Autor Wątek: Mały HX  (Przeczytany 49879 razy)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #165 dnia: 28 Maj 2017, 20:59:16 »
Żeby nie przegrzać grupy jeśli ekspres jest długo włączony i nie robi kawy.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3173
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #166 dnia: 28 Maj 2017, 21:25:06 »
Żeby nie przegrzać grupy jeśli ekspres jest długo włączony i nie robi kawy.
To czemu, Twoim zdaniem, średnica nie ma znaczenia. Sama obecność kryzy magicznie zapobiega przegrzewaniu niezależnie od jej średnicy? Coś nie ten teges.

Żeby skrócić dyskusję - średnica otworu w kryzie ma zasadnicze znaczenie, bo od niej zależy szybkość przepływu wody przez grupę z wykorzystaniem zjawiska termosyfonu, a zatem temperatura grupy bez ekstrakcji.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #167 dnia: 28 Maj 2017, 21:35:29 »
Nie ma znaczenia w konkretnym przypadku kolegi powyżej - skoro włącza, robi kawę i wyłącza to nie przegrzeje.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #168 dnia: 29 Maj 2017, 08:16:39 »
Ja nie muszę flushem nic chodzić.
A masz kryzę na powrocie z grupy?

Czemu akurat na powrocie?
Ma ktoś z Was fotkę, lub link do strony z zamontowaną kryzą?
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #169 dnia: 29 Maj 2017, 17:49:51 »
No to polemizuj. Ciekaw jestem Twoich argumentów i doświadczeń.

To jest bardzo szeroki temat, który zaczyna się wyraz z początkiem patriarchatu w naszym społeczeństwie. Bardzo ciężko czegoś dowieść, bardzo łatwo o pochopne wnioski.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3173
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #170 dnia: 29 Maj 2017, 23:32:13 »
Bardzo ciężko czegoś dowieść, bardzo łatwo o pochopne wnioski.
A napiszesz coś więcej?

Ja wiem, że w jednym z największych browarów w Belgii o smaku piwa decyduje grupa kiperów (mężczyzn).

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #171 dnia: 30 Maj 2017, 11:48:24 »
Chodzi o to, że dziś, po kilku(?) tysiącach lat męskich tradycji i ról społecznych bardzo ciężko rozróżnić, czy fakt pełnienia danej roli wynika z predyspozycji płci, czy z utartych ról. Miałeś kiedykolwiek okazję przyjrzeć się wysokorozwiniętej cywilizacji matriarchalnej? Ano właśnie. A zatem nie mamy porównania i możemy tylko wyciągać pochopne wnioski.

Czy cykl hormonalny wpływa na sensorykę kobiet? Pewnie tak, ale pewnie tak samo (jakoś) wpływa poziom testosteronu na mężczyzn. Czy można się nauczyć z tym radzić? Czy wpływ jest fizyczny -- zaburza działanie sensorów -- czy psychiczny -- zaburza działanie odczytu? Czy najgorsza predyspozycja dnia jest gorsza od niskich zdolności kogoś innego? Takich pytań można zadać jeszcze wiele.

A co do doświadczeń, znam kilka kobiet, których zdolności sensoryczne są i wysokie i poparte doświadczeniami, i ufam im w tym zakresie, ale o ich samopoczuciu musiałby się wypowiedzieć same. Mogę się natomiast wypowiedzieć o sobie, że moja sensoryka jest niestabilna i zależy od bardzo wielu czynników (poziom wyspania, dieta! częstotliwość spożywania kawy, pora dnia, poziom stresu, itp.) -- jedyne co można z tym zrobić, to się siebie uczyć i brać poprawkę na te sany.

To nie jest takie proste, że: Kobiety na traktory! i już.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10599
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #172 dnia: 30 Maj 2017, 11:55:23 »
Bardzo ładnie i mądrze napisane :).

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #173 dnia: 30 Maj 2017, 12:40:46 »
Zgadzam się z przedmówcą... Jedna Pani z mojego rodzinnego miasta jest sensorykiem w bardzo dużym międzynarodowym koncernie i odpowiada właśnie za komponowanie smaku kawy.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #174 dnia: 30 Maj 2017, 12:47:37 »
Gdzieś kiedyś wyczytałem w internecie, że nowe grupy E61 nie są takie same w budowie jak stare modele.  :mhh:
Mam na myśli tylko górną cześć budowy grupy, gdzie w starszych modelach był samoczynny obieg wody pod wpływem ciepła. Przykład, Faema E61 Legend.
Czy to jest prawdą?
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3173
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #175 dnia: 30 Maj 2017, 13:03:59 »
Kobiety na traktory! i już.
E, tam, od razu na traktory. Nie lepiej do garów ;-)
Wyznaję zasadę, że skoro kobiet nie można zrozumieć, należy je kochać.

A tak całkiem poważnie, żeby nie wyjść na mizogina albo ortodoksa, albo oba na raz, to wydaje mi się (a nie jestem ani lekarzem, ani biologiem), że poziom testosteronu u mężczyzny nie ulega cyklicznym wahaniom w okresie kilkutygodniowym, a u kobiet, poziom niektórych hormonów - tak.
Stąd wyciągnąłem wniosek, że mężczyźni mają bardziej stabilne (co nie znaczy lepsze, bo kobiety przecież rozróżniają więcej kolorów) zmysły.

Jedna Pani z mojego rodzinnego miasta jest sensorykiem.
Ale o czym to świadczy? I czy przeczy to próbie wyciągania generalnych wniosków przeze mnie?

Miałeś kiedykolwiek okazję przyjrzeć się wysokorozwiniętej cywilizacji matriarchalnej?
Oczywiście nie, i nawet nie umiałbym takiej wskazać. Ale znam "Lizystratę" Arystofanesa i wyniki ostatnich wyborów prezydenckich w Austrii, gdzie kandydat, nazwijmy to radykalny, przerżnął dzięki wysokiej frekwencji kobiet.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3173
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #176 dnia: 30 Maj 2017, 13:08:35 »
grupy E61
Cytat: home-barista
not all e-61 heads are true e-61 heads. the patent has run out and there are several aftermarket and non-faema versions, some w/o pre-infusion, and, iirc, some that aren't even thermosyphons.
Dyskusja tutaj

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10599
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #177 dnia: 30 Maj 2017, 13:59:06 »
Oryginał, pierwsza realizacja zdaje się nie miała termosyfonu z HX-em. Grupa była po prostu dołączona do bojlera...

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #178 dnia: 30 Maj 2017, 14:05:03 »
@Krakus. Dzięki za link.
Wychodzi z tego artykułu, że E61 starszej opatentowanej konstrukcji jest inne od tych nowych  E61.
Komora nr. 3  gwarantuje samoistny przepływ wody pod warunkiem, że ekspres jest "szyty na miarę" { Faema E61 Legend była tak zrobiona- info z netu}
W innym przypadku, to co wydaje się największą zaletą, {spora masa grupy} jest tak naprawdę największą wadą.  :mhh:

Fajnie wyglądają ekspresy z E61. Szkoda, że takiego nie mam. Byłoby trochę zabawy z nim, a konkretnie z jego temperaturą.
Tym bardziej, że moja Gaggia gastro jest już naprawiona. Czeka tylko na odkamienianie, drobny rozdział instalacji i malowanie.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Mały HX
« Odpowiedź #179 dnia: 30 Maj 2017, 17:28:47 »
poziom testosteronu u mężczyzny nie ulega cyklicznym wahaniom w okresie kilkutygodniowym,
Cyklicznym -- nie, wahaniom -- tak. Można by rzec, że jeszcze gorzej, bo nieprzewidywalnie. ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi