Autor Wątek: Tampery czyli czym ubijamy :)  (Przeczytany 308729 razy)

Offline szym-h Mężczyzna

  • Wiadomości: 432
  • Ekspres: phin, pl41tem
  • Młynek: Cunill Tron, mym54
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #915 dnia: 25 Listopad 2019, 13:22:03 »
Ok, zmierz sobie średnicę sitka suwmiarką, bo w mojej Gaggii tamper 58mm ma jeszcze sporo luzu i moim zdaniem powinno być między 58.35 a 58.50

Offline bols86

  • Wiadomości: 33
  • Ekspres: Gaggia Classic 2018
  • Młynek: Baratza Sette 30 AP
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #916 dnia: 25 Listopad 2019, 13:27:53 »
Ok, zmierz sobie średnicę sitka suwmiarką, bo w mojej Gaggii tamper 58mm ma jeszcze sporo luzu i moim zdaniem powinno być między 58.35 a 58.50
Ooo dzieki za tipa?, a masz dystrybutor?.

Offline szym-h Mężczyzna

  • Wiadomości: 432
  • Ekspres: phin, pl41tem
  • Młynek: Cunill Tron, mym54
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #917 dnia: 25 Listopad 2019, 13:42:26 »
Mam, 58mm z ali, ale widzę że mógłby być szerszy. Tak samo tamper - mógłby mieć większe fi, ale kupiłem w zestawie i na razie machnąłem ręką.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 647
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #918 dnia: 25 Listopad 2019, 14:19:53 »
58.0 wystarczy. Ważne żeby starannie i prosto ubić. Baratza podobno ładnie układa kawę przy mieleniu, więc na razie tylko kup dobry tamper.

Offline Pluto

  • Wiadomości: 121
  • Ekspres: GRAEF ES 85, Chemex
  • Młynek: Sage BCG820BSS Kawiarka: Bialletti Mukka Express
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #919 dnia: 23 Grudzień 2019, 15:00:54 »
Miałem tamper cieżki cały z metalu, taki cynkowany z Chin. Oddałem bratu teraz mam podobny jak ten Motta z drewnianą rączką, połowę lżejszy.
I zupełnie inaczej się ubija jak z poprzednim, tym lekkim trzeba bardziej świadomie dociskać i pilnować żeby powierzchnia ciastka była całkiem płaska.
Tym metalowym cięższym (waga ponad 500g) było mi łatwiej ... O0

Offline Imacman66 Mężczyzna

  • Wiadomości: 109
  • Ekspres: Lelit Mara PL62T, Hario Syfon, Phin, V60, Aeropress, FPrismo
  • Młynek: Mazzer Mini, Comandante C40 mk3 NB
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #920 dnia: 08 Styczeń 2020, 15:25:05 »
Witam, pytanie czy @Metiu robi jeszcze tampery, bo pomimo napisania do niego na dwóch platformach, nie otrzymałem infa? 😢

Halik

  • Gość
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #921 dnia: 08 Styczeń 2020, 16:35:07 »
Chyba najszybciej złapiesz go na FB, jeśli jeszcze nie próbowałeś tej drogi: https://www.facebook.com/M-Coffee-Accessories-1395334247346619/

Offline Swider21 Mężczyzna

  • Wiadomości: 85
  • Ekspres: Oscar II, V60, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Skerton
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #922 dnia: 27 Styczeń 2020, 22:17:40 »
A ja wam dam orzech do zgryzienia pt. "Zrobienie tampera z drewna drzewa z własnego ogrodu". Już mówię o co chodzi. Mam wielki sentyment do bardzo starej gruszy, która niedługo, ze względów bezpieczeństwa, zostanie wycięta z mojego ogrodu. Jestem zdesperowany żeby pozostał po niej ślad w postaci tampera. No i tu się zaczyna problem. Pisałem do Metiu, ale on, po pierwsze robi na własnym drewnie, po drugie wyjaśnił mi kilka technicznych aspektów, które moje marzenie komplikują. Dzięki @Metiu. Jednak nie chcę ustać w swoim pomyśle, więc może ktoś z was ma sugestię czy zna kogoś gdzie mógłbym dać drewno (najlepiej trójmiasto) do oceny i wysuszenia, a później rzemieślnika, który z tego kawałka drewna wykona tamper? Napisałem do Papa Royes jeszcze, ale póki co bez odpowiedzi.

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1434
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #923 dnia: 04 Luty 2020, 12:17:52 »
Tutaj bardzo dobrze widać, że dolne warstwy pozostały niezmienione i mają puste przestrzenie.

http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

_Marago_

  • Gość
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #924 dnia: 04 Luty 2020, 12:29:19 »
dolne warstwy pozostały niezmienione i mają puste przestrzenie
Może dlatego, że to jest tylko dystrybutor, a ubija się tamperem? A może trzeba odkręcić żeby głębiej "dystrybuowało"?

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #925 dnia: 04 Luty 2020, 13:06:24 »
dolne warstwy pozostały niezmienione i mają puste przestrzenie
Może dlatego, że to jest tylko dystrybutor, a ubija się tamperem? A może trzeba odkręcić żeby głębiej "dystrybuowało"?

Dokładnie.
Cały czas testuję głębokość wysunięcia dystrybutora (mam Motta) i dodatkowe użycie bądz nie tampera.

Na dzień dzisiejszy wnioski są takie (sitko IMS 18-20, doza 19, prysznic IMS do E61, ratio 1:2):

- najlepiej wygląda ekstrakcja na ustawieniu dystrybutora 4,5-5 bez użycia tampera (ustawnienie dytsrybutora to liczba pełnych obrotów odkręcania po maksymalnym skręceniu), ekstrakcja też trwa wtedy najdłużej, jednak na ciastku zawsze widać jakieś kanał - czego nie mogę do końca zrozumieć, bo po pierwsze nie widać żadnego kanałowania podczas ekstrakcji i ekstrakcja trwa dłużej tj. ok 30 s

- przy ustawieniu dystrybutora 3,5-4 i dociśnięciu tamperem ekstrakcja wygląda trochę gorzej (parę sekund dłużej trwa forowanie się jednego strumienia), na ściankach filiżanki widać parę śladów mikro kanałów - na ciastku natomiast nie, ekstrakcja 25 s

- używając tylko tampera bez dystrybutora ekstrakcja wygląda najgorzej, jest dużo kanałów, a formowanie jednego strumienia trwa znacznie dłużej
« Ostatnia zmiana: 04 Luty 2020, 13:08:45 wysłana przez Kasper »

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #926 dnia: 04 Luty 2020, 15:23:53 »
dolne warstwy pozostały niezmienione i mają puste przestrzenie
Może dlatego, że to jest tylko dystrybutor, a ubija się tamperem? A może trzeba odkręcić żeby głębiej "dystrybuowało"?
Czy ty wiesz co oznacza dystrybutor?
WDT to dystrybucja. OCD to wyrównywacz (górnej warstwy) - coś pomiędzy tamperem, a szpatułką

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #927 dnia: 04 Luty 2020, 17:02:08 »
Czy ty wiesz co oznacza dystrybutor?
Nie ma się co czepiać. Wszędzie te przyrządy są opisywane jako dystrybutor właśnie. Poza tym jak palcem kawę wyrównujesz to też się nazywa dystrybucja , chociaż nie wtykasz palca do dna. Zresztą skąd pomysł, że dystrybucja musi być do dna??

A jeszcze co do filmiku to moim zdanie wcale źle to nie wygląda, a można przecież bardziej zagłębić stopę i będzie bardziej ubijało. Ciekawe jak zwykły tamper by wyglądał na takim przezroczystym sitku.

_Marago_

  • Gość
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #928 dnia: 04 Luty 2020, 19:51:08 »
Czy ty wiesz co oznacza dystrybutor?
Ja tam się może nie znam, popatrzmy na tych, którzy chyba się lepiej na tym znają ode mnie i raczej na pewno od ciebie:
htt s://www.konesso.pl/Dystrybutor-kawy-Lelit-czyli-latwo-i-przyjemnie-blog-pol-1511868669.html
htt s://akcesoriabaristy.pl/pl/p/MOTTA-Dystrybutor-do-kawy-58-mm/2936

A tutaj masz przetłumaczony skrót O.C.D.

htt s://trzyziarnakawy.pl/produkt/ona-original-coffee-distributor-dystrybutor-do-kawy

Zatem zapytam teraz ja, czy ty wiesz co to jest dystrybutor O.C.D.?

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1434
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Tampery czyli czym ubijamy :)
« Odpowiedź #929 dnia: 05 Luty 2020, 21:51:17 »
Używalem OCD przez 2 tygodnie, ale wyniki są negatywne. Jednocześnie wiem, że są zadowoleni użytkownicy i są nie zadowoleni użytkownicy. W tym samym czasie nie znalazłem na YouTube ani jednego filmu pokazującego pozytywne wyniki użytkowania OCD. Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś rzucił we mnie odniesieniem do filmu pokazującego pozytywne (lub negatywne) wyniki użycia OCD.

http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi