Autor Wątek: Sitka i kolby do Lelitów  (Przeczytany 6920 razy)

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1122
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: Sitka i kolby do Lelitów
« Odpowiedź #30 dnia: 04 Sierpień 2022, 22:57:13 »
Ja bym oryginalny NPF Lelit kupił. Sitko na pewno będzie pasować.
Zauważyłem „ciekawostkę” na stronie IMS, aktualnie do wszystkich sitek od 14/16 do 20/22 z powłoką kwarcową zalecany tamper 58,0-58,4 mm. Czyli zunifikowali całą serię.
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1963
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Sitka i kolby do Lelitów
« Odpowiedź #31 dnia: 04 Sierpień 2022, 23:20:07 »
Ja bym oryginalny NPF Lelit kupił. Sitko na pewno będzie pasować.

I chyba tak zrobię, spytam tylko czy by nie sprzedali bez sitka bo i tak mam w zapasie.
Piszemy o takim czymś.

20220804_154937.jpg

A że wejdzie to wiem już wsadziłem.

20220804_155120.jpg

Ba już przez nie wodę przepuściłem, jak zimne to zapięło się wszystko OK z tym że Ciężko, po nagrzaniu już nie doszło na wprost kłódki tylko trochę bliżej, ale dzisiaj to było tylko 2 razy na sucho, zobaczę jutro jak i co z kawą.



Zauważyłem „ciekawostkę” na stronie IMS, aktualnie do wszystkich sitek od 14/16 do 20/22 z powłoką kwarcową zalecany tamper 58,0-58,4 mm.

Jak zobaczyłem że u mnie mój tamper wchodzi bardzo ciasno i to na rozgrzanej kolbie i sitku to wszedłem na ich stronę i zobaczyłem to co wyżej wkleiłem, nic będę miał 2 tampery miejsce na nie mam :)

Jka

« Ostatnia zmiana: 04 Sierpień 2022, 23:23:23 wysłana przez Jka57 »
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5304
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Sitka i kolby do Lelitów
« Odpowiedź #32 dnia: 05 Sierpień 2022, 07:42:14 »
Ba już przez nie wodę przepuściłem, jak zimne to zapięło się wszystko OK z tym że Ciężko, po nagrzaniu już nie doszło na wprost kłódki tylko trochę bliżej, ale dzisiaj to było tylko 2 razy na sucho, zobaczę jutro jak i co z kawą.
To jednak, jak pisałem wyżej pfa za krótko przycięli.
》tertium non datur《

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1963
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Sitka i kolby do Lelitów
« Odpowiedź #33 dnia: 05 Sierpień 2022, 08:11:02 »
pfa za krótko przycięli.

20220805_075131.jpg

Ale kto, gdzie, kiedy - przyciął.
Czy ja już tak niezrozumiale piszę.
U mnie nikt nic nie przycinał.

Zobacz:
Kupiłem sobie ekspres a z nim dostałem taką kolbę z kilkoma sitkami

Pozycja nr.1

Jako że lubię obserwować jak mi kawa kapie, sączy się i wreszcie leci - kupiłem 2druga kolbę tym razem bez dna i z sitkiem.

Pozycja nr.2 (i to mi się dobrze sprawdza.

Jednak chęci poznawcze skłoniły mnie do zakupu kolejnego sitka.

Pozycja nr.3

I by nie tracić pozycji nr.2 która zdaje mi egzamin, zadałem pytanie ? jaką kolbę kupić do tego sitka pozycja nr.3, bo może ktoś to przerabiał i mu to wszystko gra współgra.

To nowe sitko jest minimalnie wyższe i już np. nie wchodzi do mojej kolby z wylewką, stąd poszukiwania i pytanie jaką kolbę kupić, by nie było jak piszesz ze ktoś za krótko przyciął pfa

Podpowiedz padła oryginalną czyli taką jak już mam, zostaje dokupić 2drugą, ale to zrobię dopiero jak przetestuję teraz to co mam.

Ale czas z tym pisaniem tutaj skończyć bo zaśmiecam temat o ekspresie swoimi pytaniami na temat sitka i kolby.

Jka

« Ostatnia zmiana: 05 Sierpień 2022, 08:18:21 wysłana przez Jka57 »
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5304
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Sitka i kolby do Lelitów
« Odpowiedź #34 dnia: 05 Sierpień 2022, 08:28:39 »
Uprościłem, z tym przycięciem, bo jeszcze trzeba podszlifować. Z Twojego zdjęcia wynika, że wszystko jest oki, jak i mnie: jest odpowiednia luka w npfie, aby sitko weszło bezproblemowo. Może uszka npfu są inne, że nie zapina się na 6-tą?
》tertium non datur《

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1963
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Sitka i kolby do Lelitów
« Odpowiedź #35 dnia: 05 Sierpień 2022, 08:45:23 »
Może uszka npfu są inne, że nie zapina się na 6-tą?

A co mają do tego uszka to jest ciągle ta sama kolba tylko sitka się zmieniają :)
Prośba pokaż swoją całą kolbę chodzi mi o uchwyt.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5304
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Sitka i kolby do Lelitów
« Odpowiedź #36 dnia: 05 Sierpień 2022, 09:02:06 »
Prośba pokaż swoją całą kolbę chodzi mi o uchwyt.
Co to Ci pomoże, jak moja kolba jest od ECM-a.

Uporządkujmy: bierzesz do ręki npf i: gdy zapinasz sitko niższe, stare, to masz go na godz. 6, a gdy wkładasz te kupione E&B Lab wyższe do tego samego npfa, to już jest problem z "dokręceniem" na szóstą?
« Ostatnia zmiana: 05 Sierpień 2022, 09:04:24 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline kenni79

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Bianca
  • Młynek: Mahlkönig X54
Odp: Sitka i kolby do Lelitów
« Odpowiedź #37 dnia: 05 Sierpień 2022, 10:16:28 »
Można taki upgrade kit do v3 gdzieś dostać?


Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Sitka i kolby do Lelitów
« Odpowiedź #38 dnia: 05 Sierpień 2022, 16:39:26 »
Zauważyłem „ciekawostkę” na stronie IMS, aktualnie do wszystkich sitek od 14/16 do 20/22 z powłoką kwarcową zalecany tamper 58,0-58,4 mm. Czyli zunifikowali całą serię.

Jak to należy czytać? Najpierw używa się tampera 58 mm, później poprawia 58,4. Każdy ma te dwa podstawowe.
 :-)

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5304
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Sitka i kolby do Lelitów
« Odpowiedź #39 dnia: 05 Sierpień 2022, 16:45:58 »
Jak to należy czytać? Najpierw używa się tampera 58 mm, później poprawia 58,4. Każdy ma te dwa podstawowe
A i tak do IMS-a kupiłbym 58,8.
》tertium non datur《

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1963
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Sitka i kolby do Lelitów
« Odpowiedź #40 dnia: 07 Sierpień 2022, 07:47:05 »
Uporządkujmy: bierzesz do ręki npf i: gdy zapinasz sitko niższe, stare, to masz go na godz. 6, a gdy wkładasz te kupione E&B Lab wyższe do tego samego npfa, to już jest problem z "dokręceniem" na szóstą?

Dokładnie ja piszesz trzeba użyć sporej siły by kolbę z tym nowym sitkiem dociągnąć na godz. 6 idzie ale ciężko, a jak się to wszystko nagrzeje to już nie dociągnę do godz. 6 zostaje parę mm za godz. 6 bo ciągniemy od lewej do prawej.

Jka 
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5304
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Sitka i kolby do Lelitów
« Odpowiedź #41 dnia: 07 Sierpień 2022, 09:06:06 »
Dokładnie ja piszesz trzeba użyć sporej siły by kolbę z tym nowym sitkiem dociągnąć na godz. 6 idzie ale ciężko, a jak się to wszystko nagrzeje to już nie dociągnę do godz. 6 zostaje parę mm za godz. 6 bo ciągniemy od lewej do prawej.
Weź stare sitko i nowe, włóż je do npfa i porównaj jak są osadzone na npfie. Prawdopodobnie sitko E&B jest troszkę inne, w kształcie i mniej wchodzi w npfa, bardziej wystaje niż stare.
》tertium non datur《

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1963
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Sitka i kolby do Lelitów
« Odpowiedź #42 dnia: 07 Sierpień 2022, 09:17:35 »
Weź stare sitko i nowe, włóż je do npfa i porównaj jak są osadzone na npfie. Prawdopodobnie sitko E&B jest troszkę inne, w kształcie i mniej wchodzi w npfa, bardziej wystaje niż stare.

Sprawdzone i to nowe sitko zaznaczone na zielono, minimalnie więcej wystaje z kolby, i dlatego tak ciężko się dociąga, a po nagrzaniu jeszcze ciężej. Ciekawe czy tak może być, czy coś się nie zruszy, może uszczelki przyjmą tą różnicę, a może z czasem się to wszystko dopasuje.
Na razie za dużo jest tego a może.

20220804_154748.jpg

Jka

Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline MrBobert:) Mężczyzna

  • Wiadomości: 120
  • Ekspres: Perkolator, gaggia
  • Młynek: Eureka minion single dose
Odp: Sitka i kolby do Lelitów
« Odpowiedź #43 dnia: 07 Sierpień 2022, 22:43:47 »
Jurek to jest zajebiśćie
lol

Offline Kekacz Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Lelit MaraX V2, (było: RS V4 PID, Gaggia Baby Twin)
  • Młynek: Eureka Single Dose, Timemore Slim Titanium, (było: F4 Nano V2, Gaggia MDF Stepless)
Odp: Sitka i kolby do Lelitów
« Odpowiedź #44 dnia: 08 Sierpień 2022, 08:00:48 »
Sprawdzone i to nowe sitko zaznaczone na zielono, minimalnie więcej wystaje z kolby, i dlatego tak ciężko się dociąga, a po nagrzaniu jeszcze ciężej. Ciekawe czy tak może być, czy coś się nie zruszy, może uszczelki przyjmą tą różnicę, a może z czasem się to wszystko dopasuje.

Zniszczysz uszczelkę, wyszlifujesz uszy portafiltra i uchwyt grupy w ekspresie. Sitko, z powodu braku zwężenia na dole opiera się u Ciebie o dno portafiltra dlatego nie wchodzi do końca. Osobiście nie używał bym ich razem.
« Ostatnia zmiana: 08 Sierpień 2022, 08:06:57 wysłana przez Kekacz »
W młynku: Prima Intenso
"Im więcej wiem o kawie, tym mniej wiem o kawie"

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi