Autor Wątek: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa  (Przeczytany 120155 razy)

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #630 dnia: 10 Lipiec 2023, 22:54:11 »
U mnie działa tak jak na filmie. Założenie jest takie, że grzałka jest wyłączona podczas zaparzania kawy. Na filmie przerwy są krótkie, więc efekt jest widoczny. Natomiast w praktyce, kiedy np. robisz kawę co 60s, to różnica będzie niewielka, bo w czasie tej przerwy grzałka zdąży podnieść temperaturę wody i tym samym ciśnienie.

Offline Papo

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: Kolbowy Lelit, picopresso, śrubowy ciśnieniowy produkcja własna
  • Młynek: 1Zpresso jx pro
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #631 dnia: 11 Lipiec 2023, 08:25:58 »
Test robiłem jak na tym filmiku i w tych dwuch trybach ekspres zachowuje się jak w trybie steam. Za każdym razem jak włącze pompe nawet na sek. To odrazu słychać jak załącza się grzałka. Sprawdziłem dziś miernikiem i przełącznik działa, kable też przewodzą do wtyczki w gicar boxie. Więc niewiem ocochodzi :(

Sprawdziłem jeszcze przed chwilą i wystarczy załączyć raz pompe na pare sek. żeby grzałka dobiła do 1.5 bara
« Ostatnia zmiana: 11 Lipiec 2023, 08:38:11 wysłana przez Papo »

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #632 dnia: 11 Lipiec 2023, 09:15:21 »
Ale czy w "trybie kawy" grzałka działa równocześnie z pompą?
Włącz pompę, bez kolby, na co najmniej 40 sekund i obserwuj wskaźnik ciśnienia. Jeśli będzie spadać to oznacza, że grzałka nie działa czyli wszystko jest w porządku. A to, że po wyłączeniu pompy ciśnienie w końcu dobije do 1,5 BARa to normalne, wszak musi dograć wodę.

Edit:
Nawet przy włączonej grzałce podczas uruchomionej pompy ciśnienie spadnie bez kolby. Przepływ wody będzie zbyt szybki jak na wydajność grzałki.

Test należy przeprowadzić podczas normalnego robienia espresso.
Jeśli grzałka pozostanie wyłączona wtedy ciśnienie spadnie lub utrzyma się na stabilnym poziomie. Jeśli się uruchomi zacznie nieznacznie rosnąć w trakcie ekstrakcji.
« Ostatnia zmiana: 11 Lipiec 2023, 10:32:45 wysłana przez Kekacz »
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #633 dnia: 11 Lipiec 2023, 19:11:41 »
Za każdym razem jak włącze pompe nawet na sek. To odrazu słychać jak załącza się grzałka.

1. Grzałka włącza się od razu kiedy włączysz pompę i działa równocześnie z pompą - wtedy wg mnie coś jest nie softem / elektroniką.
2. Uruchamiasz pompę np. na 1s, wyłączasz pompę i dopiero wtedy załącza się grzałka - wtedy wszystko jest ok.

Offline Papo

  • Wiadomości: 39
  • Ekspres: Kolbowy Lelit, picopresso, śrubowy ciśnieniowy produkcja własna
  • Młynek: 1Zpresso jx pro
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #634 dnia: 11 Lipiec 2023, 20:51:44 »
Dzięi wszystkim za rady. Więc tak przygotowałem sobie przemiał na trzy shoty i robiłem jeden po drugim to wszystko działa jak należy i dopiero jak po trzecim przestałem robić to dobiło do 1.5 bar. Ja zazwyczaj na raz robie jedną kawe, ewentualnie jak robie dwie to od jenej do drugiej mijało tyke czasu, ze zawsze grzało do 1.5bar. Więc wychodzi na to, że wszystko działa jak należy.

Offline pawel1210 Mężczyzna

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #635 dnia: 20 Lipiec 2023, 12:13:25 »
Cześć :)

w mojej Marze X ostatnio pojawił się problem, który uniemożliwia korzystanie z ekspresu i chciałbym prosić Was o pomoc.

Otóż po włączeniu ekspresu zaczyna pracować pompa, wskaźnik ciśnienia wędruje w okolice ustawionych 10 bar i tak bez końca :) Z prysznica nic nie leci, a dźwięk to ten sam co przy napełnianiu bojlera. Ze zbiornika nie ubywa wody. Pompa przestaje pracować dopiero po wyłączeniu ekspresu lub uniesieniu dźwigni ekstrakcji. Ekspres jest po gwarancji więc pytanie czy ktoś spotkał się z czymś podobnym?

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #636 dnia: 20 Lipiec 2023, 12:38:53 »
Nie jest to napełnianie bojlera ponieważ w pewnym momencie woda wyciekała by przez zawór bezpieczeństwa i wzrosło by ciśnienie na bojlerze.

Wygląda to raczej na uszkodzenie mikro-włącznika znajdującego się za dźwignią. Sprawdź czy dźwignia w spoczynku go nie wciska. Jeżeli tak to jest możliwość regulacji jego położenia za pomocą nakrętek mocujących. Jedna jest na zewnątrz, na gwincie przycisku, a druga wewnątrz maszyny - przycisk trzeba trochę cofnąć.

Jeżeli nie jest to kwestia regulacji położenia to prawdopodobnie będziesz musiał wymienić włącznik.

Offline pawel1210 Mężczyzna

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #637 dnia: 20 Lipiec 2023, 12:45:10 »
Nie jest to napełnianie bojlera ponieważ w pewnym momencie woda wyciekała by przez zawór bezpieczeństwa i wzrosło by ciśnienie na bojlerze.

Wygląda to raczej na uszkodzenie mikro-włącznika znajdującego się za dźwignią. Sprawdź czy dźwignia w spoczynku go nie wciska. Jeżeli tak to jest możliwość regulacji jego położenia za pomocą nakrętek mocujących. Jedna jest na zewnątrz, na gwincie przycisku, a druga wewnątrz maszyny - przycisk trzeba trochę cofnąć.

Jeżeli nie jest to kwestia regulacji położenia to prawdopodobnie będziesz musiał wymienić włącznik.

Dzięki wielkie za pomoc. Myślę, że mikro-włącznik to bardzo mocny kandydat bo ostatnio ekspres sprawiał inny problem. Czasem podniesienie dźwigni ekstrakcji nic nie dawało. Działało i nie działało to dość losowo czasem kilkukrotnie musiałem unosić i opuszczać dźwignię. Regulowałem to kilkakrotnie właśnie nakrętkami, o których wspominasz ale problem zdawał się nie ustępować niezależnie od ustawienia. Zajrzę tam dzisiaj ponownie i dam znać :) Dzięki!

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #638 dnia: 20 Lipiec 2023, 13:02:38 »
Polecam kupić preparat do potencjometrów "Kontakt PR". Już nie raz mnie ratował, nie tylko z potencjometrami ponieważ "usuwa wszelkie zanieczyszczenia, które osadzają się podczas eksploatacji urządzeń". Również miałem problemy z tym włącznikiem i Kontakt pomógł. Po wyjęciu nie trzeba go rozkładać i lepiej nawet tego nie próbować.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline pawel1210 Mężczyzna

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #639 dnia: 20 Lipiec 2023, 13:08:01 »
Zmiana położenia włącznika niestety nic nie pomogła. Dźwignia go nie dociskała, nawet po wymontowaniu i nie dotykaniu dźwigni, problem występuje.

Polecam kupić preparat do potencjometrów "Kontakt PR". Już nie raz mnie ratował, nie tylko z potencjometrami ponieważ "usuwa wszelkie zanieczyszczenia, które osadzają się podczas eksploatacji urządzeń". Również miałem problemy z tym włącznikiem i Kontakt pomógł. Po wyjęciu nie trzeba go rozkładać i lepiej nawet tego nie próbować.

To ciekawa koncepcja, na pewno warta spróbowania. Gdzie tym kontaktem mogę psikać, jeśli nie wolno go otwierać? Tylko na metalowe złącza, na które wsuwa się przewody?

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #640 dnia: 20 Lipiec 2023, 13:09:08 »
Tak żeby płyn dostał się do wnętrza. Jest kilka szczelin w obudowie.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline pawel1210 Mężczyzna

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #641 dnia: 20 Lipiec 2023, 13:15:09 »
Ok, wszystko jasne.

W takim razie muszę dorwać ten spray i spróbować szczęścia. Dzięki! :)

Offline pawel1210 Mężczyzna

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #642 dnia: 20 Lipiec 2023, 15:57:34 »
Kontakt PR niestety nie pomógł.

Ekspres zachowuje się dokładnie tak samo. Nagrałem krótki film, żeby dokładnie Wam pokazać w czym problem:

youtube.com/shorts/Iq6ZzWq-nt0

Teraz pytanie czy jest sens szukać gdzie indziej, ewentualnie mogę zrobić coś dodatkowo w ramach diagnostyki czy lepiej zamówić mikro przełącznik/oddać do serwisu?

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #643 dnia: 20 Lipiec 2023, 16:10:36 »
Można od ręki sprawdzić czy faktycznie ten przełącznik jest powodem problemów, czy włącza/wyłącza np. miernikiem uniwersalnym,  widzę, że są tam jakieś zdejmowalne konektory to zdjąć, wtedy na 100% będzie rozłączony... i odwrotnie, można testowo połączyć kawałkiem przewodu jeśli przełącznik nie łączy ;)
« Ostatnia zmiana: 20 Lipiec 2023, 16:13:01 wysłana przez WS5 »

Offline pawel1210 Mężczyzna

  • Wiadomości: 25
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #644 dnia: 20 Lipiec 2023, 16:24:19 »
Można od ręki sprawdzić czy faktycznie ten przełącznik jest powodem problemów, czy włącza/wyłącza np. miernikiem uniwersalnym,  widzę, że są tam jakieś zdejmowalne konektory to zdjąć, wtedy na 100% będzie rozłączony... i odwrotnie, można testowo połączyć kawałkiem przewodu jeśli przełącznik nie łączy

Po całkowitym zdjęciu przełącznika i zostawieniu przewodów luzem, dzieje się to samo - pompa się załącza i nie przestaje. Natomiast po jego naciśnięciu, gdy jest podłączony co odpowiada podniesieniu dźwigni pompa przestaje pracować.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi