Autor Wątek: Woda do kawy  (Przeczytany 244772 razy)

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #615 dnia: 23 Marzec 2020, 17:36:34 »
Ja miałem styczność tylko z tą droższą wersją i żadnej mineralizacji nie uświadczyłem.
A wiesz ile kosztuje AKVO w wersji domowej?
Wiem, 2500 netto
Za jedną trzecią tej kwoty kupisz na allegro zestaw na wypasie. Owszem zabawy będzie pewnie więcej, ale jak dla mnie to tylko in plus. Jednocześnie nie umniejszam w żaden sposób Akvo, uważam po prostu, że to rozwiązanie dla zarobionych i wygodnych.

Natomiast osobiście nigdy nie zamontuję sobie osmozy. Serducho mnie boli na myśl ile wody idzie w kanał, a za chwilę będziemy się o nią bić. Brita C150 i bypass 30% w zupełności mi wystarcza
Możesz podać gdzie kupujesz ten bypass, albo jak to się oficjalnie nazywa?

Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #616 dnia: 23 Marzec 2020, 18:01:47 »
Głowica Brita Purity C. Dostępna jest w trzech wariantach:
1) bypass 0% (na przykład do wkładu węglowego - takie rozwiązanie jest na wyjściu tańszej wersji Akvo, ale innego producenta),
2) regulowany bypass 0-70% (droższa),
3) bypass 30% (czytaj: 70% wody jest zmiękczane, pozostałe 30 omija złoże zmiękczające).

Do wyboru z gwintem GZ 3/8" lub szybkozłączką 8mm.

- system ma 3 membrany i wyróżnia się tym, że częściowo odzyskuje wodę, która zwykle trafiła by do ścieku, więc jest bardziej eko niż inne systemy.
Możesz powiedzieć nieco więcej? Jak to działa?

Offline Metiu

  • Wiadomości: 518
    • M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #617 dnia: 23 Marzec 2020, 20:06:00 »
Twoje porównanie filtra kolumnowego do akvo to tak jak porównać coś co wygląda jak Porshe do Porshe  ;)
To że brita ma by pass nie znaczy że działa tak samo jak by pass w osmozie...
Filtr kolumnowy choć może i ma by pass to nigdy nie ma i nie będzie miał takiej skuteczności co osmoza. Przykład ? We Wrocławiu woda w sieci ma nawet do 350 ppm. Po filtrze kolumnowym (nowym, świeżym) 220 - 250 ppm. I to maksimum jego możliwości... Nawet jeśli sobie możesz mieszać to co zmiękczy i odfiltruje w takim zakresie jak napisałem to nie ma porównania do osmozy.
« Ostatnia zmiana: 23 Marzec 2020, 20:21:08 wysłana przez Metiu »
Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #618 dnia: 23 Marzec 2020, 20:31:18 »
a alledrogo gotowe zestawy, nawet z pompą, są dużo tańsze.
Za jedną trzecią tej kwoty kupisz na allegro zestaw na wypasie.

Kilka razy wspomniałeś o jakimś zestawie gdzieś na allegro.
Czy możesz podać link do zestawu, który według Ciebie jest tak dobry jak akvo?

Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #619 dnia: 23 Marzec 2020, 22:32:48 »
Twoje porównanie filtra kolumnowego do akvo to tak jak porównać coś co wygląda jak Porshe do Porshe  ;)
To że brita ma by pass nie znaczy że działa tak samo jak by pass w osmozie...
Filtr kolumnowy choć może i ma by pass to nigdy nie ma i nie będzie miał takiej skuteczności co osmoza. Przykład ? We Wrocławiu woda w sieci ma nawet do 350 ppm. Po filtrze kolumnowym (nowym, świeżym) 220 - 250 ppm. I to maksimum jego możliwości... Nawet jeśli sobie możesz mieszać to co zmiękczy i odfiltruje w takim zakresie jak napisałem to nie ma porównania do osmozy.
A czy ja coś gdzieś cokolwiek porównywałem? Ktoś wyżej pytał (przynajmniej tak zrozumiałem) o bypass do Brity C150. Wiem doskonale, że osmoza dużo lepiej przefiltruje wodę. Inną sprawą natomiast jest, że ja tego nie potrzebuję i nie godzę się na marnowanie wody. Tak po prostu :). A co do wrocławskiego przykładu, próbowaliście z mniejszym bypassem?

Kilka razy wspomniałeś o jakimś zestawie gdzieś na allegro.
Czy możesz podać link do zestawu, który według Ciebie jest tak dobry jak akvo?
Wrzucam pierwszy z brzegu. Czy woda z tego będzie gorsza niż z Akvo na tyle żeby płacić trzy razy więcej? Na pewno nie. Natomiast na pewno będziesz musiał się z tego urządzenia doktoryzować, bo sprzedawca ograniczy się do wysłania paczki, co jest zresztą zupełnie zrozumiałe. Ludzie boją się osmozy, bo jest z nią więcej zabawy. Chłopaki od Akvo postawili sobie taki cel, żeby odbiorcy to wszystko ułatwić i jeśli są na to chętni to chwała im za to.

https://allegro.pl/oferta/filtr-wody-osmoza-ro7-aqua-vita-pompa-ro-jonizator-8939636566
« Ostatnia zmiana: 23 Marzec 2020, 22:41:32 wysłana przez Biff »

Offline Metiu

  • Wiadomości: 518
    • M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #620 dnia: 24 Marzec 2020, 05:52:21 »
Super link. Teraz proszę wytłumacz, jaką wodę uzyskasz z takiego zestawu skoro polecasz ten zestaw ? Po co Ci joniztaor ? Czy wiesz jakie parametry do picia powinna mieć woda do zaparzania kawy i herbaty ? (Bo to co napisałeś wcześniej - że powinna mieć jak najmniej minerałów nie jest do końca prawdą). Powiedzmy że z takiego systemu wypłynie woda o mineralizacji 5 5 - 20 PPM, pytanie co dalej ? Czy uważasz że to nadaje się do zaparzenia kawy ?  Czy wiesz jaki wpływ na smak i proces ekstrakcji ma woda zdemineralizowana/o małej mineralizacji no 50 ppm/ średniej 100 - 200 oraz dużej np. 350 ? Próbowałeś parzyć/przeprowadzać cuppingi ? Masz ku temu jakieś szkolenia, profesjonalne doświadczenie ? Czy Czy sądzisz że taki zestaw filtrów jak w zestawie jest ok ?  ;)  Podopowiem - nie bardzo...
Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #621 dnia: 24 Marzec 2020, 06:49:14 »
Ciężko powiedzieć, że coś polecam, skoro powiedziałem, że wrzucam pierwszy z brzegu sugerując się jedynie ceną. Nie podoba Ci się jonizator? To zastąp go dodatkową membraną lub dodatkowym mineralizatorem, dorzuć konduktometr, albo wywal minralizację i wstaw na wyjściu równolegle wkład kolumnowy węglowy z regulacją przepływu... Chcę przez to powiedzieć, że do wszystkiego można dojść samemu, ale mamy rozumieć, że skoro Ty już to zrobiłeś to nikt inny nie może. Trzeba też koniecznie mieć profesjonalne szkolenia, chociaż wytyczne co do wody można bez problemu znaleźć w sieci...
Żeby już zamnąć dyskusję, bo zmierza w kierunku przepychanek, w które nie zamierzam się bawić - nigdy nie uważałem, że coś z AKVO jest nie tak. To gotowy zestaw, który ma działać bez zabawy i na pewno są na to chętni. Czy z odrobiną majsterkowania i samozaparcia można uzyskać ten sam efekt taniej, a  przy okazji mieć satysfakcję i zdobyć wiedzę? Z tego co mówisz najwidoczniej nie, a jedyna słuszna droga wiedzie przez jak mniemam przez Twój portfel. I to zdaje się jest głównym powodem Twojego, wybacz, pieniactwa. Wcześniej były jakieś analogie samochodowe, ale jak wytłumaczyłem o co chodzi, to na przepraszam nie starczyło już przyzwoitości, idziesz dalej w atak. Dlatego dla mnie temat zamknięty.

Offline Metiu

  • Wiadomości: 518
    • M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #622 dnia: 24 Marzec 2020, 07:44:22 »
Cytat: Biff w 22 Marzec  2020, 16:47:35
a alledrogo gotowe zestawy, nawet z pompą, są dużo tańsze.
Cytat: Biff w 22 Marzec  2020, 22:43:01
Za jedną trzecią tej kwoty kupisz na allegro zestaw na wypasie.

Kilka razy wspomniałeś o jakimś zestawie gdzieś na allegro.
Czy możesz podać link do zestawu, który według Ciebie jest tak dobry jak akvo?

Nie. Po prostu nie lubię jak ktoś na forum podaje za pewnik informacje których nie sprawdził, o których nie ma pojęcia. Niezależnie czego dotyczył rozmowa. Czy to ekspres, ziarno, młynki, sitka etc... Odpowiedziałeś na post który brzmi jednoznacznie i wkleiłeś link.
Chcesz dłubać ? Dłub. Chcesz pokazać jak zbudować działający, skuteczny, tani system ? Pokaż. Ale konkretnie. Nie siej zamętu, niepewności i trudności w wertowaniu wątków gdy ktoś szuka konkret informacji.
Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #623 dnia: 25 Marzec 2020, 14:54:07 »
Hej, ponieważ widzę że powstaje mały chaos informacyjny dotyczący Akvo, pozwolę sobie zabrać ponownie głos w tej sprawie.  :)
Niedawno do serii Akvo, dołączyła osmoza dedykowana dla użytkowników domowych. Wcześniej, Akvo również można było używać w domu, ale jest to większy system o większej wydajności, który dedykowany jest dla gastronomii (występuje w dwóch wersjach: z regulacją mineralizacji PPM na zasadzie by passu woda demineralizowana z wodą filrowaną, oraz w wersji z mineralizacją: woda demineralizowana mieszana z minerałami). Teraz, do oferty dołączyła stricte domowa wersja.

Co warto wiedzieć o systemie domowym ?

- jest kompaktowy
- ma wbudowaną pompę oraz zbiornik "zapas", co zapewnia stabilną i wydajną pracę. Z powodzeniem można podłączyć sobie do tego systemu ekspres oraz kranik do poboru wody.
- działa na zasadzie by passu - woda demineralizowana mieszana jest z wodą filtrowaną. Poziom zmineralizowania ustawiamy wg. naszych preferencji. 
- To co chcemy podłączyć do systemu i jakie jest przyłącze wody ma wpływ na to jaki mają mieć rozmiar złączki w systemie. Jest to wszystko jest konfigurowane wg. życzenia zamawiającego i na podstawie informacji jakie przesłał. W efekcie do domu dostajemy gotowy zestaw do podłączenia.
- system ma 3 membrany i wyróżnia się tym, że częściowo odzyskuje wodę, która zwykle trafiła by do ścieku, więc jest bardziej eko niż inne systemy.
- Po prostu działa. Nie trzeba być chemikiem domowym, żeby uzyskać super efekt w filiżance. Podłączamy, działamy zgodnie z instrukcją i jest. Bez filozofii, analizy działania systemów.
- W zależności od wody w sieci - jej jakości, twardości i składu oraz intensywności eksploatacji systemu, koszt wymiany filtrów wynosi 65 zł raz na 3 - 6 miesięcy, natomiast membran 360 zł raz na 2 do 4 lat.

Cena takiej osmozy Akvo, wynosi 2200 zł netto.
A jakie ciśnienie można uzyskać na wyjściu? Pytam w kontekście bezpośredniego podłączenia do ekspresu.

Czy jest gdzieś strona producenta i produktu? Czy tylko wirusowo się rozchodzą informacje o tym?

Wysłane z mojego SM-G985F przy użyciu Tapatalka


Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1484
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #624 dnia: 25 Marzec 2020, 15:00:52 »
A jakie ciśnienie można uzyskać na wyjściu? Pytam w kontekście bezpośredniego podłączenia do ekspresu.
Około 3bar.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #625 dnia: 25 Marzec 2020, 15:53:26 »
Dzięki!Bez względu na to jakie jest wejście?  Pewnie tak, bo jest i pompka i zbiornik buforowy.
To by mi zrobiło robotę.

Ciekaw jestem jeszcze jak działa to częściowe odzyskiwanie wody.

Wysłane z mojego SM-G985F przy użyciu Tapatalka

Offline hi_aro Mężczyzna

  • Wiadomości: 614
  • Ekspres: LA Arras :)
  • Młynek: Niche Zero, Mazzer SJ
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #626 dnia: 25 Marzec 2020, 16:14:06 »
Pewnie jest jakiś bypass, na wyjściu z osmozy. Powiedzmy 1% wody "brudnej" z osmozy jest dodawana do wody zdeminewalizowanej z osmozy. Oczywiści % zależy od parametrów ppm na wejściu i efektu ppm jaki chcemy uzyskać na wyjściu czyli w zbiorniku.

O ile tak jest to rozwiązane, to trochę kwadratura koła. Raczej wiadomo jak działa osmoza, jakie ma wskazania i co usuwa. Oprócz związków wapnia i połowy tablicy Mendelejewa, usuwa chlor, fluor, bakterie, wirusy. Skoro robimy taki bypass, oprócz tych "powiedzmy" potrzebnych składników dodajemy też skoncentrowane te wręcz szkodliwe. I znowu, dodajemy je w d.małych ilościach... 

P.S.
Ale sobie tak myślę, że zamiast robić bypass, można by zastosować regulowany ogranicznik przepływu, jest w każdej instalacji osmozy. I poprzez zmianę tego przepływu, zmusić membranę do "przepuszczania" większej ilości ppm. Tylko jak wpłynie to na jej żywotność?
« Ostatnia zmiana: 25 Marzec 2020, 16:40:58 wysłana przez hi_aro »

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1484
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #627 dnia: 25 Marzec 2020, 16:27:50 »
To by mi zrobiło robotę.
I tak, i nie ;) Około, więc może być pewnie 2 albo 4. A jak 2 to może być ciut za słabo na preinfuzję. Pomijając fakt, że manualna preinfuzja nie jest zalecana dla naszych rakiet.

Offline Metiu

  • Wiadomości: 518
    • M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #628 dnia: 25 Marzec 2020, 18:59:50 »
Czy jest gdzieś strona producenta i produktu? Czy tylko wirusowo się rozchodzą informacje o tym?
Nie trzeba zachorować żeby dowiedzieć się jaka jest strona www. ;) Wystarczy albo spytać wprost, albo googlać -> https://www.akvowatersystems.com/#contact
Bezpośrednio do producenta i twórcy Akvo - Pawła.

Dzięki!Bez względu na to jakie jest wejście?  Pewnie tak, bo jest i pompka i zbiornik buforowy.
To by mi zrobiło robotę.

Ciekaw jestem jeszcze jak działa to częściowe odzyskiwanie wody.

Tak, jest pompa i baniak z zapasem. :)

Odzyski
Pewnie jest jakiś bypass, na wyjściu z osmozy. Powiedzmy 1% wody "brudnej" z osmozy jest dodawana do wody zdeminewalizowanej z osmozy. Oczywiści % zależy od parametrów ppm na wejściu i efektu ppm jaki chcemy uzyskać na wyjściu czyli w zbiorniku.

O ile tak jest to rozwiązane, to trochę kwadratura koła. Raczej wiadomo jak działa osmoza, jakie ma wskazania i co usuwa. Oprócz związków wapnia i połowy tablicy Mendelejewa, usuwa chlor, fluor, bakterie, wirusy. Skoro robimy taki bypass, oprócz tych "powiedzmy" potrzebnych składników dodajemy też skoncentrowane te wręcz szkodliwe. I znowu, dodajemy je w d.małych ilościach... 

P.S.
Ale sobie tak myślę, że zamiast robić bypass, można by zastosować regulowany ogranicznik przepływu, jest w każdej instalacji osmozy. I poprzez zmianę tego przepływu, zmusić membranę do "przepuszczania" większej ilości ppm. Tylko jak wpłynie to na jej żywotność?

hi_aro, po co te niesprawdzone teorie i domysły ? Lepiej zadać pytanie i poczekać na odpowiedź.  :) To nie działa tak jak napisałeś.
Działa to natomiast tak, że jest podwójna filtracja. Woda po przepływie przez błony zamiast trafić do ścieku, ponownie trafia do filtracji i znów przepływa przez jedną z błon. Uprościłeś też działanie osmozy. Wszystko kwestia tego, jakie jest ciśnienie na błonach i jak bardzo je tym samym płuczesz. Im większa filtracja tym więcej wody trafia do ścieku. Koniec końców efekt ten sam, tylko różnice w żywotności błon osmotycznych są duże. Odpowiednio zbudowany system po prostu filtruje jeszcze raz to co mogłoby od razu trafić do ścieku. Większa dokładność i skuteczność, bardziej ekonomicznie i ekologicznie.  Nikt nie pije żadnego procentu wody która jest ostatecznie ściekiem.

W post scriptum pomieszałeś dwa fakty. Czym innym jest regulacja tak zwanego ścieku i ciśnienia na błonach osmotycznych, a czym innym jest mieszanie wody oczyszczonej, demineralizowanej z wodą filtrowaną uzdatnioną do picia. Tak jak pisałeś - nie zadziała.

Chciałbym tylko nadmienić, że zanim postało Akvo, wszystkie pomysły zostały przetestowane przez kilka lat (i nadal są) w warunkach kawiarnianych. ;) Konstrukcje porównywalne pod względem skuteczności i zasady działania kosztują kilkukrotnie drożej (jak również ich eksploatacja).
Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: Woda do kawy
« Odpowiedź #629 dnia: 25 Marzec 2020, 20:12:14 »
Zdażyłeś mnie do siebie zniechęcić, ale proszę odpowiedz merytorycznie. Widziałem Akvo w wersji kawiarnianej na żywo. W dużym skrócie i uproszczeniu mamy 3 klasyczne filtry wstępne po 10 cali (mechaniczny piankowy lub sznurkowy, węglowy i żywiczny do zmiękczania). Dalej dwie membrany a na wyjściu bypass i filtr węglowy BWT. Do tego o ile pamiętam pompa, zbiornik chyba 5l, presostat różnicowy, wyłącznik ciśnieniowy, dwa zaworki do regulacji bypassu i ciśnienia na membranach. Trochę wężyków i złączek no i konduktometr. Nie widziałem tam żadnej kosmicznej technologii, po prostu ktoś poświęcił trochę czasu i poskładał to do kupy tak żeby po prostu działało. Skład wody na wyjściu zależy w 100% od wody na wejściu, regulujemy sobie tylko TDS bypassem. Nie potrzeba wielkich szkoleń żeby wiedzieć w jakie TDS celować, bo wszystko jest w internecie (choćby tu http://www.scaa.org/?d=water-standards&page=resources). Śmiało popraw mnie jeśli sieję zamęt. Jak to policzyłeś, że konkurencyjny zestaw wyjdzie kilkukrotnie więcej w złożeniu i eksploatacji?

edit:
Przepraszam, zapomniałem o jedynej rzeczy, która nie jest owiana tajemnicą, czyli dwóch manometrach na froncie.
« Ostatnia zmiana: 25 Marzec 2020, 20:30:03 wysłana przez Biff »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi