Autor Wątek: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa  (Przeczytany 119626 razy)

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1062
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #195 dnia: 27 Czerwiec 2020, 14:21:11 »
Razem z dostawą ekspresów full komplet to upgrade Mary tak jak to zrobił @cpu   8)
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline kubolx

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: Lelit Mara X V2
  • Młynek: Lelit PL72 William
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #196 dnia: 03 Lipiec 2020, 13:39:00 »
Czołem !
Czy ktoś z użytkowników Mary X zaobserwował zawieszanie się włącznika pompy przy dźwigni grupy? U mnie niestety zaczyna się to przydarzać co raz częściej, nawet 2-3 razy dziennie. Niby pierdoła, ale po opuszczeniu dźwigni pompa wciąż działa i trzeba paluchem poruszyć włącznik, żeby odskoczył. niezbyt to przyjemne, bo grupa jest gorąca i można się oparzyć. Myślałem o użyciu jakiegoś smaru, ale wydaje mi się, że w tym miejscu jest raczej niepożądany.

Offline red Mężczyzna

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, 1zpresso JE Plus
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #197 dnia: 03 Lipiec 2020, 14:17:46 »
Czy ktoś z użytkowników Mary X zaobserwował zawieszanie się włącznika pompy przy dźwigni grupy?
U mnie jest wszystko OK. Mówiąc o włączniku masz na myśli ten wystający z obudowy element, który dotyka podniesiona dźwignia grupy? Jeśli tak, to nawet nie wiedziałem, że to włącznik pompy😀

Offline ivosmo

  • Wiadomości: 49
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: G-iota / DF64v
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #198 dnia: 03 Lipiec 2020, 15:12:51 »
U mnie jest ok

Offline marcinvp

  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: Eureka Mignon
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #199 dnia: 05 Lipiec 2020, 12:45:10 »
Po przepuszczeniu 2 kg różnych kaw doszedłem do podobnych wniosków odnośnie czasów do jakich dążyć w MarzeX.
Stoper włączam ZAWSZE w momencie uruchomienia pompy.

Przy założeniu dobrania odpowiedniego przemiału, dozy i odpowiedniej dystrybucji pożądane smakowo espresso w tym ekspresie zaczyna się od 30. sekundy ekstrakcji. Pierwsze krople pojawiają się u mnie około 10-12 sekundy. Bez znaczenia czy to sitko na 14 czy 18 g.
Incydentalne przypadki zakończenia ekstrakcji o uzysku 1:2 z 18 gramów w czasie 45-50 sekund też wrażeń smakowych specjalnie nie psują. Preinfuzja potrafi wiele wybaczyć.
Jakich sitek używasz ?

Offline kubolx

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: Lelit Mara X V2
  • Młynek: Lelit PL72 William
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #200 dnia: 16 Lipiec 2020, 16:16:51 »
Cześć! 
Po raz kolejny kieruję post do użytkowników Mary X. Mianowicie powiedzcie mi proszę jak wygląda u Was kwestia ilości pary. U mnie w trybie X po zrobieniu espresso ciśnienie w bojlerze się podnosi do około 1.5 bara, natomiast po spienieniu dzbanka mleka spada poniżej 0.5 bara. Dziwi mnie trochę, że w międzyczasie pompa nie uzupełnia wody, a grzałka jej nie podgrzewa. Myślałem, że przy takim bojlerze kilka dzbanków pod rząd to nie problem, a tu nie jest znacząco lepiej niż w Annie. Ponadto po dystrybucji około 250 ml wody z wylewki wrzątku, ciśnienie spada praktycznie do zera, co jest zjawiskiem zdaje się normalnym, pompa uzupełnia wodę, ale przewracanie temperatury trwa dość długo, niekiedy lampka sygnalizująca pracę grzałki miga nawet kilkadziesiąt minut. Zastanawiam się czy przypadkiem jakiś czujnik nie wariuje, albo sam pid.
Będę wdzięczny za informację czy macie tak samo.

Miłego dnia

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #201 dnia: 16 Lipiec 2020, 16:33:59 »
Podejrzane to trochę, w weekend mogę sprawdzić (ja nie używam trybu X), ale dziwne toto...
Grzałka 1.4kW podgrzewa 0.25 litra wody o 100 stopni w mniej niż 2 minuty, wrzącej wody z wylewki nie używam, ale przy spienianiu mleka nie zauważyłem znaczącego spadku ciśnienia (tak z 0.3 litra spienionego robię)

Ja bym na początek sprawdził ile prądu toto bierze podczas nagrzewania bojlera po spuszczeniu tej szklanki wody, jak nie miernikiem to odczytując z licznika prądu po wyłączeniu innych odbiorników (prawie 6A powinno być).
« Ostatnia zmiana: 16 Lipiec 2020, 16:47:47 wysłana przez WS5 »

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #202 dnia: 16 Lipiec 2020, 17:07:07 »
U mnie w trybie X po zrobieniu espresso ciśnienie w bojlerze się podnosi do około 1.5 bara, natomiast po spienieniu dzbanka mleka spada poniżej 0.5 bara. Dziwi mnie trochę, że w międzyczasie pompa nie uzupełnia wody, a grzałka jej nie podgrzewa. Myślałem, że przy takim bojlerze kilka dzbanków pod rząd to nie problem
To są uroki trybu X. Jeśli nie spadnie temperatura na sondzie używanej w trybie X, to grzałka się nie włączy. Po zrobieniu espresso ciśnienie dalej może być zbyt małe na pienienie dużej ilości mleka. Po zrobieniu espresso konieczny jest dłuższy flush. Pozwala on na tyle ochłodzić ekspres, żeby w następstwie "wkręcił się on" na wyższe ciśnienie. Innym rozwiązaniem jest używanie trybu klasycznego. Niestety po przełączeniu pomiędzy trybami trzeba czekać kilkanaście minut na ustabilizowanie się maszyny w nowo wybranym trybie.

Ponadto po dystrybucji około 250 ml wody z wylewki wrzątku, ciśnienie spada praktycznie do zera, co jest zjawiskiem zdaje się normalnym, pompa uzupełnia wodę, ale przewracanie temperatury trwa dość długo, niekiedy lampka sygnalizująca pracę grzałki miga nawet kilkadziesiąt minut.
Na pewno grzałka nie pracuje bez przerwy przez kilkadziesiąt minut-nie pozwolą na to zabezpieczenia. Wygląda jakby PID cały czas starał się doregulować temperaturę. Po upuszczeniu takiej ilości wody ekspres powinien ustabilizować się w ciągu kilku minut. Czy często się tak zdarza?

Grzałka 1.4kW
W Mara-X jest grzałka 1300W, sam też byłem zdziwiony, że zmienili jej moc.

Ja bym na początek sprawdził ile prądu toto bierze podczas nagrzewania bojlera po spuszczeniu tej szklanki wody, jak nie miernikiem to odczytując z licznika prądu po wyłączeniu innych odbiorników.
Do tego typu zastosowań polecam inteligentną wtyczkę. Oprócz automatycznego włączenia ekspresu załatwi też kwestię pomiaru prądu :)

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #203 dnia: 16 Lipiec 2020, 20:40:24 »
Jakich sitek używasz ?

Teraz dopiero zauważyłem pytanie.

IMS Competizione B702Th24,5M i dozę 18g.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline kubolx

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: Lelit Mara X V2
  • Młynek: Lelit PL72 William
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #204 dnia: 17 Lipiec 2020, 10:37:30 »
Czy często się tak zdarza?
No ostatnio dość często to zauważam, raz na dwa dni się zdarza

Do tego typu zastosowań polecam inteligentną wtyczkę. Oprócz automatycznego włączenia ekspresu załatwi też kwestię pomiaru prądu
Ekspres jest do takowej podpięty, więc będę musiał się temu przyjrzeć.
Dzięki za odpowiedzi, póki co obserwuję.

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #205 dnia: 18 Lipiec 2020, 20:24:37 »
U mnie w trybie X po zrobieniu espresso ciśnienie w bojlerze się podnosi do około 1.5 bara,

U mnie też

natomiast po spienieniu dzbanka mleka spada poniżej 0.5 bara. Dziwi mnie trochę, że w międzyczasie pompa nie uzupełnia wody, a grzałka jej nie podgrzewa. Myślałem, że przy takim bojlerze kilka dzbanków pod rząd to nie problem, a tu nie jest znacząco lepiej niż w Annie.

Ja nie mam problemu, 0.4 litra mleka (spienionego) nie powoduje zauważalnego spadku ciśnienia

Ponadto po dystrybucji około 250 ml wody z wylewki wrzątku, ciśnienie spada praktycznie do zera, co jest zjawiskiem zdaje się normalnym, pompa uzupełnia wodę, ale przewracanie temperatury trwa dość długo, niekiedy lampka sygnalizująca pracę grzałki miga nawet kilkadziesiąt minut. Zastanawiam się czy przypadkiem jakiś czujnik nie wariuje, albo sam pid.

Wylałem 450ml, cisnienie spadło do zera, po ~2min zaczęło wzrastać, po kolejnych kilku doszło do 1.75 i za chwilę spadło do 1.5, ze 6 min trwało w sumie ustabilizowanie i kontrolka nagrzewania przestała migać

Offline H8T3R Mężczyzna

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: Quamar Q50e
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #206 dnia: 08 Wrzesień 2020, 21:55:02 »
Pytanie odnoście drenażu wody z ekspresu czy ten zawór na dole boilera widoczny na filmikach Dave'a służy do tego ?  Na oficjalnym kanale YT Leit radzi przelać 4 zbiorniki wody po odkamienianiu ekspresu w interwałach po 0,5L grupa i gorąca woda , potem 10s OFF. Chyba trochę to fatygujące dla pompy w ekspresie , zastanawiam się czy nie szybciej i bezpieczniej było by po przelaniu odkamieniacza po prostu spuścić resztę ze zbiornika i przelać 2l  świeżej wody ?

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #207 dnia: 09 Wrzesień 2020, 15:31:36 »
W papierowej wersji instrukcji (dostępnej na forum i na stronie care.lelit.com) zalecali jednominutową przerwę na "odpoczynek pompy". Skoro Mario w swoim filmie na YT nie zalecał używania zaworka z pod spodu, to ja bym z niego też nie korzystał...
Kolejna kwestia to gwarancja, nie wiem czy dostanie się do zaworka nie wymaga usunięcia plomb?

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #208 dnia: 09 Wrzesień 2020, 17:12:25 »
Blaszka zakrywająca odpływ z bojlera nie ma żadnej plomby.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #209 dnia: 09 Wrzesień 2020, 18:10:49 »
To tyle dobrze :)

Tak czy inaczej nie ulepszałbym w ten sposób procedury producenta :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi