Autor Wątek: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa  (Przeczytany 119701 razy)

Offline cpu

  • Wiadomości: 334
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #180 dnia: 03 Czerwiec 2020, 17:17:47 »
Jeszcze można dołożyć profilowanie, zbiornik wody łatwiej wyciągnąć- nie ma wężyków, wylewka wody jest, bardziej kompaktowy, preinfuzja.

Offline ivosmo

  • Wiadomości: 49
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: G-iota / DF64v
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #181 dnia: 03 Czerwiec 2020, 21:19:59 »
Odnośnie pompy - wibracyjna, to fakt. Ale po przesiadce np. z Isomaca Zaffiro różnica jest kolosalna - na korzyść Mary

avidrock

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #182 dnia: 08 Czerwiec 2020, 14:49:05 »
Panowie posiadam Lelit Grace + 1zpresso JE i tak od paku miesiącu zbieram na Niche Zero i już mam prawie uzbierane, ale ostatnio przyszło mi do głowy może sprzedać Grace i dołożyć kasę którą uzbierałem na niche i zakupić sobie Mara X. W sumie z Grace oraz 1zperesso JE  jestem zadowolony ale jakaś tam fanaberia jest i coś bym zmienił. Co Panowie/Panie doradzą?

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #183 dnia: 08 Czerwiec 2020, 15:09:04 »
Czy pijasz kawy mleczne czy tylko espresso?
W Marze-X, w przeciwieństwie do Grace nie masz możliwości "zabawy PIDem", zostają tylko trzy predefiniowane ustawienia.
Z jednej strony zawsze należy dążyć do jak najlepszego młynka, z drugiej strony miałbyś już w pełni docelowy ekspres a młynek przecież zawsze można dokupić :)
« Ostatnia zmiana: 08 Czerwiec 2020, 15:21:36 wysłana przez skansen »

avidrock

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #184 dnia: 08 Czerwiec 2020, 15:50:21 »
Czy pijasz kawy mleczne czy tylko espresso?
W Marze-X, w przeciwieństwie do Grace nie masz możliwości "zabawy PIDem", zostają tylko trzy predefiniowane ustawienia.
Z jednej strony zawsze należy dążyć do jak najlepszego młynka, z drugiej strony miałbyś już w pełni docelowy ekspres a młynek przecież zawsze można dokupić :)
Mleczne bardzo rzadko piję około dwa razy w tygodniu. Espresso, dziennie gdzieś około pięć. Dla żony to robię americano.  Paczuszka  pół kilo dobrej kawy w tydzień to idzie jak nic
« Ostatnia zmiana: 08 Czerwiec 2020, 16:54:03 wysłana przez avidrock »

Offline cpu

  • Wiadomości: 334
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #185 dnia: 10 Czerwiec 2020, 16:10:55 »
No to dzis w koncu zmontowany zestaw i gotowy, na razie 1 kawa - przy pelnym otwarciu praktycznie taki sam czas jak przed operacja montazu tego zaworu iglicowego.

marax.jpg

Montowalem tak jak radzili na home barista - wiec zmiana standardowo sprezyny i demontaz dwoch czesci (mniejsza sprezyna i mosiezny element) odpowiedzialnych za preinfuzje.
Latwo nie jest pokonac ta sprezyne nowa zeby wkrecic tuleje spowrotem na miejsce.
« Ostatnia zmiana: 10 Czerwiec 2020, 16:13:36 wysłana przez cpu »

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #186 dnia: 10 Czerwiec 2020, 17:01:19 »
Wygląda obłędnie :)
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline ivosmo

  • Wiadomości: 49
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: G-iota / DF64v
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #187 dnia: 10 Czerwiec 2020, 17:24:17 »
Gdzie kupowałeś komponenty?

Montaż jest zbieżny z tym co widać na filmie:

? :)

Offline cpu

  • Wiadomości: 334
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #188 dnia: 10 Czerwiec 2020, 20:14:58 »
Części ściągnęło dla mnie Konesso - dziękuję @Michał
Co do montażu to jest prosty, ale instrukcja nie jest dokładna jeśli chodzi o MaraX - każdy film pomija zmianę sprężyny na mocniejszą w dolnej części tuleji (tam gdzie odprowadzenie wody jest) i usunięcie sprężyny preinfuzji. Skala od 1 do 10 moze 3 maksymalnie jeśli chodzi o trudność, czas 10-15 minut na spokojnie, największa trudność to mieć klucz  płaski 36 i 22 pod ręką, nasadkę 7 mm

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1062
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #189 dnia: 11 Czerwiec 2020, 13:48:02 »
Części można kupić u nas :) jak tylko wróci nasz ekspozycyjny ekspres robię taki sam upgrade  8)
Zestaw niedługo powinien być dostępny na stronie, a jak coś na razie można pisać do mnie.
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline blaass

  • Wiadomości: 11
  • Młynek: i2-mini
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #190 dnia: 17 Czerwiec 2020, 07:55:27 »
Pytanie do szczęśliwych właścicieli. Od którego momentu mierzycie czas ekstrakcji ? Czy ktoś wie ile zajmuje pre-infuzja?

Ja zauważyłem, że osiągam 1:2 ratio przy 32 sekundach ekstrakcji na aktualnej kawie. Zmiany przemiału, powodowały, że body było zbyt małe i płaskie.

Jakie wy macie doświadczenia?

Offline ivosmo

  • Wiadomości: 49
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: G-iota / DF64v
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #191 dnia: 17 Czerwiec 2020, 08:04:55 »
Przy moich ustawieniach - od momentu włączenia pompy do momentu osiągnięcia pełnego ciśnienia i pierwszych kropli kawy mija około 10-11 sekund. Wagowo stosunek 1:2 osiągam przy około 35-40 s (zdarzają się spore różnice za co obwiniam swoje ewentualne błędy w dystrybucji / ubijaniu). Temat mierzenia czasu jest trochę "kontrowersyjny" i każdy ma na to swoje zdanie chyba ;) Osobiście w przypadku grupy E61 i pompy wibracyjnej, gdzie "preinfuzja" trwa właśnie dosyć długo mierzyłbym od pierwszych kropel / osiągnięcia docelowego ciśnienia na pompie (9-10 barów). Z tego co się orientuję to np. w przypadku pomp rotacyjnych przyrost ciśnienia jest szybszy więc zbliżamy się wtedy do mierzenia czasu już od włączenia pompy. Także - "to zależy" :)

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #192 dnia: 17 Czerwiec 2020, 09:01:55 »
Po przepuszczeniu 2 kg różnych kaw doszedłem do podobnych wniosków odnośnie czasów do jakich dążyć w MarzeX.
Stoper włączam ZAWSZE w momencie uruchomienia pompy.

Przy założeniu dobrania odpowiedniego przemiału, dozy i odpowiedniej dystrybucji pożądane smakowo espresso w tym ekspresie zaczyna się od 30. sekundy ekstrakcji. Pierwsze krople pojawiają się u mnie około 10-12 sekundy. Bez znaczenia czy to sitko na 14 czy 18 g.
Incydentalne przypadki zakończenia ekstrakcji o uzysku 1:2 z 18 gramów w czasie 45-50 sekund też wrażeń smakowych specjalnie nie psują. Preinfuzja potrafi wiele wybaczyć.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline red Mężczyzna

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, 1zpresso JE Plus
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #193 dnia: 17 Czerwiec 2020, 11:21:46 »
Ja zauważyłem, że osiągam 1:2 ratio przy 32 sekundach ekstrakcji
U mnie przy większości kaw jest podobnie. Generalnie poruszam się pomiędzy 30 a 35 sekund
« Ostatnia zmiana: 17 Czerwiec 2020, 12:02:51 wysłana przez red »

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1062
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #194 dnia: 26 Czerwiec 2020, 11:31:51 »
Gdyby ktoś był zainteresowany to wjechała już kolejna dostawa  8)
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi