Autor Wątek: Pomoc w wyborze: Młynek + Kolba do około 3.5k PLN  (Przeczytany 4048 razy)

Offline Yanek

  • Wiadomości: 4
Pomoc w wyborze: Młynek + Kolba do około 3.5k PLN
« dnia: 06 Czerwiec 2022, 11:32:02 »
Dzień dobry,

Chciałbym poprosić o pomoc w wyborze pierwszego zestawu: Młynek + kolba. Poczytałem sporo na tym forum o młynkach, ekspresach itd. Początkowo przyszedłem z zamiarem zweryfikowania, czy Sage Barista Express to dobry wybór, ale wiem już, że najpewniej nie. Poniżej zamieszczam informację: co pije, jak pije, czego szukam (a przynajmniej tak mi się wydaje ;) ) oraz jaki mam budżet. W razie dalszych pytań będę odpowiadał na bieżąco. Celowo nie wklejam swoich propozycji: przeczytałem mnóstwo wątków, w których autorzy de facto usiłowali potwierdzać swoje wybory i większość dyskusji to polemika, że ich pierwotny wybór nie taki zły. Mi zależy na tym, żeby przeczytać mądrzejszych. Proszę tylko o uzasadnienie konkretnych propozycji, za co z góry serdecznie dziękuję :). Na końcu też kilka pytań ode mnie - będę wdzięczny za odpowiedzi.

Budżet: około 3500 PLN. Oczywiście: im taniej, tym lepiej :).
Co piję: Głównie Flat White, czasami cappuccino, okazjonalnie espresso.
Ile piję: Jakieś 4 do 6 kaw dziennie.
Cel i historia poszukiwania: W domu rodzinnym zawsze był jakiś ekspres. Początkowo zwykły przelewowy. Następnie automatyczny. Kawę piję od zawsze, ale mój smak mocno ewoluował: od zadowolenia z pitej z ekspresu przelewowego kawy mielonej, przez zadowolenie z pitego z automatu Nivony 'cappucciono' do odwiedzania kawiarni i odkrywania innych kaw, metod parzenia. Nie jestem jednak jakimś wielkim smakoszem. Natomiast widzę różnicę pomiędzy dobrą kawą w kawiarni, a tym co produkuje automat. Przymierzałem się do zakupu własnego automatu, ale zanim wybrałem odwiedziłem kolegę, który "wkręcił się" w kawowe hobby. Kupił ekspres Sage Barista Express i przyrządził mi Flat White z dobrych ziaren. Byłem zaskoczony, że w domu można zrobić taką kawę, na niezbyt wyszukanym (dostepnym w marketach) sprzęcie. Byłem już więc blisko decyzji, aby sobie też kupić takie urządzenie, ale przed finalnym zakupem zajrzałem tutaj żeby trochę poczytać i... przepadłem :). Teraz nie jestem już pewny jak się nazywam :). Nie chcę topowego sprzętu: nie zamierzam cały czas dążyć do perfekcji. Ale mając budżet około 3.5k chciałbym wydac go możliwie dobrze. To co jest ważne: nie chcę zostać wielkim baristą, nie będę ciągle dokupował nowego sprzętu, szukał innych ustawień itp. itd. Chcę czegoś, co pozwoli mi na uzyskanie dobrego poziomu, ale w możliwie prosty sposób. Oczywiście rozumiem, że Kolba to nie automat i trochę czasu na nauce spędze, chcę jednak powiedzieć, że moim celem jest maksymalna możliwa prostota.
Trochę pytań ode mnie:
1. Czytałem, że rozwiązania młynek + kolba w jednym urządzeniu to kiepski pomysł: dlaczego? Czytałem różne powody, że grupa 57, anie 58, że cena urządzenia będzie z czasem niekorzystna, itd. Ja spodziewam się mieć sprzęt "do zniszczenia", wielu akcesoriów raczej nie będę dokupował. Dla mnie więc najpoważniejszym minusem byłaby jakość młynków w takiej konstrukcji i to o to głównie pytam.
2. Być może istnieją automaty, które są w stanie zrobić dobrą kawę. Do tej pory żaden automat nie był w stanie dać takich aromatów, takiej oleistości jak kawa zrobiona przez kolegę (nie wspominam o kawiarniach, porównuję napoje "domowe") , ale nmoże mało widziałem?


Pozdrawiam i do usłyszenia!

skansen

  • Gość
Odp: Pomoc w wyborze: Młynek + Kolba do około 3.5k PLN
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Czerwiec 2022, 11:58:55 »
. Czytałem, że rozwiązania młynek + kolba w jednym urządzeniu to kiepski pomysł: dlaczego? Czytałem różne powody, że grupa 57, anie 58, że cena urządzenia będzie z czasem niekorzystna, itd. Ja spodziewam się mieć sprzęt "do zniszczenia", wielu akcesoriów raczej nie będę dokupował. Dla mnie więc najpoważniejszym minusem byłaby jakość młynków w takiej konstrukcji i to o to głównie pytam.
W ekspresach Sage "siedzi" młynek mechanicznie zbliżony do Sage Smart Grinder, w Lelitach "siedzi" Lelit Fred. Są oczywiście drobne różnice między wersją wbudowaną w ekspres a wolnostojącą, ale jakość przemiału jest zbliżona. Wspomniane młynki nie są może szczytem młynkowej techniki ale na początek wystarczą. Zerknij tu: https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=8655.0

Druga kwestia to grupa. Wbudowany młynek nie oznacza automatycznie, że ekspres nie ma grupy 58mm.
Sage Barista ma 54mm.
Lelit Anita ma 57mm.
Lelit Kate ma 58mm tak samo jak Sage Oracle.
Kupując ekspres w Twoim budżecie sporo ekspresów wolnostojących również nie będzie miało grupy 58mm. Brak grupy 58 mm nie przekreśla sensu zakupu takiego ekspresu, ale warto ten argument brać pod uwagę przy zakupie. I jeszcze tak w uzupełnieniu-grupa 58mm oznacza kompatybilność sitek i tamperów, ale kolby już niekoniecznie będą wymienne między ekspresami.
Na przykład:
Sitko precyzyjne IMS/VST 58mm będzie pasować zarówno do Lelit Kate jak i Sage Oracle. Ale kolby już nie będą wymienne między nimi.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5305
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Pomoc w wyborze: Młynek + Kolba do około 3.5k PLN
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Czerwiec 2022, 12:40:37 »
Być może istnieją automaty, które są w stanie zrobić dobrą kawę. Do tej pory żaden automat nie był w stanie dać takich aromatów, takiej oleistości jak kawa zrobiona przez kolegę (nie wspominam o kawiarniach, porównuję napoje "domowe") , ale nmoże mało widziałem?
@Jura2000 mógłby Ci co nieco powiedzieć o dobrym espresso z automatu.
》tertium non datur《

Offline Yanek

  • Wiadomości: 4
Odp: Pomoc w wyborze: Młynek + Kolba do około 3.5k PLN
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Czerwiec 2022, 13:13:51 »
Dzięki za dotychczasowe odpowiedzi.

. Czytałem, że rozwiązania młynek + kolba w jednym urządzeniu to kiepski pomysł: dlaczego? Czytałem różne powody, że grupa 57, anie 58, że cena urządzenia będzie z czasem niekorzystna, itd. Ja spodziewam się mieć sprzęt "do zniszczenia", wielu akcesoriów raczej nie będę dokupował. Dla mnie więc najpoważniejszym minusem byłaby jakość młynków w takiej konstrukcji i to o to głównie pytam.
W ekspresach Sage "siedzi" młynek mechanicznie zbliżony do Sage Smart Grinder, w Lelitach "siedzi" Lelit Fred. Są oczywiście drobne różnice między wersją wbudowaną w ekspres a wolnostojącą, ale jakość przemiału jest zbliżona. Wspomniane młynki nie są może szczytem młynkowej techniki ale na początek wystarczą. Zerknij tu: https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=8655.0

Druga kwestia to grupa. Wbudowany młynek nie oznacza automatycznie, że ekspres nie ma grupy 58mm.
Sage Barista ma 54mm.
Lelit Anita ma 57mm.
Lelit Kate ma 58mm tak samo jak Sage Oracle.
Kupując ekspres w Twoim budżecie sporo ekspresów wolnostojących również nie będzie miało grupy 58mm. Brak grupy 58 mm nie przekreśla sensu zakupu takiego ekspresu, ale warto ten argument brać pod uwagę przy zakupie. I jeszcze tak w uzupełnieniu-grupa 58mm oznacza kompatybilność sitek i tamperów, ale kolby już niekoniecznie będą wymienne między ekspresami.
Na przykład:
Sitko precyzyjne IMS/VST 58mm będzie pasować zarówno do Lelit Kate jak i Sage Oracle. Ale kolby już nie będą wymienne między nimi.

@skansen : Czy masz zdanie i jakieś informacje jak wypada porównanie Lelit Anita vs Sage Barista? Dodatkowo, jaka jest przewaga grupy 58 nad 57 poza szerszym wyborem akcesoriów i łatwą wymienialnością poszeczególnych komponentów? Po cenach ewidentnie widzę, że Kate jest poza zasięgiem. Patrząc na 2w1 jestem niejako "skazany" na Anitę lub Baristę. Pytanie, czy za podobnie pieniądze nie da się kupić lepszego młynka + porównywalny ekspres?

Być może istnieją automaty, które są w stanie zrobić dobrą kawę. Do tej pory żaden automat nie był w stanie dać takich aromatów, takiej oleistości jak kawa zrobiona przez kolegę (nie wspominam o kawiarniach, porównuję napoje "domowe") , ale nmoże mało widziałem?
@Jura2000 mógłby Ci co nieco powiedzieć o dobrym espresso z automatu.

@GostRado - dzięki :). @Jura2000 - mógłbyś coś opowiedzieć o FlatWhite z automatu (to nie espresso samo w sobie, ale jednak serce takiej kawy :) )?

Pzdr.!

Offline popcorn

  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: tygielek, tygielek, tygielek, Rota, LMLM
  • Młynek: ZP6 Special, Kinu M47, Niche Zero
Odp: Pomoc w wyborze: Młynek + Kolba do około 3.5k PLN
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Czerwiec 2022, 16:25:49 »
Po cenach ewidentnie widzę, że Kate jest poza zasięgiem.
Nie wiem czy widziałeś ostatnie promocje w Konesso, bo po zniżkach z kodu wychodzi 4 tys., czyli nie tak dużo powyżej Twojego zamierzonego budżetu, a jak czytałeś forum, to powinieneś wiedzieć że tak się to skończy ;), lub co najmniej może :).
Pytanie, czy za podobnie pieniądze nie da się kupić lepszego młynka + porównywalny ekspres?
Wszystko się da, co się ma nie dać? ;)
Dalej w Konesso, jest teraz chyba dość dobra cena na Lelit Anna PL41TEM (1850 zł.) i w efekcie możesz sobie dołożyć młynek Lelit William PL71, albo lekko używany Eureka Mignon Specialita https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=12415.msg256278;topicseen#new i nawet się zmieścisz w budżecie.

Albo możesz po prostu kupić zestaw dla Ciebie dedykowany :mrgreen:: młynek G-IOTA i ekspres BELLEZZA - model Chiara Leva, albo Francesca - i tu nawet możesz sobie sam wybrać.
Nie myśl samodzielnie, zostaw to ekspertom!

Offline Yanek

  • Wiadomości: 4
Odp: Pomoc w wyborze: Młynek + Kolba do około 3.5k PLN
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Czerwiec 2022, 16:52:49 »
Nie wiem czy widziałeś ostatnie promocje w Konesso, bo po zniżkach z kodu wychodzi 4 tys., czyli nie tak dużo powyżej Twojego zamierzonego budżetu, a jak czytałeś forum, to powinieneś wiedzieć że tak się to skończy ;), lub co najmniej może :).

hahahahaha, no tak, skądś to znam, że wymagania początkowe, a to na czym się kończy to często dwie różne rzeczy. Nie widziałem tych promocji, wszedłem właśnie na Konesso, zobaczyłem cenę ponad 5k i stwierdziłem, że nie dla mnie. Do tych 4 to może się nagnę.... (i tak metodę lekkiego, ale stopniowego naginania za tydzień będę się zastanawiał nad Biancą  :lol2: :lol2: )

Albo możesz po prostu kupić zestaw dla Ciebie dedykowany :mrgreen:: młynek G-IOTA i ekspres BELLEZZA - model Chiara Leva, albo Francesca - i tu nawet możesz sobie sam wybrać.

Ekspres piękny, o tym młynku też czytałem, ale to znowu powyżej budżetu i skąd ta "dedykacja", czegoś chyba nie złapałem ;).

Dzieki za odpowiedź i info o promkach!

Pzdr.!

skansen

  • Gość
Odp: Pomoc w wyborze: Młynek + Kolba do około 3.5k PLN
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Czerwiec 2022, 17:03:58 »
@skansen : Czy masz zdanie i jakieś informacje jak wypada porównanie Lelit Anita vs Sage Barista?
Młynek lepszy jest wg mnie w Anicie. Z kolei Barista może być trochę łatwiejszy do opanowania.
Z tych dwóch bym wziął Anitę. Jakiś czas temu wstawiłem taki ekspres w wersji z PID rodzicom, sprawdza się aż za dobrze...


Dodatkowo, jaka jest przewaga grupy 58 nad 57 poza szerszym wyborem akcesoriów i łatwą wymienialnością poszeczególnych komponentów?
Nie demonizowałbym grupy 57mm. Sam jeden milimetr różnicy nie robi. Co innego natomiast sama dostępność sitek. Jeśli ktoś ma swoje ukochane sitko na 58mm którego nie ma w wersji na 57 to niestety tutaj nic się nie da zrobić...

Pytanie, czy za podobnie pieniądze nie da się kupić lepszego młynka + porównywalny ekspres?
Można, np. LELIT ANNA PL41TEM+EUREKA MIGNON SPECIALITA, nowe są teraz do kupienia za niecałe 3600zł. Będzie to taki sam ekspres jak w Anicie a do tego sporo lepszy młynek...

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Pomoc w wyborze: Młynek + Kolba do około 3.5k PLN
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Czerwiec 2022, 17:13:05 »
Nie demonizowałbym grupy 57mm.
Dawno to było, gdy miałem grupę 57, ale coś mi się błąka po pamięci, że ze względu ma grubsze ciastko w grupie 57mm trudniej o kanałowanie.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4840
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Pomoc w wyborze: Młynek + Kolba do około 3.5k PLN
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Czerwiec 2022, 19:48:11 »
Pytanie, czy za podobnie pieniądze nie da się kupić lepszego młynka + porównywalny ekspres?

Może to być też zestaw z ASCASO. Np. DREAM ZERO z młynkiem i-2 mini lub i-1 mini. Ceny za zestaw między 3600 zł a 4200 zł. Ten sam ekspres z lepszym młynkiem EUREKA MIGNON SPECIALITA wyjdzie ok. 4400 zł. A jeśli chcesz ekspres z profesjonalną grupą, z portafiltrem z sitkami 58 mm, profesjonalną dyszą pary, elektronicznym termostatem to polecam model DREAM ONE produkowany też w 9 kolorach. Młynek da się do niego dobrać odpowiedni i cały zestaw będzie też w atrakcyjnej cenie. Polecam kontakt na priv lub e-mail.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Pomoc w wyborze: Młynek + Kolba do około 3.5k PLN
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Czerwiec 2022, 22:06:22 »
ze względu ma grubsze ciastko w grupie 57mm trudniej o kanałowanie

Jakieś 0,85mm (czyli ok 3,5%) przy dozie 18g... czy to zrobi jakąś różnicę?

Dawid1144

  • Gość
Odp: Pomoc w wyborze: Młynek + Kolba do około 3.5k PLN
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Czerwiec 2022, 23:15:47 »
Na grupę 57mm można kupić fajne sitko precyzyjne u Janusza, ale faktem jest że o ile tampery, NPFy itp itd kupimy, to sitek precyzyjnych  na grupę 57mm jest jak na lekarstwo, czego nie można powiedzieć o 58mm.  Ja sam mam grupę 57mm i lubię te sitko precyzyjne z Ascaso, innego nawet nie szukam bo nie widzę sensu. No ale co kto lubi :)

Co do Anity z PID, to fajny sprzęt, prawdziwy All in one :) na moje domowe potrzeby ma wszystko i nie czuje potrzeby zmiany na coś lepszego, przynajmniej na razie.

Na miejscu kolegi rozważyłbym Anne z PID która jest w konesso w promocji za 1850zł a za resztę kupiłbym jak najlepszy młyn.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Pomoc w wyborze: Młynek + Kolba do około 3.5k PLN
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Czerwiec 2022, 00:05:32 »

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1965
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Pomoc w wyborze: Młynek + Kolba do około 3.5k PLN
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Czerwiec 2022, 02:58:58 »
Na miejscu kolegi rozważyłbym Anne z PID która jest w konesso w promocji za 1850zł

A gdzie to jest ?

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Dawid1144

  • Gość
Odp: Pomoc w wyborze: Młynek + Kolba do około 3.5k PLN
« Odpowiedź #13 dnia: 07 Czerwiec 2022, 07:18:51 »
Na miejscu kolegi rozważyłbym Anne z PID która jest w konesso w promocji za 1850zł

A gdzie to jest ?

Jka

Trzeba wpisać kod rabatowy "ekspresdodomu" po dodaniu ekspresu do koszyka.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1965
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Pomoc w wyborze: Młynek + Kolba do około 3.5k PLN
« Odpowiedź #14 dnia: 07 Czerwiec 2022, 07:32:31 »
Dzięki

To taki skuteczny "szacher i coś tam" :)

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi