Autor Wątek: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?  (Przeczytany 17912 razy)

Offline wasku

  • Wiadomości: 321
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #120 dnia: 24 Czerwiec 2019, 22:02:21 »
Możesz sobie zgłaszać Kafcia, ale poziom irytacji jaki wywołują twoje posty równa się, lub nawet przekracza moc tego słowa.
¯\_(ツ)_/¯

Offline Metiu

  • Wiadomości: 518
    • M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #121 dnia: 24 Czerwiec 2019, 22:35:19 »
Cytuj (zaznaczone)
@Metiu, już wcześniej miałem do Ciebie napisać, a korzystając z okazji, ile w tym momencie trzeba czekać na wykonane przez Ciebie cacko oraz czy - wolę się upewnić - tamperki do VST (gładkie ścianki) robisz z marszu, bo mają wszystkie legendarną stałą średnicę?

Tampery robię w ramach pasji do pracy z drewnem, w wolnym od pracy i innych obowiązków czasie. Jaki jest więc czas oczekiwania ? Różnie to bywa. Bywa tak, że mogę zaoferować coś niemal od ręki, lub umawiam się np. że czas oczekiwania wyniesie tyle i tyle. To wszystko zależy od dostępności materiałów i tego czy mogę poświęcić czas pracy w warsztacie.
Natomiast jeśli chodzi o "legendarną" średnicę - nie ma czegoś takiego. :) To właśnie to o czym między innymi już pisałem. Seryjnie tłoczone sitka bywają lepsze i gorsze. Mają bardziej lub mniej powtarzalne średnice. Dlatego zawsze zalecam pomiar seryjnych sitek i indywidualne dopasowywanie do nich średnicy tampera. Może pasować tamper 51 mm, 57,2mm, 58 mm, 58,35 mm lub 58,55 mm. To po prostu zależy od średnicy sitka.
Do sitek VST które mają stałą średnicę 58,8 mm (są powtarzalne !) i mają cylindryczny kształt, zrobiłem dedykowany tamper o średnicy 58,55 mm o skośnych ściankach nachylonych ku środkowi tampera. Takie dość duże spasowanie tampera z sitkiem w którym pracuje (i jego swobodne użycie, bez zacinania i efektu tłoka) umożliwiają właśnie te ścianki - powietrze spod tampera ma ujście.


W kategorycznych opiniach, typu tamper 58mm powoduje kanałowanie i znaczący wpływ na smak, to uczę się od Ciebie, również o OCD czy chińskich podróbkach. Nie będę ciągnął darcia pierza, lubię fakty a nie ściemnianie w stosunku do mniej rozsądnych kolegów. Każdy dopasowuje opinie i autorytety które przytacza, zgodnie z własnymi poglądami, a czasami interesami.

Tak więc,
- od pół roku robię double tylko na NPF,
- przerabiam średnio 300g kawy tygodniowa, więc daje nam to jakieś 7kg kawy
- VST 18g
- tamper 58,5
- tamper 58
- chiński OCD 58mm
Nigdy (czyli około 400 ekstrakcji) na żadnej kawie czy tamperze nie miałem kanałowania na brzegach.
Najgorsze efekty ekstrakcji są na tamperach 58 i 58,5mm, najlepsze na chińskim OCD. Opisywane w stosownym wątku.
Teraz poproszę o Twoje statystyki wraz ze zdjęciami tych słynnych kanałów.
 
Cytat: Metiu w Dzisiaj o 10:59:06
Czy nie na precyzji i powtarzalności opiera się jakość efektów w filiżance ?
Kolejna bajka... Piszesz o powtarzalności w domowych warunkach, to raczej kpina i jawne naśmiewanie z kolegów. Może z 10% wieloletnich kawoszy ma w miarę powtarzalne ekspresy. Co oznacza, że conajmniej 90% kolegów ma absolutnie niepowtarzalne ekstrakcje z samego założenia...

Zwyczajnie przykro mi to czytać. Ale odniosę się do tego co napisałeś:

Nigdzie nie napisałem że tamper o średnicy 58 mm powoduje kanałowanie. Bo jeśli pracuje w sitku o średnicy np. 58,4 mm to będzie pracował dobrze. Ale w sitku o średnicy 59 mm - loteria. Wielokrotnie pisałem, zresztą wyżej również że seryjne sitka często wbrew deklaracjom producentów nie mają średnicy takiej jak wskazuje producent. Gdy mamy napisane np. w instrukcji czy opakowaniu że sitko ma średnicę 58 mm, to rzeczywistość pokazuje że jest to nawet 57,5 mm albo w przeciwną stronę 59 mm. I tak samo jest z tamperami czego sam na moim pierwszym tamperze doświadczyłem.

A jakie są moje statystyki ?
No cóż 300 g kawy to wymielam w pierwszej godzinie pracy podczas spokojnego dnia w kawiarni o ile działam w tym czasie za barem...
Oprócz tego mogę powiedzieć, że oprócz doświadczenie home baristy a później profesjonalisty, poparłem odbytymi kursami i zdanymi egzaminami: sensory skills, brewing i barista skills w ramach programu szkoleń Specialty Coffee Association. Więc pole doświadczalne i liczbę obserwacji potwierdzających co już napisałem mam "nieco" większe...

Jakiś czas temu przez przeszło miesiąc mieliśmy okazję testować Puqpress. Fajna zabawka, z elektronicznie ustawianą siłą ubicia. Działamy na sitkach VST 18 g.
O ile samo ubicie ze stałą siłą było super, o tyle zbyt wąska stopa skutecznie psuła baristom przyjemność z pracy. Liczyliśmy na wzrost powtarzalności, niestety okazało się być inaczej. Podczas co któraś ekstrakcji, kanałowanie było widoczne i na nic zdały się regulacje. Uprzedzam pytanie - espresso parzone na Nuova Simonelli T3 z kryzami 0,6 mm (niskim przepływie) i gładko narastającym ciśnieniu (ciśnienie max mamy ustawione na 8,5 bar). Koniec końców, pomysł był taki, żeby zmienić w nim stopkę i byłoby super.

Cytuj (zaznaczone)
Kolejna bajka... Piszesz o powtarzalności w domowych warunkach, to raczej kpina i jawne naśmiewanie z kolegów. Może z 10% wieloletnich kawoszy ma w miarę powtarzalne ekspresy. Co oznacza, że co najmniej 90% kolegów ma absolutnie niepowtarzalne ekstrakcje z samego założenia...

Właśnie odnoszę wrażenie że to Ty sobie kpisz.
Żeby osiągnąć możliwie maksymalnie powtarzalne efekty, należy eliminować zmienne. I właśnie dlatego zaczęto stosować wagi i zwraca się większą uwagę na sam proces zaparzania aniżeli stare "włoski" schemat: doza - ubicie - "niech się dzieje co chce, minęło 25 sek ekstrakcja stop !"
Wiedz, że z najprostszego sprzętu można wyciągnąć maksimum jego możliwości, nie podchodząc do tematu Twoim tokiem rozumowania - "z założenia niepowtarzalny." To właśnie między innymi eliminacja zmiennych jest w tym pomocna...   

Tyle z mojej strony w tym temacie. Wnioski każdy wyciągnie sobie sam.
Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

RadoGost

  • Gość
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #122 dnia: 24 Czerwiec 2019, 22:37:05 »
@fux, @DrUsagi, jaką ważną personą na forum  jest @wasku, że może czytać moje prywatne maile do administracji forum? A nawet jeśli jest, jakąś zakamuflowaną opcją, to czy ma prawo obrażać forumowicza?

Dzięki @Metiu, teraz wiem, że mój tamper 58,5 w moim VST pozostawia jeszcze znikomy luz. Firma VST poleca do swoich sit tampery o średnicy 58,4?
« Ostatnia zmiana: 24 Czerwiec 2019, 22:50:57 wysłana przez RadoGost »

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 433
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #123 dnia: 24 Czerwiec 2019, 23:33:11 »
Te z prawej jak Andy napisał. Może rozczytasz na zdjęciu, zawsze to po naszemu:

ta...tylko ta instrukcja jest do grupy E61, a autor wątku ma chyba ECM Casa V, gdzie nie ma żadnej dźwigni, tylko sterowanie guzikiem...


Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #124 dnia: 25 Czerwiec 2019, 01:30:03 »
@fux, @DrUsagi, jaką ważną personą na forum  jest @wasku, że może czytać moje prywatne maile do administracji forum? A nawet jeśli jest, jakąś zakamuflowaną opcją, to czy ma prawo obrażać forumowicza?

Gdybym napisał, że nieważną, to bym Go obraził.
Jest tak samo szanowany jak Ty czy każdy inny Forumowicz.

Nie wiem, co masz na myśli pisząc, że Ktoś może czytać cudze PW czy maile.
Ja nie mogę. Czy Administrator? Nie wiem. Nigdy nie pytałem ale pewnie nie...

Tak więc, luuuuuzzzzzzz.........
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline andrzejmakal

  • Wiadomości: 326
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Lelit William, c40
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #125 dnia: 25 Czerwiec 2019, 10:32:34 »
Tak dla podtrzymania temperatury, w luźnym związku tematem:)


Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #126 dnia: 25 Czerwiec 2019, 10:37:26 »


@fux, @DrUsagi, jaką ważną personą na forum  jest @wasku, że może czytać moje prywatne maile do administracji forum?

A nie przyszła do makówki myśl najprostsza? Że zgłoszenie poskutkowało np. upomnieniem i stąd wiadomo o jego istnieniu?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #127 dnia: 25 Czerwiec 2019, 11:05:14 »
W ogóle śmieszny pomysł, żeby jakiś użytkownik mógł czytać maile do administracji. Zbieg okoliczności albo przewidywalne zachowanie, bo inaczej się tego nie da wyjaśnić.

RadoGost

  • Gość
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #128 dnia: 25 Czerwiec 2019, 11:18:26 »


@fux, @DrUsagi, jaką ważną personą na forum  jest @wasku, że może czytać moje prywatne maile do administracji forum?

A nie przyszła do makówki myśl najprostsza? Że zgłoszenie poskutkowało np. upomnieniem i stąd wiadomo o jego istnieniu?

Najpierw wysłałem donos do tego @kafcio, a jak w podobnym tonie odezwał w komentarzu @wasku to i na niego. Taka jest sekwencja zdarzeń. @wasku wiedział, o wysłanym donosie na @kafcio dość szybko.

Zastanawia mnie, że administracja milczy?
« Ostatnia zmiana: 25 Czerwiec 2019, 11:20:35 wysłana przez RadoGost »

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #129 dnia: 25 Czerwiec 2019, 11:46:17 »
Szczerze mówiąc to ja nie widzę, żeby @kafcio Cię obraził, raczej dał przyjacielską radę skoro prosiłeś.
Może daruj już sobie roztrząsanie tej obrazy i zamiast tego opisuj postępy w doskonaleniu espresso singolo...

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #130 dnia: 25 Czerwiec 2019, 11:59:50 »
Życie, praca, rodzina, hobby i inne takie rzeczy sprawiają, że nie każdy ma czas na siedzenie na forum. To, że dużo ludzi siedzi nie znaczy, że wszyscy mają taką możliwość, a poza tym - z mojego doświadczenia z innych for piszę - administracja czasem musi podjąć decyzje w kilka osób. Ze zbiegu przypadków robisz zadymę.

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 692
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #131 dnia: 25 Czerwiec 2019, 13:38:05 »
Najpierw wysłałem donos do tego @kafcio, a jak w podobnym tonie odezwał w komentarzu @wasku to i na niego.

Oooo to i mamy przynajmniej jednego kolegę donosiciela - pozdrawiamy serdecznie!

Offline andrzejmakal

  • Wiadomości: 326
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Lelit William, c40
Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #132 dnia: 25 Czerwiec 2019, 15:34:05 »


@fux, @DrUsagi, jaką ważną personą na forum  jest @wasku, że może czytać moje prywatne maile do administracji forum?

A nie przyszła do makówki myśl najprostsza? Że zgłoszenie poskutkowało np. upomnieniem i stąd wiadomo o jego istnieniu?

Najpierw wysłałem donos do tego @kafcio, a jak w podobnym tonie odezwał w komentarzu @wasku to i na niego. Taka jest sekwencja zdarzeń. @wasku wiedział, o wysłanym donosie na @kafcio dość szybko.

Zastanawia mnie, że administracja milczy?
  Doprawdy nie masz lepszych zajęć? Może i nie masz, jesteś miesiąc na forum, smarujesz 10 postów dziennie i jeszcze jakieś donosy, bo ktoś coś...

Offline arekmalarz

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: ECM Casa V, V60, Aeropress
  • Młynek: ECM S-Automatik 64, De Longhi KG89
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #133 dnia: 25 Czerwiec 2019, 15:45:59 »
Wybaczcie, ze przerywam kłotnię mam kilka pytań i mam nadzieję powoli kończyć pisanie w tym wątku, żeby nie przeciągać.

A wiec udalo mi sie dzis zrobic 2 razy z rzedu bardzo fajne espresso, ciesze sie jak dziecko. Z 18g pakowanych do pf uzyskalem ok 30-32ml naparu. W miare skalibrowalem wiec doze w mlynku (na automacie, na obecnej kawie przynajmniej powinno to zapewnic w miare stabilną dozę) oraz stopien ubicia tampera. Szczerze Wam powiem, ze jestem zachwycony tym wkręcanym cudem, zawsze ubija idealnie horyzontalnie, jest mały i poręczny - dzieki temu forum sie zdecydowalem i nie zaluje. Az zaczynam myslec o podobnym dystrybutorze, bo z rownym rozlozeniem kawy w pf mam najwieksze klopoty.

Kilka pytan - nawet jesli sie skompromituje :)
1.  czy jesli zwieksze np. doze do 20g i zmniejsze ubicie to uzyskam podobny smak kawy czy bedzie to cos diametralnie innego. Czy istnieja tu jakies pomocne wskazowki, np. mocniejsze ubicie to generalnie wiecej kwasowosci, drobniejsze mielenie to i to? Naturalnie zdaje sobie sprawe ze to wszystko system naczyc polaczonych + na kazdej kawie wyglada to inaczej, ale chcialbym zapytac o Wasze zdanie mimo wszystko.

2. Lata temu mialem jakis tani ekspres kolbowy za 500 zl i tam mialem taką sytuacje ze próbujac wyjac kolbe z maszyny ta ostro wystrzelila mi w trakcie. Ewidentnie cisnienie jakby ja wyrzucilo. Cala kuchnia w kawie, łapa poparzona itd ;) Od tego czasu mam małą traume, stad pytanie czy to przez konstrukcje taniej kolby (np. to sitko do sztucznej kremy) czy ja cos moglem zle zrobic? Za kazdym razem jak robie kawe lekko sie obawiam czy znowu mi nie wystrzeli, jesli to glupie pytanie wybaczcie, po prostu chce sie upewnic

3. Ile czasu dobrze jest wygrzewac ekspres? ja staram sie ok 15 minut, zapewne im wiecej tym lepiej, ale jakie jest rozsadne minimum dla domowego sprzetu?

Z gory dziekuje!
Arek






Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 692
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Wykosztowałem się na pierwszy zestaw, jak dobrze zacząć?
« Odpowiedź #134 dnia: 25 Czerwiec 2019, 16:06:30 »
@1 Generalnie dobrze jest, by sitko było wypełnione pod prysznic, wtedy jest mniejsze prawdopodobieństwo kanałowania. Mając to na uwadze możesz manipulować z dozą, grubością przemiału i siłą ubicia tak by ekstrakcje były równe i by masa espresso była okay w określonym czasie ekstrakcji. Czyli nie zaleca się by do sitka 18g wsypać np. 10 gram pyłu, ubić porządnie i oczekiwać pysznego espresso.
@2 Twoj ECM ma z pewnością odprowadzenie wody z termosyfonu po zakończeniu ekstrakcji i wypluwa dołem wodę jednocześnie wyrównując ciśnienie - zatem eksplozja nie grozi. W przypadku gdy natomiast dołem wody nie odpuszcza, to może pozostać na grupie podwyższone ciśnienie. Jest tam w grupie E61 manualnej pewien drobny element, który potrafi się z czasem wytrzeć i wtedy są takie objawy.
@3 Według mnie min dla małego HXa to 20 min, tak by podać przy pierwszym shotcie ok 92-89 stopni

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi