Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 671047 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #180 dnia: 13 Luty 2014, 13:42:56 »
Zdarzyło mi się kilka razy pić napar z plastikowego V60, nic złego nie zauważyłem.

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #181 dnia: 13 Luty 2014, 14:49:45 »
Wydaj mi się, że straty ciepła mają szansę być mniejsze niż w ceramicznym, czy metalowym.
Który rozmiar jest łatwiejszy do opanowania?
Co oprócz v60 jest wartego uwagi na początek?

Offline Mario Barista Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 577
  • Ekspres: Ascaso Basic| Aero| Dripper| Chemex| FP|
  • Młynek: Ascaso I-2 mini| Elektra MXC|
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #182 dnia: 13 Luty 2014, 15:07:32 »
Raczej i tak będziesz przelewał filtr gorącą wodą więc dripper ogrzejesz przy okazji.
Kiedyś rozmawiałem na ten temat z pewnym baristą. Twierdził On, że nie ma różnic w smaku.




Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #183 dnia: 13 Luty 2014, 18:42:23 »
Są osobniki wyczulone na jakieś smaki i są osobniki normalne :D Jakieś homeopatyczne ilości plastiku/szkła/metalu na bank trafią do napoju - ale czy te kilka atomów da się wyczuć?

Znam osobę co ma problem z dobraniem klamry w paskach - nie ma mowy o żadnej metalowej bo większość jest anodowana w taki sposób że zawiera nikiel. A ona na nikiel ma uczulenie :) Jak się anodę zdejmie i zeszlifuje to jest OK, jak jest plastik to też OK. A jak jest anoda to jest wysypka po 24 godzinach :)
« Ostatnia zmiana: 13 Luty 2014, 18:46:15 wysłana przez DrUsagi »
LMWDP #469

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #184 dnia: 10 Marzec 2014, 19:58:47 »
W odległych literach tego wątku była mowa o lejkach (obciętych i nieobciętych) w roli dripperów. Od dziś na mojej półeczce gości klasyk gatunku: Hario V60-01. :))

Przy okazji zrobiłem pierwsze porównanie: obcięty lejek vs V60. Pierwsze porównanie, to i wnioski pierwsze: przepływ w V60 jest wyraźnie lepszy, nie powiem, że szybszy, bo to efekt uboczny, raczej chodzi o brak przeszkód, o niezatykanie się pod koniec ekstrakcji. Inaczej mówiąc napar z obciętego lejka parzył się dłużej. Wszystko to przełożyło się na delikatnie wyższy poziom goryczy.

V60 -- jak to ze sprzętem dedykowanym bywa -- jest o wiele wygodniejszy (filtr pasuje jak ulał, bo przecież ktoś go ulał ;)), zgrabniejszy, estetyka oczywiście też na znacznie wyższym poziomie.

Z drugiej strony napary te nie różniły się aż tak bardzo. Z wadami lejka (tymi wpływającymi na smak) można z powodzeniem walczyć.


Aha, byłbym zapomniał, jaki ten Hario malutki . Teraz już rozumiem dlaczego na tych wszystkich filmach tak puchnie kawa po brzegi, bo on jest malutki, to i brzegi blisko, a kawy proporcjonalnie dużo, a kamera i perspektywa kłamią. :diabelek:

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #185 dnia: 10 Marzec 2014, 21:59:55 »
jaki ten Hario malutki

A Kalita 155, w pozycji roboczej na stelażu, jest o 1,5 cm niższa od V01.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #186 dnia: 10 Marzec 2014, 22:14:25 »
Mam szklany więc wrażenie filigranowości podkreśla zawyżona linia cięcia kołnierza.

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #187 dnia: 10 Marzec 2014, 22:23:09 »
Donkiszot - gratuluję powiększenia kolekcji zaparzaczy.  ;D Wygląda na to, że czas usunąć tę "partyzantkę kropelkową" z opisu.  :evil:
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #188 dnia: 10 Marzec 2014, 22:59:58 »
Nie, partyzantka zawsze zostanie, choćby dla porównania. Poza tym zawsze łatwiej namówić kogoś na lejek za 3,5zł niż na kawałek szkła za 70zł. A jak spróbuje, to wpadnie po uszy i już jest nasz. :evil:

PS
A Twój opis gdzie?

Offline Olak Kobieta

  • Matka Założycielka
  • Wiadomości: 634
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #189 dnia: 11 Marzec 2014, 08:15:29 »
Ja nie lubię ujawniać wszystkich swoich atutów od razu.  :blue:

 :diabelek: :diabelek: :diabelek:
Imperfection is Beauty, madness is Genius and it's better to be absolutely ridiculous than absolutely boring - M. Monroe

Offline harkie

  • Wiadomości: 149
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #190 dnia: 17 Marzec 2014, 23:42:27 »
Na dniach kupiłem filtry papierowe Stella (rozmiar 4) - szare.
W porównaniu do tego co stosowałem dotychczas jest to gigantyczna poprawa.
Przypomnę: Rubin z Rossmana (szare) - które powinno się wyrzucić do śmieci i Planteur z Intermarche (białe) -  zauważalnie lepsze od Rubinów. Oba nadają się może na torebki do herbaty lub na skręty.

Przepływ wody (wyparzanie) w Stelli jest dwukrotnie szybszy. Z kawą także. Mieliłem Skertonem. Grubość mielenia na 12-tą, czyli obrót o 360 stopni.
Przy dawce 7 gramów ziarna, pyłu jest do odsiania około 0,7 grama. Odsiewam małym białym plastikowym sitkiem fackelmanna za parę złotych (coś około 5-6 zł. ?).

Czas jaki osiągnąłem dla ok. 100ml. to lekko ponad 2 minuty wszystkiego (to tyle ile radził mi @donkiszot), czyli idzie piorunem i na dniach spróbuję mielenia drobniejszego.
Co ciekawe, zalewana kawa zachowuje się tak jak na demo, mimo że nie jest pierwszej świeżości (@WS to Honduras!). Dla powstania pianki ma jakieś znaczenie przepływ(???), bo tygodniówki na poprzednich filtrach nie rosły tak. Obawiałem się, że te ścięte stożki mają w naturze wolniejszy przepływ i gdzie im osiągnąć 2 minuty.

Rozmiar filtrów to 4 i trzeba robić większe zakładki.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #191 dnia: 18 Marzec 2014, 07:00:53 »
A jak smak?

Offline harkie

  • Wiadomości: 149
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #192 dnia: 18 Marzec 2014, 18:42:10 »
Smak nie był zły. Spróbowałem nawet bez cukru, aby szukać goryczki, potem dosłodziłem. Więcej szczegółów już ode mnie nie wyciągniesz. ;)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #193 dnia: 18 Marzec 2014, 19:26:13 »
Raczej chodziło mi o porównanie smaku po zmianie filtrów. Jest lepiej? jest smaczniej? mniej cukru trzeba? ;)


Mnie właśnie V60 zaskoczył ostatecznie. Zrobiłem porównanie na sucho to znaczy na mokro właśnie: przelałem samą wodę (~200-250ml) przez filtr założony do V60 i potem tę samą ilość wody przez sam filtr (przytrzymany od góry po obwodzie) czyli brak kontaktu z czymkolwiek w strefie wody/parzenia. Intuicyjnie powiedziałbym, że sam filtr będzie sączył szybciej, a jest zupełnie odwrotnie. O około 10s szybciej przesączyła się woda w V60 (~30s sam filtr; ~20s filtr na dripperze). Widać te zakręcone tłoczenia mają znaczenie. :o

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #194 dnia: 18 Marzec 2014, 20:10:29 »
Filtr rozpięty na stelażu ma większą przepuszczalność?

Smak nie był zły
Akurat tego Hondurasu na drip bym nie polecał. Raczej espresso, aeropress.
« Ostatnia zmiana: 18 Marzec 2014, 21:35:38 wysłana przez WS »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi