Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 671161 razy)

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 503
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #165 dnia: 16 Styczeń 2014, 10:41:29 »
Harkie, dostrzegam 2 sprawy, które doprowadziły do tego, że twoje przelewy nie były takie jakie być powinny.
Pierwsza rzecz to kawa. Piłem tą Kolumbię ze ŚwieżoPalona.pl i z całą pewnością nie nadaje się ona do dripa (jak dla mnie palona pod espresso). Opis na stronie sklepu ewidentnie wprowadza w błąd. Zdecydowanie polecam spróbować kaw przeznaczonych do dripa, jasno palonych (drip it od Antonia bądź single z w.w. palarni). Druga sprawa dotyczy filtrów. Sam testowałem oba wymienione przez ciebie i jak dla mnie jest to szajs. Spróbuj filtrów firmy Melitta (dostępne w media markt) lub Technivorm (dostępne w cafesilesia.pl). Filtry istotnie droższe od wymienionych przez ciebie, ale jakościowo bez porównania lepsze.
Jak zmienisz te dwa elementy o których napisałem, to przekonasz się jak wielka będzie różnica w smaku twego dripa  :szampan:

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #166 dnia: 16 Styczeń 2014, 12:02:58 »
Czy widzieliście już to cudo?



Wygląda jak wyciskarka do soków. Wkłada się doń filtr V60; wierzchołek zagina do góry. W efekcie kawa spoczywa nie w wierzchołku stożka lecz w okrągłym wąwozie ;). Czyżby kontakt kawy z bibułą miał tutaj większą powierzchnię? Co wam podpowiada geometryczna wyobraźnia?
« Ostatnia zmiana: 16 Styczeń 2014, 12:34:36 wysłana przez Antonio »

Offline harkie

  • Wiadomości: 149
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #167 dnia: 16 Styczeń 2014, 13:19:26 »
Donkiszot i picasso83:

Dziękuję za rady!

W dripie dążę do wzorca, i tylko na poziomie amatorskim. Przechodząc koło sklepu zobaczyłem coś śmiesznego, co stało na półce. Poczytałem, że to dripper i kupiłem, żeby spróbować co to za alternatywa. To wszystko. Pierwsze dripy były złe, potem wystarczające. Na pewno nie były doskonałe, bo jak się dowiaduję – jest jeszcze kilka rzeczy do przetestowania.

Spróbuję nastawić na 12-13 klików, oj żarno będzie latało. Zobaczymy jak z czasem. Konsystencja po zaparzeniu raczej mułem nie jest i w ręku czuć „cukier”, chociaż głębiej szukając może coś się wynajdzie. Teraz i tak mam kawy mocniej palone i drip musi dłużej poczekać.

donkiszot: jeśli dobrze rozumiem, to proponujesz sumę czasów max 2 minuty?

Z tym dripowaniem, to też ludzie różnie piszą. Gdzieś widziałem (youtube) drip-bar-cafe, w którym panienka zalewała po brzegi V60 (!!!), robiąc to seryjnie na kilku stanowiskach. Inni piszą o lekkim mieszaniu. W moich próbach woda nie ucieka brzegiem ponad kawą. Kożuszek kawowy także udaje mi się osiągnąć (nie aż taki spektakularny) i to ze zwykłego czajnika elektrycznego.

Czułem, że może być coś z filtrami, bo lanie rozgrzewające nie idzie jak powinno. Inna sprawa, że są tylko trzy małe dziurki a nie jedna duża. Te filtry w miarę zawilgacania wodą i kawą, chyba same z siebie robią się mniej przepuszczalne, pęcznieją, rozkładają się czy coś. Szczegółowych testów nie prowadziłem. Można by spróbować lanie zwykłą wodą (zimną i gorącą) z obserwacją jej wpływu na filtr. To już mi pachnie kawowym maniactwem ;) Tylko żart, aby nikogo nie obrazić, ale już pewnie się dąsacie, maniacy! ;)

Co do filtrów, póki mieszczę się w czasie i ilości, to da się przeżyć, a że wydajność po 2 min spada to inna sprawa.

Poszukam filtrów Melitta, lub spróbuję z Hario. CafeSilesia ich teraz nie ma na składzie. Następną kawę zamówię chyba od Antonia, ale to za jakiś czas (luty, marzec) i się zaobaczy!

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #168 dnia: 16 Styczeń 2014, 13:45:59 »
Czy widzieliście już to cudo?
Cudo swoją drogą, ale jakież oni proponują przewrotne przepisy (natrafiłem na kanał YT, ale też nie mogę znaleźć).

Cytuj (zaznaczone)
Czyżby kontakt kawy z bibułą miał tutaj większą powierzchnię? Co wam podpowiada geometryczna wyobraźnia?
Pewnie większą, szczególnie o tę część, która w v60 wystaje poniżej porcelany. Ale wyobraźnia o wiele bardziej podpowiada mi inny rozkład wody, ciśnienia na stożek. Coś jakby użyć 360 plasterkowych v60. No, może 36, bo przecież są otwory.




Technivorm
Tylko, że Technivorm chyba nie robi filtrów w rozmiarze 2, a 4 do 2 wygiąć może być o wiele trudniej niż stożek od v60.


Donkiszot i picasso83:
[...]Konsystencja po zaparzeniu raczej mułem nie jest[...]
Chodzi o wrażenia wzrokowe, jeśli nie widzisz śliskiego mułu, to dobrze.

Cytuj (zaznaczone)
[...]donkiszot: jeśli dobrze rozumiem, to proponujesz sumę czasów max 2 minuty?[...]
Tak, przynajmniej na początek walki z goryczą.

Cytuj (zaznaczone)
[...]Z tym dripowaniem, to też ludzie różnie piszą.[...]
Dlatego utrzymuję, że dripa ciężko zepsuć, gdy się ma dobrą ku temu kawę i nie popełni się kolosalnego błędu. Miliony przepisów i sposobów polewania, a smak zawsze jest przynajmniej dobry. Może i niuanse są, na pewno są, ale tylko w stronę plusów.

Cytuj (zaznaczone)
[...]Tylko żart, aby nikogo nie obrazić, ale już pewnie się dąsacie, maniacy! ;)
Wszyscy jesteśmy maniakami ;) nie sądzę aby ktoś się tu o to obraził, szczególnie z przymrużeniem oka. :szampan:

Cytuj (zaznaczone)
[...]Poszukam filtrów Melitta, lub spróbuję z Hario
Melitty szukaj również na allegro czy w przydrożnych sklepach, w Media Markt bywała.

Cytuj (zaznaczone)
[...]Następną kawę zamówię chyba od Antonia[...]
Tylko dopytaj czy palenie do dripa się nadaje, czy wręcz właśnie było z myślą o dripie.
Do kawiarki oczywiście też coś znajdziesz.




______
Samokrytyka:
:wow2: Olaboga, co za post, obiecuję poprawę, bo przecież nikt takich tasiemców nie będzie czytał.  :blue:

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #169 dnia: 16 Styczeń 2014, 14:48:20 »

______
Samokrytyka:
:wow2: Olaboga, co za post, obiecuję poprawę, bo przecież nikt takich tasiemców nie będzie czytał.  :blue:

Skasować?


 :diabelek:
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #170 dnia: 16 Styczeń 2014, 14:50:36 »
Samokrytyka, to i samoskasować umiem  :jezyk:

A

  • Gość
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #171 dnia: 12 Luty 2014, 14:44:32 »
Dzień dobry :)
mam pytanie o pojemność Hario V60 01. Sam stożek to 150 ml, a realnie jakiej objętości napary można uzyskać z tego drippera - zbliżone do 150-170 - czy więcej ?

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #172 dnia: 12 Luty 2014, 16:02:12 »
Zdecydowanie więcej. Teoretycznie (oczywiście byłoby to bez sensu) możesz cały stożek  wypełnić kawą i zgodnie z proporcją 60 g/litr uzyskać ogromne ilości naparu. ;)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #173 dnia: 12 Luty 2014, 16:07:51 »

400 ml.

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #174 dnia: 12 Luty 2014, 16:08:05 »
400 ml gdzies do pół litra jest wygodnie

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4830
  • Ekspres: Ascaso Baby T Plus
  • Młynek: G-Risto Pro ZF64
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #175 dnia: 12 Luty 2014, 16:10:54 »
Krótko pisząc 1-2 filiżanki

A

  • Gość
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #176 dnia: 12 Luty 2014, 16:24:32 »
Dzięki wielkie za odpowiedzi :)

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #177 dnia: 13 Luty 2014, 13:09:35 »
Pytanko do Was: odczegobytuzacząć? :mrgreen: Narobiliście mi smaka na dripa :)
Jaki sprzęcik będzie najprostszy do opanowania? v60? Wersje plastikowe kuszą niską ceną, są warte uwagi?

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #178 dnia: 13 Luty 2014, 13:21:01 »
Ja jestem zwolennikiem ceramiki. Ale temu plastikowemu raczej nic brakować nie będzie.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #179 dnia: 13 Luty 2014, 13:39:17 »
Ja zaczynałem od uciachanej butelki po wodzie żywiec ;) z ręcznikiem papierowym złożonym jak do chemexa :D Potem ręcznik papierowy wymieniłem na zwykłe filtry. A potem żona mi kupiła ceramiczny dripper w Tchibo.

Podstawa to jednak dobre filtry, dedykowane do przelewania.
LMWDP #469

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi