Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 671085 razy)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #210 dnia: 02 Lipiec 2014, 10:42:36 »
Chemex da łagodniejszy napar, bardziej "czysty" w smaku ale też raczej większe objętości (nie wiem, czy ten 3 cup daje identyczny napar co więksi bracia), w opinii wielu napar tez jest lepszy. Dripper dla mnie jest bardziej uniwersalny, tańszy i daje inny, nieco brudniejszy efekt w kubku - nie znaczy to, że gorszy. Ja używam obu naprzemiennie i oba polecam.

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #211 dnia: 02 Lipiec 2014, 10:53:03 »
Chemex da łagodniejszy napar, bardziej "czysty" w smaku ale też raczej większe objętości

Pozwolę się nie zgodzić co do tych objętości - ilość naparu z dripa zależy w zasadzie tylko od tego na czym go postawimy - czasem z małego V-1 robię filiżankę, a czasem cały wielki termos kawy- tylko kwestia dozy. Chemex pod tymi względami trochę jednak ogranicza :)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #212 dnia: 02 Lipiec 2014, 11:00:26 »
No właśnie o to mi chodziło - chemex daje raczej większe objętości - gorzej z mniejszymi. Dripper jest bardziej uniwersalny, czyli tak jak piszesz - od małych do dużych (choć tez ma swoje ograniczenia w tym zakresie) :)
Nie chodziło mi o rozgraniczenie - duże objętości chemex a małe dripper ale o wskazanie własnie tych ograniczeń  ;)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #213 dnia: 02 Lipiec 2014, 11:11:21 »
Zawsze można bibuły Chemex włożyć do V60.

Offline DonPedro Mężczyzna

  • Wiadomości: 13
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #214 dnia: 02 Lipiec 2014, 11:13:59 »
@mmorka co masz na myśli prze lepsze Hario? :)

Z tym Chemexem właśnie nie wiem, bo na swieżopalona.pl najmniejszy ma  podane wartości: 2/3 filiżanki - 450ml to trochę sporo jak dla jednej osoby. Chyba, że ta kawa wychodzi naprawdę słabsza.
Natomiast na sklep.cafesilesia.pl  HARIO V60 02 podają 240ml i to jest w zasadzie idealnie.

Edit: No to jednak chyba Hario V60 skoro piszecie, że bardziej uniwersalny :)


Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #215 dnia: 02 Lipiec 2014, 11:16:08 »
i zanim zakupię ekspres chciałbym sobie trochę poeksperymentować.
Hm... Zarówno rozpuszczalna, jak i v60, a nawet zalewajka dziadka mają niewiele wspólnego z ekspresem*. Podstawowe pytanie brzmi, czy espresso lub jakiekolwiek małej objętości esencjonalne napary są w kręgu Twoich zainteresowań. Jeśli od zawsze i na zawsze chcesz pić kawę na kubki, to sprawę ekspresu masz już załatwioną. Możesz wszystko wydać na młynek :diabelek:

*Zakładam, że chodzi o ekspres ciśnieniowy, który niefortunnie po polsku nie nazywa się -- adekwatnie do swej roli -- maszyną do espresso.


Co do metod przelewowych na początek. Najprostsza jest właśnie zalewajka, z dobrej kawy, dobrze zmielonej, potrafi pokazać pazurki. Dodatkowo jest to metoda, która powie wszystko o danej kawie, nie ma zmiłuj.

Jeśli taki napar Ci pasuje, to french press ułatwi sprawę przygotowania. Jeśli wolisz z mniejszą ilością pyłu, lub bez niego w ogóle, to trzeba użyć filtrów. A tu już i filtrów i stelaży cała masa.
Może powiedz więcej o tym, jakiej kawy oczekujesz, a łatwiej będzie dobrać sprzęt dla Ciebie.

Intensywność naparu, ilość parzonej kawy na raz, czy szukasz w kawie lekkości i orzeźwienia herbacianego, czy raczej w drugą stronę chcesz pójść?



Zawsze można bibuły Chemex włożyć do V60.
Można :taktak: ale będzie szybciej (przepływ) niż w chemexie.
« Ostatnia zmiana: 02 Lipiec 2014, 12:24:59 wysłana przez donkiszot »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #216 dnia: 02 Lipiec 2014, 11:19:46 »
Ale to chyba znikoma różnica...

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #217 dnia: 02 Lipiec 2014, 11:37:58 »
Pojemność Chemexa 3cup to ≈ 470 ml ale przecież to nie znaczy że musisz każdorazowo zaparzać pałenego chemexa.
Stosując odpowiednie proporcje kawy do wody zaparzasz tyle ile chcesz. Ja lubię dla siebie pić kawę z chemexa w filiżance 200ml :)
www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #218 dnia: 02 Lipiec 2014, 11:43:19 »
Ale to chyba znikoma różnica...

No właśnie okazuje się, że te rynny w v60 mają znaczenie. W 01 można zrobić 0,5l naparu przy użyciu 1/4 chemexowego filtra w ~2 minuty.

[...]Ja lubię dla siebie pić kawę z chemexa w filiżance 200ml :)
Po krakowsku podchodząc do zagadnienia, pojawia się jednostkowy koszt filtrów.  ;)

Offline DonPedro Mężczyzna

  • Wiadomości: 13
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #219 dnia: 02 Lipiec 2014, 11:44:54 »

*Zakładam, że chodzi o ekspres ciśnieniowy, który niefortunnie po polsku nie nazywa się -- adekwatnie do swej roli -- maszyną do espresso.

Dokładnie tak

Hm... Zarówno rozpuszczalna, jak i v60, a nawet zalewajka dziadka mają niewiele wspólnego z ekspresem*. Podstawowe pytanie brzmi, czy espresso lub jakiekolwiek małej objętości esencjonalne napary są w kręgu Twoich zainteresowań. Jeśli od zawsze i na zawsze chcesz pić kawę na kubki, to sprawę ekspresu masz już załatwioną. Możesz wszystko wydać na młynek :diabel:

Rozmiar 30ml, a tyle jeśli dobrze pamiętam ma włoskie espresso, to dla mnie zdecydowanie za mało. Coś między 200 - 300ml będzie w sam raz.

Jeśli taki napar Ci pasuje, to french press ułatwi sprawę przygotowania. Jeśli wolisz z mniejszą ilością pyłu, lub bez niego w ogóle, to trzeba użyć filtrów. A tu już i filtrów i stelaży cała masa.
Może powiedz więcej o tym, jakiej kawy oczekujesz, a łatwiej będzie dobrać sprzęt dla Ciebie.

Jeśli chodzi o french press to też się interesowałem, właśnie dlatego, że przygotowanie jest banalnie proste. Problem jest taki, że szklane zawierają plastikowe części, czego chciałbym uniknąć, a metalowe jak np. La Cafetiere French Press Thermique oddają metaliczny posmak w kawie, przynajmniej takie znalazłem opinie na amazonie.

Intensywność naparu, ilość parzonej kawy na raz, czy szukasz w kawie lekkości i orzeźwienia herbacianego, czy raczej w drugą stronę chcesz pójść?

Sam nie wiem czego szukam, jak pisałem wcześniej piłem tylko rozpuszczalną i ta mi w miarę smakowała. Postanowiłem spróbować czegoś lepszego i zdrowszego(rozpuszczalna=nikiel) więc zdecydowałem się zainwestować w coś do zaparzania i w lepszą kawę. Z ekspresu ciśnieniowego kiedyś próbowałem, ale było to tak dawno, że nie pamiętam, ale skoro wolę objętości 200-300ml to espresso w takiej dawce na jeden raz nie przyjmę.  ;)

Edit:

Po krakowsku Hario wychodzi taniej :jezyk:

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #220 dnia: 02 Lipiec 2014, 11:56:36 »
Rozmiar 30ml, [...] to dla mnie zdecydowanie za mało.
To skoro właśnie zmniejszyłeś przewidywane koszty o ~1000zł (okazyjnie licząc) możemy przejść do rozmowy o młynku :diabelek:

A co do drippera, może zainwestuj w v60 01 z tworzywa -- jest stosunkowo tani, poręczny, na jedną osobę jak znalazł, no i sprawdzony już, taki klasyk przelewania. Spodoba Ci się, to i tak będziesz chciał próbować innych dripperów, nie spodoba się, to koszt niewielki, a dziwny lejek i tak do czegoś się przyda ;) Całą resztę poważnie przemyśl czy możesz przeznaczyć na młynek, jeśli nie ręczny, to od ~250zł (nowy) można zacząć rozmowę. :szampan:



PS
Po krakowsku najtaniej to zalewajka, a z filtrów to aeropress, ale tylko przez powierzchnię, bo jeśli by się w wycinanki bawić, to już nie. :))
« Ostatnia zmiana: 02 Lipiec 2014, 12:24:40 wysłana przez donkiszot »

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #221 dnia: 02 Lipiec 2014, 12:06:20 »
Cytat: donkiszot
Po krakowsku podchodząc do zagadnienia, pojawia się jednostkowy koszt filtrów.  ;)
Proszę mi tutaj regionalizmami nie zalatywać  :Bicz:
Nawet zakładając jednorazowy koszt filtra to wychodzi on ok czterdziestu groszy! więc albo ktoś chce napić się dobrej kawy albo ....
Naprawdę nigdy nie pijecie kawy sami? ot tak sami ze sobą ?
www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

Offline DonPedro Mężczyzna

  • Wiadomości: 13
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #222 dnia: 02 Lipiec 2014, 12:16:10 »
Z plastiku pić ani mi się śni. :nienie: Kupię V01 Ceramiczny :taktak:

Co do tego młynka, żeby już tutaj zbytnio nie rozwijać tematu, bo to dział nie młynkowy, serio za 250zł można dostać jakiś sensowny nie ręczny? :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #223 dnia: 02 Lipiec 2014, 12:23:40 »
Proszę mi tutaj regionalizmami nie zalatywać[...]
Mimo, że korzenie mam nieco na zachód, to mówiłem o sobie :redface:

A kawę najczęściej pijam sam, dlatego o głupotach myślę wtedy, o takich jak koszt jednego filtra w zależności od metody.
~0,5zł chemex; ~0,2zł hario, kalita; ~0,13zł technivirm, melitta; 0,08zł aero.

Z plastiku pić ani mi się śni.[...]
Rozumiem, ale nadmienię, że tworzywo od hario to nie pierwszy lepszy plastik. Poza tym przemyśl też szkło -- hario szklany dość ciekawie się dzieli na dripper i uchwyt, a kalita jest w podobnej cenie, gdybyś już wybór miał zbyt łatwy.
« Ostatnia zmiana: 02 Lipiec 2014, 12:26:16 wysłana przez donkiszot »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #224 dnia: 02 Lipiec 2014, 13:56:33 »
No właśnie okazuje się, że te rynny w v60 mają znaczenie. W 01 można zrobić 0,5l naparu przy użyciu 1/4 chemexowego filtra w ~2 minuty.
Troszkę się rozpędziłem, bo trzeba cały filtr, jednak to sporo kawy, ale cała reszta się zgadza. Właśnie zaparzyłem w 01 V60 przy użyciu chemexowego filtra 0,5L kawy z 30g w czasie 1:40, w tym 10s. preinfuzji.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi