Autor Wątek: Pytanie o tani ekspres kolbowy i młynek  (Przeczytany 2574 razy)

Online Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Pytanie o tani ekspres kolbowy i młynek
« Odpowiedź #15 dnia: 03 Wrzesień 2022, 12:08:10 »
W środku Anity "siedzi" mechanizm młynka Lelit Fred.  Da się na nim zmielić pod espresso. Przemiał jest lepszy niż np. z Sage Pro Gridner.

Prawda - młynkiem Lelit Fred da się zmielić pod espresso ba nawet tak drobno że kropla z sitka nie wypłynie co mi się już zdarzyło.
Jaki to przemiał nie napiszę nie mam porównania ba i specjalnie się temu nie przyglądałem.

Co do drugiego wymienionego młynka - mam co prawda inny młynek Sage (sporo tańszy)
Jak będzie widać stoją obok siebie i są codziennie używane, nie lekceważyłbym w domowych amatorskich warunkach tego młynka Sage, ma on znacznie więcej zalet niż wspomniany Fred, wystarczy przestawić cos tam w żarnach i zakresu pod espresso nam nie zabraknie.
Kolejna zaleta to że jak najdzie nas ochota na zmianę kawy, wystarczy wyjąc hopper  jednym ruchem uruchomić "zapadkę" i wsypać sobie kawę do puszki czy czegoś tam.
Czyszczenie też jest o wiele prostsze i wygodniejsze.
Kolejna sprawa jak już się oswoimy idzie w miarę precyzyjnie ustawić sobie potrzebną ilość kawy jaką chcemy sobie zmielić i młynek nam to zmieli i się wyłączy.
Mając adapter wkładamy w niego kolbę i nie musimy nic trzymać dociskać jak to ma miejsce we wspomnianym Lelit Fred.
Głośność obydwu młynków na podobnym poziomie.

O przemiale nie wspomnę bo porównania nie robiłem, młynki mam ustawione pod inne metody parzenia.

20220903_112244.jpg

Kręcenie jest po prostu nie dla mnie. Kupiłem ostatnio ręczniaka z myślą o Siostrze, pobawiłem się nim chwile i utwierdziłem się w tym przekonaniu. Jak będę miał chwilę to wrzucę krótką recenzję.

Chętnie poczytam o jaki młynek chodzi, bo coś tam jeszcze chcę dokupić.
Nie wiem jakich jesteś gabarytów ale ja dla siebie w domu pod jedno espresso tym młynkiem co go tam widać po środku nie mam specjalnych trudności ze zmieleniem 21 g. kawy ( i to bez znaczenia jak jest wypalona)

Hm zapomniałem jak zaczynałem pracę na morzu ponad 40 lat temu to autopilotów nie było, statek prowadziło się takim czymś :)
Stąd może pozostałości u mnie takiej "krzepy" w rękach mimo emerytalnego wieku :)

Koło sterowe.jpg


Wracając do tematu też myślałem o kupnie wspomnianego ekspresu, ale udało mi się kupić tanio młynek Lelit Fred i poszedłem inną drogą.

Jka   



 
 

Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1626
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S

skansen

  • Gość
Odp: Pytanie o tani ekspres kolbowy i młynek
« Odpowiedź #17 dnia: 03 Wrzesień 2022, 13:45:16 »
W środku Anity "siedzi" mechanizm młynka Lelit Fred.  Da się na nim zmielić pod espresso. Przemiał jest lepszy niż np. z Sage Pro Gridner.
(...) Co do drugiego wymienionego młynka - mam co prawda inny młynek Sage (sporo tańszy)
Jak będzie widać stoją obok siebie i są codziennie używane, nie lekceważyłbym w domowych amatorskich warunkach tego młynka Sage, ma on znacznie więcej zalet niż wspomniany Fred, wystarczy przestawić cos tam w żarnach i zakresu pod espresso nam nie zabraknie.
Kolejna zaleta to że jak najdzie nas ochota na zmianę kawy, wystarczy wyjąc hopper  jednym ruchem uruchomić "zapadkę" i wsypać sobie kawę do puszki czy czegoś tam.
Czyszczenie też jest o wiele prostsze i wygodniejsze.
Kolejna sprawa jak już się oswoimy idzie w miarę precyzyjnie ustawić sobie potrzebną ilość kawy jaką chcemy sobie zmielić i młynek nam to zmieli i się wyłączy.
Mając adapter wkładamy w niego kolbę i nie musimy nic trzymać dociskać jak to ma miejsce we wspomnianym Lelit Fred.
Głośność obydwu młynków na podobnym poziomie.

O przemiale nie wspomnę bo porównania nie robiłem, młynki mam ustawione pod inne metody parzenia.
Daleki jestem od deprecjonowania młynka Sage. Ma sporo fajnych funkcji, w wersji PRO ma bardzo fajną, rozbudowaną elektronikę sterującą. Da się nim zmielić pod espresso. Jednak w kategorii jakości przemiału pod espresso lepiej IMHO wypada Fred. To zasługa lepszych żaren.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pytanie o tani ekspres kolbowy i młynek
« Odpowiedź #18 dnia: 03 Wrzesień 2022, 14:11:33 »
Nawet
Skansen, nie podejrzewałem Cię, że wygodę przekładasz nad jakość mielenia do espresso  :-\
》tertium non datur《

skansen

  • Gość
Odp: Pytanie o tani ekspres kolbowy i młynek
« Odpowiedź #19 dnia: 03 Wrzesień 2022, 14:22:20 »
Nawet
Skansen, nie podejrzewałem Cię, że wygodę przekładasz nad jakość mielenia do espresso  :-\
Zawsze wygodę stawiam wysoko :)
Ale jeśli komuś nie przeszkadza kręcenie, to ręczne młynki są jak najbardziej godne uwagi.
« Ostatnia zmiana: 03 Wrzesień 2022, 14:35:11 wysłana przez skansen »

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1626
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi