pojawia się nawet na brzegach papierowej bibułki -- stałe cząsteczki kawy płyną wraz z wodą w górę -- wbrew sile ciężkości. Na granicy papieru i wewnętrznych żeberek drippera w ogóle dzieją dziwne rzeczy. Zapewne istotne tutaj siły są marginalne w porównaniu z grawitacją, ale jednak daje to do myślenia :). Ruch wody jest w ogóle niesamowitym zjawiskiem. Chciałem tu tylko zauważyć, że nie tylko grawitacja ma w nim swój udział. Zresztą może nawet to skromne zjawisko bardziej dotyczy ruchu cząstek kawy w wodzie niż samej wody...
« Ostatnia zmiana: 23 Grudzień 2020, 10:18:17 wysłana przez Antonio »

Offline Shonsu Mężczyzna

  • Wiadomości: 60
  • Ekspres: AP, V60
  • Młynek: Kinu M47 Simplicity
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2648 dnia: 23 Grudzień 2020, 10:31:26 »
Chodzi Ci o to że przy krawędzi przy papierze nie występuje blooming a tylko na środku? Że  inaczej parzy się kawa na środku i po bokach? Moje pierwsze dwa polania dają efekt blooming, po kolejnym polaniu mieszam driperem żeby to co osiadło na papierze zleciało na dół. Czasami przy drugim polaniu polewam po krawędziach żeby przemiał odczepił się od papieru.
 Ps. Ja zawsze stosuje te białe filtry, przy szarych uważam że za szybko woda przelatuje.
Druga sprawa że od około dwóch miesięcy nie mam węchu, a smak chyba też do końca nie wrócił więc ciężko mi cokolwiek więcej oceniać.

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka


Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 691
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2649 dnia: 23 Grudzień 2020, 10:38:34 »
@Antonio. Też mi się wydaje że to zjawisko to bardziej kwalifikuje się jako ruch kawy w wodzie, bo zakładamy, że filtr miałeś, jak sztuka tego wymaga, mocno przelany i nasiąknięty wodą. W takim przypadku łatwiej się kawie po nim 'rozejść' nawet w górę, mimo siły grawitacji. Na suchym nie byłoby to to takie widowiskowe.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2650 dnia: 23 Grudzień 2020, 10:38:54 »
chyba nie do końca zrozumiałem kontekstu, co jest niezwykłego w tej wspinającej się wodzie no kawie już w sumie, to typowy przykład zjawisk kapilarnych, na użebrowaniu dripa filtr nie dochodzi i kanaliki sie tworzą, w sumie po to właśnie te żeberka są. Z tego samego powodu, jak zostawisz przelanego dripa do przestygnięcia to po czasie cały filtr będzie brązowy.

ps
astrofizyk to chyba bardziej jest fumflem Rao, chodź w świecie kawy wszyscy się kochamy :kwiat:
ej czemu nie ma na naszym forum emotki z serduszkiem :(

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2651 dnia: 23 Grudzień 2020, 10:41:37 »
Blooming to jeszcze coś innego. Zerknij na kolor tej białej bibuły. Widać tu całe kawowe pasma, ułożone zgodnie z użebrowaniem drippera. Na brzegach woda zachowuje się zawsze inaczej...

@kafcio przelewam tyle ile trzeba, niekoniecznie po krawędzie filtra :).

@trez żeberka przyciągają wodę ;). Wypadkowa siła oddziałująca na cząsteczki wody niekoniecznie jest skierowana wertykalnie w dół.
« Ostatnia zmiana: 23 Grudzień 2020, 10:45:23 wysłana przez Antonio »

Offline Shonsu Mężczyzna

  • Wiadomości: 60
  • Ekspres: AP, V60
  • Młynek: Kinu M47 Simplicity
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2652 dnia: 23 Grudzień 2020, 10:44:37 »
Hehe cóż to ja mam to na codzień, dlatego dla mnie to nic nadzwyczajnego. Tak jak @trez napisał :)

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka


Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2653 dnia: 23 Grudzień 2020, 10:46:11 »
Co masz na co dzień? Jesteś fizykiem i zajmujesz się przepływem cieczy? ;)

Offline Shonsu Mężczyzna

  • Wiadomości: 60
  • Ekspres: AP, V60
  • Młynek: Kinu M47 Simplicity
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2654 dnia: 23 Grudzień 2020, 10:51:01 »
Hehe to że cały czas używam białych filtrów i codziennie widzę jak on nasącza się brązową kawą od dołu do góry,więc nawet nie zwróciłem na to uwagi.

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi