Autor Wątek: Wlaczanie na stale vs czasowe ekspresu  (Przeczytany 33084 razy)

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Wlaczanie na stale vs czasowe ekspresu
« Odpowiedź #45 dnia: 22 Czerwiec 2019, 20:54:07 »
Niestety nie mam pojęcia ile prądu co je. Chcę kawę to włączam ekspres. Jak mi sie chce to programuje i po godzinie sam się wyłącza. czasami pół dnia się grzeje. Nie mam czasu na sprawdzanie ile to cholerstwo prądu pożera.

skansen

  • Gość
Odp: Wlaczanie na stale vs czasowe ekspresu
« Odpowiedź #46 dnia: 22 Czerwiec 2019, 21:00:45 »
Niestety nie mam pojęcia ile prądu co je. Chcę kawę to włączam ekspres. Jak mi sie chce to programuje i po godzinie sam się wyłącza. czasami pół dnia się grzeje. Nie mam czasu na sprawdzanie ile to cholerstwo prądu pożera.

Wątek był o zużyciu prądu przez ekspres w zależności od tego czy ekspres pracuje cały czas czy z przerwami :) Gdy wątek zakładano inteligentne wtyczki był bardzo drogie. Teraz można ich użyć do pomiaru zużycia zamiast mierników. A przede wszystkim, uzyskać sterowanie jak Twoje...

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Wlaczanie na stale vs czasowe ekspresu
« Odpowiedź #47 dnia: 22 Czerwiec 2019, 21:04:00 »
Mamy wątek o takich wtyczkach:
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=974.0

Wprawdzie wyewoluował od innego, ale mamy.

skansen

  • Gość
Odp: Wlaczanie na stale vs czasowe ekspresu
« Odpowiedź #48 dnia: 22 Czerwiec 2019, 21:39:45 »
Mamy wątek o takich wtyczkach:
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=974.0

Dziękuję. Tam będę kontynuował temat wtyczek...

Wracając do zużycia prądu przez ekspres w zależności od sposobu użytkowania (praca "na okrągło" vs praca okresowo): podobne dylematy są dyskutowane w kontekście ogrzewania domu. Niektórzy twierdzą, że wychładzając codziennie dom w okresie nieobecności zużyje się finalnie więcej gazu, niż gdyby cały czas utrzymywać stałą temperaturę. Z punktu widzenia bilansu cieplnego nic takiego nie powinno się stać. W skrajnym przypadku wyłączając źródło ciepła (czy to ogrzewanie domu, czy grzałki w ekspresie) zużyjemy tyle samo energii na ponowne rozgrzanie co gdybyśmy tylko utrzymywali temperaturę. Im dłuższa przerwa tym oszczędność z wyłączenia powinna być większa... Tyle z punktu widzenia bilansu cieplnego... Mogą się jednak pojawić inne czynniki, które spowodują, że cała kalkulacja energetyczna będzie wyglądała inaczej...
« Ostatnia zmiana: 22 Czerwiec 2019, 22:56:13 wysłana przez skansen »

Offline mich102 Mężczyzna

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: NS Oscar II
  • Młynek: Mignon Specialita
Odp: Wlaczanie na stale vs czasowe ekspresu
« Odpowiedź #49 dnia: 14 Lipiec 2019, 08:00:46 »
Zastanawia mnie jak bardzo oszczędny i czy w ogóle praktyczny jest tryb uśpienia w Lelit Biance. Czytałem że w tym trybie wyłącza boiler pary a w kawowym utrzymuje 70 stopni dla względnego podtrzymania temperatury grupy. Ktoś ma własne doświadczenia?

skansen

  • Gość
Odp: Wlaczanie na stale vs czasowe ekspresu
« Odpowiedź #50 dnia: 24 Październik 2022, 23:08:33 »
Temat na czasie więc warto do niego wrócić.

Nie jestem zwolennikiem zostawiania ekspresu włączonego na noc. W warunkach Home Office sprawdza się u mnie włączenie ekspresu rano i pozostawienie go włączonego do późnych godzin popołudniowych. W takich warunkach ekspres zużywa ok 1,5kWh dziennie i 45kWh miesięcznie. Rzeczywiste zużycie różni się nieznacznie od przytoczonego, ale takie dane przyjmijmy dla łatwości dalszych obliczeń.

Pracujący ekspres niemalże całą swoją zużytą energię odprowadza w formie ciepła do pomieszczenia w którym się znajduje.
Działa więc jak grzejnik... Ma to swoje dobre, złe i brzydkie strony...



The Good...
W miesiącach zimowych dodatkowe źródło ciepła jest pożądane. Jeśli do ogrzewania używamy prądu, to miesięczne zużycie prądu na ogrzewaniu zmniejszy się nam o te +/- 45kWh które zużył ekspres. Jeśli ogrzewamy się gazem to miesięczne zużycie gazu możemy wówczas zmniejszyć o ok 5m3. Jeśli stosujemy pompę ciepła, zużyjemy na jej zasilanie mniej o ok. 10kWh. Wspomniane oszczędności zależą jednak przede wszystkim od tego na ile sterowanie ogrzewaniem w domu będzie w stanie dostosować swoje bieżące parametry do dodatkowego źródła ciepła... Oszczędności mogą okazać się więc iluzoryczne...

the Bad...
W lecie dodatkowe źródło ciepła nie jest już tak pożądane...

and the Ugly
Schody zaczynają się jeśli musimy (lub chcemy) korzystać z klimatyzacji... Wówczas do miesięcznego rachunku za prąd, wynoszącego w omawianym przypadku 45kWh za ekspres musimy doliczyć ok 15kWh dodatkowego zużycia prądu przez klimatyzator elektryczny. Tych 15kWh klimatyzator by nie zużył, gdyby w dziele chłodzenia pomieszczenia nie przeszkadzał mu ekspres...
« Ostatnia zmiana: 24 Październik 2022, 23:21:25 wysłana przez skansen »

Offline ziarenko

  • Wiadomości: 929
  • Ekspres: Ascaso Dream Electronic, Kitty 6tz, Bialetti Mukka Express, drip Tiamo, Coffee Press Tiamo, Chemex
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose, i-2 mini, Comandante MK3
Odp: Wlaczanie na stale vs czasowe ekspresu
« Odpowiedź #51 dnia: 25 Październik 2022, 14:38:10 »
W takich warunkach ekspres zużywa ok 1,5kWh dziennie i 45kWh
Ale to 540kWh rocznie. Straszne marnotrawstwo, już o kosztach energii nie wspomnę. :)

Online kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1485
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Wlaczanie na stale vs czasowe ekspresu
« Odpowiedź #52 dnia: 25 Październik 2022, 14:58:14 »
W takich warunkach ekspres zużywa ok 1,5kWh dziennie i 45kWh
Ale to 540kWh rocznie. Straszne marnotrawstwo, już o kosztach energii nie wspomnę. :)
0,5MWh. Toż to 1/4 limitu :)

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 430
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Wlaczanie na stale vs czasowe ekspresu
« Odpowiedź #53 dnia: 25 Październik 2022, 15:05:30 »
Ale to 540kWh rocznie. Straszne marnotrawstwo, już o kosztach energii nie wspomnę. :)

W sezonie grzewczym to nie całkiem na straty idzie, automatyka ogrzewania powinna uwzględnić dodatkowe ciepło i przykręcić trochę grzanie CO...
Gorzej w lecie, jeśli trzeba jeszcze na dłużej klimę włączyć ;)
 

skansen

  • Gość
Odp: Wlaczanie na stale vs czasowe ekspresu
« Odpowiedź #54 dnia: 25 Październik 2022, 15:34:03 »
W sezonie grzewczym to nie całkiem na straty idzie, automatyka ogrzewania powinna uwzględnić dodatkowe ciepło i przykręcić trochę grzanie CO...
Gorzej w lecie, jeśli trzeba jeszcze na dłużej klimę włączyć

W przypadku ogrzewania słowo klucz to powinna. Wspominałem o tym chwilę wcześniej - odpowiedź #50.
U siebie w mieszkaniu mam smart termostaty na wszystkich grzejnikach i oszczędności są wyraźne. Zawory są bardzo często zamknięte. Oszczędność na ogrzewaniu nie wynika oczywiście tylko z obecności ekspresu :)
Jeśli nie ma indywidualnych termostatów w pomieszczeniach lub ogrzewanie ma dużą bezwładność to niestety oszczędności mogą się okazać iluzoryczne.
« Ostatnia zmiana: 25 Październik 2022, 15:55:55 wysłana przez skansen »

Offline Gravis Mężczyzna

  • Wiadomości: 102
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Wlaczanie na stale vs czasowe ekspresu
« Odpowiedź #55 dnia: 27 Październik 2022, 14:50:36 »
U mnie korzystam z gniazdka sonoffa. Z telefonu/komputera/głośnika google odpalam ekspres. Po 10 min nagrzewania dostaje powiadomienie głosowe + push w telefonie - robię kawy (z reguły dwie) i wyłączam ekspres ;) I jak chodzi o następną to tak samo... dziennie 2-3 razy taki proces następuje :D
Lelit Anna PL41TEM
NPF Portafilter & Ascaso 57mm Precision Competition Filter 14g
Młynek Eureka Mignon Specialita @ Single Dose
Waga SearchPean Tiny2S
Pierścień dozujący ze stali nierdzewnej 57mm
Dystrybutory Kazak Sputnik & italparts 57mm
Tamper Motta 57mm
Dzbanek Joe Frex 350ml
Odbijak DeLonghi

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Wlaczanie na stale vs czasowe ekspresu
« Odpowiedź #56 dnia: 27 Październik 2022, 14:59:46 »
fajny podpis ;)

skansen

  • Gość
Odp: Wlaczanie na stale vs czasowe ekspresu
« Odpowiedź #57 dnia: 01 Listopad 2022, 20:51:20 »
W takich warunkach ekspres zużywa ok 1,5kWh dziennie i 45kWh
Ale to 540kWh rocznie. Straszne marnotrawstwo, już o kosztach energii nie wspomnę. :)
Zależy jak na to patrzeć. Oszczędzam dzięki temu czas a ten jest bezcenny :) Nigdy nie wiem kiedy mnie lub żonę najdzie ochota na kawę. A tak ekspres jest automatycznie włączany rano i jest cały czas w pełnej gotowości. Jest cały czas gotowy do ekstrakcji, filiżanki mam nagrzane, nie muszę czekać na parę, samo spienianie trwa bardzo szybko. Więcej na tym zyskuję niż "tracę" na zużyciu prądu :)

U mnie korzystam z gniazdka sonoffa. Z telefonu/komputera/głośnika google odpalam ekspres. Po 10 min nagrzewania dostaje powiadomienie głosowe + push w telefonie - robię kawy (z reguły dwie) i wyłączam ekspres ;) I jak chodzi o następną to tak samo... dziennie 2-3 razy taki proces następuje :D
I jak to wpływa na zużycie prądu? Porównywałeś jak wyglądałoby zużycie prądu gdyby ekspres między pierwszym a ostatnim włączeniem był cały czas włączony?   

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Wlaczanie na stale vs czasowe ekspresu
« Odpowiedź #58 dnia: 01 Listopad 2022, 23:40:54 »
Porównywałeś jak wyglądałoby zużycie prądu gdyby ekspres między pierwszym a ostatnim włączeniem był cały czas włączony?

Wrzucałem kiedyś pomiary WLL, co prawda dla Pro700 a każda maszyna pewnie trochę się pod tym względem różni, ale daje to ogólny obraz:
https://www.wholelattelove.com/blogs/tech-tips/espresso-machine-energy-usage-and-cost

Z moich pomiarów dla Bianki wyszło mi, że oszczędność jest wtedy jeśli pomiędzy kawami jest minimum 4h, w przeciwnym razie bardziej opłaca się utrzymywać ekspres ciepłym niż grzać go od zera.
Ogólnie mam wrażenie że takie włączanie/wyłączanie kilka razy dziennie to takie trochę jechanie na drugi koniec miasta bo jest promocja -50gr na cukier - nawet jeśli nie wydasz więcej na paliwo to oszczędność jest tylko i wyłącznie wtedy, jeśli nie uwzględniasz wartości swojego czasu :)

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 430
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Wlaczanie na stale vs czasowe ekspresu
« Odpowiedź #59 dnia: 02 Listopad 2022, 09:07:02 »
Jak dla mnie te wyniki trochę przeczą prawom fizyki, a raczej zawierają błąd/błędy w wyciąganiu wniosków...
Utrata ciepła (wychładzanie) zależy w miarę liniowo od różnicy temperatur. Czyli im cieplejszy, tym więcej energii marnujemy...
Np. porównanie zużycia nagrzanego przez 3-4h z ilością energii na podgrzanie od "zera" jest o tyle bez sensu, że to drugie nagrzanie jest już od znacznie wyższej temperatury (przez tyle się nie wychłodzi do temp. pokojowej), czyli szybsze i mnie energochłonne...

Test powinien wyglądać raczej tak, że np. przez tydzień mierzymy zużycie prądu jedną i drugą metodą.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi