Autor Wątek: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa  (Przeczytany 120173 razy)

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #225 dnia: 03 Październik 2020, 14:21:57 »
U mnie wskazuje 8 bar a spodziewałbym się 9. Jak to wygląda u Was? Czy to jest standard? Czy powinienem zacząć grzebać przy OPV?

Zobacz co pokazuje na ślepym sitku.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline MarVald

  • Wiadomości: 254
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #226 dnia: 03 Październik 2020, 14:23:56 »
@PiotrekBM ; tak efekty już zauważyłem w filiżance, ale tak jak pisałem, może to być placebo ;)
Mara X w cenie niecałych 4,4 k wydaje się dosyć dobrym nabytkiem - przynajmniej takie jest moje wrażenie ;) Jesli "zachorowałeś" na rota no to tak  jak piszesz - jest już zdecydowanie inna półka cenowa :)

Offline MarVald

  • Wiadomości: 254
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #227 dnia: 03 Październik 2020, 14:25:11 »
U mnie wskazuje 8 bar a spodziewałbym się 9. Jak to wygląda u Was? Czy to jest standard? Czy powinienem zacząć grzebać przy OPV?

Zobacz co pokazuje na ślepym sitku.
No jak zrobiłem dzisiaj drobniejszy przemiał za radą przedmówców, to już poszlo na między 9 a 10

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #228 dnia: 03 Październik 2020, 15:04:14 »
Staraj się tak zmielić ,rozłożyć w sitku i ucisnąć tamperem  kawę , żeby  manometr  nie pokazywał więcej niż  9 bar.
Tak jak piszesz między 9 a 10 to u mnie (Mara PL62) już przepływ przez ciastko był zdecydowanie za wolny/ po kropli .
"Over extraxted coffee"  będziesz miał przy tak dużym oporze na sitku. A zakładam że o nadekstrakcje raczej  Ci nie chodzi, bo kawa nie jest specjalnie  smaczna.
No i szkoda pompy..

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #229 dnia: 03 Październik 2020, 15:36:44 »
W MarzeX można spokojnie jechać na wskazaniu 10 BAR, ciągnąć ekstrakcję i pod 50 sekund bez wyraźnej szkody dla smaku. A już kluczowa jest ekstrakcja od 30 sekund w górę, oczywiście zachowując odpowiedni uzysk oraz nie stosując bardzo mocno palonych ziaren.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline MarVald

  • Wiadomości: 254
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #230 dnia: 03 Październik 2020, 16:50:54 »
@PiotrekBM - no właśnie ten przeplyw nie był jakiś mega wolny poza początkową fazą. Nawet pomyślałem, czy jeszcze nie zejść niżej z mieleniem. Jeszcze zważę ilość kawy bo po zmianie ustawien pewnie jest poniżej zakładanych 18gr. Ciekawe jest to, co mówi @Kekacz. No nic najpierw zważę ilość zmielonej kawy.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #231 dnia: 03 Październik 2020, 17:36:34 »
@Kekacz
 "...ciągnąć ekstrakcję i pod 50 sekund bez wyraźnej szkody dla smaku. "

Czyli jest widoczna zmiana na plus  w modelu X  (w odniesieniu do  PL62)
U mnie na 10 barach była nadekstrakcja , jeszcze temperatura podczas wolnej  ekstrakcji pewnie  znacznie  wrastała  bo espresso  było mocno gorzkie, nie do picia.

@MarVald

Mówiłeś o lepszym/ smaczniejszym  espresso z Mara.
Rozumiem ze porównywałeś  z espresso zrobionym na  Ascaso Uno Prof ?
« Ostatnia zmiana: 03 Październik 2020, 17:42:11 wysłana przez PiotrekBM »

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #232 dnia: 03 Październik 2020, 17:45:39 »
MaraX ma preinfuzję dlatego można a nawet trzeba wydłużyć czas. Jak dla mnie 35 sekund to takie optimum, którego nie trzeba się bać.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline MarVald

  • Wiadomości: 254
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #233 dnia: 03 Październik 2020, 19:58:07 »
@PiotrekBM - tak jest smaczniejsze w mojej ocenie :)

Offline MarVald

  • Wiadomości: 254
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #234 dnia: 03 Październik 2020, 20:33:10 »
@Kekacz - no ja właśnie zważyłem kawę na nowym przemiale i brakowało mi do tych 18 gr. Więc dobiłem do porządnej wagi na obecnym przedziale. Wyszlo mi espresso w okolicach 38 sekund a pierwsze krople jakos po 10-11. Jeszcze jutro pomierze czasy dla pewności. Przy tej konfiguracji OPVka zaczęła pracować bo wcześniej nie przelatywała woda do tacki. Teraz pytanie czy mam zrobić grubsze mielenie na 18gr czy nie ma nic złego w pracy OPVki? Na moim Ascaso zrzut wody w OPVce bylo standardem tylko tam woda wracała do zbiornika ;) Zatem pytanie do innych użytkowników Mary X czy pozostać tutaj czy zawrócić z tej drogi :)

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #235 dnia: 03 Październik 2020, 20:45:03 »
10-11 sekund dla pierwszych kropel to optymalny czas. Taka praca OPV jest typowa dla MaryX.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline MarVald

  • Wiadomości: 254
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #236 dnia: 04 Październik 2020, 00:17:18 »
10-11 sekund dla pierwszych kropel to optymalny czas. Taka praca OPV jest typowa dla MaryX.
Dzięki @Kekacz

Offline MarVald

  • Wiadomości: 254
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #237 dnia: 04 Październik 2020, 21:01:26 »
Przepraszam za dużą aktywność z mojej strony w tym temacie, ale nowy ekspres zawsze może rodzić wiele pytań w szczególności, gdy się wcześniej człowiek HXem nie bawił, nie mówiąc o tym specjalnym trybie HXa w Mara X ;)
Zatem mam parę pytań z cyklu, czy tak powinno być ;)
1) Dzisiaj podczas nagrzewania zauważyłem, że maszyna wydaje dźwięk syczenia. Czy to jest związane z nagrzewaniem bojlera?
2) Kolejna kwestia to działanie OPV podczas nagrzewania. Wiem, że zgodnie z instrukcją podczas nagrzewania może on działać natomiast dzisiaj wypuścił we w miarę wczesnej fazie bardzo gorącą wodę z parą i trochę byłem zdziwiony.
3) Również związane z OPV. Po wyłączeniu ekspresu po wyczyszczeniu tacki ociekowej jak na złość dalej potrafi wyciec niewielka ilość wody z OPV. Poza problemem z utrzymaniem suchej tacki czy tak właśnie wygląda to u Was?

Jak już wspomniałem to mój pierwszy HX. Jestem trochę niemiło zaskoczony ilością zużywanej wody. Z tego co widzę schodzi jej dosyć sporo przy zrobieniu dwóch kaw mlecznych. Jak już pisałem nawet woda z OPV jest zasadniczo tracona, gdy w Ascaso wracała do biegu można rzec. Jak brałem filtr dodatkowy to uznałem, że 70l będzie zbyt duży na te 4 miesiące i go nie wykorzystam. Teraz to już taki pewny nie jestem, czy 35l był dobrym wyborem ;)

Zastanawiam się, czy mojej Marze nie zrobić prezentu z tego zestawu drewnianych elementów ;) Drogie to, ale ile będzie wyglądać obłędnie :) Ot taki głupi pomysł się pojawił w mojej głowie. Wiosło w tym wypadku wydaje mi się nadmiarowym wydatkiem bo aż takim pro nie jestem, a z tego co czytałem, to nie do końca pracuje ono tak jak np. w Biance. Jeszcze jest gdzieś myśl o manometrze, ale nie do końca wiem, czy taki duże różnice będą we wskazaniach tego obecnie zamontowanego względem tego zamontowanego bezpośrednio na grupie.

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #238 dnia: 04 Październik 2020, 21:26:50 »
Przepraszam za dużą aktywność z mojej strony w tym temacie, ale nowy ekspres zawsze może rodzić wiele pytań w szczególności, gdy się wcześniej człowiek HXem nie bawił, nie mówiąc o tym specjalnym trybie HXa w Mara X ;)
Zatem mam parę pytań z cyklu, czy tak powinno być ;)

Od tego jest forum:)

Na moje oko (acz Marę miałem dość krótko) wszystko jest OK  :ok:

Ad 1 - raczej tak (nie wiem dokładnie co to za syczenie)
Ad 2 - to też raczej normalne, sterownik mógł dopompować wodę do wymiennika
Ad 3 - niewielka ilość skroplin może pozostawać w rurce i wypływać później, nie ma co się martwić, tacka od tego nie zardzewieje :)

Zerknij do wątku o Marze X, jest sporo postów ale szybko się czyta. Dodam jeszcze, że Twój ekspres w trybie X celowo "przegrzewa" bojler parowy aż do 140C aby szybciej go nagrzać.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #239 dnia: 04 Październik 2020, 21:54:33 »
1. Zamyka się zawór rozszerzalnościowy.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi