Autor Wątek: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi  (Przeczytany 317871 razy)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1530 dnia: 16 Marzec 2021, 08:44:23 »
minusy są za to, że kogoś nie lubimy, a nie dlatego, że pisze głupoty wprowadzające w błąd
A mi się wydaje, że często właśnie tak jest. Tu by się przydało wyświetlanie ocen danego postu, trochę by to zmieniło odbiór postów jako pomocne lub nie. Mi generalnie dynda ile mam plusów czy minusów ;) ale uczciwe przydzielanie ocen by się przydało...

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1531 dnia: 16 Marzec 2021, 09:19:41 »
To też fajny pomysł, jako oznaczanie postu jako pomocny lub wprowadzający w błąd. Pytanie tylko, czy jest możliwość wprowadzenia czegoś takiego.

Offline uman Mężczyzna

  • Wiadomości: 439
  • Ekspres: Lelit Victoria, kawiarka, aeropress, V60
  • Młynek: Niche, Kingrinder K6, Porlex mini
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1532 dnia: 16 Marzec 2021, 09:44:32 »
Ja bym wyłączył niektórym (choćby i ręcznie)  możliwość hurtowego minusowania. Albo w ogóle spamerom wyłączyć plusy i minusy.

Offline Carlos68

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Eureka mignon XL
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1533 dnia: 21 Marzec 2021, 18:45:59 »
Tutaj na forum jestem niedawno, jednak w porównaniu z innymi formami, można tutaj zauważyć wzajemny
szacunek pomiędzy forumowiczami. Jak wszędzie dochodzi do drobnych uszczypliwości które jednak kończą się podaniem ręki na zgodę.  Na innych forach są grupy "wzajemnej adoracji " , bezwzględnie niszcząc konkurentów, głównie handlowych, są to fora które wprowadzają tylko błąd. Wszędzie znajdą się jednostki które w genach mają walkę z wszystkimi, i moim zdaniem nie należy przejmować się minusami które w profilu można sobie zobaczyć. Kto chce wysłuchać jakieś rady, poczyta sobie wpisy danej osoby i samodzielnie wyrobi sobie zdanie o nim.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1534 dnia: 21 Marzec 2021, 19:32:43 »
Albo w ogóle spamerom wyłączyć plusy i minusy.

To jest dobry pomysł. Ale nie wiem czy możliwy do wdrożenia.
Ciekawe, czy mój adorator wyśle mi kartkę na święta... :mhh:

To forum trzyma moim zdaniem dość wysoki poziom wiedzy i kultury, patrząc po innych większych forach. Mam nadzieję, że tak pozostanie, a zmiany w tym kierunku będą tylko i wyłącznie szły w dobrą stronę.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4424
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1535 dnia: 17 Kwiecień 2021, 07:37:11 »
Jest gdzieś do dostania w Polsce CAFELAT E61 8mm czerwona tylko i wyłącznie?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1536 dnia: 17 Kwiecień 2021, 11:38:02 »
To forum trzyma moim zdaniem dość wysoki poziom wiedzy i kultury, patrząc po innych większych forach. Mam nadzieję, że tak pozostanie, a zmiany w tym kierunku będą tylko i wyłącznie szły w dobrą stronę.
Zmiany póki co chyba jednak w złą stronę mimo wszystko idą, jest zatruwacz albo kilku, ale tego się nie da uniknąć... Choć faktycznie, patrząc na inne fora to jesteśmy jednym z niewielu wyjątków, gdzie trzyma się poziom ;) Miłe to. Choć ostatnio trochę wypadłem z obiegu, przez nieszczęsne problemy techniczne...

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4424
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1537 dnia: 08 Maj 2021, 05:54:24 »
Cafelat czerwona uszczelka grupy. 24 zł plus przesyłka 14 zł  ogarnia Coffee Rivier.

Offline szarud Mężczyzna

  • Wiadomości: 174
  • Ekspres: Phin, V60, Clever Dripper, kawiarka, AP
  • Młynek: KM3873
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1538 dnia: 11 Czerwiec 2021, 20:37:32 »
Jedna z kawiarni chwali się ekspresem Faema E71 E Touch. Jeśli maybach lub RR to szczyt, to gdzie jest ten ekspres jako samochód i ile +- kosztuje?

Jakiś art o tym dlaczego drogie ekspresy są drogie np za 5000-10000$?

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1539 dnia: 12 Czerwiec 2021, 10:45:20 »
Jedna z kawiarni chwali się ekspresem Faema E71 E Touch. Jeśli maybach lub RR to szczyt, to gdzie jest ten ekspres jako samochód i ile +- kosztuje?

Jakiś art o tym dlaczego drogie ekspresy są drogie np za 5000-10000$?

Czy trzeba art? Wystarczy logika. Btw 5000 dolcow to marny ekspres do kawiarni. Kiedy wychodziła LaMa strada kosztowała €30000. Dlaczego takie drogie?
Ponad 4 miliony kaw (700-1000 dziennie) zrobione na Stradzie, a koszt serwisów przez 5 lat wyniósł ~500e. Poza tym maszyna śmiga jak nowa.
Dla przykladu Astoria +4you (~€9k) ze sporo mniejszym natężeniem ruchu (300-400 kaw dziennie) wyzionęła ducha po 2 milionach kaw, a jej serwisy i naprawy kosztowały podejrzewam tyle co sam ekspres.
Te ceny to głównie wytrzymałość i ergonomia, bo smak espresso nie różni się za bardzo od tego z Roty za €300 ;)
To tak z doświadczenia ;)

« Ostatnia zmiana: 12 Czerwiec 2021, 11:00:27 wysłana przez Szczympek »
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1540 dnia: 05 Lipiec 2021, 17:51:08 »
Wszystkie kawy myte smakują mi cierpko, są "suche", ściągając w odbiorze, nierzadko piekące w gardło. To standart w kawach z obróbki mokrej, tak smakuje naprawdę ziarno kawy, czy akurat trafiłem na kawy z takim charakterem?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1541 dnia: 05 Lipiec 2021, 18:05:00 »
Na pewno nie wszystkie. Kawy myte są przyjemne, klarowne, mogą być bardzo aromatyczne -- bardzo pozytywnie: owocowo i kwiatowo. Naturale są z natury nieco bardziej słodkie i może mają nieco inną konsystencję, bardziej jedwabistą. Ale to raczej nasza autosugestia?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1542 dnia: 05 Lipiec 2021, 18:16:21 »
Hmm, z tą jedwabistością to różnie bywa, na pewno obróbka ma na to wpływ, ale w moim odczuciu bardziej jakość/długość procesu fermentacji niż konkretna obróbka. Poza tym mam wrażenie, że pochodzenie kawy, odmiana i wysokość upraw też nie są tu bez znaczenia.

Wszystkie kawy myte smakują mi cierpko, są "suche", ściągając w odbiorze, nierzadko piekące w gardło.
Hmm nie mam takich spostrzeżeń, taki efekt to raczej wg mnie kwestia złej ekstrakcji. Drapiąca, sucha i ściągająca wydaje mi się że będzie przy nadekstrakcji,spróbuj spokojniejszą ekstrakcję przeprowadzić.
« Ostatnia zmiana: 05 Lipiec 2021, 18:18:45 wysłana przez krystians »

Offline pietro

  • Wiadomości: 676
  • Ekspres: La Spaziale Vivaldi II
  • Młynek: Mazzer mini
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1543 dnia: 05 Lipiec 2021, 18:27:10 »
Spróbuję, choć naturale parzę na tym samym sprzęcie itd. I jeśli coś pójdzie nie tak, to raczej jest gorzko, kwaśno lub słono, ale nie sucho, cierpko.

Tak się zreflektowałem, że to prędzej  kwestia indywidualnego odbioru, ale i tak kawy myte są po prostu wytrawne :) przynajmniej w moim odczuciu.
« Ostatnia zmiana: 05 Lipiec 2021, 18:36:51 wysłana przez pietro »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5219
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Krótkie pytania - krótkie odpowiedzi
« Odpowiedź #1544 dnia: 22 Lipiec 2021, 16:00:26 »
Hej,

Czego oczekiwać po brazylijskich ziarnach w parzeniu na ekspresie automatycznym.  Zmierzam to tego, że mamy w tej chwili dwie biurowe kawki 100% Arabica natural:
¹ single origin Cerrado, palenie ok. 5
² blend Mogiana, Sul de Minas, Cerrado z pięciu gatunków ziarna, palenie ok. 6

Testowałem obydwie na kolbie, dźwigni, AP i ta pierwsza bardziej mi smakowała, gdzie przeważnie ludzie mówią, że jest "kwaśna - gorzka", a dla mnie wręcz słodka, a smakuje im ta druga.

Macie jakieś sugestie, co do ustawień automatu? Czy do takich ekspresów powinna być ciemniej palona z dodatkiem robusty?
« Ostatnia zmiana: 22 Lipiec 2021, 16:04:22 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi