Autor Wątek: Kawa Bezglutenowa  (Przeczytany 10197 razy)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2411
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Kawa Bezglutenowa
« Odpowiedź #60 dnia: 22 Październik 2018, 13:58:09 »
Producent może zawsze prowadzić testy rutynowe i informować o fakcie kontroli potencjalnej zawartości glutenu w swoich wyrobach, czy to ma sens nie wiem, dalszy krok to certyfikacja przez jednostkę zewnętrzną czyli obiektywny organ który określi procedurę badawczą, wielkość próby badawczej i system oceny zgodności oraz podpisze się pod nadzorem produkcji. Czy to ma sens, w moim odczuciu ma tylko wtedy jeśli do Eli czy Andrzeja zgłosi się duży odbiorca sieciowy i przedstawi takie oczekiwanie w zamian za złożenie zamówienia określonej wielkości a oni zdecydują się na taką współpracę.

Offline dehado Mężczyzna

  • Wiadomości: 140
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Compak K6 PB
Odp: Kawa Bezglutenowa
« Odpowiedź #61 dnia: 22 Październik 2018, 15:14:08 »
Ale to jest certyfikat bio, a nie zaświadczający o braku glutenu.
Chodzi o samą zasadę, że nie wszystko ma certyfikat bo w grę wchodzą również pieniądze.

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Kawa Bezglutenowa
« Odpowiedź #62 dnia: 22 Październik 2018, 16:23:49 »
Producent może zawsze prowadzić testy rutynowe i informować o fakcie kontroli potencjalnej zawartości glutenu w swoich wyrobach, czy to ma sens nie wiem, dalszy krok to certyfikacja przez jednostkę zewnętrzną czyli obiektywny organ który określi procedurę badawczą, wielkość próby badawczej i system oceny zgodności oraz podpisze się pod nadzorem produkcji. Czy to ma sens, w moim odczuciu ma tylko wtedy jeśli do Eli czy Andrzeja zgłosi się duży odbiorca sieciowy i przedstawi takie oczekiwanie w zamian za złożenie zamówienia określonej wielkości a oni zdecydują się na taką współpracę.

No właśnie. I zawsze chodzić mogłoby tylko o jeden lot/mikrolot a przecież my mamy ich wiele. Z każdą nową dostawą: podobne badania. 
To są procedury dla korporacji i..mniej świadomych klientów, którzy nie zagłębią się w niuanse procesu produkcyjnego: czy kawa leżała na patio, czy na "łóżkach" a może "pod przykryciem", czy była zbierana ręcznie czy maszynowo..Tak naprawdę "ciała obce" mogą się pojawiać w "zbiorze maszynowym", ale potem są selekcjonowane. Żadne mikroloty nie są selekcjonowane maszynowo.
« Ostatnia zmiana: 22 Październik 2018, 16:25:58 wysłana przez Elka »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3174
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Kawa Bezglutenowa
« Odpowiedź #63 dnia: 22 Październik 2018, 16:49:06 »
i..mniej świadomych klientów
Elu, sorry, ale nie puszczaj oka do tych "bardziej świadomych klientów". Albo masz taki certyfikat, albo nie - i świadomość klientów nie ma tu nic do rzeczy. Bo co, "czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko"? Skoro zapierasz się, że takiego oświadczenia (bo jak pisano, certyfikat wystawia strona trzecia) nie podpiszesz, to oznacza ni mniej ni więcej, że nie chcesz brać na siebie ryzyka na wypadek, gdyby gluten w dawce powyżej 20ppm się pojawił się w Waszej kawie/nie jesteś tak pewna swoich słów, jak to sugerujesz - i że jednak gluten tam może być (niepotrzebne skreślić). Tertium non datur.
Tak jak pisałem, certyfikat może być dla Was biznesowo nieopłacalny - i to też zrozumiem.

Offline Elka Kobieta

  • Wiadomości: 1281
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: GW15
  • Młynek: Probat-100g (1973)
Odp: Kawa Bezglutenowa
« Odpowiedź #64 dnia: 22 Październik 2018, 17:18:13 »
i..mniej świadomych klientów
Elu, sorry, ale nie puszczaj oka do tych "bardziej świadomych klientów". Albo masz taki certyfikat, albo nie - i świadomość klientów nie ma tu nic do rzeczy. Bo co, "czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko"? Skoro zapierasz się, że takiego oświadczenia (bo jak pisano, certyfikat wystawia strona trzecia) nie podpiszesz, to oznacza ni mniej ni więcej, że nie chcesz brać na siebie ryzyka na wypadek, gdyby gluten w dawce powyżej 20ppm się pojawił się w Waszej kawie/nie jesteś tak pewna swoich słów, jak to sugerujesz - i że jednak gluten tam może być (niepotrzebne skreślić). Tertium non datur.
Tak jak pisałem, certyfikat może być dla Was biznesowo nieopłacalny - i to też zrozumiem.



Jesteśmy firmą 3 osobową. Myślę, że zabawa w certyfikaty "dla mniej świadomych klientów" dotyczy korporacji. Nie o to chodzi, że nie jestem pewna. Po prostu mam co innego do roboty. Na naszą skalę "mikro" mamy inne problemy i masz rację, nie widzę w tym zupełnie "biznesowego" sensu. Chcę tworzyć produkt, który się obroni na rynku swoją jakością sensoryczną: takie było zawsze moje założenie. Mamy bardzo wiele innego typu dylematów i zadań do wykonania. Przyjmuję, że nie wiem wszystkiego i nie czuję potrzeby, żeby tak było.

Jeśli ktoś pisze, że powinnam posiadać certyfikat a ja nie odczuwam takiej potrzeby, to jakaś jego potrzeba (a nie moja) jest niezaspokojona.
Może warto zapytać innych producentów?  :kwiat:  kawka

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Kawa Bezglutenowa
« Odpowiedź #65 dnia: 22 Październik 2018, 21:21:24 »
To może od razu certyfikat o braku orzechów, laktozy i innych alergenów, plus halal i inne czary mary.
Z dopiskiem może zawierać kawę i kofeinę.

O ile rozumiem problem chorych na celiakie (ale nie hipsterstwo), to takie akcje są śmieszne. Szczególnie, że listonosz jedzący bułkę może spowodować mikrozanieczyszczenia glutenem...


Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3174
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Kawa Bezglutenowa
« Odpowiedź #66 dnia: 22 Październik 2018, 21:32:34 »
ale nie hipsterstwo
A to my tu o hipsterstwie rozmawiamy? Bo z tego, co dotychczas przeczytałem, odniosłem zupełnie inne wrażenie.
Jak ktoś przerzuca się na dietę bezglutenową, bo to modne, to ustne oświadczenie Elki mu w zupełności wystarczy.

Jak ktoś ma celiakię, to takie ustne oświadczenia o tym, że w kawie na pewno nie ma glutenu, wsadza sobie w buty, niestety.

A problem tej dyskusji właśnie polega na tym, że argumentami hipsterskimi próbuje się zagadać konkrety.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Kawa Bezglutenowa
« Odpowiedź #67 dnia: 22 Październik 2018, 21:43:49 »
Jak ktoś ma celiakię, to takie ustne oświadczenia o tym, że w kawie na pewno nie ma glutenu, wsadza sobie w buty, niestety.
Koleżanka z pracy ma, dietę trzyma a jak sobie odpuści (łakomstwo rzecz straszna) to konsekwencje odczuwa często przez 2-3 tygodnie. Kawę pija codziennie (i to nie speciality – cibo albo i rozpuszczalską), konsekwencji nie zgłasza.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Kawa Bezglutenowa
« Odpowiedź #68 dnia: 22 Październik 2018, 22:41:55 »
A to my tu o hipsterstwie rozmawiamy? Bo z tego, co dotychczas przeczytałem, odniosłem zupełnie inne wrażenie.
Jak ktoś przerzuca się na dietę bezglutenową, bo to modne, to ustne oświadczenie Elki mu w zupełności wystarczy.

Jak ktoś ma celiakię, to takie ustne oświadczenia o tym, że w kawie na pewno nie ma glutenu, wsadza sobie w buty, niestety.

A problem tej dyskusji właśnie polega na tym, że argumentami hipsterskimi próbuje się zagadać konkrety.
Szansa na ilość glutenu niewidocznego w kawie, wywołującego celiake to medycznie jak toto lotek.
Medycznie dyskusje od 1 kromki do 1/300, a nie miligramow...

Wracając do kawy, sama kawa może wywołać biegunkę i tym podobne celiakio objawy. Szczególnie ciemniej palona i źle zaparzona. Np. przy próbie wypicia kawy tradycyjnie pitej przez ojca (klasyczna plujka), pewnie bym w toalecie w ciągu 5 minut...
https://www.iffgd.org/lower-gi-disorders/diarrhea/common-causes.html

Offline maciekz

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Mazzer Super Jolly
Odp: Kawa Bezglutenowa
« Odpowiedź #69 dnia: 26 Październik 2018, 22:19:15 »
Szansa na ilość glutenu niewidocznego w kawie, wywołującego celiake to medycznie jak toto lotek.Medycznie dyskusje od 1 kromki do 1/300, a nie miligramow...

Na przykład angielska Wikipedia się z Tobą nie zgadza, a nawet podaje jakieś źródła.
Cytuj (zaznaczone)
A 2008 systematic review tentatively concluded that consumption of less than 10 mg (10 ppm) of gluten per day is unlikely to cause histological abnormalities, although it noted that few reliable studies had been done.
https://en.wikipedia.org/wiki/Gluten-free_diet#Regulation_and_labels

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Kawa Bezglutenowa
« Odpowiedź #70 dnia: 26 Październik 2018, 22:37:11 »
Albo z angielskim coś nie tak, albo nie wiem. Wiki twierdzi super badań, ale wartość 10mg powinna być jak najbardziej bezpieczna (czyli toto lotek).
"10 mg (10 ppm) of gluten per day is unlikely to cause histological abnormalities"

P.S. 1/300 kromki to jakieś 8mg glutenu
« Ostatnia zmiana: 26 Październik 2018, 22:40:02 wysłana przez lucasd »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3174
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Kawa Bezglutenowa
« Odpowiedź #71 dnia: 27 Październik 2018, 00:52:26 »
powinna być jak najbardziej bezpieczna
Może i powinna, ale Wiki mówi coś innego:
Cytat: Wiki
is unlikely to cause
Jest mało prawdopodobne, że będzie powodować - czyli wcale nie „jak najbardziej” a tylko „jest mało prawdopodobne”.

Zupełnie nie rozumiem, o czym nas chcesz przekonać - że szukanie glutenu w kawie to pic na wodę - fotomontaż?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi