Autor Wątek: Gęsta kawa z kawiarki-jak uzyskać...  (Przeczytany 51679 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Gęsta kawa z kawiarki-jak uzyskać...
« Odpowiedź #75 dnia: 28 Lipiec 2016, 20:10:31 »
z mojego doświadczenia jasno palone kawy z Etiopii nie koniecznie dobrze wychodzą z kawiarki. Jeśli z różnymi przemiałami nie dało zadowalającego efektu to lepiej kawę zostawić do przelewu, a do moki znaleźć coś średnio palonego.

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1312
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Gęsta kawa z kawiarki-jak uzyskać...
« Odpowiedź #76 dnia: 28 Lipiec 2016, 21:09:16 »
Potwierdzam. Generalnie afrykańskie jasno, średnio palone nie wychodzą z kawiarki.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Gęsta kawa z kawiarki-jak uzyskać...
« Odpowiedź #77 dnia: 28 Lipiec 2016, 22:21:51 »
Zależy co kto lubi... Dobra kawa dobrze zaparzy się w dobrej kafetierce ;).

Offline Kerm

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Hario V60
  • Młynek: Hario Mini
Odp: Gęsta kawa z kawiarki-jak uzyskać...
« Odpowiedź #78 dnia: 28 Lipiec 2016, 22:35:59 »
Ok, po raz kolejny dzięki za podpowiedzi. Chucho poszła do próby z tego względu, że akurat ją miałem a nie z powodu niewiedzy. ;) Generalnie jednak szkoda mi jej i kupię do tego celu jakąś marketową kawę. Kiedy przestanie być gorzka, będzie to sygnał, że mogę spróbować z czymś droższym. :)

@piomic
Mam 150ml, wychodzi tak jak pisałem, ok. 80ml, z tymi 100ml to chyba przesadziłem. ;)

@Shaggy_Paw
Super to rozłożyłeś na czynniki pierwsze, dzięki. Czas ekstrakcji to zdecydowanie dłużej niż 40s, w związku z tym zmielę grubiej i jednak lekko podkręcę gaz, przy czym świetnie byłoby gdybym osiągnął ponad 100-110ml.

Ok, Panowie - potrzebuję dwóch, trzech niezbyt drogich propozycji kawy do kawiarki. O ile do dripa bardzo łatwo kawę kupić, już do moki nie.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Gęsta kawa z kawiarki-jak uzyskać...
« Odpowiedź #79 dnia: 28 Lipiec 2016, 22:47:40 »
Kerm mniejszym uzyskiem z kawy bym się nie przejmował, raczej wpływa na korzyść smakowo. Na marketowe kawy szkoda kasy. Inna kawa inaczej zmielona i tak zachowa się odmiennie. Mi tak jak pisałem bardzo smakowała Finca Santos od Antonia bardzo przyjemnie owocowa co nie jest takie oczywiste w kawiarce,  Gwatemala Pacamara Maracatura od Gorana bardzo przyjemna i zbalansowana, Limoncillo z CP z bardzo rześkimi kwaskami. Zależy czego szukasz w takiej kawie. Może być też jakaś Brazylia albo mieszanka pod espresso jeśli lubisz klasykę.
« Ostatnia zmiana: 28 Lipiec 2016, 22:57:30 wysłana przez krystians »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Gęsta kawa z kawiarki-jak uzyskać...
« Odpowiedź #80 dnia: 28 Lipiec 2016, 23:52:53 »
Mam 150ml, wychodzi tak jak pisałem, ok. 80ml
Brzmi logicznie, pozostałe 70ml to pewnie Huang He.
« Ostatnia zmiana: 29 Lipiec 2016, 13:20:15 wysłana przez DrUsagi »

Offline Kerm

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Hario V60
  • Młynek: Hario Mini
Odp: Gęsta kawa z kawiarki-jak uzyskać...
« Odpowiedź #81 dnia: 29 Lipiec 2016, 07:41:23 »
Mam 150ml, wychodzi tak jak pisałem, ok. 80ml
Brzmi logicznie, pozostałe 70ml to pewnie Huang He.
Bardzo możliwe.

Ale możliwe też, że w wyniku zbyt wysokiej temp. za dużo wody ucieka przez zaworek. Dlatego zgodnie z obserwacjami Shaggy_Paw przy niższej temp. i mniejszym gazie naparu wychodzi najwięcej.
« Ostatnia zmiana: 29 Lipiec 2016, 13:20:36 wysłana przez DrUsagi »

Offline Ramzes

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Kawiarka/V60/AeroPress/FP
  • Młynek: Porlex Tall
Odp: Gęsta kawa z kawiarki-jak uzyskać...
« Odpowiedź #82 dnia: 31 Lipiec 2016, 21:01:01 »
Zależy co kto lubi... Dobra kawa dobrze zaparzy się w dobrej kafetierce ;).


Masz na myśli kawy z afryki palone trochę ciemniej? Bo ja próbowałem kawy i jasno i średnio palone (Kenia, Etiopia) i w kawiarce były mega kwaśne.


Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Gęsta kawa z kawiarki-jak uzyskać...
« Odpowiedź #83 dnia: 31 Lipiec 2016, 21:08:51 »
Też kiedyś próbowałem i były kwaśne, ale nie tak, żebym zrezygnował ze spożycia. Polecam maszynki firmy Ancap. Moim zdaniem są bezkonkurencyjne i niekonfliktowe ;).

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Gęsta kawa z kawiarki-jak uzyskać...
« Odpowiedź #84 dnia: 31 Lipiec 2016, 21:42:04 »
Skoro już zboczyliśmy do tematyki ziaren - do kawiarki preferujecie single czy blendy?

Offline Ramzes

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Kawiarka/V60/AeroPress/FP
  • Młynek: Porlex Tall
Odp: Gęsta kawa z kawiarki-jak uzyskać...
« Odpowiedź #85 dnia: 31 Lipiec 2016, 23:12:55 »
Ja próbowałem i single i blendy wypalane pod espresso i te smakują mi najbardziej. Ten blend to była arabika + robusta 3%. Brazylia, Kolumbia, Kuba to moje klimaty w kawiarce :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Gęsta kawa z kawiarki-jak uzyskać...
« Odpowiedź #86 dnia: 31 Lipiec 2016, 23:18:31 »
Pewnie masz na myśli "włoskie espresso" ;). Tak, kawy do espresso, takie konkretnie, niezbyt jasno palone są bardzo dobre do moki. Espresso dziś bardzo zmieniło swoje znaczenie, więc lepiej posłużyć się pojęciem stopnia palenia lub po prostu kolorem.

Offline Kerm

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Hario V60
  • Młynek: Hario Mini
Odp: Gęsta kawa z kawiarki-jak uzyskać...
« Odpowiedź #87 dnia: 01 Sierpień 2016, 11:08:22 »
Z kawiarką rzeczywiście da się dogadać. I przyszło mi to o wiele szybciej niż z dripem. :)

Każdy ma swoje sposoby na dobrą kawę z moki ale u mnie najlepiej sprawdza się woda w temp. pokojowej, grubsze mielenie, ogień średni a nawet mniej niż średni i zdjęcie z ognia kiedy zaczyna płynąć jaśniejszy napar. I voila, nawet z tej słabej kawy wycisnąłem coś na poziomie. Teraz czekam na kawę pod mokę i mam nadzieję, że będzie jeszcze lepiej. :)

Offline Shaggy_Paw Mężczyzna

  • Wiadomości: 261
  • Ekspres: Bialetti Preziosa FP, Bialetti Moka Express 3tz, Hario V60, Aeropress, Phin, Chemex, Kalita 185
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Gęsta kawa z kawiarki-jak uzyskać...
« Odpowiedź #88 dnia: 05 Sierpień 2016, 18:02:56 »
Mam 150ml, wychodzi tak jak pisałem, ok. 80ml
Brzmi logicznie, pozostałe 70ml to pewnie Huang He.
Bardzo możliwe.

Ale możliwe też, że w wyniku zbyt wysokiej temp. za dużo wody ucieka przez zaworek. Dlatego zgodnie z obserwacjami Shaggy_Paw przy niższej temp. i mniejszym gazie naparu wychodzi najwięcej.
:bry:
Brzmi dość logicznie, gdyby nie to, że gdyby para uciekała Ci przez zaworek, to byś to zauważył. Poza tym, nawet używając wody prawie wrzącej, jeśli zaparzysz kawę "metodą włoską", czyli pozwalając kawiarce (z zamkniętą pokrywką oczywiście) pobuglotać z minutę, wyjdzie Ci ~130ml naparu (sprawdziłem, nie próbowałem, bo zapewne wyszła przepalona włoska siekiera :ogien: :P)

 No ale uparłem się, by dojść do tego co powoduje, że kawy przy wyższej temperaturze wychodzi mniej. To, o czym wspomniałem wyżej dało mi już pewien trop, aże kilka dni temu przyszło z Chin sitko do przesiewania mąki mesh 60 które polecał Poe w wątku "Kawa zmielona do dripa - pył", coś mnie podkusiło, by zaparzyć kawiarkę przesianą kawą. Efekt? 155ml wody 96°C,przemiał 1-1.5 na wilfie (a wiec o wiele drobniej niż mieliłem wcześniej) i otrzymałem równo 120ml naparu (co ciekawe, zarówno przy dozie 18.4g jak i 16g). Walory smakowe rownież jak najbardziej pozytywne - zniknęła goryczka, której w mieszance którą obecnie się raczę (sweet espresso E) w ogóle nie powinno być (lub być bardzo mało); pojawiły się za to słodko-kwaśne smaczki i truskawki w aftertaste. Myślę, że gdyby ekstrakcję przerwać wcześniej efekt byłby jeszcze lepiej, choć ekstrakcja nawet na średnio-niskim płomieniu przebiega dość burzliwie, gdyż nie ma pyłu który by spowalniał przepływ wody.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Gęsta kawa z kawiarki-jak uzyskać...
« Odpowiedź #89 dnia: 16 Luty 2017, 22:50:34 »
Tutaj oprócz tego, jak wykorzystać kawiarkę wymyśloną niegdyś przez signore Bialetti, dowiemy się do czego służą kapsułki i kawa torrefacto. Wszystko to opowiedziane językiem Cervantesa:


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi