Autor Wątek: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa  (Przeczytany 119425 razy)

Offline michalre

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Lelit Marax v2, Chemex
  • Młynek: Lelit William pl72; Timemore C3 Pro
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #600 dnia: 02 Styczeń 2023, 16:05:34 »
cześć Wszystkim. Ja już przestałem sprawdzać i wąchać wodę bo jest to loteria i czasami już zbiornik na wodę nie pachnie ładnie po 2 dniach. Od kilku tygodni robię codzienny rytułał: 1. Wieczorem, zaraz po wyłączeniu ekspresu, spuszczam wodę przez kran gorącej wody. 2. Rano zaczynam od szybkiego mycia zbiornika na wodę i zalewam go wodą z dzbanka Dafi.
Efekt taki, że nie martwię się robiąc americano o smak wody.
« Ostatnia zmiana: 02 Styczeń 2023, 16:24:59 wysłana przez michalre »

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1124
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #601 dnia: 03 Styczeń 2023, 14:36:13 »
cześć Wszystkim. Ja już przestałem sprawdzać i wąchać wodę bo jest to loteria i czasami już zbiornik na wodę nie pachnie ładnie po 2 dniach. Od kilku tygodni robię codzienny rytułał: 1. Wieczorem, zaraz po wyłączeniu ekspresu, spuszczam wodę przez kran gorącej wody. 2. Rano zaczynam od szybkiego mycia zbiornika na wodę i zalewam go wodą z dzbanka Dafi.
Efekt taki, że nie martwię się robiąc americano o smak wody.

Wywal Dafi srafi, bo to syf i ściema. . Zamontuj osmozę nawet najtańszą, nie będziesz musiał codziennie czyścić zbiornika i poczujesz różnicę. Jak chcesz więcej informacji napisz na priv.
Osmozę mam od 20 lat.   
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #602 dnia: 03 Styczeń 2023, 18:55:17 »
1. Wieczorem, zaraz po wyłączeniu ekspresu, spuszczam wodę przez kran gorącej wody.
2. Rano zaczynam od szybkiego mycia zbiornika na wodę i zalewam go wodą z dzbanka Dafi.

Pewnie działa, ale pomysł też taki sobie, żeby do bojlera niepotrzebnie lać codziennie świeżą wodę. Szybciej się zakamieni, a w używanym bojlerze raczej nic się nie zalęgnie.
Wg mnie wystarczy tylko wylać z pojemnika na wodę, jeśli ekspres jest jeszcze gorący to nawet powinno szybko wyschnąć. Pewnie wtedy mycie co kilka dni wystarczy...

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #603 dnia: 04 Styczeń 2023, 12:58:33 »
Efekt taki, że nie martwię się robiąc americano o smak wody.
Do americano lepiej używać wrzątku z czajnika...
Tak jak napisał @WS5 wystarczy zadbać o "świeżą" wodę a sam bojler wystarczy opróżniać od czasu, powiedzmy co tydzień-miesiąc...

Dafi srafi, bo to syf i ściema
@MacJaro nie przesadzaj, napisałeś jakbyś miał 6 lat (a nie 60 :) ). Jeśli ktoś ma np. wynajmowane mieszkanie lub z innych powodów nie chce/nie może przerabiać instalacji to filtr dzbankowy wcale nie jest takim złym rozwiązaniem. Często lepszy filtr dzbankowy niż żaden :) A filtry Dafi prezentują podobny poziom jak inne dostępne na rynku, nie widzę tam żadnej przepaści w stosunku np. do Brity...
« Ostatnia zmiana: 04 Styczeń 2023, 13:05:00 wysłana przez skansen »

Offline Matius22

  • Wiadomości: 456
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #604 dnia: 04 Styczeń 2023, 13:17:14 »
@skansen Akurat w przypadku Dafi warto zadbać o to aby nie kupować tych „magnezowych” bo nie maja wpływu na twardość wody. Nawet jest to wyraźnie napisane na opakowaniu.


Chcesz mieć swojego Umikota? Potrzebujesz wydruku modów do DF64/83 lub innego „kawowego” wydruku 3D? Pisz priv!

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1124
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #605 dnia: 04 Styczeń 2023, 15:01:26 »
@skansen

Znowu włączył Ci się tryb mentorsko pouczający, to nie korpo, wyłącz.
DAFI I  BRITA  to nic dobrego. Takie pseudo filtry,  by coś przefiltrowały zawierają szkodliwe przy dłuższym stosowaniu jony srebra.
Nawet jak się wynajmuje mieszkanie, można zamontować przenośną tanią osmozę.
« Ostatnia zmiana: 04 Styczeń 2023, 15:26:32 wysłana przez MacJaro »
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #606 dnia: 04 Styczeń 2023, 15:56:57 »
Znowu włączył Ci się tryb mentorsko pouczający, to nie korpo, wyłącz.
Wybacz, ale nie będę pisał jak sześciolatek :)

DAFI I  BRITA  to nic dobrego. Takie pseudo filtry,  by coś przefiltrowały zawierają szkodliwe przy dłuższym stosowaniu jony srebra.
A masz jakieś źródło tych informacji? Oczywiście oprócz strony sprzedawców osmozy i szwagra :)
Tak swoją drogą to Brita też ma swoje systemy odwróconej osmozy więc trochę się chyba rozpędziłeś z krytyką :)

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #607 dnia: 04 Styczeń 2023, 18:26:40 »
DAFI I  BRITA  to nic dobrego. Takie pseudo filtry,  by coś przefiltrowały zawierają szkodliwe przy dłuższym stosowaniu jony srebra.

Co za bzdety...

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #608 dnia: 04 Styczeń 2023, 20:51:33 »
@skansen

Znowu włączył Ci się tryb mentorsko pouczający, to nie korpo, wyłącz.
DAFI I  BRITA  to nic dobrego. Takie pseudo filtry,  by coś przefiltrowały zawierają szkodliwe przy dłuższym stosowaniu jony srebra.
Nawet jak się wynajmuje mieszkanie, można zamontować przenośną tanią osmozę.

Kompletne bzdury.

Offline michalre

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Lelit Marax v2, Chemex
  • Młynek: Lelit William pl72; Timemore C3 Pro
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #609 dnia: 05 Styczeń 2023, 15:28:08 »
trudno mi się odnieść do Waszych rad bo u mnie, jak nie spuszczę wody z rur eskpresu to pierwsza ranna kawa jest niesmaczna, woda z prysznica na wrzątek śmierdzi tak 'aptekarsko'.
W zbiorniku po 1-1,5 dnia czarne gumy są śliskie od nalotu, po 2 dniach zbiornik śmierdzi.

Przy spuszczaniu wody nie ma tego problemu, dodatkowo używam prysznica na wrzątek (po co dodatkowo grzać czajnik?)

Pijemy ok 6-8 kaw dziennie.

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #610 dnia: 05 Styczeń 2023, 16:45:54 »
@michalre tutaj są dwie kwestie. Pierwsza to kwestia świeżej wody czy też szerzej zapewnienia jej odpowiedniej jakości. Tutaj jak najbardziej możesz zostać przy rytualne czyszczenia zbiornika i lania do niej świeżej wody, ewentualnie trochę go ograniczyć...

Natomiast druga kwestia, którą podnosił @WS5 i ja to kwestia codziennego opróżniania bojlera serwisowego i wody z niej do americano. Tutaj masz podobny wątek, jest też kilka innych podobnych, ciężko napisać coś więcej:
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=12347.0
« Ostatnia zmiana: 05 Styczeń 2023, 17:25:45 wysłana przez skansen »

Offline osa

  • Wiadomości: 6
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #611 dnia: 09 Styczeń 2023, 09:53:09 »
hej

Mam taki niepokojący objaw. Podczas nagrzewa niewielkie ilości  gorącej wody spływają do tacki ociekowej a w skutek tego cały przedni panel jest zaparowany (cały czas pracy maszyny). Nie dzieje się tak za każdym razem. Tak co 3 uruchomienie

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #612 dnia: 09 Styczeń 2023, 11:20:52 »
Tylko w fazie rozgrzewania, niedługo po włączeniu zimnej maszyny?

To normalne i tak ma być.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline figmenta

  • Wiadomości: 5
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #613 dnia: 17 Styczeń 2023, 15:07:42 »
Cześć,
rozpakowałem ten piękny ekspres i rozpocząłem swoją przygodę.
Pierwsze uruchomienie, napełnianie, 4 min, 13 sekund spuszczanie wody, jakoś tak w instrukcji...

Zacząłem... espresso wyszło bez pianki, zdecydowanie inne niż w Gaggia, ale że nowy młynek (Eureka Mignon Specialita), więc rozpocząłem przygodę z różnym stopniem mielenia, nie pomogło. Wziąłem ręczny używany z aeropresem, trochę pomogło, trochę lepszy smak, nawet pianka się pojawiła, a bardziej jej ślad...

Ustawienia temperatura na środkowej (0) pozycji, ten drugi włącznik na 0, czyli preferencja kawy.
I odkryłem właśnie, że cały czas parzę kawę z ciśnieniem 2 bar, wskazówka nie wychyla się dalej.
Co może być przyczyną?

Dziękuję za pomoc.
Jarek


Offline DrDaniel

  • Wiadomości: 16
  • Ekspres: Gaggia Classic, Melitta Aroma Fresh
  • Młynek: Eureka Mignon specialita, Timemore C3
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #614 dnia: 17 Styczeń 2023, 17:42:08 »
Za grubo mielona kawa.
Jaka ilość kawy w sitku ile czasu i ile jest kawy w filiżance?
« Ostatnia zmiana: 17 Styczeń 2023, 17:44:16 wysłana przez DrDaniel »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi