Autor Wątek: Zwiększenie objętości kawy w Aeropressie  (Przeczytany 1983 razy)

Offline Kamlot

  • Wiadomości: 46
  • Ekspres: Ascaso UNO Prof, aeropress, chemex, kalita
  • Młynek: Ascaso i-2 steel, MYM51
Zwiększenie objętości kawy w Aeropressie
« dnia: 30 Kwiecień 2018, 20:25:48 »
Cześć wam, ostatnio widziałem przepis na mistrzostwach aeropress w którym do przeciśniętej kawy dodawało się wodę. Czy taki trik zadzaiła też aby po prostu zaparzyć więcej kawy ? Tz przykładowo jeśli parzę 17g ziaren w 250 ml wody, to czy jeżeli dam 25 g ziaren i zaleje 250 ml wody a później dodam te brakujące ok 110 ml wody już do naparu to wyjdzie na to samo czy smak będzie inny(rozwodniony) ?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Zwiększenie objętości kawy w Aeropressie
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Kwiecień 2018, 20:54:28 »
Oj, instrukcja się kłania.

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1089
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Zwiększenie objętości kawy w Aeropressie
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Kwiecień 2018, 22:04:10 »
Cześć wam, ostatnio widziałem przepis na mistrzostwach aeropress w którym do przeciśniętej kawy dodawało się wodę. Czy taki trik zadzaiła też aby po prostu zaparzyć więcej kawy ? Tz przykładowo jeśli parzę 17g ziaren w 250 ml wody, to czy jeżeli dam 25 g ziaren i zaleje 250 ml wody a później dodam te brakujące ok 110 ml wody już do naparu to wyjdzie na to samo czy smak będzie inny(rozwodniony) ?

Musisz zwiększyć dozę, żeby rozwadniać. Tutaj nie działa najprostsza matematyka. Jest do tego równanie z SCA, ale polecam samemu próbować :) Postaram się wytłumaczyć najprościej jak potrafię :) Pomyśl, że jak przeciskasz załóżmy 17g kawy w 250g w wody, to ta woda ma kontakt z kawą i ma smak. Jak dolejesz czystej wody, to napar musi być mocniejszy, by dał podobna intensywność. W związku z czym do rozwadniania trzeba dać więcej ziaren. Jak chcesz rozwadniać do 360g, to może zacznij np. od ok. 32g kawy. Wtedy na pierwsze zalanie np. 250-260g + 100 później. Można też zwiększyć temperaturę, żeby więcej wyciągnąć, trochę z przemiałem pokombinować itd. Przyjemną częścią eksperymentów jest picie kawy :) próba wymyślenia własnego przepisu też bardzo rozwija - trzeba kombinować. Powodzenia!

Offline Kamlot

  • Wiadomości: 46
  • Ekspres: Ascaso UNO Prof, aeropress, chemex, kalita
  • Młynek: Ascaso i-2 steel, MYM51
Odp: Zwiększenie objętości kawy w Aeropressie
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Maj 2018, 13:56:45 »
Cześć wam, ostatnio widziałem przepis na mistrzostwach aeropress w którym do przeciśniętej kawy dodawało się wodę. Czy taki trik zadzaiła też aby po prostu zaparzyć więcej kawy ? Tz przykładowo jeśli parzę 17g ziaren w 250 ml wody, to czy jeżeli dam 25 g ziaren i zaleje 250 ml wody a później dodam te brakujące ok 110 ml wody już do naparu to wyjdzie na to samo czy smak będzie inny(rozwodniony) ?

Musisz zwiększyć dozę, żeby rozwadniać. Tutaj nie działa najprostsza matematyka. Jest do tego równanie z SCA, ale polecam samemu próbować :) Postaram się wytłumaczyć najprościej jak potrafię :) Pomyśl, że jak przeciskasz załóżmy 17g kawy w 250g w wody, to ta woda ma kontakt z kawą i ma smak. Jak dolejesz czystej wody, to napar musi być mocniejszy, by dał podobna intensywność. W związku z czym do rozwadniania trzeba dać więcej ziaren. Jak chcesz rozwadniać do 360g, to może zacznij np. od ok. 32g kawy. Wtedy na pierwsze zalanie np. 250-260g + 100 później. Można też zwiększyć temperaturę, żeby więcej wyciągnąć, trochę z przemiałem pokombinować itd. Przyjemną częścią eksperymentów jest picie kawy :) próba wymyślenia własnego przepisu też bardzo rozwija - trzeba kombinować. Powodzenia!


To chyba tak właśnie napisałem że muszę zwiększyć doze ziaren w przykładzie dałem z 17--->25 g ziaren przy zwiększeniu ilości wody z 250-->350/360  [emoji38]

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1089
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Zwiększenie objętości kawy w Aeropressie
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Maj 2018, 00:47:17 »
Cześć wam, ostatnio widziałem przepis na mistrzostwach aeropress w którym do przeciśniętej kawy dodawało się wodę. Czy taki trik zadzaiła też aby po prostu zaparzyć więcej kawy ? Tz przykładowo jeśli parzę 17g ziaren w 250 ml wody, to czy jeżeli dam 25 g ziaren i zaleje 250 ml wody a później dodam te brakujące ok 110 ml wody już do naparu to wyjdzie na to samo czy smak będzie inny(rozwodniony) ?

Musisz zwiększyć dozę, żeby rozwadniać. Tutaj nie działa najprostsza matematyka. Jest do tego równanie z SCA, ale polecam samemu próbować :) Postaram się wytłumaczyć najprościej jak potrafię :) Pomyśl, że jak przeciskasz załóżmy 17g kawy w 250g w wody, to ta woda ma kontakt z kawą i ma smak. Jak dolejesz czystej wody, to napar musi być mocniejszy, by dał podobna intensywność. W związku z czym do rozwadniania trzeba dać więcej ziaren. Jak chcesz rozwadniać do 360g, to może zacznij np. od ok. 32g kawy. Wtedy na pierwsze zalanie np. 250-260g + 100 później. Można też zwiększyć temperaturę, żeby więcej wyciągnąć, trochę z przemiałem pokombinować itd. Przyjemną częścią eksperymentów jest picie kawy :) próba wymyślenia własnego przepisu też bardzo rozwija - trzeba kombinować. Powodzenia!


To chyba tak właśnie napisałem że muszę zwiększyć doze ziaren w przykładzie dałem z 17--->25 g ziaren przy zwiększeniu ilości wody z 250-->350/360  [emoji38]

No tak :) Rozmawiamy jednak o dużym zwiększeniu ilości kawy... Proporcja 1:14 (350g:25g), którą proponujesz, jest właściwie niewiele mniejsza od standardowego 1:15-1:17. Moim zdaniem nie wystarczy do zaparzenia zbalansowanej i wyrazistej kawy. Do rozwadniania trzeba pójść po bandzie i mocno przeparzyć.   

My tu gadu gadu a samo się nie spróbuje... Zrób z 25g na jedno śniadanie i z 30g na drugie - wybierz co Ci bardziej smakuje. Jest jeszcze temperatura, mieszanie, przemiał do manipulacji dla zwiększenia ekstrakcji. Ja Ci nie będę mówić co jest dla Ciebie lepsze :)   

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Zwiększenie objętości kawy w Aeropressie
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Maj 2018, 14:22:28 »
Nic nie mówiąc rzekłeś ;) Własne doświadczenia! Szczególnie, że zmiennych jest sporo, a spełnić trzeba preferencje.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi