Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 671204 razy)

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #195 dnia: 18 Marzec 2014, 22:14:14 »
Filtr rozpięty na stelażu ma większą przepuszczalność?

Nie potrafię tego wyjaśnić ale to tak działa też w reszcie świata ;)
np. dla tego nie należy dotykać wewn. części namiotu w czasie deszczu (starszego typu namiotu)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #196 dnia: 18 Marzec 2014, 22:29:42 »
Filtr rozpięty na stelażu ma większą przepuszczalność?
Tak, filtr na V60 ma większą przepuszczalność. Nawet idzie to zrozumieć. Woda z filtra jest przejmowana przez rynny na dripperze i płynie już poza filtrem. Jeśli filtr jest sam w przestrzeni, to woda czeka aż spłynie ta woda pod nią, bo inaczej nie ma dla niej drogi.

Jeszcze wczoraj odpowiedziałbym inaczej.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #197 dnia: 18 Marzec 2014, 22:38:18 »
Może, przy zetknięciu filtra z dripperem, zmienia się napięcie powierzchniowe cieczy.

Offline harkie

  • Wiadomości: 149
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #198 dnia: 18 Marzec 2014, 23:52:16 »
Raczej chodziło mi o porównanie smaku po zmianie filtrów. Jest lepiej? jest smaczniej? mniej cukru trzeba?

Wiem, wiem, ale czekałem na opinię @WS przeciągając temat jak długo można. Honduras jest palony chyba średnio, jak porównuję z tablicą kaw palonych np. tutaj (uwaga link): http://www.cafemia.pl/produkty

Ponadto tych dripów musiałbym się napić, żeby cokolwiek porównywać. Jak napisałeś o tych trzech kawach dzisiaj, to dla mnie stan nieosiągalny, nawet do testów. Wizualnie jest lepiej. Smakowo no powiedzmy poprawa w smaku o 10%.

Co do przesączania wody. Poczytajcie o efekcie kapilarnym, adhezji (patrz np. krople deszczu na szybie na rozpiętych drutach) i pewnie innych zjawiskach o których nie pamiętam teraz.
Ścianki drippera to doskonałe medium dla wody pozwalające na większy przepływ. Zresztą włókna wkładu papierowego są tak ułożone, aby duży nacisk na boki nie zwiększał przepływu, bo inaczej woda poszłaby bokami, tam opór jest mniejszy niż na dole kopertki i napar byłby słaby. Piszę o dobrych filtrach papierowych.


Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #199 dnia: 19 Marzec 2014, 08:51:58 »
Ponadto tych dripów musiałbym się napić, żeby cokolwiek porównywać.

W dniach 20-21 marca są dni darmowej dostawy w Coffedesk.pl, także 15 % rabat na kawy speciality i akcesoria Hario.

Offline harkie

  • Wiadomości: 149
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #200 dnia: 09 Kwiecień 2014, 22:49:47 »
Filtry - część ostatnia.

Od kilku dni posiadam filtry Melitty (polecane tutaj szeroko).
Rozmiar 1x4 trochę za duży do mojego drippera, marszczą się nieco mimo zakładkowania z obu stron.

W porównaniu z poprzednikami to... nie ma porównania.

Klasyfikując o początku:
1. Melitta - ocena 4,5 (nie daję więcej, bo może jest coś jeszcze lepszego).
2. Stella - ocena 3.
3. Planteur - ocena 1,5.
4. Rubin 1 (nie daję mniej, bo może jest coś gorszego).

Dzisiaj zrobiłem pierwszego dripa, mielonka na Hario Slim (Skerton za bardzo pyli) ustawienie 14 klik. Odsiewany na sitku.
Waga 6 gramów (około dokładnie było 6,1). Napar około 100 ml.
Ogólny czas ekstrakcji zmieścił się w 2 minutach, nawet szybciej o kilka sekund, ale nie popędzałem widząc jak leci.
Na koniec zamieszałem jeszcze, aby odsączyć. W papierowym filtrze został wilgotny piasek konsystencją przypominający mokry pozlepiany w grudki świeży mak (!!!). Na pewno nie było to podobne do mułu, ani do poprzednich pozostałości w innych filtrach.

Ubiegając pytanie @donkiszota o smak - nie odpowiadam na takie złośliwe pytania! ;) ;) :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #201 dnia: 09 Kwiecień 2014, 23:18:40 »
No to pozostały Ci jeszcze filtry technivorm i ewentualnie kombinowanie z filtrami od hario do chemexu.


PS
Złośliwości przemilczę :jezyk:

Offline harkie

  • Wiadomości: 149
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #202 dnia: 10 Kwiecień 2014, 00:12:20 »
O RANY!!!
To jeszcze nie koniec??? :)

Hario jeżeli już to będzie raczej z dripperem Hario (może tworzywo na wyjazdy, chociaż wolę ceramikę). Za duża zakładka od dołu, aby powstał trapez.

Nie wiem czy te 2 minuty niecałe, licząc włączenie stopera, preinfuzję, dolewki i zdjęcie drippera, wyjdzie może 1 minuta 50 sek. to jednak nie za mało.
Ale będę próbował, także z mieleniem.

Kawa wyszła chyba delikatniejsza niż z pozostałych filtrów. Po jednym razie to piszę, na razie.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #203 dnia: 10 Kwiecień 2014, 07:32:26 »
Za duża zakładka od dołu, aby powstał trapez.
Zagięte hario 02 dają mniej więcej rozmiar trapezowej 2. Może nie jest to arcykomfortowe rozwiązanie, ale jak najbardziej się da.

Koniec? W kawie? W kawie nie ma końca! :))

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #204 dnia: 27 Czerwiec 2014, 22:53:27 »
Czy Wy tą kawę pijecie solo bez cukru mleka i innych ulepszaczy? Pytam jak najbardziej seriio. Bo dziś wywar podzieliłem na pół i doprawiłem mlekiem :-)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #205 dnia: 27 Czerwiec 2014, 23:15:19 »
Do mleka szkoda dobrej kawy.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #206 dnia: 27 Czerwiec 2014, 23:16:28 »
Rozumiem

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #207 dnia: 28 Czerwiec 2014, 03:26:30 »
Żeby nie było, że się nie da, da się i do mleka, i cukru w ten sposób zaparzyć kawę, ale trzeba wyjść od wyboru kawy. Soczyście owocowych singli trochę szkoda, a i komponują się -- że tak powiem -- trudniej. Ostatnio znajomy dolał sobie do mojego przelewu mleka i posłodził, bawarka jak się patrzy :))

Offline DonPedro Mężczyzna

  • Wiadomości: 13
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #208 dnia: 02 Lipiec 2014, 10:26:13 »
Postanowiłem napisać tutaj głównie dlatego, że z urządzeń alternatywnych najbardziej przypadł mi do gustu Hario V60 Ceramic Coffee Dripper. Dotychczas piłem raz na jakiś czas napój o smaku kawowym powszechnie zwany "kawą rozpuszczalną" i zanim zakupię ekspres chciałbym sobie trochę poeksperymentować. :)
Jestem kompletnym nowicjuszem w temacie kawy, dopiero wczorajsza lektura pozwoliła mniej więcej rozeznać się w temacie.  Wiem, że będę potrzebował młynek i w zasadzie od tego powinienem zacząć, ale z tego co zdążyłem się zorientować to dobrym młynek jest w cenie ekspresu do kawy, więc chwilę w czasie odłożę zajmowanie się tą materią, bo inwestowanie w ręczny chyba jednak nie ma jednak sensu.
No dobrze po tym przydługim wstępnie może przejdę do sedna. Chciałbym zakupić coś do zaparzania kawy, co będzie się nadawać zarówno do kawy z mielonej pod drippa, jak i w miarę możliwości do kawy sklepowej(dziadek pija tylko lavazza qualita oro, zalewajki :ohyda:) Na pewno każdy chociaż raz w życiu zaparzał taką kawę w swoim urządzeniu, więc pewnie wiecie, które są do tego "lepiej predysponowane."

Oprócz Hario V60 Dripper, zastanawiam się jeszcze nad Chemexem.



Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #209 dnia: 02 Lipiec 2014, 10:32:12 »
To ja bede orginalny - Bierz kalite - to takie troche lepsze hario ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi