Autor Wątek: Regulacja mielenia vs rodzaj kawy  (Przeczytany 4254 razy)

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Regulacja mielenia vs rodzaj kawy
« dnia: 22 Październik 2018, 08:14:06 »
Pytanie odnoscie regulacji mielenia przy zmianie kawy. Czy wy również macie tak, ze czasami po zmianie kawy w młynie musicie obkrecic około 1/4 obrotu wokół własnej osi? Czyli 90°?  Że drobne korekty na pokretle nie dają rezultatu? Ostatnie ziarenka były jednak sporo większe, niż te, które dziś wsypalem. Czy zauwazyliscie jakieś prawidłowości od stopnia mielenia lub wielkości ziarenek a nastaw mielenia? Oby dwie kawy od RanGo,  świeże i pyszne.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Regulacja mielenia vs rodzaj kawy
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Październik 2018, 08:25:36 »
Tak. To jest normalne.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Regulacja mielenia vs rodzaj kawy
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Październik 2018, 08:33:53 »
Oby ;). Dwie :).

To jest dosyć ciekawe zagadnienie. Oczywiście kąt zmiany śruby w młynku zależy od jego konstrukcji i średnicy żaren. W moim E37S poruszam się teraz w zakresie mniej więcej 15° między ciemniejszym paleniem Brazylii a jaśniejszym paleniem Salwadoru. Różne kawy w różny sposób trzeba zmielić, na razie widzę tylko pewne zjawiska, żadnych reguł. Na ogół Etiopie są jak Brazylie, raczej w "grubszym" położeniu... Robusta z Indii wymaga drobnego, a ta z Rwandy grubego mielenia -- tego typu są to spostrzeżenia. Przy użyciu mniejszych żaren 64mm raczej nie zdarzało mi się, by zmienić kąt o 90°, może tylko w przypadku bardzo jasno palonego Salwadoru RH trzeba było znacząco drobniejszego ustawienia, by uzyskać espresso wg definicji.

Niektóre młynki są mniej wrażliwe na zmiany kawy, inne może bardziej. Wrażliwość -- to pojęcie z mojej zawodowej dziedziny, odnosi się do układów elektronicznych. W odniesieniu do młynków pewnie ma nieco inny sens. Może @Tedi coś na ten temat nam napisze... ;)
« Ostatnia zmiana: 22 Październik 2018, 08:41:51 wysłana przez Antonio »

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: Regulacja mielenia vs rodzaj kawy
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Październik 2018, 08:52:16 »
Ciekawe, ja właśnie też zacząłem druga paczkę od RanGo, pierwsze ziarenka byly dosc duże, a obecne malutkie, duże musiałem mielić  drobnej niż zwykle, a te małe dużo grubiej niż zwykle, jak dotąd największą korekta młynka jaką miałem przy zmianie ziaren. Nie było to 90 stopni, ale to juz raczej kwestia gwintu w młynku.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Regulacja mielenia vs rodzaj kawy
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Październik 2018, 08:53:42 »
Dzięki za odpowiedzi. A Tedi zaspał?

Oczywiście, co do konstrukcji młynka masz racje - obrót pokretlem w różnych mlynkach daje inny efekt. Ale chciałem sie dowiedzieć, czy tez macie jakieś spostrzeżenia odnośnie nastaw młynka a rodzaju ziaren.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Regulacja mielenia vs rodzaj kawy
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Październik 2018, 09:58:36 »


. W odniesieniu do młynków pewnie ma nieco inny sens. Może @Tedi coś na ten temat nam napisze... ;)

Igrasz z ogniem

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Regulacja mielenia vs rodzaj kawy
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Październik 2018, 11:45:48 »
Ale chciałem sie dowiedzieć, czy tez macie jakieś spostrzeżenia odnośnie nastaw młynka a rodzaju ziaren.

U mnie im mniej palone ziarno tym bardziej trzeba skręcić młynek.
Przy zmianie kawy na podobny stopień palenia zmiany raczej kosmetyczne no chyba że rozmiar ziaren różni się diametralnie.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Regulacja mielenia vs rodzaj kawy
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Październik 2018, 12:40:36 »
Też taką zależność zauważyłem. Np Kinu i: Perla Negra od Gorana 1,2(1); Kawa do szklanki od Andrzeja (już się skończyła, nakupiłem na trzy kwartały na początku roku  :mrgreen:) 1,2(3) to raczej jaśniej palone kawki natomiast średnio palona Kolumbia przywieziona z wakacji 1,4(0) to naprawdę spory rozrzut.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Regulacja mielenia vs rodzaj kawy
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Październik 2018, 15:34:52 »
Pytanie odnoscie regulacji mielenia przy zmianie kawy. Czy wy również macie tak, ze czasami po zmianie kawy w młynie musicie obkrecic około 1/4 obrotu wokół własnej osi? Czyli 90°?  Że drobne korekty na pokretle nie dają rezultatu? Ostatnie ziarenka były jednak sporo większe, niż te, które dziś wsypalem. Czy zauwazyliscie jakieś prawidłowości od stopnia mielenia lub wielkości ziarenek a nastaw mielenia?

Nie możesz mieć stabilnego czasu ekstrakcji gdy za każdym razem masz w sitko zapodany inny przemiał który zawsze będzie różnił się od poprzedniego. Jest tak z każdym młynkiem z ta różnicą, że u Ciebie jest to poza wszelkimi granicami tolerancji.  ;)   Dzieje się tak za sprawą drożności wody która powoduje kanałowanie.
Jest ono i będzie zawsze nawet gdy nasze oględziny wzrokowe fusów na to nie wskazują.
W młynkach gastro na potrzeby zmiany grubości przemiału przez zastosowanie innego ziarna są potrzebne max 3-4 kliki (1 klik ok. 0,016 mm) co daje wartość ok. 12-20 stopni w obrocie koła.
Można powiedzieć, że im równiejszy jest przemiał tym mniej jest przestawiania (stopnie, ilość klików) gdy zapodamy przemiał z innego ziarna.

Wielkość ziarenek.
W żarnach płaskich im większe są ziarenka tym dłuższy jest czas mielenia. Można pokusić się też o hipotezę, że to też powoduje dodatkowe pylenie podczas ciecia ziarna, które na przykładzie Twojego młynka może mieć nie małe znaczenie gdy chcemy zapanować nad "stałym" czasem ekstrakcji.
Nie zapominajmy o budowie ekspresu. Dla przykładu np.  OPV potrafi wiele w tej materii namieszać.
 
Powyższe tyczy się mielenia w ciągu , czyli z zasypanym hopperem. Podane wartości są uśrednione.  Zapodane ziarno w sitko jest o takiej samej wadze.


Co ciekawe przy mieleniu odmierzonych porcji ziarna. :mhh:  Sypiąc w sitko ziarno o różnej wadze +/- 10 % może nam wyjść ekstrakcja w bardzo podobnym czasie bez konieczności zmiany nastaw grubości mielenia. W ilu % maże mieć to miejsce, tego jeszcze nie wiem.  :mhh:


Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Regulacja mielenia vs rodzaj kawy
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Październik 2018, 20:54:59 »
Dzieje się tak za sprawą drożności wody która powoduje kanałowanie.
[emoji106]
O tak! Drożność wody to bardzo ważny parametr, zwykle niedoceniany przez naukę.

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Regulacja mielenia vs rodzaj kawy
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Październik 2018, 21:16:33 »
Dzieje się tak za sprawą drożności wody która powoduje kanałowanie.
[emoji106]
O tak! Drożność wody to bardzo ważny parametr, zwykle niedoceniany przez naukę.
Też mnie ta kwestia zainteresowała. Sa krople większe i mniejsze. Jedne mają ostrzejrzą naturę i przedzierają się przez kawowe ciacho z większą łatwością. Te większe, ociężałe - leniwe i tępe na umyśle mają zadanie trudniejsze. Drożność wody to ważna sprawa.

Btw. Jak to dziadek mój mawiał. Na sam osłuch uszy więdną, a na widok scyzoryk się w kieszeni otwiera. Tedi to normalnie Hawking dziedziny kawowej. Stephen'owi też zarzucano wymysły nie z tego świata, a człowiekiem jednak wybitnym został... był.
« Ostatnia zmiana: 22 Październik 2018, 21:18:54 wysłana przez GrizzzLee »

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Regulacja mielenia vs rodzaj kawy
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Październik 2018, 21:20:03 »
drożny

1. niezatkany, bez przeszkód dla przepływu;
2. umożliwiający przemieszczanie się, rozprzestrzenianie się;
3. pozwalający na sprawny przepływ, transport czegoś

Drożność wody - woda umożliwiająca przepływ, nie zakłócająca go??
LMWDP #469

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Regulacja mielenia vs rodzaj kawy
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Październik 2018, 21:21:20 »
Czyli nie tylko ja tak mam. Lekko sprostuję - nie musiałem kręcić aż o 90 stopni - pokręciłem około 45 stopni - z tego powodu przepraszam za wprowadzenie w błąd. Ale mimo wszystko te 45 stopni to i tak sporo obrotów pokrętłem. Dla zilustrowania dodam, że na ustawieniu "zero" mieliłem te większe ziarenka - arabica 9 mix RanGo, a te mniejsze wymagały grubszego mielenia o te właśnie ok 45 stopni (microlot z brazyli też od RanGo)
Jeżeli chodzi o czasy ekstrakcji - uzysk w czasie, ratio - nie mierzyłem, kawę często robię na "oko", z racji, że mój ekspres jest do niczego - brak jakiejkolwiek większej kontroli nad powtarzalnością, najbardziej muszę brać pod uwagę aspekt wzrokowy - patrzę jak leci, lub nie leci kawa z wylewki - widzę mniej lub więcej po średnicy strużki i kolorze czy jest źle, czy nie :) no i po poziomie kawy w filiżance. Nie posiadam takich sprzętów jak część z Was, abym mógł poważnie robić espresso. Czasem bawiłem się w ustawianie ratio 1:2 w czasie od 25 do 30 sekund, ale na co dzień brak mi czasu i sprzętu na takie kombinowanie.

kawa.jpg

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Regulacja mielenia vs rodzaj kawy
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Październik 2018, 21:32:00 »
drożny

1. niezatkany, bez przeszkód dla przepływu;
2. umożliwiający przemieszczanie się, rozprzestrzenianie się;
3. pozwalający na sprawny przepływ, transport czegoś

Drożność wody - woda umożliwiająca przepływ, nie zakłócająca go??
To jest właśnie @Tedi. Tylko @Tedi rozumie @Tediego.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Regulacja mielenia vs rodzaj kawy
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Październik 2018, 21:37:14 »
Spoko, to normalne. Przy i-mini wystarczało żeby przeszła chmura i musiałem przestawiać, na mazzerze jest stabilniej ale pomiędzy kawami też bywają spore różnice (nie 45° ale jednak).
kawę często robię na "oko", z racji, że mój ekspres jest do niczego - brak jakiejkolwiek większej kontroli nad powtarzalnością, najbardziej muszę brać pod uwagę aspekt wzrokowy - patrzę jak leci, lub nie leci kawa z wylewki - widzę mniej lub więcej po średnicy strużki i kolorze czy jest źle, czy nie  no i po poziomie kawy w filiżance. Nie posiadam takich sprzętów jak część z Was, abym mógł poważnie robić espresso.
Smakuje? To resztą się nie przejmuj. Poważnie-niepoważnie nie ma znaczenia.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi