Autor Wątek: Czy bojler ma sens jak robie 2 kawy dziennie?  (Przeczytany 1083 razy)

Offline jburek

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Ascasso DUO PID V2
  • Młynek: Eureka Mignon Silent
Czy bojler ma sens jak robie 2 kawy dziennie?
« dnia: 10 Sierpień 2022, 07:34:18 »
Obecnie mam Ascaso z termoblokiem, nagrzewa się to to w miarę szybko.
Przyrządzam kawę dwa razy dziennie, po 2 kubki, w sumie 4 kawy.
Jako, że Ascaso powoli dożywa swoich dni, chcę go wymienić na nowy, też kolbowy.
I tak czytam o tych z bojlerami - że one potrzebują znacznie dłuższego czasu to nagrzewania się.
Czy w moim przypadku ma to sens? Nawet już nie chodzi mi tak bardzo o długi czas nagrzewania ale to będzie zdrowe dla urządzenia włączać go i wyłączać w kółko bo raczej bym nie utrzymywał go ciągle włączonego.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Czy bojler ma sens jak robie 2 kawy dziennie?
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Sierpień 2022, 08:01:12 »
Czy w moim przypadku ma to sens? Nawet już nie chodzi mi tak bardzo o długi czas nagrzewania ale to będzie zdrowe dla urządzenia włączać go i wyłączać w kółko bo raczej bym nie utrzymywał go ciągle włączonego.
Tak jak włączasz X 2 i wyłączasz x 2 dziennie Dreama, tak samo będziesz robił z bojlerem. Chyba nie masz cały czas włączonego obecnego ekspresu?
》tertium non datur《

Offline jburek

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Ascasso DUO PID V2
  • Młynek: Eureka Mignon Silent
Odp: Czy bojler ma sens jak robie 2 kawy dziennie?
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Sierpień 2022, 08:21:15 »
Cytat: jburek w Dzisiaj o 07:34:18

    Czy w moim przypadku ma to sens? Nawet już nie chodzi mi tak bardzo o długi czas nagrzewania ale to będzie zdrowe dla urządzenia włączać go i wyłączać w kółko bo raczej bym nie utrzymywał go ciągle włączonego.

Tak jak włączasz X 2 i wyłączasz x 2 dziennie Dreama, tak samo będziesz robił z bojlerem. Chyba nie masz cały czas włączonego obecnego ekspresu?


No nie mam włączonego cały czas, fakt.

Offline jburek

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Ascasso DUO PID V2
  • Młynek: Eureka Mignon Silent
Odp: Czy bojler ma sens jak robie 2 kawy dziennie?
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Sierpień 2022, 08:30:35 »
Wiem, że są ekspresy z dwoma bojlerami. A istnieją z dwoma termoblokami? W moim obecnym jest jeden i po zaparzeniu kawy muszę długo czekać, aż się rozgrzeje do generowania pary.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5307
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Czy bojler ma sens jak robie 2 kawy dziennie?
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Sierpień 2022, 08:33:48 »
Wiem, że są ekspresy z dwoma bojlerami. A istnieją z dwoma termoblokami? W moim obecnym jest jeden i po zaparzeniu kawy muszę długo czekać, aż się rozgrzeje do generowania pary.
Ekspertem od TB jest @Janusz
》tertium non datur《

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4843
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Czy bojler ma sens jak robie 2 kawy dziennie?
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Sierpień 2022, 11:44:08 »
Wiem, że są ekspresy z dwoma bojlerami. A istnieją z dwoma termoblokami? W moim obecnym jest jeden i po zaparzeniu kawy muszę długo czekać, aż się rozgrzeje do generowania pary.

Oczywiście że są. Masz w tej chwili do dyspozycji modele DUO Black (tańsze, z elektronicznym termostatem), modele DUO PID w wersji produkowanej do czerwca br a także modele DUO PID w nowej wersji z pokrętłem do regulacji ilości pary i nowym oprogramowaniem (niestety już w nowej cenie).
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline uman Mężczyzna

  • Wiadomości: 441
  • Ekspres: Lelit Victoria, kawiarka, aeropress, V60
  • Młynek: Niche, Kingrinder K6, Porlex mini
Odp: Czy bojler ma sens jak robie 2 kawy dziennie?
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Sierpień 2022, 17:46:31 »
Ja dodam jako były użytkownik Ascaso Basic, że mój obecny ekspres Lelit Victoria nagrzewa się w podobnym czasie, razem z kolbą. Wystarczy jakieś 10,15 minut i jest wszystko gorące.

Offline jburek

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Ascasso DUO PID V2
  • Młynek: Eureka Mignon Silent
Odp: Czy bojler ma sens jak robie 2 kawy dziennie?
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Sierpień 2022, 21:40:52 »
Dziękuję za odpowiedzi.

Troszkę jeszcze poczytałem forum i się dowiedziałem, że prawdopodobnie ekspres nie musi być tak głośny jak mój Dream. Hałas to dla mnie duży problem - rano, żeby nie budzić dzieci przykrywam ekspres kocem :)
Czyli, żeby było cicho to powinienem celować w urządzenie z pompą rotacyjną?

Podsumowując, szukam ekspresu który ma/jest:
1. kolba (już wiem, że najpopularniejsze to 58mm, konstrukcja E61, wiem, że można a nawet trzeba wymienić prysznic)
2. cichy - pompa rotacyjna?
3. dwa termobloki - nie chcę czekać aż po zaparzeniu kawy woda się nagrzeje do pary.
4. Czy są "mocniejsze" termobloki niż w moim Dream? Dreamowi zrobienie pianki zajmuje dobrą minutę.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4843
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Czy bojler ma sens jak robie 2 kawy dziennie?
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Sierpień 2022, 22:03:13 »
1. Nie koniecznie. Starsze wersje ekspresów (w tym DREAM) miały pompy ULKA. Obecnie montowane są ciche pompy włoskiej firmy Invesys o większej wydajności 20 bar. W tak małej obudowie nie ma miejsca na pompę rotacyjną. Jest w ofercie ASCASO ekspres o niewielkich wymiarach z pompą rotacyjną - model BABY T ale cena już powyżej 12k.

2. DUO PID V2 ma dużo mocniejszą parę. Jest to kwestia po pierwsze innej, profesjonalnej dyszy pary a po drugie nowego oprogramowania z możliwością sterowania tak temperaturą pary jak i jej wypływem.
To nowe oprogramowanie zapewnia natychmiastową i stałą moc pary - większą o 25% od dotychczasowej.
Zamontowano wbudowane pokrętło pary dla lepszej kontroli dotyku i pary. Wystarczy je przekręcić, a uzyskasz natychmiastową i stałą, pełną moc.
Ze względów bezpieczeństwa ograniczono ilość pary do 3 minut. Ale gdy ją aktywujesz ponownie, odpowiedź jest natychmiastowa.
Nie ma czekania.
Poniżej linki do filmików z prezentacją tej nowości.
https://www.ascaso.com/div-espresso-coffee-machines-grinders/video-DUO-VAPOR.html

https://www.ascaso.com/div-espresso-coffee-machines-grinders/video-guia-DUO-VAPOR.html
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4843
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Czy bojler ma sens jak robie 2 kawy dziennie?
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Sierpień 2022, 22:09:03 »
Hałas to dla mnie duży problem - rano, żeby nie budzić dzieci przykrywam ekspres kocem
Po pierwsze to prawdopodobnie wężyki od pompy (lub sama pompa) dotykają gdzieś obudowy lub pompa jest źle ułożona na gumowych podpórkach - amortyzatorach. Należałoby zajrzeć do środka i zidentyfikować źródło hałasu. Poprawić umieszczenie wężyków i pompy.
Po drugie - można wymienić pompę na nową, cichą włoską Invesys. Przy okazji sprawdzić podłączenia wężyków i amortyzatory.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi