Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 671178 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1905 dnia: 15 Grudzień 2018, 18:34:22 »
Dripper Kasuya?

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1906 dnia: 15 Grudzień 2018, 18:34:46 »
Tak [emoji106]

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1907 dnia: 15 Grudzień 2018, 18:38:47 »
Trochę inny w środku.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1908 dnia: 15 Grudzień 2018, 19:36:58 »
Ciekawe czy to ma wpływ na cokolwiek. Masz jakieś doświadczenia?

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1909 dnia: 15 Grudzień 2018, 20:07:38 »
Wydłuża czas parzenia i wymaga grubszego przemiału.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1910 dnia: 15 Grudzień 2018, 20:17:02 »
Wydłuża czas parzenia i wymaga grubszego przemiału.
A jak to wpływa na smak kawy? Coś podbija, albo może równoważy?

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1911 dnia: 15 Grudzień 2018, 21:14:09 »
Grubsze mielenie wzmaga kwaskowatość, ale owocuje słabszą kawą. A dłuższy czas parzenia zwiększa jej intensywność i zmniejsza kwaskowatość. Końcowy efekt wypada więc różnie, w zależności od ziarenek. Może być słabawo, tak miałem przy mytej Etiopii, albo bardzo dobrze przy Kostaryce Honey. W sumie to nie przekonałem się do tego drippera, chociaż chętnie korzystam przy tradycyjnym V60 z metody 40 : 60, preferowanej przez Tetsu. Jej opis pewnie znajdziesz na forum. Podoba mi się w niej możliwość niewielkiego, ale jednak, wpływania na balans między kwaskowatością, a słodyczą, za pomocą dwóch pierwszych polewań.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1912 dnia: 15 Grudzień 2018, 21:23:49 »
Dzięki za opinię. Ciekawa ta metoda, wygląda na nieco skomplikowaną, ale pozwala indywidualnie podejść do każdej kawy. Dla mnie trochę za dużo zachodu, ale warto wiedzieć, że jest taka metoda jak się trafi na problematyczną kawę.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1913 dnia: 16 Grudzień 2018, 00:07:47 »
Przez ostatni tydzień ze znajomym dość szczegółowo testowaliśmy ta metodę i jak dla mnie to coś w stylu przepisu Filipa na aeropress. Z roku na rok będzie powtarzane i zmieniane tylko detale.
Jest rewelacyjny! Ale... jako drugi przepis na drugie parzenie.
Podejrzewam, ze każdy ma swój ulubiony przepis na którym 80-90% kaw wychodzi conajmniej dobrze. I gdy np kupujemy jakaś Kostaryke Red Honey na opakowaniu mamy opis: czerwone owoce, daktyle i gruszka, a w kubku dostajemy przyjemny napar, ale delikatnie za słaby albo ze zbyt intensywna goryczką to używamy przepisu Tetsu zgodnie z instrukcja i dostajemy czysty, pełny, napar.
Osobiście mam tak, ze czasem mam ochotę na kawowa herbatkę, a czasami na trochę jntensywnosci - a na półce tylko jedna kawa. I to z przepisu Tetsu da się wyciągnąć.  Ja jestem zachwycony i polecam sporo eksperymentów
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline cpu

  • Wiadomości: 333
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1914 dnia: 09 Styczeń 2019, 21:32:09 »
Ciekawe porównanie filtrów V60


Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka


Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1915 dnia: 09 Styczeń 2019, 21:46:53 »
Temat już nie raz przewijał się przez forum. Najdziwniejszym posunięciem Hario było to, że w tych foliach ze 100 filtrami były kiedyś te oryginalne filtry, a potem zamienili je bez zmiany opakowań na te z innej fabryki. Zdziwiło to dość mocno użytkowników.

Offline cpu

  • Wiadomości: 333
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1916 dnia: 10 Styczeń 2019, 00:05:33 »
Ciekawe są różnice w czasie i smaku tych filtrów. Nie spodziewałem się aż 50 sekund rozstrzału.

Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka


Offline deskowy Kobieta

    • Coffeedesk.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1509
    • Klikaj tutaj po dobrą kawę!
  • Ekspres: Moccamaster, Jura, Nivona, Bonavita, La Marzocco, Promac, Nivona
  • Młynek: Comandante, Mazzer, Eureka, Baratza, Wilfa, Hario, Porlex, Rhinowares
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1917 dnia: 10 Styczeń 2019, 09:21:24 »
Z tymi dramatycznymi różnicami też aż tak bym nie szalał. Ostatnim czasem parzymy w biurze dripy na filtrach VCF-02-100W-H (te teoretycznie najgorsze) i spokojnie zaparzam w nich 500-600 ml kawy w 3:00-3:30, smak też jest niczego sobie.
To samo tyczy się nowej wersji filtrów VCF-02-100W (tych najczęściej kupowanych, w luźnym foliowym opakowaniu), tam trzeba nieco zmienic sposób zalewania i zalewać bardziej zdecydowanie, ale też da się wyciągnąć dobry smak bez większych problemów.
Ja jestem zdania, że nowe filtry nie są ani gorsze ani lepsze, są inne i mogło to faktycznie przysporzyć odrobinę problemu szczególnie kawiarniom, które musiały zmienić przepisy itd, ale teraz wszystko już zdaje się wracać do normy. :)
www.coffeedesk.pl - Rabat dla forumowiczów z kodem: Wszystkookawie - 6% rabatu na wszystko poza ekspresami Jura i Nivona. Kod nie łączy się z innymi promocjami.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 503
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #1919 dnia: 10 Styczeń 2019, 11:56:56 »
Z artykułu na coffeeplant wynika, że technika Scotta Rao może nie dać za dobrych efektów ze względu na wzburzanie przemiału, np. poprzez Rao spin. Ktoś już może testował w podobny sposób do autora tego artykułu i może potwierdzić/zaprzeczyć jego wnioskom?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi