Autor Wątek: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa  (Przeczytany 117226 razy)

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 428
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #165 dnia: 27 Maj 2020, 11:42:10 »
41cm, wg https://marax.lelit.com/index-eng.html
z tyłu jest jeszcze kabel zasilający, taki komputerowy... podmieniając na wtyczkę kątową trzeba z 2 cm odsunąć (standardowo jest prosta, więc więcej)

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #166 dnia: 27 Maj 2020, 12:09:25 »
U mnie na blacie kuchennym i ze standardowym kablem ekspres wchodził na styk, żona zahaczała o rączkę kolby. 41 cm nie uwzględnia wspomnianego kabla i zapiętej kolby. Wg mnie projektanci nie bardzo mogli zwiększyć głębokość ekspresu, chyba, że stosując inny kabel.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #167 dnia: 27 Maj 2020, 12:15:07 »
41 cm, to w zasadzie normalna głębokość Hx-a. Widać tyle trzeba do upakowania we wnętrzu większego bojlera. Nie ma co dorabiać teorii, że zwężenie ekspresu zaowocowało zwiększeniem głębokości, bo tak nie jest. A co do wypatrzonej przez forumowiczów wady Mary, to jest niewielka. Pewnie zostanie szybko usunięta i będzie ok.

Offline red Mężczyzna

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, 1zpresso JE Plus
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #168 dnia: 27 Maj 2020, 12:42:39 »
A co do wypatrzonej przez forumowiczów wady Mary, to jest niewielka.
Dla mnie to żaden problem :)

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 857
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #169 dnia: 27 Maj 2020, 13:18:27 »
Wg PDFa z diagramem odpływ połączony jest silikonową rurką. Możliwe, że na etapie składania ktoś nie zadbał o należyte wysunięcie go w stronę tacki. Spróbuję dorobić jakiś minichlapacz czy inną rynienkę z blaszki po puszce z piwa i bezinwazyjnie to założę. Jak coś wymyślę to się podzielę. Na poważniejsze ingerencje przyjdzie czas za niespełna dwa lata :)
W Silvii też trzeba było dokładać chlapacz bo również były problemy z rozlewającą się wodą z zaworu.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #170 dnia: 27 Maj 2020, 13:41:15 »
41 cm, to w zasadzie normalna głębokość Hx-a. Widać tyle trzeba do upakowania we wnętrzu większego bojlera. Nie ma co dorabiać teorii, że zwężenie ekspresu zaowocowało zwiększeniem głębokości, bo tak nie jest.

Głębszy ekspres nie bardzo mieścił by się na blacie kuchennym. Projektanci wykorzystali więc wg mnie "do końca głębokość" i mam wrażenie, że tego efektem jest właśnie płytko "zachodzącą" tacka odciekowa. Może na tym zdjęciu będzie to lepiej widać.

IMG_20200420_184133.jpg

Testowy ekspres, bardzo fajny zresztą, odesłałem już, nie mam możliwości rozkręcenia i weryfikacji czy tam są "upakowane" jakieś komponenty czy też nie. Maszyna jak na sprzęt kuchenny jest głęboka, stąd też zainteresowanie kątowymi wtyczkami... 

A co do wypatrzonej przez forumowiczów wady Mary, to jest niewielka.
Dla mnie to żaden problem :)
W moim testowym egzemplarzu w ogóle go nie było :)

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #171 dnia: 27 Maj 2020, 14:17:54 »
Wg PDFa z diagramem odpływ połączony jest silikonową rurką. Możliwe, że na etapie składania ktoś nie zadbał o należyte wysunięcie go w stronę tacki. Spróbuję dorobić jakiś minichlapacz czy inną rynienkę z blaszki po puszce z piwa i bezinwazyjnie to założę. Jak coś wymyślę to się podzielę. Na poważniejsze ingerencje przyjdzie czas za niespełna dwa lata :)
W Silvii też trzeba było dokładać chlapacz bo również były problemy z rozlewającą się wodą z zaworu.
To problem wielu ekspresów. W La Spaziale S1 też już to załatwiłem przez nałożenie węża silikonowego by skapywało w odpowiednie miejsce i nie rozbryzgiwało wody za tackę kiedy skapywało na rant.

Offline ivosmo

  • Wiadomości: 48
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: G-iota / DF64v
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #172 dnia: 27 Maj 2020, 22:28:15 »
U mnie również zdarza się minimalna ilość wody pod tacką w tym miejscu. Nie jest to duży problem niemniej lekko irytujący bo wystarczyło o parę milimetrów wydłużyć rurkę (lub wydłużyć tackę „w głąb” ekspresu - no chyba, że już tam tak napakowane jest wszystkiego, że nie wygospodarowałoby się miejsca w środku). W każdym razie „problem” jest dosyć powszechny jak widać

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 857
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #173 dnia: 28 Maj 2020, 08:47:50 »
Trudno tam coś doraźnie wymyślić. Ewentualny "chlapacz" uniemożliwi wyciąganie tacki. W tym miejscu wszystko jest zaaranżowane na ułamki milimetra.

Z OPV wyprowadzono rurkę silikonową, jak pisałem wcześniej, kończy się 2-3 centymetrową rurką mosiężną przechodzącą przez obudowę. Gęstość upakowania i głębokość ekspresu tutaj nie ma znaczenia. Można to sobie obejrzeć po zdjęciu blachy od spodu, m.in. zapoznając się z zaworem spustowym wody z bojlera. Problemem jest daszek pod którym jest wylot z OPV. Jak dla mnie ma zbyt ostro wygiętą pionową ściankę, przez co woda podczas charczenia potrafi się w ograniczonym zakresie "odbić" i spłynąć pod tackę.
Drugim przypadkiem, który powoduje pojawienie się wody, jest robienie backflusha. Kiedy z siłą wodospadu woda wypływa z grupy do tacki, po wyłączeniu pompy, wtedy jak tsunami, pokonując siłę grawitacji jest ona w stanie odbić się od daszka i powędrować pod tackę. By temu zaradzić dźwignię należy cofać dość powoli. Ograniczy to strzał wody.
W trakcie normalnej ekstrakcji woda spływa sobie leniwie i nie stanowi problemu.
« Ostatnia zmiana: 28 Maj 2020, 08:50:16 wysłana przez Kekacz »
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #174 dnia: 28 Maj 2020, 09:39:12 »
W niektórych ekspresach tacka zachodzi pod ekspres a nie kończy się równo ze ścianą czołową. Tu Elizabeth (tacka zachodzi 8cm):
Elizabeth.png

A tu Mara (poprzedni model), tacka kończy się równo ze ścianą czołową ekspresu:
Mara.png

Nie upieram się, że cofnięcie tacki nie było możliwe z powodu upakowania komponentów. Nie mam możliwości sprawdzenia tego, bo ekspres już odesłałem. To co zwróciło moją uwagę podczas używania Mary to konieczność częstego opróżniania tacki odciekowej. I tak mi się może zakodowało, że nie cofnęli jej z powodu podzespołów które  by to uniemożliwiały. Z racji kompaktowych rozmiarów uznałem ułożenie tych elementów na styk za usprawiedliwione i nie uważałem tego za wadę...

W poprzedniej wersji Mary OPV prowadził do zbiornika, nie tacki. Problem mógł być tylko przy backflushu jak woda z grupy tryskała:
IMG_1229.jpg

Rysunki-Lelit. Zdjęcie wysłał mi @Imacman66 za co mu serdecznie dziękuję...
« Ostatnia zmiana: 28 Maj 2020, 10:46:27 wysłana przez skansen »

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 857
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #175 dnia: 28 Maj 2020, 13:04:47 »
Nie ma potrzeby cofać tacki. Wystarczy poprowadzić odpływ o 5 mm bardziej w stronę tacki lub końcówkę daszka zamiast odginać pionowo w dół ukształtować pod kątem 45*.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1058
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #176 dnia: 29 Maj 2020, 12:45:56 »
Jakby ktoś był zainteresowany to mam jeszcze jedna sztukę w dobrej cenie, po wymianie wadliwej części z możliwymi śladami wyciągania z pudełka. Jedna osoba z rezerwacji zrezygnowała i się ostał  [emoji38] Kto pierwszy ten lepszy na priv.
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline panbyczek

  • Wiadomości: 27
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #177 dnia: 29 Maj 2020, 16:00:49 »
Dzięki Michałowi podjąłem szybką decyzję i  upgrade-owałem mój zestaw z Rancilio Silvia i Mignona na Zenitha 65e i Marę X. Dopiero się poznajemy, ale póki co jest super.

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #178 dnia: 03 Czerwiec 2020, 11:35:33 »
Wszystkich zainteresowanych zapraszam do lektury mojej recenzji nowej Mary.

Jeśli ktoś z Was jest zainteresowany testowaniem kawowych sprzętów i napisaniem recenzji niech pisze do @Michała z Konesso lub zajrzy do tego wątku.

upgrade-owałem mój zestaw z Rancilio Silvia i Mignona na Zenitha 65e i Marę X. Dopiero się poznajemy, ale póki co jest super.

@panbyczek świetny zestaw :ok: Ciekawie  wygląda połączenie czarnego młynka z ekspresem ze stali szczotkowanej :ok:


3DSK

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #179 dnia: 03 Czerwiec 2020, 12:02:21 »
Przy cenie 5tyś za Mara zł to słabo widzę, ja bym wolał za 3tyś Oscara II. W Mara nadal jest pompa wibracyjna, lepiej wyciszona, ale czy aż tak. W Oscar II też sobie można zamontować wyciszenie pompy, adaptacja z NS Musica.
Regulacja temperatury na plus dla Mara.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi