Autor Wątek: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa  (Przeczytany 118416 razy)

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 859
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #30 dnia: 23 Kwiecień 2020, 12:20:34 »
Człowiek, który na swoim kanale zamieszcza filmiki z testów Xa wrzucił też i taki o stabilności






----
Edit:
I dołączyłem do grona oczekujących z niecierpliwością na dostawę Mary w maju  8)
Dziękuję @Michał
« Ostatnia zmiana: 23 Kwiecień 2020, 13:28:33 wysłana przez Kekacz »
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #31 dnia: 23 Kwiecień 2020, 16:19:35 »
W trybie X te progi odpowiadają temperaturze 92/94/96 a w trybie zwykłym 120/123/126.
Jak rozumiem jest to taki bardzo uproszczony PID, w którym mamy 3 wybory temperatury? Jak z stabilnością i dokładnością?
Uproszczony pod względem ustawiania przez użytkownika, natomiast dalej jest to PID. Sam algorytm jest dość rozbudowany. Np. w trybie X, gdy włączamy ekspres bojler serwisowy jest nagrzewany aż do 140C co pozwala na szybsze rozgrzanie ekspresu. Stopień komplikacji sterownika jest na poziomie maszyn DB z dwoma PIDami, do tego dochodzi kilka "sztuczek" tak jak wspomniane podkręcanie ustawionej temperatury żeby szybciej rozgrzać całość...

Offline ivosmo

  • Wiadomości: 49
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: G-iota / DF64v
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #32 dnia: 23 Kwiecień 2020, 18:20:36 »
Generalnie opinie w internecie - póki co - są bardzo pozytywne. Całość wygląda na bardzo dobrze przemyślaną. Ale jak widać niedługo pojawi się kilka egzemplarzy na forum (również dołączyłem do grona oczekujących niecierpliwie na dostawę).

Offline Michał Mężczyzna

    • Konesso.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1062
    • Konesso.pl
  • Ekspres: La Marzocco linea classic, Lelit Victoria, Faema Enova, Ascaso Dream, Jura, Nivona, Aeropress, V60, Chemex, French Press, Moccamaster
  • Młynek: Nuova Simonelli Mythos One, Lelit William, Ascaso, Casadio enea, Hario, Rhinowares
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #33 dnia: 24 Kwiecień 2020, 15:38:57 »
Dobra wiadomość dla wszystkich którzy zamówili mara X  :hihihi: Dziś do nas przyjechały i już rozpoczynamy wysyłanie do klientów, więc dotrą do Was wcześniej niż zakładałem  [emoji38]
W ramach podziękowań za wyrozumiałość w przesuniętym terminie dostawy dorzucam mały gratis i liczę że każdy z Was podzieli się swoja opinią o ekspresie.

ps. mam jeszcze dwie sztuki w dobrej cenie Pre-order, ktoś chętny to priv.  8)
http://www.konesso.pl - Sklep z kawą, herbatą i ekspresami & Serwis ekspresów do kawy
wok - kod na 7% rabatu na kawy i akcesoria
wysylkawok - kod na darmową dostawę

RABAT na ekspresy i młynki przydzielam indywidualnie w zależności od modelu i marki.

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 859
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #34 dnia: 25 Kwiecień 2020, 08:53:46 »
Doskonała wiadomość na koniec tyhodnia. Przyszły będzie naznaczony wysoką zawartością kofeiny we krwi.  :hihihi: Jaram się jak przy kupnie pierwszej maszyny, Gaggi Baby Twin 11 lat temu.
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

Offline ivosmo

  • Wiadomości: 49
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: G-iota / DF64v
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #35 dnia: 25 Kwiecień 2020, 13:51:19 »
I dobrze i źle - mogłem tego nie czytać przed weekendem, byłaby niespodzianka a tak będę siedział jak na szpilkach ;)

Coś czuję, że będzie hit. Również podzielę się wrażeniami jak już paczuszka dojedzie szczęśliwie.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2395
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #36 dnia: 25 Kwiecień 2020, 16:27:44 »
Zastanawiam się na czym polega ta mechaniczna preinfuzja ? Każda grupa e61 to ma?

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #37 dnia: 25 Kwiecień 2020, 21:33:27 »
Sprytnie wymyślone, ale też pewnym kosztem - jeśli korzystamy z regulacji temperatury to ciśnienie pary jest dużo niższe.

Po pewnym czasie mogę napisać o tym kilka słów... W trybie X, utrzymywana jest temperatura ekstrakcji, kosztem ciśnienia w bojlerze. Gdy ekspres stoi długo włączony a nie robimy kawy coraz bardziej obniża się temperatura w bojlerze.  Po pewnym czasie wskazówka ciśnienia w bojlerze stabilizuje się na poziomie 0,5bara. Pozwala to spienić niewielką ilość mleka. Jeśli jednak potrzebujemy "pełnej mocy pary" mamy kilka opcji, które opisze poniżej.

Najpierw robimy kawę (espresso dla siebie albo bazę do cappuccino), upuszczamy odrobinę wody żeby wyczyścić prysznic. Wówczas wskazówka wychyli się ok. 1,25bara  i możemy pienić mleko.

Możemy też upuszczać wodę przez grupę co da zbliżony efekt.

Możemy też wyłączyć tryb X i wrócić do sterowania temperaturą jak w klasycznym HX.
« Ostatnia zmiana: 25 Kwiecień 2020, 21:52:36 wysłana przez skansen »

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #38 dnia: 26 Kwiecień 2020, 14:15:54 »
Paskudne te druty. Jak kratownica studzienki deszczowej w Nowym Jorku.
I może jeszcze bym rozumiał na dole (wiadomo, mniej przecierania, zacieków dłużej nie widać), ale u góry? Cyrkulacyjnie się, jak rozumiem, mają filiżanki ogrzewać?
I stalowy bojler to lepiej?
Coś tu jak z "unowocześnianiem" samochodów "normą WLTP".

Offline ivosmo

  • Wiadomości: 49
  • Ekspres: Lelit Mara X
  • Młynek: G-iota / DF64v
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #39 dnia: 26 Kwiecień 2020, 17:25:25 »
Myślę, że głównie chodziło właśnie o prostotę użytkowania - mniej widać zabrudzenia, mniej się rysuje (o ile w ogóle będzie widać rysy), mniej zacieków. Tylko z kolei od góry będzie się kurzyć do ekspresu :) zobaczymy w praktyce...

Co do estetyko każdy ma swoje zdanie zapewne ;) dla mnie in plus jest ogólna zmiana obudowy z polerowanej na szczotkowaną - również łatwiej to będzie utrzymać w dobrym stanie bo inaczej za chwilę pojawiłyby się jakieś rysy, każdy odciska palca widać itp...

Offline cpu

  • Wiadomości: 333
  • Ekspres: Lelit Bianca, Aeropress, Prismo, Chemex, Gabi Master A, Clever Dripper
  • Młynek: Kinu M47 / Niche Zero / MYM54
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #40 dnia: 26 Kwiecień 2020, 20:15:13 »
Mi sie akurat taki design podoba, jest mocno wloski, niby nie z tego powodu ;-) ale Mara X do mnie niedlugo trafi rowniez.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #41 dnia: 26 Kwiecień 2020, 22:44:41 »
zmiana obudowy z polerowanej na szczotkowaną - również łatwiej to będzie utrzymać w dobrym stanie

To nie jest trafna teza w temacie czystości urządzeń kuchennych :-) Stal szczotkowana to zmora. Mam okap z takiej (a jest wielkości komina Batorego). Palce widać na kilometr. Carolkę przeciągam chusteczkami Cafiza i - do sucha - papierowym  ręcznikiem.  Efekt znakomity. Z okapem walczę pół godziny. Stal szczotkowana jest sensowna tylko tam, gdzie jest sucho. A to nie jest właściwość ekspresu, jak chodzi o ścianę frontową.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #42 dnia: 26 Kwiecień 2020, 22:46:09 »
jest mocno wloski,

Polemizowałbym. Styl włoski to dużo błyszczących powierzchni raczej.
Ale powodzenia w używaniu z serca życzę :-)

Stanic

  • Gość
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #43 dnia: 27 Kwiecień 2020, 06:47:54 »
Paskudne te druty. Jak kratownica studzienki deszczowej w Nowym Jorku.
I może jeszcze bym rozumiał na dole (wiadomo, mniej przecierania, zacieków dłużej nie widać), ale u góry? Cyrkulacyjnie się, jak rozumiem, mają filiżanki ogrzewać?
I stalowy bojler to lepiej?
Coś tu jak z "unowocześnianiem" samochodów "normą WLTP".
Kratownica u góry na QM Carola wygląda jak na chińskim hifi :D a na tacy jak jakiś hybryd Rancilio Silvia
« Ostatnia zmiana: 27 Kwiecień 2020, 08:59:30 wysłana przez Stanic »

Offline MajkJaro

  • Wiadomości: 295
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Prof PID
  • Młynek: Mazzer Super Jolly Electronic
Odp: Lelit Mara X - nowe wcielenie kompaktowego HXa
« Odpowiedź #44 dnia: 27 Kwiecień 2020, 11:52:11 »
Czekam ze zniecierpliwieniem na opinie :kawa:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi