Autor Wątek: Kupno następcy Simonelli oscar II  (Przeczytany 2176 razy)

Offline domaraj

  • Wiadomości: 24
Kupno następcy Simonelli oscar II
« dnia: 10 Sierpień 2022, 21:41:24 »
Witam!
Po 4 latach użytkowania jw chcę w końcu kupić coś podobnego lub pòłkę wyżej . Niestety od poczàtku , pomimo dobrej kawy , simonelli spędził pòł życia w naprawach . Stad absolutnie nie biorę pod uwagę tej marki . Jeżeli bylibyście uprzejmi coś zasugerować byłbym bardzo wdzięczny . Technicznie rzecz biorac robie tylko espresso ok10-15 dziennie w domu . Z gòry dziękuję . Przegladałem oczywiście ofertę rynkowa ale jako neofita jeste, bezbronny . Nie mam nic przecwko sprzętowi z drugiej ręki .( przegladałem nawet dwugrupowe ekspressy po likwidacjach punktòw gastronom. ( budżet 4-8kplz najchętniej.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Kupno następcy Simonelli oscar II
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Sierpień 2022, 21:44:44 »
robie tylko espresso ok10-15 dziennie w domu
Niezły wynik :wow2:

Jeśli czas nagrzewania Ci nie straszny, a oglądasz się za gastro, to proponuję moją classikę, ponad 3 lata bez awarii. Ekspres będzie chodził non stop, czy będziesz wyłączał?

Miałeś HX-a, to może ten:

https://m.olx.pl/d/oferta/ekspres-kolbowy-quick-mill-aquila-0985new-CID99-IDQ7eBp.html

« Ostatnia zmiana: 10 Sierpień 2022, 22:01:24 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4815
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Kupno następcy Simonelli oscar II
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Sierpień 2022, 22:17:21 »
Ekspres dobry ale za te pieniądze to można już kupić nowy.
Mam np. od ręki ekspres BELLEZZA Chiara Leva. W niższej cenie. Z PID, shot timerem i preinfuzją. Do robienia tylko espresso bardzo dobry ekspres.
Jeśli natomiast chcesz coś innego to ASCASO UNO PID. Cena podobna jak Chiara. Możliwości ustawień i wykorzystania portafiltra jeszcze większe.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

skansen

  • Gość
Odp: Kupno następcy Simonelli oscar II
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Sierpień 2022, 23:13:13 »
Niestety od poczàtku , pomimo dobrej kawy , simonelli spędził pòł życia w naprawach .
Jesteś pewien, że nie zaszkodziła mu nieodpowiednia, np. twarda woda?

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Kupno następcy Simonelli oscar II
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Sierpień 2022, 23:19:42 »
Jeśli czas nagrzewania Ci nie straszny, a oglądasz się za gastro, to proponuję moją classikę, ponad 3 lata bez awarii.

Albo Isomac Zaffiro (SB) 12 lat bez awarii.  :taniec:

Offline domaraj

  • Wiadomości: 24
Odp: Kupno następcy Simonelli oscar II
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Sierpień 2022, 08:01:29 »
Woda była odpowiednia . Dbałem o szczegòły eksploatacyjne . Ekspres był włáczany rano i wyláczany wieczorem . Może to tip przy wyborze , bo robimy kawy rano i potem dopiero od 12-13 godziny ponownie .

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Kupno następcy Simonelli oscar II
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Sierpień 2022, 08:55:42 »
Albo Isomac Zaffiro (SB) 12 lat bez awarii. 
👍

@domaraj
Przy ekspresie włączonym przez kilkanaście godzin dziennie, to poszedłbym w gastro albo amatorskie z jak najmniejszą ilością elektroniki.
« Ostatnia zmiana: 11 Sierpień 2022, 09:05:16 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline Jozin von Bazin

  • Wiadomości: 477
Odp: Kupno następcy Simonelli oscar II
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Sierpień 2022, 09:29:29 »
Hmm, dziwna sprawa z tym NS. Mój dwa lata śmigał bez żadnej awarii. W sumie ten NS jest zaprojektowany komercyjnie. Zastanawiam się co się tam mogło psuć bo nie za bardzo jest co przy właściwej eksploatacji. Jest ta elektronika sterująca, to się może psuć.
Generalnie w większości ekspresów domowych nie jest właściwe zalecane trzymanie ich cały czas pod prądem. Oscar z zimnego startu gotowy jest do pracy w 30min, załączany w ciągu dnia potrzebuje kilkunastu minut bo bojler trzyma ciepło. Przy ciągłym podłączeniu do prądu obrywa właśnie elektronika, żaden Profitec, ECM, Bezzera, Rocket i inne składaki nie wytrzyma takiego traktowania.

Z "domowego" gastro to jeszcze może być La Spaziale.

albo pójść w minimalizm i jakaś dźwignia bez pompy, tyko z grzałką żeby się nie miało co psuć  :)


Offline domaraj

  • Wiadomości: 24
Odp: Kupno następcy Simonelli oscar II
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Sierpień 2022, 11:17:00 »
Oczywiscie pół godziny zawsze na rozruch dawalem . Bardzo serdeczna prośba -proszę o szczegòły modeli z nazwá modelu . Nic mi nie mówiá niestety nazwy firm i range modeli poszczególnych . Jestem maniakiem kawy , wypijam 15 espresso dziennie . Nie cierpię innej formy ( przelewów itd) . Stád naj informacja dla mnie -chłopie weź pod uwagę te 4 modele . Wybierz najładniejszy . Wybór zerojedynkowy ,wiedz , jest obarczony marginesem błędu , ale te 4 ekspresy sā solidne , w miarę niezawodne i proste konstrukcyjnie ( ew wybierz gastro to i to ) . Albo wez ktoryś z tych 3 ale włāczaj 3-4 razy dziennie bo inaczej nie wytrzyma .I JA SIĘ ZASTOSUJE !:)))))

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4815
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Kupno następcy Simonelli oscar II
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Sierpień 2022, 11:45:10 »
Zgodnie z życzeniem poniżej zamieszczam sześć propozycji. Aby nie zaśmiecać wątku długimi tekstami propozycje te podaję w formie linków do sklepu z opisami.
A. Ekspresy z bojlerami ze stali nierdzewnej.
1. Marka BELLEZZA model Chiara Leva, bojler o poj. 2 litrów (izolowany termicznie) z wymiennikiem ciepła HX - dostępna od ręki. Link do opisu:

https://ekspresdokawy.pl/pl/o/ekspres-do-kawy-bellezza-chiara-leva-10429.html

2. Marka BELLEZZA model Bellona White, dwa bojlery - kawowy o pojemności 0,5 l i parowy o poj. 1 l, sterowane przez PID - dostępna od ręki. Link do opisu:

https://ekspresdokawy.pl/pl/o/ekspres-do-kawy-bellezza-bellona-bialy-10437.html

3. Marka BELLEZZA model Bellona Black, dwa bojlery - kawowy o pojemności 0,5 l i parowy o poj. 1 l, sterowane przez PID - dostępna po 23.08. Link do opisu:

https://ekspresdokawy.pl/pl/o/ekspres-do-kawy-bellezza-bellona-czarny-10436.html

B. Ekspresy z termoblokami.
4. Marka ASCASO model UNO PID Black & Wood, termoblok sterowany przez PID z preinfuzją i shot timerem - dostępny od ręki. Link do opisu:

https://ekspresdokawy.pl/pl/o/ekspres-do-kawy-uno-pid-black-wood-9931.html

5. Marka ASCASO model UNO PID Shine & Wood, termoblok sterowany przez PID z preinfuzją i shot timerem - dostępny od ręki. Link do opisu:

https://ekspresdokawy.pl/pl/o/ekspres-do-kawy-uno-pid-inox-wood-9932.html

6. Marka ASCASO model UNO PID White & Wood, termoblok sterowany przez PID z preinfuzją i shot timerem - dostępny po 23.08. Link do opisu:

https://ekspresdokawy.pl/pl/o/ekspres-do-kawy-steel-uno-prof-pid-white-9930.html

Możesz włączać i wyłączać ile razy dziennie Ci się spodoba. Ekspresy z termoblokami szybko się nagrzewają i szybko reagują na zmianę parametrów tj. np. na zmianę zadanej temperatury w celu uzyskania jak najlepszego smaku espresso dla danej osoby.
« Ostatnia zmiana: 11 Sierpień 2022, 11:48:13 wysłana przez Janusz »
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

skansen

  • Gość
Odp: Kupno następcy Simonelli oscar II
« Odpowiedź #10 dnia: 11 Sierpień 2022, 12:02:40 »
Ekspres był włáczany rano i wyláczany wieczorem . Może to tip przy wyborze , bo robimy kawy rano i potem dopiero od 12-13 godziny ponownie .
Sporo ludzi, zwłaszcza w ostatnim czasie używa ekspresu cały dzień, od rana do wieczora i nic złego się z ich ekspresami nie dzieje. Jeśli na 100% wykluczasz wodę, to może problem jest z parametrami sieci zasilającej. Zbyt wysokie napięcie nie robi dobrze nie tylko elektronice ale również grzałce...
Nie zaszkodzi jeśli będziesz wyłączać ekspres po porannej kawy i włączać ponownie w południe.

Oczywiscie pół godziny zawsze na rozruch dawalem . Bardzo serdeczna prośba -proszę o szczegòły modeli z nazwá modelu . Nic mi nie mówiá niestety nazwy firm i range modeli poszczególnych . Jestem maniakiem kawy , wypijam 15 espresso dziennie . Nie cierpię innej formy ( przelewów itd) . Stád naj informacja dla mnie -chłopie weź pod uwagę te 4 modele . Wybierz najładniejszy . Wybór zerojedynkowy ,wiedz , jest obarczony marginesem błędu , ale te 4 ekspresy sā solidne , w miarę niezawodne i proste konstrukcyjnie ( ew wybierz gastro to i to ) . Albo wez ktoryś z tych 3 ale włāczaj 3-4 razy dziennie bo inaczej nie wytrzyma .I JA SIĘ ZASTOSUJE !:)))))
Zamierzasz podłaczyć ekspres na stałe do wody?

Offline popcorn

  • Wiadomości: 348
  • Ekspres: tygielek, tygielek, tygielek, Rota, LMLM
  • Młynek: ZP6 Special, Kinu M47, Niche Zero
Odp: Kupno następcy Simonelli oscar II
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Sierpień 2022, 12:26:33 »
Trzeba było od razu mówić, że te 15 espresso sam wypijasz - reszpekt! :D

Myślę, że koledze trzeba pomóc i znaleźć na prawdę dobry ekspress, a nie zapodawać jakiś marketingowy bełkot w stylu: "szybko reagują na zmianę parametrów tj. np. na zmianę zadanej temperatury w celu uzyskania jak najlepszego smaku espresso dla danej osoby". Litości! :picardpalm:

Ekspertem z pewnością nie jestem, ale myślę, że jakiś solidny jedobojlerowiec byłby na miejscu. Jak widzę powyżej, nie tylko mi się podobają ekspresy La Spaziale i osobiście bym rozważał np. najtańszego z nich Rossiniego https://coffeelink.pl/produkt/ekspres-la-spaziale-s1-rossini/ , są wersje ze zbiornikiem na wodę i z opcją podłaczenia stałego do wodociągu, ale tu trzeba się zdecydować w momencie zakupu.
Jest też dwubojlerowy Vivaldi II https://coffeelink.pl/produkt/ekspres-la-spaziale-s1-mini-vivaldi-ii/ , ale nie wiem, czy ma to sens do użytku wyłacznie do espresso?
Jak masz 15 razy dziennie coś używać, to musi to sprawiać przyjemność - dobrze się zastanów i wybierz na lata, bo budżet pozwala Ci znaleźć coś na prawdę dobrego.




Nie myśl samodzielnie, zostaw to ekspertom!

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4815
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Kupno następcy Simonelli oscar II
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Sierpień 2022, 12:59:07 »
Litości ! To jest dopiero bełkot ! Bez żadnego uzasadnienia.  :picardpalm:

Na zdrowy rozum - jeśli chcesz zmienić temperaturę z 98 st. C na 88 st. C to jak szybko to możesz uzyskać w ekspresie jednobojlerowym lub z HX ? W jednobojlerowym jeśli chcesz szybko uzyskać zmianę to musisz spuścić wodę z bojlera o pojemności np. 0,5 l tyle aż dopływająca zimna woda spowoduje spadek zmieszanej wody do temperatury poniżej 88 st. Następnie musi się ona dogrzać do temperatury zadanej 88 st. C. W ekspresie z HX jeśli on posiada PID to PID pokazuje temperaturę wody w bojlerze a nie tej przepływającej przez wymiennik ciepła. Jeśli w grupę nie jest wpięty termometr to na dobrą sprawę nigdy nie wiadomo w jakiej temperaturze przebiega ekstrakcja kawy. Możemy jedynie sugerować się wypływem wody i parą przy tym wypływie.
W ekspresie z termoblokiem w rurce ze stali nierdzewnej mieści się zaledwie 12 ml wody. Zmieniasz temperaturę na niższą, spuszczasz z grupy te 12 ml wody (tj. do momentu spadku temperatury na wyświetlaczu poniżej zadanej), obserwujesz wskazania na wyświetlaczu PID i gdy pojawi się na stałe zadana temperatura 88 st. C wykonujesz już espresso. Jest to najszybsza i najdokładniejsza z ww. zmiana temperatury w dół.
Sam stwierdzasz, że ekspertem nie jesteś. A ja się pytam po co komu w domu ekspres gastronomiczny skoro lepszy efekt może uzyskać na tańszym ekspresie z linii HOME ?
Idąc jednak Twoim tokiem myślenia to można koledze jeszcze bardziej zamotać w głowie. Ekspresów 1GR z podłączeniem do wody lub z własnym zbiornikiem jest dużo więcej niż dwa wyżej wymienione. Ale nie sądzę aby do sporządzania wyłącznie espresso, nawet w ilości 15 dziennie potrzebny był sprzęt gastro.
@domaraj Abyśmy nie łapali się więcej za głowę to napisz jaki masz maksymalny budżet, na jakich parametrach ekspresu Ci najbardziej zależy, czy masz możliwość lub czy chcesz ekspres podłączać do wody bieżącej itp. Ekspres z pompą rotacyjną i z podłączeniem do wody bieżącej będzie już niestety w pobliżu Twojej górnej kwoty (ok. 8k). I będzie to ekspres z HX co nie jest najlepszym rozwiązaniem do wykonywania wyłącznie espresso. Z drugiej strony jeśli nie wykonujesz wcale spieniania mleka to nie jest Ci potrzebny ani ekspres HX ani też 2B. A takie ekspresy najczęściej są z pompą rotacyjną. Pozostaje Ci więc raczej wybór między ekspresami jednobojlerowymi (najlepiej aby bojler był umieszczony nad grupą kawową, izolowany termicznie i sterowany przez PID) a ekspresami z termoblokami (także izolowanymi termicznie, umieszczonymi nad grupą kawową i ze sterowaniem PID).
« Ostatnia zmiana: 11 Sierpień 2022, 13:34:58 wysłana przez Janusz »
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Kupno następcy Simonelli oscar II
« Odpowiedź #13 dnia: 11 Sierpień 2022, 13:33:28 »
Może dźwignia,  Ponte Vecchio Lusso dwugrupowy lub La Pavoni Professional. Espresso z dźwigni ciężko dogonić innymi sprzętami. Proste, mało zajmujące miejsca konstrukcje.

Ja musiałem trochę się natrudzić, dodać kilka zegarów :), żeby uzyskać smaki z La Pavoni:

« Ostatnia zmiana: 11 Sierpień 2022, 13:38:41 wysłana przez tom517 »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4815
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Kupno następcy Simonelli oscar II
« Odpowiedź #14 dnia: 11 Sierpień 2022, 13:41:40 »
Zgadza się. Jeśli zawsze jest to pojedyncze espresso to także Ponte Vecchio Export jednogrupowy. A jeśli fundusz na to pozwala to MY WAY - IZZO ALEX Leva oraz VALEXIA Leva. Moim zdaniem najlepsze dźwignie.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi