Autor Wątek: Rocket celini v3 pid - problem z dogrzewaniem  (Przeczytany 5257 razy)

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Rocket celini v3 pid - problem z dogrzewaniem
« dnia: 28 Marzec 2019, 12:43:24 »
Hej, ostatnio niewiedzieć czemu mam problem z dogrzaniem rakiety. Po godzinie grupa osiąga około 74C. Ekspres był odkamieniany regularnie, sitko w grupie czyszczone regularnie. Po przepuszczeniu wody dogrzewanie "rusza" ponownie. I grupa dochodzi do około 88C. Wcześniej tak się nie działo, po włączeniu normalnie łapał temperaturę. Termometr też dobrze pokazuje, wiem o tym ponieważ gdy dotknę grupę gdy pokazuje 74c spokojnie trzymam parę sekund rękę na niej, co przy 90C nie jest już możliwe. Trochę smuci mnie ta przypadłość :-( pomóżcie proszę!

Pid ustawiony na 121C

Gdy odkręcę lekko śrubę na górze grupy słychać jak zaczyna syczeć i ucieka powietrze. Może układ się zapowietrza?

Po odkreceniu na chwilę i zakręceniu śruby ekspres szybko łapie temperaturę

Wysłane z mojego ONEPLUS A5010 przy użyciu Tapatalka
« Ostatnia zmiana: 28 Marzec 2019, 12:54:50 wysłana przez Expel »

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Rocket celini v3 pid - problem z dogrzewaniem
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Marzec 2019, 13:22:02 »
Podłączę się do pytania. U mnie w v2 zdarza się to bardzo rzadko, pomaga identyczna rzecz (spuszczenie wody). Jakie ciśnienie pokazuje manometr po zakończonym parzeniu? Czasem zostaje ca. 4 bary, jak wyłączę ekspres (bez obniżenia do 0), to wtedy na 100% będę miał problem z nagrzewaniem grupy kolejnego dnia. Dobrze byłoby znać przyczynę niż tylko leczyć objawy...

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Rocket celini v3 pid - problem z dogrzewaniem
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Marzec 2019, 14:04:06 »
Mam to samo, zostaje na 4 bary.

Wysłane z mojego ONEPLUS A5010 przy użyciu Tapatalka


Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Rocket celini v3 pid - problem z dogrzewaniem
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Marzec 2019, 14:12:18 »
A sprawdź, czy powolne opuszczenie dźwigienki po zaparzeniu pomoże.

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Rocket celini v3 pid - problem z dogrzewaniem
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Marzec 2019, 14:14:16 »
Nie pomaga.

Wysłane z mojego ONEPLUS A5010 przy użyciu Tapatalka


Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: Rocket celini v3 pid - problem z dogrzewaniem
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Marzec 2019, 20:03:51 »
A przy rozgrzewaniu nie kapie przypadkiem woda zaworem spustowym grupy?

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Rocket celini v3 pid - problem z dogrzewaniem
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Marzec 2019, 20:33:08 »
Kapała ale już to naprawiłem, chyba.. Teraz może jedna lub 2 krople polecą.

Wysłane z mojego ONEPLUS A5010 przy użyciu Tapatalka


Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: Rocket celini v3 pid - problem z dogrzewaniem
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Marzec 2019, 21:20:32 »
Ale wymieniałeś komplet uszczelnień czy tylko to na samym dole? Bo problemem jest raczej ten górny element, wewnątrz "grzyba". Jeśli będzie przepuszczał to do HX-a będzie się dostawać powietrze.

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Rocket celini v3 pid - problem z dogrzewaniem
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Marzec 2019, 21:23:25 »
Nie wymieniłem, tylko przeczyściłem

Wysłane z mojego ONEPLUS A5010 przy użyciu Tapatalka


Offline Biff

  • Wiadomości: 328
Odp: Rocket celini v3 pid - problem z dogrzewaniem
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Marzec 2019, 21:28:29 »
Uszczelki mogą być twarde i puszczać.

Offline ZELAND Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Rocket Giotto Evoluzione2
  • Młynek: Mazzer SJ
Zaparowanie
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Kwiecień 2019, 15:25:38 »
 Nie chcę zakładać nowego tematu . Rocket Evo2.   Pytanie, szybka przy zegarze   pokazywania temperatury bywa ostatni często zaparowana :) wielkość tego zamglenia raczej się nie powiększa. Bywa,że po nocy  jest  czysta, ale po zaparzeniu znowu się  pojawia.  czy to coś groźnego 

Offline heniekp Mężczyzna

  • Wiadomości: 225
  • Ekspres: NS Oscar, Gaggia Classic
  • Młynek: Mazzer SJ
Odp: Rocket celini v3 pid - problem z dogrzewaniem
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Kwiecień 2019, 16:36:55 »
Raczej nic groźnego, pewnie rurka bourdona zaczęła puszczać, wymieć trzeba byłoby manometr albo jeśli jest możliwość spróbować rurkę zalutować.

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Rocket celini v3 pid - problem z dogrzewaniem
« Odpowiedź #12 dnia: 03 Maj 2019, 20:07:21 »
Odkopuje trochę... Chyba znalazłem zależność z dogrzewaniem. Podczas nagrzewania po jakimś czasie manometr ciśnienia ekstrakcji zaczyna dobija do 4 barów. Wtedy też z mojej obserwacji przestaje działać termosyfon i ekspres przestaje się nagrzewac. Co decyduje za zabijanie ciśnienia w układzie? Wygląda mi na to że po prostu woda zaczyna się gotować w termosyfonie co zwiększa ciśnienie i para powstała w tym procesie blokuje obieg wody.


Edit. Teraz zaobserwowałem że ciśnienie podczas nagrzewania rośnie do 8 barów. Tak jak by termosyfon nieobracał wody i ona gotowała się w układzie.

Wysłane z mojego ONEPLUS A5010 przy użyciu Tapatalka
« Ostatnia zmiana: 03 Maj 2019, 21:51:12 wysłana przez Expel »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Rocket celini v3 pid - problem z dogrzewaniem
« Odpowiedź #13 dnia: 03 Maj 2019, 22:03:33 »
Coś tu za bardzo kombinujesz. Termosyfon to jedno, a ciśnienie na manometrze to drugie. Bez związku.

Gdy ciśnienie rośnie a pompa nie pracuje -- to znaczy, że woda rozpręża się i nie ma ujścia... Tak mi się wydaje.

Overpressure valve?

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Rocket celini v3 pid - problem z dogrzewaniem
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Maj 2019, 22:11:42 »
Coś tu za bardzo kombinujesz. Termosyfon to jedno, a ciśnienie na manometrze to drugie. Bez związku.

Gdy ciśnienie rośnie a pompa nie pracuje -- to znaczy, że woda rozpręża się i nie ma ujścia... Tak mi się wydaje.

Overpressure valve?
Rozebralem ekspres, manometr są 2 jeden to ciśnienie w bojlerze a 2 to ciśnienie ekstrakcji, dziwnie zachowuje się manometr od ciśnienia ekstrakcji i o nim pisze cały czas. Manometr pokazujący ciśnienie ekstrakcji jest w jednym obiegu razem z termosyfonem bo przecież przez rurkę od termosyfonu tą górną podawana jest woda do parzenia kawy. Tak więc wartość na manometrze wskazuję ciśnienie w układzie za pompą.

Overpessure valve czyli OPV nie jest odpowiedzielny czasem tylko za ciśnienie ekstrakcji?
 

Wysłane z mojego ONEPLUS A5010 przy użyciu Tapatalka
« Ostatnia zmiana: 03 Maj 2019, 22:19:04 wysłana przez Expel »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi