Autor Wątek: Panama La Esmeralda Palmyra – palarnia kawy Euro Cafe  (Przeczytany 6159 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Panama La Esmeralda Palmyra – palarnia kawy Euro Cafe
« dnia: 29 Lipiec 2014, 21:23:34 »
Panama La Esmeralda Palmyra – palarnia kawy Euro Cafe.

Arabika odmiany Catuai. Ziarenka ładne, niepołamane, aromat owocowo-czekoladowy, równo palone, stopień palenia - średni.

Sposób przygotowania: ekspres ciśnieniowy Nuova Simonelli Musica i młynek Mahlkönig K30.
Crema na espresso dosyć jasna i niezbyt trwała. Aromat owocowo-czekoladowy, takiej słodszej czekolady. W smaku espresso jest kwaskowate, nieco cierpkawe, ale nie kwaśne. Można wyczuć „szlachetniejsze nuty”, zielonego jabłka i jasnych słodkawych cytrusów, trochę waniliowej słodyczy i minimalną goryczkę. Takiż sam jest posmak, z czasem przechodzący w słabą czekoladową goryczkę. Body średnie. Espresso mi smakowało, lubię takie akcenty, zwłaszcza w upalne dni. Ale nie każdemu musi odpowiadać, mojej żonie americano niezbyt podchodziło. Z mlekiem, jako cappuccino, nie próbowałem.

Sposób przygotowania: Clever Dripper. Doza 6,5 g na 100 ml, temperatura 85°C, czas parzenia 2 minuty razem z preinfuzją. Efekt w filiżance bardzo fajny. W smaku dominujące owoce, trudne do określenia, delikatna owocowa kwaskowatość i  minimalna czekoladka. Efekt, to szklanica smacznego naparu, taki fajny drip,  owocowy z czekoladowymi akcentami.

Sposób przygotowania: aeropress. Metoda odwrócona, doza 7 g na 100 ml wody, temperatura parzenia 90°C, czas parzenia razem z preinfuzją 90 sekund. Aromat czekoladowy. Dwa smaki podobnej intensywności, owoce na pierwszym planie (jabłko i cytrusy)  i deserowa czekolada. A od połowy filiżanki w naparze pojawia się sporo owocowej słodyczy. Posmak czekoladowy, przyjemny.

Panama Esmeralda Palmyra z Euro Cafe to smaczna kawa. Średnio palona, a więc uniwersalna, sprawdza się w różnych metodach parzenia, a efekty są dobre. Warto jej spróbować i warto do niej wrócić.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Panama La Esmeralda Palmyra – palarnia kawy Euro Cafe
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Październik 2014, 21:32:58 »
Mleko nie pasuje do tej kawy nie te nuty nie te smaki.

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: Panama La Esmeralda Palmyra – palarnia kawy Euro Cafe
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Październik 2014, 21:52:24 »
A gdzie z mlekiem do takiego szlagiera, to jak zalać single malta colą ;)

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Panama La Esmeralda Palmyra – palarnia kawy Euro Cafe
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Październik 2014, 21:55:23 »
Z mlekiem, jako cappuccino, nie próbowałem.

Odniosłem się do tego.

Offline Jaro Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 862
  • Ekspres: tygielki, phin, Izzo Alex DuettoII
  • Młynek: Macap MX900
Odp: Panama La Esmeralda Palmyra – palarnia kawy Euro Cafe
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Listopad 2014, 19:30:41 »
Dzisiaj skończyłem opakowanie (miałem z datą palenia 22.09.) i przyznam, że kawa wywoływała u mnie skojarzenia z dzieciństwa - czekoladki mlecznej z nadzieniem owocowym truskawkowym, troszkę cytrusowym, lekko kwaskowym. Pijałem wyłącznie jako espresso, dla mnie najlepsze efekty smakowe były dla PIDa 90°C i duża doza, nawet z troszkę przeciągniętą ekstrakcją. Krema tak, jak pisał WS jasna i nie trwała, ale kawa mi odpowiadała, nawet bardzo.
Najbardziej boję się whisky, bo po whisky nie boję się niczego...

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 691
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Panama La Esmeralda Palmyra – palarnia kawy Euro Cafe
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Listopad 2014, 12:01:29 »
Dostałem tę kawkę w pakiecie od Gorana ostatnio. Rzeczywiście świetnie wypalony singiel pod espresso, pełen kwiatów i słodyczy, szacun.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi